Clo a DPH z Číny

Clo a DPH z Číny

Čínské internetové obchody, nabízející nepřeberné množství výrobků za příznivé ceny, lákají čím dál více lidí z celého světa. A není se čemu divit, protože vzhledem k cenám i výběru zboží jim ostatní e-shopy jen těžko konkurují. Někdy se však nákup z Číny neobejde bez celních poplatků. Jak je to s dovozem zboží z Číny a DPH? V jakých případech se platí DPH i clo z Číny a jak probíhá celní řízení?

Nákupy z Číny jsou díky výhodným cenám a velkému výběru zboží populární u čím dál většího počtu zákazníků. Je však třeba počítat s tím, že v některých případech nemusí být uvedená cena za objednávku konečná. Někdy je totiž nutné zaplatit také DPH (daň z přidané hodnoty), popřípadě DPH i clo. Tyto poplatky vždy platí kupující, proto v celkové ceně za objednávku nejsou zahrnuty.

Měli bychom ovšem podotknout, že daní z přidané hodnoty a clem na zboží z Číny se většina kupujících zabývat nemusí, protože se vztahují pouze na zásilky vyšších hodnot.

TIP: Nejlepším způsobem, jak platit na AliExpressu za objednané zboží, je prostřednictvím platební karty. Jedná se o nejrychlejší a nejbezpečnější způsob platby.

Kdy se platí DPH a clo z Číny?

Clo a DPH se vztahuje na zboží, které bylo zakoupeno mimo Evropskou unii. Vzhledem k nízkým cenám v čínských e-shopech je ale poměrně snadné se placení DPH a cla při nákupu z Číny vyhnout.

Na čem závisí, zda bude zákazník platit clo a DPH při dovozu zboží z Číny? Jak nakupovat čínské zboží bez cla? Rozhodující je vždy hodnota zásilky. Hodnota zásilky zahrnuje cenu zboží + poštovné + pojištění dopravy. Stejné je to i v případě DPH a cla na eBay či v jakémkoliv jiném mimoevropském e-shopu.

 • Clo ani DPH se neplatí, pokud je hodnota zásilky 0 až 22 €
 • DPH se platí v případě, že je hodnota zásilky vyšší než 22 € a nižší než 150 €
 • Clo i DPH se platí u zásilek v hodnotě nad 150 €

Výhodou je, že standardní poštovné je u drtivé většiny čínských e-shopů zdarma, a tak se do celkové hodnoty zboží nezapočítává. Příkladem jsou oblíbené internetové obchody AliExpress, DealExtreme, Geekbuying a mnoho dalších.

Výše DPH a cla při nákupu z Číny

Výše daně z přidané hodnoty je 21 %. DPH se vypočítává z hodnoty vyměřeného cla + ceny zboží + poštovného.

Kdy se platí clo z Číny je jasné, výpočet cla na dovoz z Číny už tak snadný není. Clo totiž není stanoveno univerzálně a jeho výše se mění v závislosti na typu zboží. Nejsnáze lze výši cla při nákupu z Číny předem zjistit v seznamu celní správy, kde stačí ze seznamu vybrat číselný kód pro daný typ produktu.

Celní řízení a poplatky

Jaký bude postup v případě, že je zásilka z Číny zadržena na celnici? Celní řízení může být zahájeno, pokud celní úřad vyhodnotí, že udaná cena zásilky neodpovídá její reálné hodnotě. Poté si vyžádá fakturu a další dokumenty, na jejichž základě buď bude nebo nebude vyměřeno DPH a clo.

O tom, že byl balíček zadržen na celnici, bude zákazník informován dopisem.

Dopis bude obsahovat:

 • Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí
 • Žádost o elektronické zasílání ,,Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí”
 • Dokument ,,Důvody dovozu”
 • Fotografii zadržené zásilky
 • Plnou moc pro zastupování Českou poštou (není vždy obsahem dopisu, ke stažení zde)

Zákazník má několik možností, jak dále v celním řízení postupovat, a jak clo a DPH z Číny zaplatit. Nejvyužívanější je odbavení zásilky Českou poštou, popřípadě osobně.

Osobní odbavení zásilky

Pokud kupující zvolí druhou možnost, bude nutné se dostavit na vyměňovací poštu Praha 120, doložit všechny potřebné dokumenty a celní dluh zaplatit na místě. Při osobním odbavení je účtován také poplatek ve výši 99 Kč bez DPH.

Odbavení zásilky Českou poštou

Pokud se zákazník rozhodne vyřízení procesu přenechat České poště, bude potřebovat tyto dokumenty:

 • Vyplněnou a podepsanou plnou moc – pokud už dříve byla poště udělena, není třeba ji zasílat znovu. Plnou moc je nutné přiložit k dopisu / e-mailu.
 • Prohlášení, že obsahem balíku je zboží pro soukromou potřebu fyzické osoby – stačí jako text dopisu / e-mailu.
 • Popis zboží – druh zboží, materiál, k čemu slouží apod. Rovněž stačí jako text dopisu / e-mailu.
 • Doklad o platbě – např. výpis z účtu, přiložit k dopisu / e-mailu.
 • Doklad o druhu a ceně zboží – např. faktura, může být i print screen z internetového obchodu apod., přiložit k dopisu / e-mailu.

Všechny tyto náležitosti mohou být zaslány ve formě dopisu na adresu Pošta Praha 120, Plzeňská 139, Praha–Košíře, 220 00, nebo e-mailem na sklad.praha120@cpost.cz.

Na obálku dopisu nebo jako předmět e-mailu je třeba uvést skladové a podací číslo zásilky. Skladové číslo je uvedeno na začátku dopisu o oznámení zadržení zásilky na celnici. Podací číslo je tzv. Order ID a najdeme jej u potvrzení objednávky z e-shopu.

Se stejnými podmínkami se setkáme při nákupech ze všech e-shopů mimo Evropskou unii. Například v případě platby cla a DPH z USA bude postup totožný.

Jiná situace nastává u platby cla a DPH z Japonska. V únoru 2019 totiž vznikla zóna volného obchodu mezi EU a Japonskem.

Poplatky

Pokud nebude při zabavení zásilky vyměřeno žádné clo ani DPH, bude třeba zaplatit pouze poplatek za celní deklaraci ve výši 96 Kč. V případě, že clo a DPH vyměřeno bude, se k němu přičítá ještě poplatek 192 Kč bez DPH.

Jak zjistit výši cla a DPH při dovozu zboží z Číny je uvedeno výše v tomto článku. Vyměřenou částku zákazník platí České poště před převzetím zásilky.

Výjimky

Existují druhy zboží, u kterých se clo i DPH vyměřuje vždy, ať už je hodnota zásilky ze zahraničí jakákoliv.

Jedná se o:

 • parfémy a toaletní vody
 • alkoholické výrobky
 • tabák a tabákové výrobky

Při nákupu tohoto zboží je tedy nutné počítat s platbou DPH i cla v každém případě. Jelikož se nejedná o typické produkty kupované z čínských internetových obchodů, je možné se bez obav řídit obecnými informacemi o clu a DPH z Číny.

Je také třeba dát si pozor na reklamaci zboží z Číny. Některé čínské e-shopy nehradí náklady na vrácení zboží či náklady související s DPH a clem.

Určité výjimky platí i u cla a DPH ze Švýcarska. Tyto výjimky je dobré si před cestou prostudovat. Cestující pak nebude ničím překvapen.

 

4 komentáře

 1. […] Clo z Číny je mnohdy opomíjené, přesto nezapomínejte, že u zásilek vyšších hodnot jej musíte platit. U balíčků v hodnotě nad 150 eur se kromě cla platí též DPH. U tabákových a alkoholických výrobků a též parfémů se poplatky platí pokaždé, bez ohledu na výši zásilky. Internetový obchod Wish je dalším virtuálním místem, kde sehnat módu, elektroniku, kosmetiku či šperky a doplňky za výjimečné ceny. Celý obchod Wish má českou jazykovou mutaci, slibuje přehledné menu i funkce pro obsluhu a v případě nevyhovující velikosti či nefunkčnosti objednaného produktu není problém zboží reklamovat. Recenze internetového obchodu Wish hovoří o stabilním a spolehlivém čínském e-shopu s nízkými cenami a bezproblémovým řešením reklamací. Pár negativních komentářů padá na poštovné a dobu doručení. Ta bývá obvykle tři týdny až měsíc, což se oproti jiným čínským e-shopům, jako je AliExpress, prakticky neliší. […]

 2. […] částku a získat prakticky totožný produkt? Online nákupy z východu však mohou zkomplikovat clo a DPH z Číny. Oba zmiňované poplatky platí vždy kupující a vztahují se zejména na zásilky vyšších […]

 3. […] vás, jak takový nákup z Číny probíhá? V první řadě je nezbytné zaregistrovat se na AliExpressu. Výchozím jazykem […]

 4. […] Zboží bude doručovat Česká pošta. Není neobvyklé čekat i několik týdnů na dodání, zásilka totiž procestuje celý svět. U většiny nákupů to není potřeba, ale u větších objednávek je nutné se podívat na podmínky pro clo a DPH z Číny.  […]

Comments are closed.