Clo a DPH z Číny – kdy se platí, podmínky 2024

Clo a DPH z Číny – kdy se platí, podmínky 2024

Čínské internetové obchody, nabízející nepřeberné množství výrobků za příznivé ceny, lákají čím dál více lidí z celého světa. A není se čemu divit, protože vzhledem k cenám i výběru zboží jim ostatní e-shopy jen těžko konkurují. Někdy se však nákup z Číny neobejde bez celních poplatků. Jak je to s dovozem zboží z Číny a DPH? V jakých případech se platí DPH i clo z Číny a jak probíhá celní řízení?

Nákupy z Číny jsou díky výhodným cenám a velkému výběru zboží populární u čím dál většího počtu zákazníků. Je však třeba počítat s tím, že v některých případech nemusí být uvedená cena za objednávku konečná. Někdy je totiž nutné zaplatit také DPH (daň z přidané hodnoty), popřípadě DPH i clo. Tyto poplatky vždy platí kupující, proto v celkové ceně za objednávku nejsou zahrnuty.

Zaregistrujte se na AliExpressu, učiňte objednávku nad $3 a získejte tak slevu ve výši $2 na jakékoliv zboží.
Uplatnit slevu $2 >

Nutno dodat, že daní z přidané hodnoty a clem na zboží z Číny se většina kupujících zabývat nemusí, protože se vztahují pouze na zásilky vyšších hodnot.

TIP: Nejlepším způsobem, jak platit na AliExpressu za objednané zboží, je prostřednictvím platební karty. Jedná se o nejrychlejší a nejbezpečnější způsob platby. Nakupovat na AliExpressu >

Oblíbené čínské e-shopy

Temu, AliExpress a LightInTheBox jsou jedny z nejoblíbenějších čínských platforem elektronického obchodu, které nabízejí širokou škálu produktů za přijatelné ceny. Mají několik společných rysů, včetně:

 • Velký výběr produktů – každá platforma nabízí obrovskou škálu produktů v různých kategoriích, které uspokojí různé zájmy a potřeby. Poskytují komplexní nákupní zážitek od oblečení a doplňků přes elektroniku, domácí potřeby až po nábytek.
 • Konkurenční ceny – všechny tři platformy jsou proslulé svými neuvěřitelně nízkými cenami, které jsou často nižší než u konkurence. Toho dosahují tím, že získávají produkty přímo od výrobců a eliminují zprostředkovatele, čímž snižují náklady a přenášejí úspory na zákazníky.
 • Přístup přímo ke spotřebiteli – každá platforma používá model přímého přístupu ke spotřebiteli, který eliminuje potřebu prodejců a zprostředkovatelů třetích stran. To jim umožňuje kontrolovat kvalitu výrobků a nabízet nižší ceny ve srovnání s tradičními maloobchodními kanály.

Kdy se platí DPH a clo z Číny?

Clo a DPH se vztahuje na zboží, které bylo zakoupeno mimo Evropskou unii. Vzhledem k nízkým cenám v čínských e-shopech je ale poměrně snadné se placení DPH a cla při nákupu z Číny vyhnout.

Na čem závisí, zda bude zákazník platit clo a DPH při dovozu zboží z Číny? Jak nakupovat čínské zboží bez cla a jak nakoupit bez DPH zboží z Číny? Rozhodující je vždy hodnota zásilky. Hodnota zásilky zahrnuje cenu zboží + poštovné + pojištění dopravy.

 • Clo ani DPH se neplatí, pokud je hodnota zásilky 0 až 22 €*
 • DPH se platí v případě, že je hodnota zásilky vyšší než 22 € a nepřesahuje 150 €
 • Clo i DPH se platí u zásilek v hodnotě nad 150 €

*Toto pravidlo již neplatí. Za jakých podmínek se platí clo a DPH z Číny 2024, se lze dozvědět na konci tohoto článku.

Výhodou je, že standardní poštovné je u drtivé většiny čínských e-shopů zdarma, a tak se do celkové hodnoty zboží nezapočítává. V takovém případě nebývá ani pojištěná přeprava. Rozhodující částkou pro výpočet DPH a cla je tak čistě samotná hodnota zboží.

K čínským e-shopům, které nabízejí dovoz zboží z Číny zdarma, patří oblíbené internetové obchody AliExpress, DealExtreme, Geekbuying, Temu – clo a DPH a jejich porozumění může být pro spotřebitele velkou výzvou.

Poštovné zdarma nabízí jen několik čínských e-shopů. Jedním z nich je AliExpress.

Se stejnými podmínkami se lze setkat při nákupech ze všech e-shopů mimo Evropskou unii. Například v případě platby cla a DPH z USA bude postup totožný. Jiná situace nastává u platby cla a DPH z Japonska. V únoru 2019 totiž vznikla zóna volného obchodu mezi EU a Japonskem.

Kdy dojde k zadržení zboží z Číny na celnici?

Stejně jako na hodnotě zboží záleží také trochu na faktoru štěstí. Čínští prodejci obvykle k posílaným balíčkům nedávají doklady a velmi často také udávají na balík nižší cenu, než je ta skutečná. Celníci pak nemají jinou možnost, než do zásilek „nahlížet“ prostřednictvím rentgenu. Z pochopitelných důvodů nemohou rentgenem projíždět všechny zásilky, vybírají si namátkově, případně se rozhodují podle uvedené ceny.

Podle zjištěného obsahu pak mohou zvolit jeden z následujících postupů:

 • zjistí, že hodnota zboží nekoliduje se stanovenými limity a zásilku uvolní České poště k doručení
 • zjistí, že zásilka pravděpodobně obsahuje zboží vyšší hodnoty a dočasně ji zadrží

Následuje řada úkonů, které vedou k přesnému určení ceny zboží a k vyměření přesné částky za DPH a clo.

Celní řízení a poplatky

Jaký bude postup v případě, že je zásilka z Číny zadržena na celnici? Celní řízení může být zahájeno, pokud celní úřad vyhodnotí, že udaná cena zásilky neodpovídá její reálné hodnotě. Poté si vyžádá fakturu a další dokumenty, na jejichž základě buď bude nebo nebude vyměřeno DPH a clo.

O tom, že byl balíček zadržen na celnici, bude zákazník informován dopisem.

Dopis obsahuje:

 • oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí
 • žádost o elektronické zasílání „Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí“
 • dokument „Důvody dovozu“
 • fotografii zadržené zásilky
 • plnou moc pro zastupování Českou poštou (není vždy obsahem dopisu, ke stažení zde)

Zákazník má následně na výběr, jak dále v celním řízení postupovat, a jak clo a DPH z Číny zaplatit. Veškerou související administrativu si může vyřídit buď osobně, nebo se nechat zastupovat Českou poštou, případně jiným dopravcem. Nejčastěji lidé využívají služeb odbavení zásilky Českou poštou, popřípadě si vše vyřídí osobně.

Ať už si nakupující zvolí jakoukoliv možnost, musí si připravit následující dokumenty:

 • prohlášení, že obsahem balíku je zboží pro soukromou potřebu fyzické osoby – stačí jako text dopisu / e-mailu.
 • popis zboží – druh zboží, materiál, k čemu slouží apod. Rovněž stačí jako text dopisu / e-mailu.
 • doklad o platbě – např. výpis z účtu, přiložit k dopisu / e-mailu.
 • doklad o druhu a ceně zboží – např. faktura, může být i print screen z internetového obchodu apod., přiložit k dopisu / e-mailu.

Při odbavení zásilky prostřednictvím České pošty se vyplňuje a podepisuje ještě plná moc. Pokud už dříve byla poště udělena, není třeba ji zasílat znovu. Plnou moc je nutné přiložit k dopisu / e-mailu. V tomto případě pošta celní proces zařídí a kupující vyměřené clo a DPH zaplatí až při doručení, tzv. na dobírku.

Ale zpátky k dokumentům. Všechny tyto náležitosti se zasílají ve formě dopisu na adresu Pošta Praha 120, Plzeňská 139, Praha–Košíře, 220 00, nebo e-mailem na sklad.praha120@cpost.cz.

Na obálku dopisu nebo jako předmět e-mailu je třeba uvést skladové a podací číslo zásilky. Skladové číslo je uvedeno na začátku dopisu o oznámení zadržení zásilky na celnici. Podací číslo je tzv. Order ID a nachází se na potvrzení objednávky z e-shopu.

Pokud kupující zvolí osobní odbavení, musí se dostavit na vyměňovací poštu Praha 120, doložit všechny potřebné dokumenty a celní dluh zaplatit na místě.

Dovoz zboží z Číny – poplatky

Dovoz zboží z Číny se může pro koncového zákazníka velmi prodražit vlivem dalších poplatků. Pokud zboží bude puštěno k doručení bez jakéhokoliv zadržení, neplatí se vůbec žádné poplatky.

Nicméně, v všech ostatních případech musí nakupující počítat s tím, že určitou částku platit bude. A to dokonce i v případě, kdy bude zásilka zadržena a celní správa vyhodnotí, že není potřeba vyměřovat ani DPH, ani clo. Tehdy nakupující zaplatí poplatek za celní deklaraci ve výši 96 Kč.

V případě, že clo a DPH vyměřeno bude a nakupující se nechá zastoupit Českou poštou, hradí se poplatek 192 Kč bez DPH. Při osobním odbavení je účtován také poplatek ve výši 99 Kč bez DPH.

Proclení za zákazníka může vyřídit i jiná dopravní společnost. U nich ovšem bývají sazby ještě vyšší. DHL si účtuje 2 % z celkové částky cla, daní a DPH (minimálně 490 Kč, maximálně 2 000 Kč). UPS si za administrativu spojenou s proclením účtuje necelých 300 Kč.

Výše DPH i výše cla z Číny

Výše daně z přidané hodnoty činí 21 %. A konkrétně, na co se vztahuje DPH 21 %? Vypočítává se z vyměřeného cla + ceny zboží + poštovného. Jak již bylo zmíněno výše, jelikož se na většinu zboží z Číny vztahuje doprava zdarma, řeší se pouze případná hodnota zboží a výše cla.

Zatímco výpočet DPH zvládne opravdu každý, výpočet cla na dovoz z Číny už tak snadný není. Clo totiž není stanoveno univerzálně a jeho výše se mění v závislosti na typu zboží.

Nejsnáze lze výši cla při nákupu z Číny předem zjistit v seznamu celní správy, kde stačí ze seznamu vybrat číselný kód pro daný typ produktu. Což vypadá jednodušeji, než to ve skutečnosti je. Naštěstí existují ještě další nástroje na to, jak vypočítat clo na zboží z Číny.

Výpočet cla

Aby byl člověk schopný vypočítat clo, potřebuje k tomu hned několik údajů. Většinu z nich není nutné složitě dohledávat, nacházejí se obvykle v samotné objednávce zboží od čínského prodejce.

Jedná se o následující údaje:

 • země původu
 • měna, ve které se zboží prodává
 • typ zboží (textil, šperky, hodinky, oblečení, elektronika apod.)
 • množství objednaného zboží a cena za kus
 • cena za dopravu

Pokud nakupující zná všechny tyto informace, lze využít některou online webovou kalkulačku pro výpočet cla. Pomocníkem je například kalkulačka zdarma na adrese www.dcipower.cz/kalkulacka-zdarma-pro-vypocet-cla/.

Jednoduchá on-line kalkulačka na výpočet cla.

Kalkulačka obsahuje nejčastěji kupované zboží. Pokud zde člověk pořizuje něco speciálního, bude muset spíše využít oficiálních stránek zmiňovaných výše.

Nutno zmínit, že veškeré údaje z kalkulačky jsou spíše orientačního charakteru. V některých případech kalkulačka nezohledňuje výše uvedené podmínky, tj. například skutečnost, že se clo platí až u zboží s hodnotou nad 150 euro.

Online kalkulačku lze využít pro výpočet cla a DPH z Gearbest, LightInTheBox, Wish, AliExpress a jakéhokoliv jiné čínského e-shopu. Prohlédnout nabídku zboží na LightInTheBox zde >

Online webové kalkulačky pro výpočet cla lze využít u balíčků zaslaných z různých zahraničních e-shopů mimo EU, například pro čínskou Alibabu.

U parfémů se clo i DPH vyměřuje vždy.

Výjimky u plateb DPH a cla

Existují druhy zboží, u kterých se clo i DPH vyměřuje vždy, ať už je hodnota zásilky ze zahraničí jakákoliv.

Jedná se o:

 • parfémy a toaletní vody
 • alkoholické výrobky
 • tabák a tabákové výrobky

Při nákupu tohoto zboží je tedy nutné počítat s platbou DPH i cla v každém případě. Jelikož se nejedná o typické produkty kupované z čínských internetových obchodů, je možné se bez obav řídit obecnými informacemi o clu a DPH z Číny.

Tabákové výrobky z Číny (převážně však elektronické cigarety) lze nakoupit např. v e-shopu Cigabuy.

Je také třeba dát si pozor na reklamaci zboží z Číny. Některé čínské e-shopy nehradí náklady na vrácení zboží či náklady související s DPH a clem. Určité výjimky platí i u cla a DPH ze Švýcarska. Tyto výjimky je dobré si před cestou prostudovat. Nakupující pak nebude ničím překvapen.

Nákup bez DPH a cla – jak na to?

Zboží z čínských e-shopů bezpochyby láká mnoho nakupujících. Ale právě clo a DPH může být pro mnohé z nich důvodem, proč si nic neobjednat. Existují ale možnosti, jak uskutečnit nákup bez DPH a cla, a to i pro čínské zboží.

Pakliže má člověk vybráno deset kusů drobnějšího zboží, které ale v celkové sumě přesahují limit 22 euro, není nic snazšího než si objednávku rozložit do několika balíčků. Je to trochu pracnější, musí pochopitelně proběhnout více objednávek a platebních cyklů, ale na druhou stranu to za případnou úsporu 21 % určitě stojí.

Využít lze také evropské sklady některých čínských dodavatelů. Pakliže totiž objednané zboží bude doručováno již ze skladu nacházející se na území Evropské unie, clo a DPH se již nehradí. Pokud tedy nakupující má možnost volby skladu, může ušetřit nemalé peníze.

Clo a DPH z Číny 2024

Od července 2021 dochází ke zdražení nákupů z Číny. Byla totiž zavedena podstatná změna týkající se DPH. Evropská unie zrušila osvobození od DPH u zásilek z Číny v hodnotě do 22 euro. Všechny zásilky z Číny musí tedy od roku 2021 podléhat platbě DPH bez výjimky. Navíc je třeba zaplatit i poplatek za zastoupení přepravcem v celním řízení. Ten u České pošty činí 192 Kč.

Clo a DPH z Číny 2024:

 • DPH z Číny bude nutné platit u všech zásilek bez ohledu na jejich hodnotu
 • Clo z Číny se bude nadále platit u zásilek v hodnotě nad 150 eur

Zásilky s levným zbožím, typicky obaly a kryty na mobily z Číny, kosmetika z Číny nebo levné oblečení z Číny, tedy nyní vyjdou méně výhodně.

Publikováno: 21. 02. 2021

Štítky:

Clo a DPHSlevový kupón

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang