Je AliExpress bezpečný? Jak předejít rizikům

Je AliExpress bezpečný? Jak předejít rizikům

AliExpress patří mezi největší a neznámější čínské e-shopy. Zákazníky láká především obrovská nabídka zboží za příznivě nízké ceny. Právě nízké ceny se mohou některým zákazníkům zdát podezřelé a tomuto e-shopu nedůvěřují. Je bezpečné nakupovat na AliExpress? Měli by se zákazníci obávat podvodu? A jak je to s reklamacemi?

Co je AliExpress dnes už není žádným tajemstvím. O AliExpressu už slyšel snad každý milovník čínských e-shopů. Jedná se o čínské virtuální tržiště, na kterém lze zakoupit opravdu leccos. Nabídka na AliExpress je obrovská, ceny jsou navíc velmi přívětivé. Prohlížet si výrobky z AliExpressu je možné na tomto odkaze.

AliExpress.com - TOP produkty s dopravou zdarma

Více než 100 milionů výrobků na jednom místě, spolehlivá zákaznická podpora, atraktivní slevy i doprava zdarma. To vše jsou důvody, proč je AliExpress jedním z nejoblíbenějších e-shopů současnosti.

Začít nakupovat

Někteří lidé však mají z nákupů na AliExpressu obavy. Mnozí nedůvěřují kvalitě zboží, někteří mají dokonce strach, že se jedná o podvodný e-shop. Jak to tedy skutečně je s bezpečím na AliExpressu?

Kvalita zboží na AliExpress

Nedá se jednoznačně říct, zda je zboží z AliExpress kvalitní či nikoliv. Na AliExpress se sdružuje obrovské množství prodejců. Někteří prodejci nabízí věci, které by se kvalitou vyrovnaly leckterým dražším značkám.

Najdou se však i prodejci, jejichž zboží je velmi nekvalitní a zcela nepoužitelné. Alespoň částečně se dá tomuto zklamání předejít čtením hodnocení. Zákazníci mohou přidat na AliExpress recenzi ke zboží, případně připojit reálnou fotografii produktu.

Číst na AliExpressu recenze a zkušenosti je základním pravidlem bezpečného nákupu zde.

Zpětná vazba od zákazníků je velmi dobrým pomocníkem při nákupu

Některé zboží totiž ve skutečnosti nevypadá ani zdaleka tak, jak ho prezentuje prodejce na fotografiích. Zpětná vazba od zákazníků tedy může při výběru hodně pomoct. Stejně tak je vhodné napsat recenzi po obdržení zboží a tím pomoct dalším zákazníkům.

Dalším lákadlem je na AliExpress pošta zdarma u většiny zboží. Když už se poštovné platí, částky bývají obvykle symbolické, v řádech pár dolarů.
Využít dopravu zdarma >

Velikosti na AliExpress

Velmi oblíbené jsou nákupy oblečení a bot na AliExpress. Mnoho lidí se však obává, jak bude zboží sedět, když si ho nelze dopředu vyzkoušet. Jak je to s velikostmi na AliExpress?

Asijské číslování je obecně menší, než na jaké jsme zvyklí v Evropě. V popisku produktu však bývají tabulky velikostí, kde si na základě rozměrů může člověk vybrat svou odpovídající velikost.

Obzvlášť u bot či oblečení se mohou velikosti na AliExpressu lišit od běžných evropských

Číslování je u každého prodejce jiné. Tabulku velikostí je tedy vhodné kontrolovat při každém nákupu oblečení či bot. Opět se vyplatí nahlédnout i do recenzí zákazníků, kteří se často kromě kvality vyjadřují i k velikostem.

Reklamace zboží z AliExpress

Mnozí zákazníci se obávají, jak fungují reklamace zboží z Číny. Zákaznická podpora je na AliExpressu však na výborné úrovni. Pokud má zákazník jakýkoliv problém s produkty, např. řeší, že zboží z AliExpressu nedorazilo, může kontaktovat přímo prodejce. V případě, že se nepodaří potíže vyřešit přímo s prodejcem, zasáhne AliExpress a spor dořeší.

Peníze jsou pak zákazníkovi vráceny stejným způsobem, jakým zboží platil. Nejčastěji se na AliExpress platí kartou, většina zákazníků tedy obdrží peníze zpět na kartu.

Jak bezpečně platit na AliExpress

Zboží z čínských e-shopů je vždy nutno platit předem. Zboží z Číny na dobírku platit nelze. Pokud by zákazník zboží nepřevzal, ztráty by byly pro obchodníka příliš vysoké.

AliExpress nabízí pro nové zákazníky slevový kupón $2 při nákupu nad $3.
Využít slevový kupón >

Nejjednodušší způsob, jak platit na AliExpressu, je online platba kartou. Pro tento způsob platby je nutné mít povolené platby na internetu. Často si lze internetové platby aktivovat přímo přes internetové bankovnictví z pohodlí domova.

Nejlepší platební metoda na AliExpress je platba kartou online

Existují i další metody plateb na AliExpressu. Jedná se o WebMoney, Western Union či převod na účet. Tyto metody se však moc nevyplatí.

WebMoney je internetová peněženka, má však poměrně komplikovaný systém. Za převod na účet a za platbu skrze Western Union jsou pak účtovány poměrně vysoké poplatky. Nejjednodušší a nejpohodlnější metodou je tedy platba kartou.

AliExpress a koronavirus

Vzhledem k tomu, že má koronavirus původ v Číně, nabízí se otázka, zda je bezpečné nakupovat na čínských e-shopech. Obavy jsou však zcela zbytečné! Kvůli nákupům z Číny koronavirus člověk nechytí.

Koronavirus z balíčků z AliExpress chytit nelze
Při nákupech z Číny se není třeba obávat nákazy koronavirem

Virus nepřežije na neživém povrchu déle než pár hodin. Jeho přežití nepřejí ani podmínky na palubě letadla, jelikož se viru daří nejlépe ve vlhkém prostředí. Zásilky z AliExpress jsou bezpečné i nadále, nehledě na současnou epidemiologickou situaci.

Zboží z Číny – clo a DPH

Mnoho zákazníků tápe, jak je to s DPH a clem na AliExpress. U zboží s celkovou hodnotou pod 22 EUR mohou být zákazníci v klidu, úhrada cla ani DPH jim nehrozí.

U zásilek od 22 EUR do 150 EUR je pak nutno platit DPH, a to ve výši 21 % z celkové hodnoty zboží. Pokud hodnota zboží převyšuje částku 150 EUR, je nutno zboží i proclít. Výše cla se odvíjí od druhu zboží.

Prodejci z AliExpress si jsou této skutečnosti vědomi. Mnohdy proto na balík uvádí nižší hodnotu zboží. Celníci tyto triky však velmi dobře znají. Může se tedy stát, že bude dražší balíček na celnici pozastaven i tak.

Nabídka zboží na AliExpress

AliExpress je bezpečný čínský e-shop s velmi bohatou nabídkou zboží všeho druhu. Velmi oblíbené jsou nákupy oblečení z AliExpressu. Milovnice módy dobře vědí, že kromě oblečení nabízí AliExpress kabelky či boty všeho druhu.

Boty, oblečení a módní doplňky z AliExpress jsou velmi oblíbené

Blíží se léto a proto začínají jít na odbyt plavky z AliExpressu. K sehnání jsou jak jednodílné, tak dvoudílné. V nabídce se objevují i modely nadměrných velikostí, vyberou si tedy skutečně všichni.

Často lidé objednávají z AliExpress obaly a kryty na mobil. Vychází mnohem levněji, než v českých obchodech. Navíc lze sehnat opravdu originální kousky, a to i na méně obvyklé typy telefonů. Pěkný kryt na telefon může být i vhodný jako dárek.

Oblíbené jsou také dětské hračky z AliExpressu. Zvlášť velké oblibě se těší v poslední době právě Lego z AliExpress, které je od klasického téměř k nerozeznání.

Publikováno: 11. 05. 2021

Štítky:

Jak nakupovatSlevový kupón

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang