Nejlepší škrabadlo pro kočky

Nejlepší škrabadlo pro kočky

Výběr nejlepšího škrabadla pro kočku může být frustrující a nákladný. Může se stát, že majitel nakonec koupí několik škrabadel pro kočky, které kočka prakticky ignoruje a nechce se o ně ani podrbat. Místo toho si napochoduje ke svému oblíbenému „škrabadlu“ – gauči. Jak vybrat škrabadlo, o které bude mít kočka zájem?

Pro kočky je drápání potřebou, nikoli koníčkem. Kočky neškrábou proto, že by byly zlomyslné a chtěly zničit nábytek v domě, ale protože jim to pomáhá udržovat upravené drápky, označovat si teritorium, protahovat se a hrát si.

Jednou z chyb, kterých se lidé dopouštějí, je, že si vybírají škrabadla, které se líbí jim, místo aby přemýšleli o tom, co se líbí kočičce. Při hledání vhodného škrabadla pro kočku pomůže trocha znalostí. Trik spočívá v poskytnutí alternativy, kterou bude kočka drápat radši než nábytek – to však vyžaduje, aby majitel vybral škrabadlo z pohledu kočky a jejích potřeb.

Co se kočkám líbí?

Zde jsou hlavní vlastnosti škrabadla, které kočka u dobrého škrabadla hledá.

 • výška a stabilita
 • dobrý materiál pro škrábání
 • svislé a vodorovné plochy
 • různorodost materiálů a povrchů

Ideální je pořídit si do domácnosti více typů kočičího nábytku. Kočky se pak nenudí a nevyhledávají jiná místa pro drápání, jako například nábytek. Dobré je také pořídit poličky pro kočku, na které může šplhat a kočičí pelíšek, ve kterém může odpočívat. Kombinací různých škrabadel, poliček, odpočívadel, pelíšků a hraček se kočka nebude nudit a ničit tak nábytek.

Důležité je vybírat škrabadlo podle potřeb kočky.

Výška a stabilita

Stabilita a pevnost škrabadla má zásadní význam z několika důvodů:

 1. Pokud se škrabadlo viklá, kočka ho nebude používat. To je jeden z důvodů, proč kočky rády škrábou gauče a křesla – jsou velmi stabilní, ve volné přírodě jsou preferovaným povrchem pro škrábání stromy
 2. Pokud je sloupek vratký, může být nebezpečný – a kočka to ví. Nestabilní škrabadlo se může převrátit a spadnout na kočku, která se k němu už v budoucnu nevrátí
 3. Čím vyšší je sloupkové škrabadlo, tím pevnější musí být. Kočky mohou být zraněny tím, že na ně spadne velké a nestabilní škrabadlo. Lepší jsou sloupky, které mají extra těžké základny, nejlépe dvojitě silné. Tenká, lehká základna a těžká horní část škrabadla jsou receptem na katastrofu

Škrabadlo by mělo být dostatečně vysoké, aby se kočka mohla při škrábání plně natáhnout. To znamená, že kočka může plně protáhnout své tělo a protáhnout zádové a ramenní svaly, což je důležité pro její zdraví.

Pokud se kočky musí při škrábání krčit, nemají plný užitek z procvičování a protahování těchto svalů a může to pro ně být dokonce nepříjemné.

Svislé škrabadlo by mělo být 75 až 85 cm vysoké, aby se kočky mohly postavit na zadní nohy a protáhnout se.

Nejlepší materiál

Při pohledu na škrabadla pro kočky lze najít širokou škálu materiálů. Mnohá z nich jsou navržena tak, aby byla atraktivní pro lidi. Bohužel většina z nich zůstává nevyužita, protože kočkám tolik nevyhovují. Podle čeho vybrat materiál na kočičí škrabadlo?

Kočky dávají přednost pevnému materiálu, který se pod jejich drápky roztřepí. V přírodě si kočky rády značí své území dlouhými trhanými značkami a prvotní pudy kočky stále diktují tuto preferenci. Kočky mají také rády doprovodný hlasitý zvuk při škrábání – zdá se, že je to více uspokojující.

 • Lepší je se vyhnout kočičím škrabadlům pokrytým kobercem. Je důležité vybrat sloupek s krytinou, která se liší od materiálu v domácnosti. Důvodem je, že vaše kočka nebude chápat, proč je v pořádku škrábat některé koberce v domácnosti, ale ostatní ne. Navíc koberec není dostatečně drsný a smyčky mají tendenci zachytávat drápky
 • Sisalová tkanina je skvělým povrchem pro škrábání. Její materiál je odolný, kočkám je příjemný na dotek a příjemně se jim dere pod drápky
 • Sisalové lano vs. sisalová tkanina – sisalové lano se používá na škrabadla, ale zdá se, že kočky skutečně dávají přednost sisalové tkanině. Kočky mohou snadno sjet drápky po tkanině, ale sisalové lano neumožňuje nepřetržitý vertikální drticí pohyb

Dalším skvělým materiálem pro škrábání je těžká vlnitá lepenka. Stejně jako sisalová tkanina je příjemná na dotyk. Navíc při škrábání vydává skvělý zvuk. Karton se často vyskytuje v plochých a úhlových škrabadlech pro kočky.

Dutá vs. plná kočičí škrabadla

Duté kartonové trubky potažené sisalovou tkaninou jsou často nejlepšími škrabadly ze dvou důvodů:

 • Bývají stabilnější. Vysoké sloupky vyrobené z dutých trubek a potažené sisalovou tkaninou jsou vhodnější a bezpečnější než těžké dřevěné sloupky, které by se mohly převrhnout.
 • Při poškrábání vydávají větší hluk. To se kočkám velmi líbí.

Nesmí se zapomínat, že rozhodujícím faktorem pro to, aby si kočka užívala škrabadlo, je stabilita. Z důvodu preferencí kočky, ale i z důvodu její bezpečnosti.

Horizontální a vertikální škrabadla

Kočky se rády natahují a škrábou svisle, například na područkách pohovky. Nicméně některé rády škrábou i vodorovně, například když drápou na koberci. Proto je při hledání škrabadla, které by si kočka vybrala, kdyby mohla, dobré zahrnout oba směry povrchu. To obvykle znamená zajistit několik různých škrabadel a podložek.

Dobrým nápadem je mít vertikální (vysoké) škrabadlo a horizontální (ploché) nebo šikmé škrabadlo pro kočky. Sloupek by měl být potažen sisalovou tkaninou (materiálem, ne provazem) a ploché nebo šikmé škrabadlo by mělo mít kartonovou vložku pro jinou texturu a zážitek.

Některé kočky mají radši škrabadla horizontální.

Kočičí odpočívadla

Skvělým nápadem je poskytnout kočičce víceúčelovou škrabací plochu, která zároveň slouží jako bidýlko, z něhož může sledovat své okolí. Dobrý, pevný, sisalem potažený sloupek s místem, kde může kočka odpočívat, nejen uspokojí vaši kočku, ale také pomůže ochránit nábytek v domácnosti.

V přírodě kočky rády odpočívají na stromech, které jsou „jejich“. Označily si je jako svou doménu a mají skvělý přehled o tom, co se v jejich teritoriu děje. Kočičí odpočívalda jsou často součástí konstrukce kočičího stronu, nicméně lze sehnat i samostatná odpočívadla pro kočky na zeď, topení a nábytek.

Různorodost a dostatek škrabacích míst

U všech domácích mazlíčků se musí dbát na to, aby měli dostatek možností se zaměstnat. Nuda není zábavná a není radno, aby ji některý z mazlíčků zažil. Při výběru škrabadel pro kočky z pohledu kočky je nutno mít na paměti, že má zájem o dobré škrábání a zábavu. Výběr více různých škrabadel a různých materiálů kočku zaměstná a potěší.

Umístění kočičího stromu s vodorovnou plošinou nahoře před oknem umožní kočce škrábat vertikálně, šplhat, škrábat horizontálně, sledovat dění venku a zdřímnout si na bidýlku. Perfektní způsob, jak uspokojit touhy a potřeby kočky. Škrabadlo pro kočky lze přemístit na různá místa a do blízkosti různých oken v domácnosti, aby kočka mohla pokaždé sledovat něco nového.

Nejdůležitější kritéria ve výběru kočičího nábytku

Pode čeho vybírat správné kočičí škrabadloa jiný kočičí nábytek pro svého domácího mazlíčka? Níže jsou uvedena 3 hlavní kritéria pro výběr správného škrabadla.

 • velikost
 • možnosti kočičích aktivit
 • styl

Kočičí škrabadla mají mnoho tvarů a velikostí. Ideální konstrukce závisí na prostorových možnostech a také na velikosti kočičího přítele. Pokud je v domácnosti víc než jedna kočka, možná bude potřeba škrabadlo větší (s více možnostmi pro škrábání a hraní). Nicméně pokud doma není moc místa, existují menší modely, které mohou být vhodné.

Zatímco některá škrabadla pro kočky slouží opravdu jen ke škrábání drápků, další jsou vybavena mnohem více, například místy k ležení a šplhání nebo připojenými hračkami pro zábavu. Je třeba zvážit osobnost kočky a velikost škrabadla a podle toho určit, zda pořídit základní verzi, maximálně vybavený model nebo něco mezi tím.

Vzhledem k tomu, že škrabadlo pro kočky bude součástí domova, je lepší, aby odpovídalo stylu domácnosti – nebo přinejmenším není radno, aby křiklavě vyčnívalo. Škrabadla se však vyrábějí v široké škále stylů, takže při troše hledání každý určitě najde takové, které bude vyhovovat kočce i majiteli.

Nejlevnější – Catit Cat Scratcher Board s šantou kočičí

Některé kočky se nerady natahují, aby se poškrábaly na sloupku – raději jen hnětou a drápou, když stojí nebo leží. Pro tyto kočky je ideální toto cenově výhodné škrabadlo. Dokonce se na Amazon.de dodává s balíčkem kočičí trávy, která pomáhá kočky zaujmout a přimět je k interakci s novým kusem nábytku.

Toto škrabadlo má povrch z vlnité lepenky, do kterého může kočka zatínat drápky. Jelikož je lehké, může se stát, že bude při drápkování trochu klouzat po podlaze, ale je dostatečně pevné, aby uneslo váhu větších koček. Jakmile kočka jednu stranu proškrábe, lze ji otočit, aby mohla škrábat i na druhé straně. V tuto chvíli se může doplnit šanta kočičí.

Škrabadlo pro kočky – sisalové škrabadlo na zeď

Nástěnné škrabadlo pro kočky lze snadno zamaskovat vedle kusu nábytku a je ideální pro kočky, které rády škrábou na područkách gauče nebo křesel.

Škrabadlo na zeď je vyrobeno ze sisalu, pevného materiálu, který se skvěle hodí k udržování kočičích drápků, a lze jej snadno zavěsit na stěnu nebo nábytek pomocí háčků a smyček nebo šroubů, které jsou součástí balení.

Můžete jej také umístit na okenní parapet nebo do jeho blízkosti, abyste podpořili škrábání v místě, kde vaše kočka ráda tráví většinu času.

Nejlepší pro koťata – škrabadlo pro kočky s hračkou a šantou kočičí

Koťata mohou být v domácnosti ničivou silou. Cokoli (šňůry od sluchátek, včerejší pošta atd.) se stane hračkou. S tímto škrabadlem, které slouží i jako hračka pro kočky, se kotě samo zabaví a nebude představovat hrozbu pro majitelovu domácnost.

Koťata mohou škrábat povrch z vlnité lepenky a také si hrát s hračkou (například kulička v dráze). Tato kombinace povzbudí koťata k interakci s touto škrabací hračkou, místo aby drápala na nábytek nebo hledala hračky jinde.

Nejlepší pro více koček – Škrabací místo pro kočky s více sloupky

Škrabadla pro kočky mohou nabízet i více sloupků na škrábání, všechny s různou strukturou a výškou. Díky tomu je toto škrabadlo ideální pro domácnosti s více kočkami, protože několik koček může škrábat současně, aniž by si navzájem překážely.

Sloupky s provazem jsou ideální pro drápkování. Jelikož je střed škrabadla těžký a poměrně pevný, nehrozí, že se převrhne, když do něj kočka začne drápat.

Nejlepší pro starší kočky – hřiště pro kočky seniory

Pro starší kočky slouží plyšové a pohodlné škrabadlo jako hřiště – kočky na něm mohou šplhat, odpočívat nebo lenošit. Díky sloupkům obaleným jutou a sisalem je zde také možnost drápat.

Schody na tomto hřišti jsou klíčové, protože jak kočky stárnou, skákání už nemusí být možné. Výstup po schodech je však zvládnutelný i pro kočky s citlivými klouby. Tento výběr bude vyžadovat trochu montáže – pro nejlepší a nejjednodušší výsledky je doporučeno stavět od vrcholu (alias kapitánského bidýlka) směrem dolů.

Nejlepší pro nábytek – škrabadlo pro kočky na pohovku

Kočky často považují nohy gaučů, křesel a dalšího nábytku za nejlepší příležitost k použití svých drápků. Připevněním tohoto škrabadla majitel zajistí, že nábytek zůstane chráněný a nemusí se bát rozdrápané pohovky od koček.

Umístění na pohovku je snadné: stačí zajistit, aby byla základna, která je velmi tenká, umístěna pod nohou nábytku, aby byla stabilní. Škrabadlo pro kočky je vyrobeno ze sisalu, který si kočka užije ještě více než škrábání nohou pohovky a nábytku.

Pokud majitel chce dostatečně ochránit svůj majetek, lze pořídit pásku, která nábytek ochrání proti poškrábání. Na nábytek se nalepí a později se lehce odlepit. Tato páska je celkově odolná proti drápkování, tudíž z ní kočka nebude mít žádný požitek.

Kočičí stromy

Kočičí stromy jsou velké konstrukce, které může kočka využívat k několika účelům: ke škrábání, hraní, ležení a šplhání. To vše jsou činnosti, které vyhovují instinktům kočky – to znamená, že kočky rády šplhají a škrábou. Kočičí strom jim poskytuje možnost, jak to dělat, aniž by zanechávaly stopy po srsti nebo drápech na nábytku.

Aby byl kočičí strom ještě přitažlivější, ideální je ho postavit tak, aby kočka měla výhled (nejlépe z okna, aby se mohla dívat na ptáčky ze sousedství).

Kočičích stromů existuje nespočet druhů. Je třeba je vybírat také podle domácnosti a kondici kočky. Některé kočky jsou více hravé, těm by vyhovovalo škrabadlo do stropu, které jí nabízí velké množství možností.

Pro velké kočky lze pořídit XXL škrabadlo, které se ale nevejde do každé domácnosti. Téměř do každého bytu se hodí rohové škrabadlo pro kočky, které kočce vyhradí „její růžek“, který bude kočka považovat za své teritorium.

Na co se zaměřit při výběru kočičího stromu?

 • velikost a tvar stromu
 • velikost kočky
 • hračky

Kočičí stromy se vyrábějí v různých velikostech a tvarech, od malých jednopatrových stromů až po složité rozlehlé prolézačky. V závislosti na tom, jak velký je majitelův dům a kam plánuje strom umístit, může potřebovat menší nebo větší konstrukci. Měl by mít ale na paměti, že některé kočičí stromy jsou spíše vertikální, zatímco jiné zabírají více místa na podlaze.

Výběr nejlepšího kočičího stromu do domácnosti často závisí na tom, kolik koček v ní je a jak jsou velké. Je samozřejmé, že větší kočky potřebují větší a robustnější strom. Navíc pokud jich je více, bude lepší konstrukce, která jim poskytne dostatek prostoru na hraní a lenošení.

Mnoho kočičích stromů obsahuje různá škrabadla a hračky integrované do konstrukce. Pokud kočky drápou nábytek, určitě by majitel měl najít výrobek se zabudovaným škrabadlem. Pokud jsou kočky hravé, ideální pro ně jsou modely se závěsnými peříčky nebo jinými doplňky.

Strom pro kočky FEANDREA se škrabadly potaženými sisalem

Tyto víceúrovňové kočičí stromy mají spoustu možností a kočku jistě zaujmou. Za prvé, ačkoli kočky mohou na odpočívadla skákat, úrovně jsou trochu odstupňované, což usnadňuje práci jak koťatům, tak starším kočkám, které mohou mít problémy s pohybem.

Navíc je zde spousta míst k odpočinku, včetně měkké houpací sítě, částečně uzavřené jeskyně a polstrovaného bidýlka na vrcholu konstrukce.

Kromě spousty míst ke šplhání nabízí kočičí strom Feandrea také místo ke škrábání, a to díky několika sisalovým sloupkům. Konstrukce se snadno sestavuje, a přestože je vysoká, nezabírá příliš mnoho místa na podlaze. Je také poměrně robustní, takže pokud je kočka skokan, je nepravděpodobné, že by se příliš kymácela.

Nabídka kočičích stromů FEANDREA na Amazonu.

Celkově nejlepší – SmartCat The Ultimate Scratching Post

Jakákoliv kočka si toto jednoduché, robustní a stabilní škrabadlo zamiluje. Je dostatečně vysoké, aby se kočky mohly pořádně natáhnout a drápat na sisalové tkanině. Tento sloupek je také poměrně odolný a dobře navržený; lze očekávat, že vydrží několik let.

Při prvním dodání se musí provést malá montáž, vložení hmoždinek do otvorů a také připevnění základny ke sloupku, ale žádné elektrické nářadí není potřeba. Základna tohoto škrabadla je poměrně široká (40 x 40 centimetrů) – to je klíčové, protože pomáhá udržet sloupek na místě a zabraňuje jeho klouzání po podlaze nebo převrácení, když ho kočka začne používat.

Odpočívadla a prolézačky pro kočky na zeď

Prolézačky a odpočívadla na zeď jsou ideálním způsobem, jak kočkám dopřát kousek dobrodružství, po kterém všechny touží. Tyto poličky mohou být umístěné kdekoliv na zdi, v jakékoliv výšce. Díky umístění na zeď se perfektně hodí do malých prostorů, kde není pro kočičí stromy místo.

Odpočívadla, často v podobě pevného pelíšku nebo houpací sítě, lze také umístit kamkoli, například i na topení, kde bude kočka moct odpočívat v teple.

Majitel tímto způsobem může svému mazlíčkovi dopřát maximální komfort, kočka tak bude mít dostatek pohybu. Kočička bude nadšená z odpočívadla umístěného ve výšce tak, aby mohla sledovat dění kolem, protože kočky milují pobyt ve výškách.

Nejjednodušším řešením jsou poličky pro kočky, které jsou jednoduché na přidělání. Na ty pak může majitel umístit například kočičí pelíšek, aby si tam mohla kočka v pohodlí lehnout.

Jak vyrobit škrabadlo pro kočky

Nejlevnější variantou, jak opatřit kočičí škrabadlo, je domácí výroba. Doma si ho majitel vytvoří přesně podle svých představ, může to být více designové kočičí škrabadlo, nebo do něj může zakomponovat několik různých hraček. Je nutno ale počítat s určitou časovou náročností výroby.

Nejjednodušší škrabadlo lze vyrobit ze dřevěné desky, válce a lana (nejlépe ze sisalu). Ke dřevěné desce – podstavci, se pomocí šroubů připevní válec či hranol, který se potře lepidlem a následně až k vrcholu obmotá provazem.

Ideální je před přiděláním lana ho namočit na několik hodin do vody, aby z něj vyprchal zápach, který by mohl kočku od škrabadla odrazovat. To je celý proces. Po zaschnutí lepidla je škrabadlo hotové a může se předat kočičce na drápkování.

Výroba kočičího stromu je poněkud obtížnější a vhodná pro zručnější majitele. Do stromového škrabadla však lze zakomponovat mnoho prvků, například větve stromů a různé hračky. Ze dřevěných desek se vytvoří odpočívadla a základna.

Škrabadlo pak může být vyrobeno mnoha různými způsoby. Základy je možno pokládat na jednotlivé válce potažené sisalovým provazem, nebo na vyschlé a nalakované dřevo (strom, větve). Musí se ale dbát na správný výběr základny, aby byl kočičí strom stabilní.

Kočičí nábytek levně

Další z možností, kde sehnat levné škrabadla a pelíšky pro kočky, je bazar. Na bazarech se nachází škrabadla pro kočky, které nenalézají využití a častokrát jsou ve velmi dobrém stavu. Inzerují se zde škrabadla a kočičí stromy různých druhů. Někteří majitelé také darují škrabadlo pro kočky jen za odvoz, což je skvělá příležitost pro začínající chovatele, kteří si nejsou chovem kočky jisti.

Další kvalitní kočičí škrabadla lze pořídit například v obchodě Lidl. Ten nabízí škrabadla a kočičí stromy již od 499 Kč. Nabízí také další nábytek pro kočky jako například dřevěný domeček pro kočky a levné pelíšky.

Levná kočičí škrabadla jsou k sehnání na většině čínských internetových obchodech. Kvalitní kočičí nábytek lze levně pořídit také z Polska a z českých supermarketů. V těch je sice nabídka často omezená, ale finančně se rozhodně vyplatí a k majiteli se dostanou většinou okamžitě.

Shrnutí

Nejlepší základní škrabadlo pro kočky je SmartCat Ultimate Scratching Post (k dostání např. na Amazonu), které by mělo vydržet v domácnosti s jednou kočkou dlouhá léta. Pokud majitel dává přednost něčemu stylovějšímu, měl by zvážit škrabadlo pro kočky Archie & Oscar Venita (k dostání na Wayfair), které odolá ostrým drápkům a pro hosty nevypadá jako kočičí hračka.

Na čínských internetových obchodech je na výběr z velikého množství levných kočičích škrabadel a prolézaček. Každý si zde najde to ideální pro svou kočku, které se zároveň bude designově hodit do prostředí domácnosti.

Publikováno: 29. 04. 2022

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang