Neoprén na potápění – funkce, cena, velikost

Neoprén na potápění – funkce, cena, velikost

Potápěčský oblek byl dříve doménou jen potápěčů, případně surfařů. Dnes je již běžnou výbavou kdejakého plavce nebo šnorchlaře, kteří si rádi vyjedou k vodě i v chladnějším ročním období. Jaké má neoprén na potápění funkce? Kde jej koupit a co by měl splňovat?

Neoprén na potápění je nejběžnější materiál potápěčského obleku. Mnohem přesnější je rozdělení obleků na potápění dle kategorie. Obleky se dělí do dvou hlavních kategorií:

 • Mokré obleky: Mokré obleky jsou vyrobeny z napěněného neoprénu, který umožňuje vodě vtéct dovnitř. Voda se ohřeje na tělesnou teplotu potápěče a vytvoří vrstvu tepla. Mokré obleky jsou levnější než suché obleky a poskytují dostatečnou ochranu v teplejších vodách.
 • Suché obleky: Suché obleky jsou vyrobeny z neoprénu s vodotěsnými manžetami. Manžety zabraňují pronikání vody do obleku, takže potápěč zůstává suchý. Suché obleky poskytují lepší tepelnou izolaci než mokré obleky a jsou vhodné pro potápění v chladných vodách.

Potápěčský trh počítá také se střední cestou, jakou jsou polosuché obleky.

Mokrý oblek na potápění – neoprén

Mokré obleky na potápění mohou být vyrobeny z vícero materiálů, ovšem nejběžnější je neoprén. Neoprén je tkanina vyrobená z buněčné pryže, která je odolná vůči vodě a vzduchu. Neoprén je často používán k výrobě potápěčských obleků a dalších oděvů, které poskytují tepelnou izolaci.

V četných případech také ochranu před škrábanci a odřeninami, případně slouží jako ochrana před nebezpečnými mořskými živočichy, jako jsou ježci nebo perutýni. Částečně by neoprény mohly být ochranou i při potápění se žraloky.

V pěnovém neoprenu, který se používá při vodních sportech, je rovnoměrně rozloženo mnoho malých vzduchových bublinek, což materiálu dodává tepelně izolační vlastnosti. Tepelná izolace je hlavním faktorem, který chrání proti podchlazení. Čím více vzduchových bublin neoprén obsahuje, tím vyšší je jeho tepelná izolace. To je důvod, proč jsou neoprénové obleky s větší tloušťkou teplejší než obleky s menší tloušťkou.

Aby neoprén poskytoval maximální ochranu proti podchlazení, je důležité, aby dobře padnul a byl dobře utěsněný. Pokud je oblek příliš volný, může do něj pronikat hodně vody, což může snížit jeho tepelnou izolaci. Pokud je oblek příliš těsný, může způsobit nepohodlí nebo zranění.

Při výběru neoprénového obleku na potápění je důležité zvážit následující faktory:

 • Typ potápění: Neoprénový oblek by měl být vhodný pro zvolený typ potápění. Například pro hluboké ponory je potřeba silnější oblek než pro mělké ponory.
 • Teplota vody: Neoprénový oblek by měl být dostatečně silný, aby poskytoval dostatečnou tepelnou izolaci pro danou teplotu vody.
 • Osobní styl: Někteří potápěči dávají přednost mokrým oblekům, zatímco jiní dávají přednost suchým oblekům.
 • Cena: Neoprénové obleky se pohybují v cenách od několika tisíc korun.

Neoprenové obleky jsou důležitým bezpečnostním prvkem, který může pomoci zabránit podchlazení a dalším zraněním při potápění. Neoprén je zpravidla z obou stran laminován textilní tkaninou (nylonem nebo lycrou), která uzavírá povrch a stává se méně náchylnou k poškození.

Tepelná škála pro mokrý oblek

Tepelná škála pro neoprénový oblek je užitečným nástrojem, který pomůže vybrat správný typ obleku pro dané podmínky. Škála se zaměřuje na teplotu vody a úroveň fyzické aktivity potápěče.

Mokré (neoprénové) obleky jsou obvykle rozděleny do čtyř kategorií:

 • Shorty: Shorty jsou krátké obleky, které zakrývají pouze tělo a paže. Jsou vhodné pro potápění v teplejších vodách nebo pro fyzicky nenáročnou aktivitu.
 • Fullsuit: Fullsuit jsou plné obleky, které zakrývají celé tělo. Jsou vhodné pro potápění v chladnějších vodách nebo pro fyzicky náročnou aktivitu.
 • Neoprénový oblek s kapucí, která chrání hlavu a krk před chladem. 
 • Dlouhý oblek a převlečník je kombinace shorty a dlouhého obleku. Zdvojení poskytuje dodatečnou tepelnou izolaci v chladných vodách.

Rozhodující je také tloušťka neoprénu. Obecně platí, že čím silnější neoprén, tím lepší tepelná izolace.

 • 3 mm obleky jsou vhodné pro potápění v teplejších vodách, kde teplota vody je nad 25 °C.
 • 5 mm obleky jsou vhodné pro potápění v chladnějších vodách, kde teplota vody je mezi 18 a 25 °C.
 • 7 mm obleky jsou vhodné pro potápění v chladných vodách, kde teplota vody je pod 18 °C.

Od zhruba 16 stupňů níže už většina potápěčů dává přednost suchému obleku.

Mokrý oblek na potápění – fleece

Obleky na potápění nemusejí být vyrobeny pouze z neoprénu. Existuje také třívrstvá high-tech tkanina, jež chrání před větrem, chladem a sluncem. Je hypoalergenní, rychle schne a lze ji prát při 30 °C bez změkčovadla. Oblek je vyroben z recyklovaných materiálů (80 % recyklovaný polyester, 20 % spandex, vodoodpudivá FREON FREE vrstva) a je opět 100 % recyklovatelný.

Fleecová podšívka mokrého obleku je vrstva měkkého, prodyšného materiálu, která se přidává na vnitřní stranu mokrého obleku. Fleecová podšívka poskytuje několik výhod, včetně:

 • Zvýšené pohodlí a tepelná izolace: Fleeceová podšívka pomáhá udržovat tělo potápěče v teple a pohodlí.
 • Snížené tření: Fleeceová podšívka může pomoci snížit tření mezi tělem potápěče a neoprénem.

Fleecová podšívka je obvykle vyrobena z ovčí vlny nebo syntetického materiálu, jako je polyester nebo nylon. Ovčí vlna je přírodní materiál, který je měkký, hřejivý a prodyšný. Syntetické materiály jsou odolnější a lze je snadno udržovat. Nejsou ovšem tak flexibilní jako neoprén.

Fleecová podšívka je k dispozici v různých tloušťkách. Čím silnější je fleeceová podšívka, tím více tepla a pohodlí poskytuje. Fleecová podšívka je dobrou volbou pro potápění v chladnějších vodách nebo pro potápěče, kteří rychle cítí chlad v mokrých oblecích.

Neoprén na potápění je vyráběn převážně v černé barvě.

Polosuchý potápěčský oblek

Polosuchý potápěčský oblek je druh neoprénového obleku, který kombinuje vlastnosti mokrého a suchého obleku. Polosuchý oblek je vyroben z neoprénu s vodotěsnými manžetami, které zabraňují pronikání vody do obleku. Manžety však nejsou tak dokonalé jako u suchého obleku, takže do kombinézy může pronikat určité množství vody.

Polosuché obleky poskytují lepší tepelnou izolaci než obleky mokré, ovšem ne tak dobrou jako suché obleky. Jsou vhodné pro potápění v chladnějších vodách, avšak nejsou příliš vhodné pro potápění v extrémně chladných vodách. Polosuché obleky jsou dobrým kompromisem.

Suchý oblek na potápění

Suchý oblek na potápění je druh potápěčského obleku, který díky dvojitému zipu a krčním a zápěstním manžetám (z latexu, silikonu nebo neoprénu) zabraňuje pronikání vody na tělo potápěče. Suché obleky jsou vyrobeny z vodotěsného materiálu, jako je neoprén, trilaminát nebo kevlar.

Suché obleky nabízejí řadu výhod, včetně:

 • Úplná ochrana před chladem: Suché obleky udržují potápěče v suchu, což zabraňuje podchlazení.
 • Zvýšená mobilita: Suché obleky nejsou tak těsné jako mokré obleky, což umožňuje potápěči větší pohyblivost.
 • Zvýšená bezpečnost: Suché obleky chrání potápěče před zraněním způsobeným odřeninami nebo škrábanci.
 • integrované boty, proto není třeba dokupovat potápěčské boty zvlášť.

Suché obleky jsou vhodné pro potápění v chladných vodách. Mohou být také použity pro potápění v teplejších vodách, kde potápěč potřebuje zvýšenou ochranu nebo mobilitu.

Existuje několik různých typů suchých obleků, které se liší podle použitého materiálu, konstrukce a vlastností.

 • Trilaminátové obleky: Trilaminátové obleky jsou vyrobeny z tří vrstev materiálu. Vnější vrstva je vyrobena z odolného materiálu, jako je nylon nebo polyester. Střední vrstva je vyrobena z vodotěsné membrány. Vnitřní vrstva je vyrobena z měkkého materiálu, který poskytuje tepelnou izolaci. Trilaminátové obleky jsou lehké a pohodlné.
 • Neoprénové obleky: Jsou vyrobeny z jedné vrstvy materiálu, který obsahuje vrstvu vzduchu nebo pěny.
 • Kevlarové obleky: Kevlarové obleky jsou vyrobeny z kevlaru, který je velmi odolný materiál. Tyto obleky jsou vhodné pro potápění v extrémně chladných nebo nebezpečných vodách jako jsou jeskyně nebo vraky.

Suché obleky jsou důležitým bezpečnostním prvkem, který může pomoci zabránit podchlazení a dalším zraněním při potápění. Spolu se suchým oblekem je žádoucí nosit také suché rukavice a silnou neoprénovou haubnu. Hlava je to jediné, co bude pod vodou mokré.

Používání suchých obleků však není tak snadné jako u mokrých obleků, a to zejména díky přítomnosti velkého množství vzduchu. Je potřeba znát všechna rizika, jako například znát způsoby, jak suchý oblek pod vodou dofukovat a vypouštět a umět zacházet s napouštěcím i vypouštěcím ventilem.

Dále je nezbytné udržet při potápění po celou dobu ponoru vodorovný trim, aby se předešlo posouvání vzduchových bublin oblekem. Ideální je proto při potápění v suchém obleku použít žabí kop. Ploutve na potápění jsou vhodnější těžší a pryžové.

Pro potápění v suchém obleku je nutný speciální výcvik, který studenty seznámí se všemi možnými riziky.

Podoblek pod suchý oblek

Podoblek pod suchý oblek je vrstva oblečení, která se nosí pod suchým oblekem, aby poskytla dodatečnou tepelnou izolaci. Podobleky jsou obvykle vyrobeny z měkkého, prodyšného materiálu, jako je fleece nebo merino vlna.

 • Fleece: Fleece je měkký, prodyšný materiál, který poskytuje dobrou tepelnou izolaci. 
 • Merino vlna: Merino vlna je přírodní materiál, který je měkký, prodyšný a hřejivý. 
 • Syntetické materiály: Syntetické materiály, jako je polyester nebo nylon, jsou často používány k výrobě podobleků, protože jsou odolné a snadno se udržují. 

Ačkoliv jsou podobleky relativně drahé, stojí za to. Poskytují mnohem lepší tepelnou ochranu než obyčejné tepláky, nebo termoprádlo. Podobleky jsou vyrobeny ze speciálně vyvinutého materiálu, který odvádí pot a maximálně hřeje.

Elektrický zahřívací systém

Komu je v suchém obleku a kvalitním podobleku i nadále pod vodou zima, případně kdo plánuje velmi dlouhé dekompresní ponory, ocení pod suchým oblekem zahřívací systém.

Elektrický zahřívací systém pro suchý oblek je zařízení, které se používá k udržení těla potápěče v teple při potápění v chladných vodách. Systém se skládá z jedné nebo více vyhřívacích jednotek, které jsou umístěny pod suchým oblekem. Vyhřívací jednotky jsou napájeny baterií nebo externím zdrojem energie.

Elektrické zahřívací systémy pro suché obleky nabízejí řadu výhod, včetně:

 • Zvýšená tepelná izolace: Elektrické vyhřívací jednotky mohou dodat teplo do suchého obleku.
 • Zvýšená bezpečnost: Elektrické vyhřívací systémy mohou pomoci snížit riziko podchlazení, které může být vážným rizikem pro potápěče, kteří se potápí ve studených vodách.

Elektrické zahřívací systémy pro suché obleky jsou k dispozici v různých konfiguracích. Zahrnují vyhřívací jednotky v rukávech, nohavicích a hrudníku.

Publikováno: 03. 02. 2024

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang