Více než 100 milionů výrobků na jednom místě, spolehlivá zákaznická podpora, atraktivní slevy i doprava zdarma. To vše jsou důvody, proč je AliExpress jedním z nejoblíbenějších e-shopů současnosti.
Co je AliExpress? Jaká jsou rizika?
Jen málokdo již v současnosti neví, co je to AliExpress. Pro ty, co dosud nepodlehli tomuto novodobému fenoménu, nabízíme obecné shrnutí toho nejdůležitějšího. Článek uvádí (a vyvrací) také možná rizika, která jsou v souvislosti s AliExpressem občas zmiňována. Tak tedy, co je AliExpress? Jakým způsobem zde nakupovat a na jaká pravidla pro nákupy nezapomínat?
Se zmínkou o čínském internetovém gigantu AliExpressu se parně setkal již každý. Nákupy z Číny mají miliony oblíbenců po celém světě a právě na stránky AliExpressu míří pozornost velké části z nich.
Co to je AliExpress? Jak ho jednoduše představit? Jedná se v podstatě o internetové tržiště. Zastřešuje obrovské množství malých prodejců prakticky z celé Asie. Říká se, že co není k sehnání na AliExpressu, tak pravděpodobně ani neexistuje. A není to tak úplně nadsázka, protože nabídka AliExpressu čítá přes 100 milionů produktů.
Zákazník si může vybírat z milionu druhů zboží – elektroniky včetně příslušenství, hraček, sportovních potřeb, potřeb pro domácnost, šperků či například potřeb pro automobily a motorky. Velice oblíbeným segmentem jsou kryty na mobily z AliExpressu, kosmetika z AliExpressu, oblečení z AliExpressu nebo hodinky z AliExpressu.
AliExpress spadá do skupiny dalšího čínského giganta – Alibaba Group. Zatímco Alibaba se zaměřuje především na B2B prodej, AliExpress už cílí právě na konečné zákazníky z celého světa.
V obou případech lze ovšem bez jakýchkoliv pochyb říct, že se jedná o bezpečné, ověřené čínské e-shopy, kde jsou rizika spojené s nákupem naprosto minimální. Nejedná se o podvodné e-shopy.
Nakupování na AliExpressu se příliš neliší od nakupování v jiných i českých e-shopech. Řada lidí se nákupů v zahraničí obává, nicméně veškeré obavy jsou opravdu naprosto zbytečné. Nakupovat lze přes tento odkaz.
Nákupy na AliExpressu – výhody
Co je AliExpress už bylo v předchozích odstavcích vysvětleno. A proč se zde vyplatí nakupovat? Hlavní výhody spočívají především v:
- v téměř extrémní nabídce
- velmi nízkých cenách
- v poštovném zdarma (ve většině případů)
Široká nabídka čítá mnoho milionů produktů. Přesto je web AliExpress přehledný a díky kategorizaci a vyhledávací liště se požadované zboží dobře hledá.
A jak je to s dopravou na AliExpressu? U většiny zboží z AliExpressu je nabízena doprava zdarma. To v porovnání s některými českými e-shopy, kde poštovné může dosahovat mnoha desítek korun, působí téměř neuvěřitelně.
Čína poštovné na AliExpressu totiž dotuje ze svého a tím podporuje export. Doprava zdarma není omezena ani výší objednávky. Bez platby jakékoliv částky si lze na AliExpressu objednat třeba kryt na mobil za cca 40 Kč, tak kosmetiku za 400 Kč.
Velmi nízké ceny jsou pro AliExpress také typické. Ruku v ruce s nízkými cenami ovšem nemusí jít také nízká kvalita, vždy záleží na konkrétním zboží.
Hodí se ovšem zmínit, že produkty, které se na AliExpressu prodává v řádu několika desítek korun, se na některých českých e-shopech přeprodává za stovky korun. Vyplatí se proto vždy zjistit původ zboží a případně nakupovat přímo u zdroje. Prohlížet zboží na AliExpressu je možné přes tento odkaz.
Zboží na AliExpressu – jak správně vybírat?
Široká nabídka zboží znamená i mnoho otazníků, jak si správně v takovém množství vybrat. O to složitější to může být v případě, kdy stejné zboží nabízí řada prodejců – to je mimochodem na AliExpressu naprosto běžné.
Ke správnému výběru slouží tzv. hodnocení prodejce. Recenze na konkrétní obchodníky píší zákazníci, kteří už si u nich některé zboží nakoupili.
Hodnocení je velice mocný nástroj pro rozhodování ohledně nákupu, proto pochopitelně všichni prodejci chtějí mít hodnocení co nejlepší. Přizpůsobují se proto v maximální míře požadavkům klienta – například výměnu nebo vrácení zboží naprostá většina obchodníků řeší ke spokojenosti nakupujícího.
To, zda je kvalitní také kupované zboží, si lze ověřit rovněž z hodnocení, tentokrát však z hodnocení samotného produktu. V nich velice často nakupující sdílejí i reálné fotografie produktu, které jsou velice cenné a pomohou při rozhodování.
Mimo jiné se například díky hodnocení zboží nakupující může popasovat s velikostmi oblečení z AliExpressu – dočte se v recenzích, že velikost odpovídá nebo naopak zjistí, že je lepší si objednávat velikost větší / menší.
Oba typy hodnocení jsou především pro nakupujícího velkým pomocníkem, aby nakupoval skutečně jen u ověřených a spolehlivých prodejců a jen takové zboží, které odpovídá prezentaci. Doporučuje se nakupovat jen u obchodníků, kteří mají hodnocení vyšší než 95 %.
Z tohoto pohledu na nakupujícího nečeká žádný problém a nevyplývají pro něj žádná rizika. Jak je to s riziky v oblastech, které často bývají zmiňovány jako negativa nakupování na AliExpressu?
Možná rizika při nakupování na AliExpressu
Pokud se zmiňují negativa nakupování na AliExpressu, většinou se jedná o následující oblasti:
- dodací lhůta
- platba předem
- platba cla a DPH
Tyto tři aspekty spojené s nákupem na AliExpressu mohou skutečně řadu lidí znejistit a odradit. Nicméně to, že se nemusí jednat o nic problematického, vysvětlují následující odstavce.
Dlouhá dodací lhůta a reklamace
Dodací lhůta se u AliExpressu pohybuje od 30 do 69 dnů. Pro objednávání akutně potřebných věcí proto AliExpress opravdu není vhodný. Pokud si ovšem člověk nákupy s předstihem naplánuje, není doručení za měsíc až dva vůbec žádný problém. Pakliže například nakupující bude chtít některé z vánočních dárků pořídit na AliExpressu, doporučuje se nákup uskutečnit již v polovině října.
V některých případech se může stát, že po dlouhé dodací lhůtě přijde nakupujícímu balíček, který neodpovídá objednanému zboží – produkt může být poškozený, nefunkční nebo byla například zaslána jiná barva kabelky z AliExpressu, než jaká byla požadována. Často se také řeší, že zboží z AliExpressu nedorazilo.
Ani v tomto případě nemusí nakupující propadat panice. Reklamace na AliExpressu se dají poměrně pohodlně řešit, a to ve dvojím stupni.
V prvním případě se doporučuje kontaktovat samotného prodejce. Ve většině případů se s ním člověk domluví na možném řešení problému. Pokud by tato komunikace nedopadla dobře, vstupuje do hry samotný AliExpress. Celý proces bývá označen jako tzv. otevření sporu a má na něj právo každý nakupující.
AliExpress obvykle jedná ve prospěch nakupujícího, pokud se tedy jedná o běžný reklamační problém, pravděpodobně bude vyřešen ke spokojenosti zákazníka.
Balíček má navíc zákazník pod kontrolou díky sledování zásilky z AliExpressu. Děje se tak prostřednictvím zákaznického účtu v sekci My Orders. U každé aktivní objednávky se zobrazuje políčko Track Order. Jeho prostřednictvím se lze podívat na to, kde se zboží právě nachází.
Nakupovat lze na tomto odkaze.
Platba předem za zboží z AliExpressu
Jak platit na AliExpressu? Čínský gigant nabízí hned několik možností platby. Ve všech případech se ovšem jedná o platbu předem, dobírka na AliExpressu není možná.
Ne každému se pochopitelně líbí, že musí zaplatit dopředu za něco, co k němu poputuje přes půl světa. Stejně tak by ale bylo riskantní pro obchodníka posílat zboží z Číny třeba do České republiky, kde si zásilku nakupující nemusí vůbec vyzvednout, natož zaplatit.
Z tohoto důvodu AliExpress neakceptuje dobírku a požaduje úhradu skrze:
- internetovou peněženku WebMoney, nebo
- Western Union (hradí se vysoké poplatky), nebo
- klasickým bankovním převodem (vysoké poplatky u některých bank za převod peněz do zahraničí)
- platební kartou
Ze všech možností se pro české nakupující jeví nejlépe, nejlevněji a nejbezpečněji platba kartou. Člověk nepotřebuje nic nad rámec platební karty, u které má povolené platby na internetu. S použitím karty se nepojí žádné poplatky navíc.
Co je podstatné, zaslané peníze nedostává rovnou prodejce (s výjimkou platby přes Western Union). Peníze si po uhrazení nákupu ponechává AliExpress a obchodníkovi je přeposílá až ve chvíli, kdy:
- zákazník potvrdí prostřednictvím svého účtu na AliExpressu, že zboží dorazilo a je vše v pořádku
- uplyne ochranná lhůta a nedojde přitom k otevření sporu.
I tato skutečnost nahrává tomu, že se není při nákupech na AliExpressu čeho obávat a že AliExpress je seriózní a bezpečný portál.
Platba cla a DPH
S platbou cla a DPH nemá AliExpress nic společného. Povinnost platby se týká veškerého zboží dovezeného ze zemí mimo Evropskou unii. Přesto se právě clo a DPH v souvislosti s AliExpressem řeší velice často. Jak to tedy je?
Naprosto bez jakýchkoliv omezení mohou lidé realizovat objednávky, jejichž hodnota nepřekračuje 22 eur. Pakliže by objednávka tento limit o něco přesáhla, vyplatí se (pokud je to možné) si ji nechat poslat v několika zásilkách – stačí za zboží jednotlivě zaplatit.
Nad 22 eur již vzniká povinnost platit DPH ve výši 21 % DPH, a to z celkové částky, tj. ceny zboží a případné dopravy. Nad 150 eur je zapotřebí zboží také proclít. Zde už není možné popsat konkrétní výši cla, protože ta záleží na druhu zboží.
Proces proclení není příliš administrativně náročný, nicméně bez doložení požadovaných dokladů se to neobejde. Většina zákazníků si z AliExpressu objednává velice levné zboží z Číny, případně svoji objednávku rozděluje do více zásilek. Většiny nakupujících se tak celní proces prakticky vůbec netýká.
Výše uvedené informace ohledně DPH již neplatí. Od roku 2021 zaplatíme DPH u všech zásilek z Číny bez ohledu na jejich hodnotu. Podmínky týkající se cla se nemění, i nadále clo hradíme jen u zásilek v hodnotě nad 150 eur.
AliExpress v češtině
Nakupování zboží z Číny může mnoho lidé děsit už jen z hlediska jazykové bariéry. Není však nutné se učit čínské znaky, e-shop se dá velice jednoduše přepnout do češtiny. Jak na to?
AliExpress v češtině zajistí během pár vteřin Google Translator. Překlady sice nejsou detailní, nicméně pro běžný nákup plně postačí. I pro zájemce o zboží z Číny bez znalosti cizích jazyků bude nákup na AliExpressu velice pohodlný. Prohlížet AliExpress v češtině je možné zde.
Kromě Google Translator lze využít ještě řadu dalších překladačů vhodných pro čínské e-shopy. Jedná se o Lingea překladač nebo další automatické překladače bing.com/translator, prekladacvetonline.cz, prekladac.net nebo translator.eu.
Jednotlivé možnosti se od sebe liší především kvalitou samotného překladu, vítězí jednoznačně Google Translator a Lingea překladač.
AliExpress a koronavirus – existují rizika?
S nástupem jarních měsíců v roce 2020 dění ve světě a i v České republice ovlivnil nový koronavirus způsobující onemocnění Covid-19. Došlo na řadu vládních opatření proti šíření koronaviru, lidé si začali ve velkém šít roušky a dezinfekce na ruce se stala každodenní potřebou. Jelikož původ tohoto koronaviru je v Číně, hned vyvstala otázka, zda balíčky z Číny nemohou virus šířit.
Odpověď na tuto otázku naštěstí přišla velice rychle a všichni nakupující si mohli oddechnout. Bylo jasně prokázáno, že virus není schopen bez lidského hostitele přežít déle jak několik hodin, maximálně však dnů v řádu jednotek.
Jelikož se i ten nejrychlejší balíček z AliExpressu dostane k adresátovi v České republice až za tři týdny, je přenos viru prostřednictvím zásilky vyloučen. Šíření koronaviru a zásilky z Číny spolu nijak nesouvisí.
Publikováno: 29. 05. 2022
Mohlo by vás zajímat
Peek and Cloppenburg – e-shop, recenze, prodejny
Peek and Cloppenburg je renomovaná módní značka, která nabízí prémiové oblečení a doplňky. Díky svému spojení tradiční elegance s moderními trendy získala značka oblibu po celé...
VíceJaké vánoční dárky jsou letos sázkou na jistotu?
Vánoce jsou obdobím, kdy se snažíme potěšit své blízké originálními a praktickými dárky. Najít ten správný dárek ale nemusí být vždy jednoduché. Pokud hledáte dárky pro muže,...
VíceJak vybrat vánoční dárky, které zaručeně potěší?
Výběr dárků je v období Vánoc vždy výzvou. Ať už hledáte dárek pro své blízké, přátele nebo kolegy, klíčem k úspěchu je spojení praktičnosti, originality a osobního...
Více