Jak vybírat domácí spotřebiče: 7 důležitých faktorů

Jak vybírat domácí spotřebiče: 7 důležitých faktorů

Moderní domácnosti jsou plné různých zařízení, která usnadňují každodenní život. S trhem plným různých značek, modelů a funkcí je důležité mít jasno v tom, co člověk hledá a jak vybrat domácí spotřebič.

Ve světě moderních technologií se domácí spotřebiče staly neodmyslitelnou součástí životů. Jejich správný výběr může významně ovlivnit každodenní komfort a životní prostředí. Tento článek přináší tipy a faktory, na které je třeba se zaměřit při výběru domácích spotřebičů.

1) Energetický štítek

Energetická účinnost je klíčovým faktorem při výběru spotřebičů. Výrobci označují své výrobky energetickým štítkem, který ukazuje, jak úsporný je daný spotřebič. Vzhledem k tomu, že elektrická energie tvoří až 25 % veškeré spotřeby energie v domácnosti, vyplatí se při pořizování nových spotřebičů tento energetický štítek sledovat.

Je na něm uvedena roční spotřeba elektřiny nebo spotřeba vody na mycí/prací cyklus. Třeba u takové lednice bez mrazáku, která „jede nonstop“, jsou rozdíly mezi třídami opravdu znát. Staré modely mají spotřebu energie 3–4× vyšší.

I když jsou spotřebiče s vyšší energetickou účinností dražší, vyplatí se v dlouhodobém horizontu. Nižší měsíční náklady na energie a vodu kompenzují vyšší počáteční investici.

Jak poznat, že je spotřebič energeticky výhodný? V roce 2021 došlo ke změně energetických štítků u myček nádobí, praček, ledniček, mrazniček a vinoték. Nebyla ovlivněna energetická účinnost spotřebičů, pouze se přeštítkovaly na třídu A-G místo dříve uváděných plusů. Např. modely energetické třídy A+++ se zařadily do tříd B, C i D.

2) Hlučnost

Hlučnost je dalším důležitým faktorem, který je třeba brát v úvahu při výběru spotřebičů do domácnosti. Výrobci uvádějí údaj o hlučnosti spotřebičů v decibelech (dB). Tento údaj udává, jak hlasitý je spotřebič. Čím nižší je hodnota dB, tím tišší je spotřebič.

Je třeba hledat tiché spotřebiče zejména pokud jsou umístěny v místnostech, kde se tráví hodně času, jako je kuchyň nebo obývací pokoj.

Také je třeba počítat s tím, že některé druhy spotřebičů jsou obecně hlučnější než jiné. Například klimatizační jednotky, pračky nebo mixéry mohou být hlučnější než jiné spotřebiče. I nejlepší robotický vysavač může nadělat dost hluku. Přitom snížení hlučnosti o pouhé tři decibely ve skutečnosti znamená snížení intenzity hluku na polovinu. Je dobré na to při výběru spotřebiče pamatovat.

3) Velikost a kapacita

Když člověk vybírá spotřebiče, jako je lednice, pračka, sušička nebo myčka nádobí, musí zvážit, jakou kapacitu a velikost potřebuje. Je to důležité proto, aby se spotřebiče nepřetěžovaly nebo naopak nebyly příliš malé.

U ledničky z hlediska její velikosti platí, že na jednu osobu se počítá zhruba s 50 až 70 l objemu. Čtyř členná rodina tedy potřebuje chladicí část velkou asi 240 l. Chladit prázdný prostor je stejně nehospodárné, jako mít ledničku přeplněnou. 

Co se týká pračky, určující se její kapacita bubnu. Pro malou rodinu nebo jednotlivce stačí pračka s kapacitou do 4 kg, zatímco větší rodiny budou potřebovat větší kapacitu od 7 kg.

U myčky se vybírá podle její šíře. Standardní myčky jsou dostupné v šířce 60 cm s kapacitou 12–14 sad nádobí. Užší 45cm modely disponují kapacitou 10 a méně sad.

4) Funkce a technologie

Moderní spotřebiče nabízejí různé pokročilé funkce, které výrazně zlepšují jejich výkon a pohodlí. Například pračky mají různé programy pro různé typy prádla, které umožní prát efektivněji a šetrněji. Nejlepší parní mop zase nabízí snadné a rychlé rozpuštění mastnoty a tuků bez použití chemikálií.

Ledničky a mrazničky mohou mít funkce jako rychlé mrazení, automatické rozmrazování, zásobárny na led nebo dokonce chladící zóny s různými teplotami pro různé potraviny. Některé spotřebiče mají funkce, které usnadňují jejich údržbu, jako je samočištění myčky nebo trouby.

Moderní doba přinesla i „chytré“ domácí spotřebiče, které je možné ovládat je pomocí chytrých telefonů nebo tabletů. Na dálku lze monitorovat jejich stav a výkon. To je důležité nejen pro zaneprázdněné lidi.

Funkcí je skutečně mnoho a rok od roku se nadále vyvíjejí. Člověk tedy musí zvážit, kterou funkci využije, nebo naopak která je pro něj zbytečná. Samozřejmě platí, že čím více chytrých funkcí spotřebič má, tím bude dražší.

5) Design

Každý má samozřejmě jiný vkus a představy. Výhodou dnešní doby je, že nabízí nepřeberné množství zboží. Z pestré nabídky si vybere každý, ať už touží po bílé klasice, barevném nebo retro provedení. Základem je, že styl spotřebičů by měl být vždy stejný. Každý kousek by neměl hrát jinou barvou.

Je třeba si uvědomit, že dobrý design není jen o vizuálním dojmu, nýbrž také o praktičnosti, ergonomii a tom, jak se spotřebič zapadne do celkového uspořádání kuchyně nebo domácnosti.

Spotřebiče by měly být snadno ovladatelné a přístupné. Ergonomický design zjednodušuje a zlepšuje používání spotřebičů. Spotřebiče by zároveň měly být navrženy tak, aby se vešly do dostupného prostoru.

6) Značka a cena

Značka spotřebiče může být také důležitým faktorem. Některé značky jsou známé svou kvalitou a spolehlivostí. Volba renomované značky může být zárukou spolehlivosti a kvality. Ovšem i spotřebiče méně známých značek mohou udělat dobrou službu.

Cena spotřebiče je samozřejmě důležitá pro každého. U spotřebičů neplatí pravidlo, že drahý spotřebič rovná se kvalitní spotřebič. Platí, že kvalitní výrobek může být levný i drahý

Kdo chce při nakupování spotřebičů ušetřit, vyplatí se sledovat různé slevové akce, výprodeje, Black Friday nebo vánoční slevy. Využít lze iBOD od České spořitelny. Je to věrnostní program s odměnami, ve kterém nakupující získává body s iBOD kartou při nákupech u vybraných partnerů.

Nejprve je nutné se zaregistrovat na stránkách www.ibod.cz. Aktivace služeb pak probíhá v aplikaci České spořitelny, na telefonní infolince nebo kamenné pobočce banky.

7) Recenze a hodnocení v testech

Recenze od jiných zákazníků jsou dobré, když se chce člověk ubezpečit, že vybral dobře. Stačí si projít recenze na třeba Heureka.cz, Nakupka nebo na Alza.cz a všímat si hlavních výhod a nevýhod, které lidé zmiňují.

Pokud lidé často negativně hodnotí vlastnosti výrobku, je dobré si danou vlastnost ještě ověřit u jiného zdroje. Například na velkých zahraničních e-shopech.

Zkusit lze i tzv. testovací servery – například ADAC nebo dTest, kde se člověk dozví užitečné tipy a hodnocení.

Publikováno: 15. 11. 2023

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang