Balíčky z Číny aktuálně – je to bezpečné?

Balíčky z Číny aktuálně – je to bezpečné?

Spousta lidí má aktuálně strach z nákazy koronavirem. Epidemie koronaviru začala v Číně a proto se mnoho lidí ptá a vyhledává informace, jestli je nutné se bát svých zásilek z Číny a koronaviru. Zákazníci se také ptají, zda mohou z čínských e-shopů zboží vůbec nakupovat. Je tedy bezpečné si objednat zboží z čínských e-shopů? Existuje zde nějaké riziko nákazy? To vše nabízí tento článek.

Čínských e-shopů, ze kterých lze objednávat levné zboží, je mnoho. Největším čínským e-shopem je Alibaba. Mnoho lidí ale momentálně ovládá strach z nákazy koronavirem a zboží z Číny se bojí objednávat nebo i vyzvedávat, protože původ koronaviru je z Číny. Jak jsou na tom tedy balíčky z Číny a koronavirus?

Hledáte roušky nebo respirátory?
Vyzkoušejte nabídku nano roušek od české firmy nanoSPACE >

Co se týče nákazy mezi zásilkami z Číny a koronavirem, obavy jsou zde zbytečné. Balíky z Číny koronavirus obsahovat nemohou, protože virus mimo lidský organismus nepřežije více než několik hodin. Zákazník se tedy nemusí obávat nákazy koronavirem z Wish, AliExpressu ani jiných e-shopů.

Některé z čínských e-shopů dokonce hned po vypuknutí epidemie zavedly ochranná opatření a zákazníkům sdělily, že nejdéle do 18. února 2020 nebudou vyřizovat objednávky nebo budou mít zavedený omezený režim.

Balíky z Číny koronavirus nepřenáší.

V Číně se již nákaza koronavirem v podstatě zvládla. Nyní je koronavirus spíše problémem pro Evropu.

Balíčky z Číny a koronavirus

Nejvíce dotazů od zákazníků se týkají především toho, zda balíky z Číny koronavirus mohou přenášet. Není třeba se obávat, protože koronavirus a zboží z Číny nemají žádnou spojitost. Koronavirem se takto nakazit nelze.

Viry totiž všeobecně zvládnou přežít maximálně 24 hodin mimo tělo svého hostitele. Tím pádem je naprosto vyloučená nákaza přes balíčky z Číny koronavirem, protože jejich dodací doba je v řádech týdnů.

Čínská vláda navíc u balíčků, které jsou odeslané nebo pokud procházejí přes město Wu-chan, nařídila, že musí být dezinfikovány. Tato opatření spadají i na oblast Chupej.

Doručení balíčků z Číny a koronavirus jsou momentálně nejvíce vyhledávaná témata u nákupů z Číny. Lidé vyhledávají na čínských e-shopech především levné oblečení z Číny.

Doporučuje se po otevření balíku z Číny obal, ve kterém zboží bylo doručeno, okamžitě vyhodit a pečlivě si umýt ruce teplou vodou a mýdlem minimálně 30 sekund. Je také možnost použití dezinfekce na ruce.

Ruce je nutné mýt mýdlem pod teplou vodou alespoň 30 sekund.

Nákup zboží z Číny

Nabídka na čínských e-shopech zahrnuje téměř vše, na co si jen člověk vzpomene. Například známá nabídka AliExpressu obsahuje 100 milionů produktů. Zákazníci nejvíce preferují čínské e-shopy z důvodu poštovného zdarma na AliExpressu.

Na AliExpressu je stále možnost, i přes epidemii, získat až 10 % zpět z nákupu, tzv. cashback, přes Tipli.cz.

Určitě se zákazníkům u nákupů z Číny vyplatí sledovat i recenze od zákazníků, kde je možné najít i reálné fotografie zboží. Důležité jsou také i recenze na prodejce – zkušenosti s obchodníkem.

Nejznámější e-shopy jsou:

Více se lze také dočíst v článku AliExpress a koronavirus, kde je popsáno, jak momentálně AliExpress zvládá nastalou situaci ohledně koronaviru.

Čína disponuje také širokou nabídkou ochranných roušek. Informace ohledně správného výběru té nejúčinnější roušky nabízí článek Roušky proti koronaviru, v případě potřeby je možné vyrobit ochrannou roušku v pohodlí domova.

Clo a DPH při nákupu z Číny

Je nutné, aby měl zákazník na paměti, že v některých případech nemusí být cena za objednávku konečná. Jsou případy, kdy je nutné zaplatit ještě DPH, případně k tomu zboží i proclít. V celkové ceně za zboží z Číny nejsou tyto poplatky zahrnuty.

Clo a DPH z Číny se vztahuje na zboží, které bylo zakoupeno mimo Evropskou unii. Jaké jsou tedy podmínky pro placení DPH, případně i cla za dovoz zboží z Číny? Jak se dá nakoupit zboží z Číny bez cla? Vždy to závisí na celkové hodnotě zásilky.

  • Hodnota zásilky do 22 EUR – clo ani DPH se neplatí*
  • Hodnota zásilky vyšší než 22 EUR a nižší než 150 EUR – je nutné zaplatit DPH
  • Hodnota zásilky vyšší než 150 EUR – je nutné zaplatit DPH a zboží i proclít

*Toto pravidlo již neplatí. V roce 2023 je nutné připočíst DPH k jakékoliv zásilce, která je odeslaná ze země mimo EU, a zboží proclít. Za to bude zodpovědná Česká pošta, která by měla vše potřebné zařídit.

Platba u zásilek z Číny

Každý čínský e-shop má své možnosti plateb, které může zákazník použít k zaplacení své objednávky.

Nejčastěji nabízenými platebními metodami jsou platba kartou nebo platba pomocí PayPal, která je z obecného hlediska nejbezpečnější platbou. Ovšem není nutné se obávat platit ani kartou.

Každá zásilka po zaplacení a odeslání umožňuje i její sledování z Číny pro větší přehled zákazníka, kde se jeho zásilka aktuálně nachází, případně, je-li k vyzvednutí na poště.

Publikováno: 26. 03. 2021

Štítky:

Jak nakupovat

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang