Zásilky z Číny zdraží. V roce 2021 končí osvobození od DPH

Zásilky z Číny zdraží. V roce 2021 končí osvobození od DPH

Začátkem příštího roku přestává platit pravidlo, na základě kterého se neplatí DPH u zásilek do 22 eur. Drobné nákupy z čínských e-shopů proto nebudou tak výhodné, jako je tomu v současnosti. Jaká jsou pravidla pro DPH a clo z Číny dnes a na co se připravit od roku 2021?

Od 1. ledna 2021 přestane v celé Evropské unii platit osvobození levných zásilek od DPH. DPH se bude platit v čínských e-shopech. Začátkem března o tom informovalo Ministerstvo financí.

Nový zákon pocítí především ti, kteří nakupují v levných čínských e-shopech jako AliExpress, Wish, DealExtreme nebo BangGood. Změna se týká nákupů ze všech nečlenských států EU.

Nově registrovaní zákazníci AliExpressu automaticky získávají slevu ve výši $2. Slevu lze využít na první objednávku v hodnotě nad $3.
Uplatnit slevový kupon AliExpress >

Clo a DPH z Číny 2020

Doposud se DPH a clo z Číny platí pouze u zásilek od určité hodnoty. V případě DPH je tato hranice stanovena na 22 eurech (asi 570 korun), v případě cla na 150 eurech (asi 3 900 korun). Rozhodující je vždy hodnota zásilky, nikoliv cena samotného zboží. Hodnota zásilky vedle ceny zboží zahrnuje také poštovné.

Pravidla pro clo a DPH z Číny 2020:

  • DPH ani clo z Číny se neplatí u zásilek v hodnotě do 22 eur
  • DPH z Číny se platí u zásilek v hodnotě nad 22 eur
  • Clo z Číny se platí u zásilek nad 150 eur

V současnosti je stále poměrně snadné nakupovat čínské zboží bez cla a DPH. Levné oblečení z Číny, obaly na mobil z Číny, čínská kosmetika a spousta dalšího zboží mnohdy cenu 22 eur totiž nepřekročí.

Výhodou je také skutečnost, že mnohé internetové obchody nabízejí dopravu zdarma. Při nákupu z čínského e-shopu s poštovným zdarma je proto z hlediska cla a DPH rozhodující pouze cena zboží. Výše zmíněná pravidla se ovšem brzy změní. Jak bude vypadat clo a DPH z Číny od 2021?

Díky nízkým cenám zboží z Číny je doposud možné nakupovat bez DPH. Mezi levné e-shopy patří AliExpress, BangGood, DealExtreme nebo GearBest.

Výše zmíněná pravidla jsou obecně platná pro clo a DPH ze zemí mimo Evropskou unii. Určité výjimky se vztahují na DPH a clo ze Švýcarska a DPH a clo z Japonska

Clo a DPH z Číny 2021

A jak to bude s DPH a clem na zboží z Číny v roce 2021? Od nového roku bude nutné platit DPH u všech zásilek z mimounijních e-shopů. Ohledně cla na zboží z Číny se žádné změny nechystají a zákazníci jej budou i nadále hradit u zásilek v hodnotě nad 150 eur.

Pravidla pro clo a DPH z Číny 2021:

  • DPH z Číny bude nutné platit u všech zásilek bez ohledu na jejich hodnotu
  • Clo z Číny se bude nadále platit u zásilek v hodnotě nad 150 eur

Jak již bylo řečeno, nový zákon se bude vztahovat na zásilky ze všech zemí, které nejsou členy Evropské unie. Stejná pravidla proto můžeme očekávat například i u cla a DPH z USA.

Od roku 2021 bude nutné platit DPH u všech zásilek z mimounijních e-shopů. Zdražení se tedy bude týkat i nákupů na americkém eBay nebo iHerb.

Chystaná změna však s největší pravděpodobností ovlivní hlavně příznivce levných nákupů z Číny. Například platbě DPH z Gearbest či DPH z Wish se dá díky nízkým cenám snadno vyhnout. Od roku 2021 však zaplatíme DPH ve výši 21 % a navíc i poplatek za zastoupení přepravcem v celním řízení. Česká pošta si za tuto službu účtuje 192 korun.

Od nového roku bude třeba hradit DPH u všech zásilek z e-shopů mimo EU.
Od nového roku bude třeba hradit DPH u všech zásilek z e-shopů mimo EU.

Od příštího roku se tedy nákupy levného čínského zboží vyplatí podstatně méně. Lze však očekávat, že si právě díky změně ohledně DPH z Číny v roce 2021 více čínských firem pronajme sklady na území Evropské unie. Nákupy z evropských skladů se prakticky neliší od nákupů v českých e-shopech či jiných obchodech v rámci EU.

Evropské sklady v současnosti provozují například již zmíněné e-shopy AliExpress a BangGood. Vedle osvobození od DPH a cla je velkou výhodou také mnohem kratší dodací lhůta, která u balíků odeslaných z Číny dosahuje i několika měsíců.

Publikováno: 18. 08. 2021

Štítky:

Clo a DPHSlevový kupón

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang