Brýle na potápění – dioptrické, dětské, jak vybrat

Brýle na potápění – dioptrické, dětské, jak vybrat

Ačkoliv se dlouhodobě vžilo pojmenování brýle na potápění, ve skutečnosti je správný název maska na potápění. Faktem však zůstává, že se bez tohoto druhu výstroje žádný potápěč neobejde. Kde sehnat masku? Jak vybrat brýle na potápění? A jak je to s dioptriemi?

Brýle na potápění nejsou totéž co brýle na plavání. Zatímco brýle na plavání kryjí jen oči, brýle na potápění zakrývají i nos, aby se do něj během ponoru nedostala voda. Potápěč pod vodou dýchá pouze ústy. Výjimkou bývá celoobličejová maska na potápění, která umožňuje dýchání nosem i pusou.

Jak vybrat brýle na potápění

Pokud se budete věnovat přístrojovému potápění, budete potřebovat masku s velkým zorným polem, abyste mohli dobře vidět pod vodou. Pokud se budete věnovat šnorchlování, budete potřebovat masku s menším zorným polem, která je lehčí a pohodlnější.

Masky jako základní výbava na potápění se vyrábějí v různých tvarech a velikostech, aby vyhovovaly různým tvarům obličeje. Při výběru masky si ji vždy vyzkoušejte, abyste se ujistili, že správně sedí. Zorníky brýlí na potápění mohou být vyrobeny z různých materiálů, včetně tvrzeného skla, plastu a akrylu. Sklo poskytuje nejlepší viditelnost.

Tipy, jak vybrat brýle na potápění:

 • Vyzkoušejte si masku před nákupem. Maska by měla správně sedět na obličeji a neměla by nikde tlačit.
 • Zvolte masku s dostatečným zorným polem. Zorné pole by mělo být dostatečně široké, abyste mohli dobře vidět pod vodou.
 • Zvolte masku z kvalitního materiálu. Maska by měla být odolná a pohodlná.

Pokud si nejste jisti, jaká maska je ta pravá, poraďte se s instruktorem potápění nebo s odborníkem v potápěčském obchodě. Může to být i Decathlon.

Brýle na potápění by měly těsně přiléhat k obličeji, aby se do nich nedostala voda. Některé brýle mají další funkce, jako je například antifog úprava, která zabraňuje zamlžování. Optimální je navštívit prodejnu osobně a vyzkoušet si několik různých modelů.

Celoobličejová maska na šnorchlování si získala oblibu u všech generací.

Decathlon brýle na potápění

Decathlon nabízí širokou škálu potápěčských brýlí pro různé úrovně zkušeností a různé rozpočty. Zde jsou některé z nejpopulárnějších modelů. které můžou sloužit i jako originální dárek pro manžela:

Potápěčská maska 100 je základní model, který je ideální pro začátečníky. Má jednoduchý nerozbitný zorník z polykarbonátu, který poskytuje široké zorné pole, a měkké silikonové těsnění, které zajišťuje pohodlné nošení. Brýle na potápění s vysoce poddajnou lícnicí.

Potápěčská maska F1 Frameless je pokročilý model, který má bezrámový design, čímž zvyšuje zorné pole a snižuje tlak na obličej. Brýle na potápění Cressi F1 Frameless nemají obrubu zorníku, mají tak nízkou hmotnost i malý vnitřní objem, jsou proto ideální na potápění s přístrojem i šnorchlování.

Šnorchlovací celoobličejová maska Easybreath 500 je inovativní model, který kombinuje masku a šnorchl v jednom. Má velký zorník, který poskytuje vynikající výhled, a snadno se používá. Nabízí panoramatické vidění a dýchání nosem i ústy.

Celoobličejové masky na šnorchlování nabízejí několik výhod oproti tradičním maskám a šnorchlům. Poskytují širší zorné pole, takže uživatelé mohou lépe vidět pod vodou. Dále umožňují uživatelům dýchat ústy i nosem, což může být pro některé lidi pohodlnější.

Nicméně, celoobličejové masky na šnorchlování také představují určitá rizika:

 • Nedostatek kyslíku: Celoobličejové masky mohou omezit přísun kyslíku do těla, zejména pokud uživatel dýchá rychle nebo zhluboka a v masce se místo čerstvého vzduchu hromadí vydechovaný oxid uhličitý. To může být nebezpečné, zejména pro osoby s chronickými onemocněními dýchacích cest.
 • Zvýšený odpor při dýchání: Celoobličejové masky mohou zvýšit odpor při dýchání, což může být obtížné zvládnout pro osoby s omezenou fyzickou zdatností.
 • Přehřátí: Celoobličejové masky mohou způsobit přehřátí hlavy a obličeje.
 • Možný únik vody: Celoobličejové masky nejsou vždy zcela těsné. Pokud maska netěsní, může dovnitř proniknout voda a hrozí tonutí.
 • Zranění obličeje: Celoobličejové masky mohou způsobit zranění, pokud jsou příliš těsné nebo se používají nesprávně.

Konkrétní tipy pro bezpečné používání celoobličejových masek na šnorchlování:

 • Nepřehánějte to s šnorchlováním. Pokud se cítíte unavení, přestaňte a odpočiňte si.
 • Buďte opatrní, pokud se ponoříte do hloubky větší než 2 metry. V této hloubce může do masky proniknout voda a způsobit tonutí. Hrozí i poškození středního ucha z důvodu velkého tlaku.
 • Pokud se maska poškodí, okamžitě ji vyměňte.

Celoobličejové masky na šnorchlování mohou být bezpečným a zábavným způsobem, jak objevovat podvodní svět. Je však důležité si být vědom možných rizik a dodržovat bezpečnostní pokyny.

Dětské brýle na potápění

U výběru dětských brýlí na potápění jsou aplikovány stejné podmínky, jako u nákupu klasické masky pro dospělé. U dětských brýlí je více než jindy důležité vybrat správnou velikost.

Řada dětských brýlí na potápění disponuje i nadstandardními funkcemi jako jsou sluneční clony chránící oči před slunečními paprsky nebo úprava zabraňující mlžení skel.

Dětské brýle na potápění by měly malé plavce i bavit. Barvami nebo tvarem.

Dioptrické brýle na potápění

Dioptrické brýle na potápění jsou skvělou volbou pro lidi, kteří potřebují korekci zraku, aby si pod vodou mohli vychutnat jasný výhled. Existují dva hlavní typy dioptrických brýlí na potápění, respektive dioptrické masky na potápění:

 • Maska s výměnnými skly: Tato maska má čočky, které lze vyjmout a nahradit dioptrickými skly na předpis. To je dobrý výběr, pokud máte různé předpisy na levé a pravé oko.
 • Maska s dioptrickými zorníky: Tyto brýle mají dioptrické čočky zabudované přímo do zorníku. To je dobrý výběr, pokud máte stejný předpis na obou očích a pokud chcete brýle, které jsou odolnější vůči poškrábání a nárazům.

Obchody s potápěčskými potřebami nabízejí dioptrická korekční skla do potápěčských masek, přičemž si lze pro každé oko zvolit požadované dioptrie.

Na trhu existují skla a čočky jak pro korekci zraku do dálky, tak na blízko. Pozitivní skla mají dioptrickou pouze spodní část skla pro snadné čtení údajů na potápěčském počítači. Horní část skla je bez dioptrií. Dioptrická skla do potápěčských masek jsou nabízena zpravidla v rozmezí od – 10 do + 3 dioptrie

Alternativou k plusovým dioptrickým sklům (na blízko) jsou zvětšovací čtecí čočky Hydrotac, které lze snadno umístit do jakékoliv masky. V případě kombinovaných vad zraku si lze nechat vyrobit dioptrické čočky do masky na zakázku.

Publikováno: 30. 01. 2024

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang