Nejlepší monitor dechu

Nejlepší monitor dechu

Říká se, že po narození dítěte se již člověk nikdy v životě pořádně nevyspí. Velkým pomocníkem v prvních měsících života novorozeněte je určitě monitor dechu. Jak ale vybrat ten správný? A na co se při výběru zaměřit?

Monitor dechu je jednou z věcí, a snad by měl být i povinnou výbavou pro dítě, kterou by měl každý rodič zvážit. Především je jeho pořízení doporučováno u předčasně narozených dětí nebo dětí s nějakými zdravotními potíži. Jeho nákupem však určitě člověk nic nezkazí.

Monitor dechu

Nejhezčím obdobím ženy je prý těhotenství. Devět měsíců nosí pod srdcem miminko, povídá si s ním a těší se na něj. Až teprve po porodu začíná, ale ta největší zkouška. Všechno je pro maminku i miminko nové, a tak je důležité si toto náročné období alespoň trochu zjednodušit.

Rodiče, kterým přišel na svět první potomek, se musí naučit mnoho o zvycích a návycích svého dítěte, zejména o jeho spánku. Například kojenci mají přirozeně nepravidelné tempo dýchání, a tak je někdy velmi těžké posoudit, zda je zadržování dechu na několik sekund přirozené, nebo je třeba se obávat.

Monitory dechu kojenců jsou skvělým způsobem, jak posoudit, co je přirozené a co ne. Tato zařízení monitorují pravidelné a nepravidelné dýchání dítěte a naučí se vnímat případné přestávky v tomto vzorci. Monitor by například jistě spustil alarm, pokud by dítě nedýchalo 10-20 sekund po sobě.

Na českém trhu je poměrně velký výběr monitorů dechu. Mezi ty nejznámější patří rozhodně podložky, které monitorují nejenom dech, ale i pohyb dítěte. Velmi oblíbený je také monitor dechu na ruku či monitor dechu na nohu. Který si tedy vybrat?

Jak dlouho používat monitor dechu a do kdy

Novorozenci mohou mít nepravidelný vzor dýchání. Tato nepravidelnost rodiče často znepokojuje, protože dýchací cesty miminek jsou malé a snadno se ucpou. Běžně se tato nepravidelnost dýchání vyřeší během několika prvních měsíců.

U některých dětí se však problém nevyřeší ani po šesti měsících. Důvodem může být zdravotní stav dítěte. Toto je běžné například u předčasně narozených dětí. Lékaři obvykle doporučují rodičům monitor dechu, aby byli upozorněni pokaždé, když se zdá, že dítě dýchá abnormálně.

I když mnozí výrobci provádějí rozsáhlé testování svých monitorů dechu a pohybu, nepodléhají tato zařízení stejným typům přísných testů, jaké jsou vyžadovány u zdravotnických přístrojů. Je to proto, že se prodávají jako spotřební, nikoli lékařské přístroje.

Z tohoto důvodu je také potřeba k monitoru dechu dle toho přistupovat. Na otázku, jak dlouho používat monitor dechu a do kdy monitor dechu využívat, neexistuje konkrétní odpověď. Délka používání monitoru dechu je u každého dítěte individuální. Nejlepší je poradit se s pediatrem.

Díky monitoru dechu můžou být rodiče ve větším klidu.

Jak funguje monitor dechu

Dětské poruchy dýchání a dechové potíže jsou poměrně častou příčinou návštěv dětské pohotovosti. Někdy vedou ke zbytečným návštěvám pohotovosti právě rodiče, kteří málo vědí o tom, co mohou očekávat v souvislosti s dechovým vzorcem novorozence. Právě zde může být rodičům nápomocen monitor dechu dítěte.

Monitor dechu sleduje pohyby nebo vzorce dýchání dítěte a v případě, že nezachytí žádný pohyb dítěte, spustí alarm. Děti totiž dýchají jinak než dospělí. Mezi jednotlivými nádechy mají pauzy a jejich dechové vzorce se mohou často měnit. E-shop Sambaby nabízí několik těchto zařízení od různých značek.

Novorozenci mohou mít až 60 nádechů za minutu, zatímco dospělí mají pouze 12 až 20 nádechů za minutu. Dechová frekvence kojenců je vyšší, nepravidelná a jejich hrudník se při každém nádechu zvedá a klesá. Monitor dechu dítěte je zařízení, které člověku pomůže sledovat vzor dýchání dítěte.

Pomocí něj lze zjistit jakékoli změny v jejich dýchání a upozornit člověka na případné problémy. Pečlivě totiž monitoruje dítě a upozorní, když se objeví nepravidelnosti. Obvykle se jedná o pauzy v dýchání a/nebo nedostatek pohybu, které trvají déle než 15 až 20 sekund.

Monitor dechu diskuze

Někteří rodiče mají rádi pocit klidu, který jim monitor dechu dítěte poskytuje. Nikdy sice nenahradí lékařský přístroj, ale někteří rodiče mají rádi jistotu, že je dítě neustále pod dohledem. Někteří dokonce tvrdí, že jim pomáhá lépe spát.

Každé dítě si zaslouží, aby bylo sledováno, a aby o něj bylo co nejlépe postaráno. Monitor dechu je nezbytným nástrojem pro každého rodiče, který chce zajistit bezpečnost svého dítěte za všech okolností. Tyto monitory mohou být vybaveny různými funkcemi, proto je důležité si vybrat ten správný.

Člověk se může poradit s pediatrem nebo si na internetu vyhledat diskuze maminek, které to rozebírají a sdílejí mezi sebou zkušenosti. Pak už stačí jenom vybrat. Jedním z největších obchodů speciálně určených pro maminky a miminka je např. Feedo.

Monitor dechu recenze

Zatímco dospělý člověk obvykle dýchá stejnou rychlostí, novorozeně nemusí. Periodické dýchání se týká případů, kdy malé děti vykazují pauzy v dýchání. I když je to obvykle normální, zejména u předčasně narozených dětí nebo když dítě hluboce spí, může to být pro rodiče znepokojující.

Člověk může slyšet, jak se novorozeně několikrát mělce nadechne, pak se odmlčí, než začne znovu dýchat. V takovém případě může monitor dechu pomoci rozlišit normální spánkové a dechové vzorce od těch, které jsou nebezpečné.

Periodické dýchání obvykle časem samo odezní. Tento speciální poplašný systém však může rodičům v těchto prvních dnech poskytnout trochu úlevy a podpory navíc. Kromě speciálních obchodů pro miminka je monitor dechu možné také zakoupit v lékárnách Dr. Max.

Monitor dechu pro miminka

Před tím, než začne člověk s výběrem monitoru dechu dítěte měl by zvážit několik věcí. Monitory dechu dítěte sledují dýchání pomocí řady různých technologií. Některé vyžadují snímač, který se nosí a je připojen k dítěti, jiné sledují dýchání pomocí kamery nebo podložky pod postýlku.

Na výběr jsou také zvukové a video monitory dětského dechu. Pokud chce mít člověk možnost vidět své dítě a sledovat jeho dýchání, je vhodné si vybrat video chůvičku. Pokud chce své dítě slyšet a sledovat jeho dýchání, pak je dobrou volbou audio monitor dechu.

Monitory dechu můžou dítěti zachránit život.

V případě, chce pouze sledovat dýchání svého dítěte, je dobrou volbou jednoduchý monitor pohybu. Člověk by se měl v první řadě rozhodnout, zda chce raději nosit samostatnou přenosnou jednotku, nebo raději používat jako rodičovskou jednotku svůj chytrý telefon.

Ve výběru vhodného monitoru dechu pomůžou určitě recenze monitorů dechu. Stačí si vyhledat konkrétní značku a ihned se zobrazí počet hvězdiček nebo klady a zápory daného zařízení. To co vyhovuje jednomu nemusí vyhovovat druhému a naopak.

V případě, že si rodina nemůže z finančních důvodů dovolit pořízení monitoru dechu, může si nějaký zapůjčit z porodnice. Většina porodnic v České republice je nabízí za menší poplatek nebo na nějakou dobu zdarma.

Je však důležité si uvědomit, že dětské chůvičky pro sledování dechu nenahrazují přímý dohled nad dítětem. Při používání těchto zařízení by měl být člověk vždy na dohled nebo v doslechu, takže je nejlépe používat je doma v době klidu, než je brát s sebou na cesty za přáteli nebo rodinou.

Nejlepší monitory dechu

I když může být výběr monitoru dechu obzvláště složitý úkol, existuje několik faktorů, na které by se měl člověk zaměřit. Ty by měly být hlavními hledisky při zužování výběru. V závislosti na konkrétním modelu, který si člověk vybere, monitor dechu sleduje dýchání dítěte buď pomocí pohybu, nebo hladiny kyslíku.

Monitorování pohybu zahrnuje sledování pohybů hrudníku dítěte buď pomocí malých pásků, které jsou připevněny kolem těla, nebo pomocí senzorů, které jsou umístěny pod matrací. Tyto pohybové monitory jsou obvykle vybaveny vizuálním displejem, který ukazuje vzor dýchání dítěte.

Monitor dechu na nohu

Další variantou jsou nositelné monitory. Zde jde o monitor dechu na nohu nebo o monitor dechu na ruku. Tyto monitory sledují srdeční frekvenci dítěte a hladinu kyslíku v jeho krvi. Monitor pak odešle informace do přijímače. Pokud dojde ke změně životních funkcí, monitor na to upozorní.

Jak pohybové, tak nositelné monitory jsou poměrně spolehlivé. Pokud se pohyb či dech zastaví na více než 20 sekund, monitor na to upozorní zvukovým signálem. Je také možné pořídit monitoru dechu a chůvičku 2v1 nebo plenkový monitor dechu.

Chůvička s monitorem dechu

Chůvička s monitorem dechu je nejkomplexnější variantou jak mít pod dohledem vše co se v postýlce děje. Dětská chůvička dokáže přenést obraz i zvuk a monitor dechu zase hlídat správné dýchání miminka. Rodiče tak mají maximální dohled.

Plenkový monitor dechu je taková malá krabička, která se připevňuje na plenku dítěte co nejblíže k pupíku. V případě, že zaznamená přerušení dýchání, lehkými vibracemi stimuluje dítě, aby znovu dýchalo. V případě, že to nepomůže, tak spustí alarm.

Kalibrace monitoru dechu

Při výběru monitoru dechu nebo chůvičky je důležité si uvědomit, co člověk chce, aby tento přístroj vlastně uměl. Požadavky můžou být například na zdroj napájení, dosah monitoru ve velkém domě, sílu senzorů a také intenzitu a zvuk alarmu.

Kromě sledování pohybu sledují některé monitory také statistické údaje, jako je dýchání dítěte, srdeční frekvence, úroveň nasycení kyslíkem a teplota. Některé dokonce poskytují analýzu spánku, která pomůže získat přehled o spánkovém režimu dítěte.

V případě, že člověk pořizuje monitor dechu z bazaru nebo z druhé ruky, je důležité provést kalibraci monitoru dechu. U nově zakoupených přístrojů se doporučuje až po dvou letech používání. Kalibrace monitoru dechu se provádí v certifikovaném servisu.

Provádí se z toho důvodu, že při používání přístroje se samozřejmě snižuje přesnost senzoru. Kalibrací monitoru dechu se zajistí vysoká účinnost a přesnost daného přístroje. Omezí se také falešné poplachy a alarmy, které jsou způsobeny nepřesným senzorem.

Monitor dechu Jablotron

Monitor dechu Jablotron se velmi často používá v nemocnicích. Jde o certifikovaný zdravotnický prostředek, který patří k nejlepším na trhu. V nabídce je ve dvou provedeních, Nanny BM-02 a novější a modernější Nanny BM-03.

Doporučuje se od 2 kg hmotnosti miminka. Monitor dechu Jablotron dokáže včas upozornit na sníženou frekvenci dýchání miminka. Nijak dítě neomezuje v pohybu. Jeho velkou výhodou je to, že se nemůže samovolně vypnout.

Nanny BM-02 (Zdroj: Nanny)

Monitor dechu Nanny

Tento monitor dechu funguje tak, že při každém nádechu dítěte blikne zelená kontrolka. Používá se u dětí od 2 kg hmotnosti. Do monitoru se vloží tužkové baterie, podložka se umístí pod matraci a vzájemně se tyto dvě části propojí.

Nanny BM-03 (Zdroj: Nanny)

Monitor dechu podložka

Unikátní monitor dechu Nanny BM-03 umí jako jediný na trhu upozornit na to, že miminko bylo sice položeno do postýlky, ale monitor dechu zapomněl člověk zapnout. Také upozorní na to, že je miminko již mimo postýlku, ale monitor pořád běží. Je vhodný pro miminka již od 1 kg hmotnosti.

Podložka je vyrobena z kvalitního materiálu. Jako jediný na trhu si tento přístroj také hlídá stáří této podložky. V případě, že je překročena životnost podložky, upozorní na tuto skutečnost během testu funkčnosti. Tento přístroj také hlídá teplotu v místnosti.

Babysense 2 PRO (Zdroj: Babysense)

Babysense monitor dechu

Monitor dechu Hisense, což je výrobce tohoto monitoru vyrobil nenáročný přístroj se dvěma podložkami. Kontrolní jednotka je vybavena jak vizuálním tak zvukovým alarmem. Přístroj neustále sleduje dýchání a pohyby dítěte.

Monitor dechu Babysense je určen k detekci nepravidelného dýchání či zástavy dechu u novorozených miminek. Tuto skutečnost dává najevo jak akustickým tak vizuálním alarmem. Je lehký a přenosný takže ho člověk může brát klidně sebou.

Snuza Hero MD (Zdroj: Snuzababy)

Snuza monitor dechu

Tento monitor dechu je jediný přenosný monitor, který je zdravotně certifikovaný. Umísťuje se na plenku co nejblíže k pupíku. Díky tomu monitoruje pohyb bříška dítěte. V případě, že dojde k přerušení dýchání, snuza monitor dechu nejdříve slabými vibracemi povzbudí miminko, aby znovu dýchalo.

Tento monitor dechu nevyžaduje žádné kabely ani připojení k podložce. Můžete ho proto vzít jednoduše sebou na návštěvu nebo na dovolenou. Pokud náhodou nedojde do 20 vteřin k pohybu bříška, spustí se ostrý zvukový alarm.

Liip Smart Monitor (Zdroj: Mall)

Monitor dechu náramek

Inteligentní náramek Liip Smart Monitor dokáže sledovat puls, kyslík v krvi i teplotu. A to vše v reálném čase. Je připojený k aplikaci v telefonu a proto má člověk neustálý přehled o svém dítěti. Náramek se dá připnout jak na kotník tak i na zápěstí miminka.

Angelcare AC527 (Zdroj: Mall)

Monitor dechu a chůvička 2v1

Tato varianta je samozřejmě komplexnější, ale také dražší. V tomto případě, ale bude člověk vědět doslova o každém pohybu dítěte. Chůvička přenáší jak obraz tak zvuk a monitor dechu zase hlídá správné dýchaní miminka.

Samozřejmostí je zde nastavení hlasitosti či kamera s digitálním přiblížením zoom. LCD dotykový displej je s nočním viděním a k zařízení lze připojit až 2 snímací podložky. Je zde také nastavitelná citlivost snímače. Alarm se ozve také v případě slabých baterií jak v jednotce, tak v podložce.

Monitor dechu Hisense

V každém případech tento typ monitorování vyhledává stále více rodičů, aby měli větší klid. Někteří říkají, že se s těmito informacemi cítí klidnější a dokonce lépe spí. V případě monitoru dechu nejde o nijak velkou investici. A miminku to může zachránit život.

Pokud si člověk neví z tak velkého množství monitorů dechu vybrat, stačí se podívat na internet. Tam je spousta recenzí o monitoru dechu a také lze využít různé srovnávače. Maminky zde také vedou diskuze o monitorech dechu a navzájem si vyměňují zkušenosti. Toto vše s výběrem rozhodně pomůže.

Publikováno: 26. 05. 2022

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang