Nejlepší koš na prádlo

Nejlepší koš na prádlo

Praní prádla nemusí představovat jen nezbytnou povinnost. Se správným košem – takovým, který je pevný, vydrží používání celou rodinou a zároveň vypadá reprezentativně – je člověk na dobré cestě k zpříjemnění celého úkolu. Jak vybrat nejlepší koš na prádlo?

O koši na prádlo se dá přemýšlet také jako o nástroji. Kromě dobré pračky, sušičky a pracího prášku je potřebná i spolehlivá nádoba, která zajistí snadné přenášení, třídění a skladování prádla.

Co zvážit před nákupem koše na prádlo?

Jak často se pere? Kolik prádla se mezi jednotlivými praními nashromáždí? Kolika lidem koš na prádlo slouží? Kromě objemu je také důležité zohlednit to, jaké prádlo se do koše dává. Není dobrý nápad házet jemné prádlo do proutí. Některé materiály, jako látka nebo dřevo, prádlo dobře odvětrávají, a tak zvládnou i oblečení mírně zapocené. V žádném případě ale není dobré do koše házet prádlo mokré nebo i jen vlhké.

I tak jednoduchá věc, jako prádlo v koši, má svoje pravidla a mezi základní body, které je potřeba zvážit, patří tyto:

  • funkčnost (odvětrávání, velikost, víko, konstrukce)
  • estetický vzhled (materiál, barva)
  • přenosnost (hmotnost, úchyty, tvar)

Je důležité si odpověď na otázky typu: Jak koš vypadá v prostoru? Má držadla a nebo kolečka? Jak je těžký? Je přenosný? A z jakého materiálu je vyroben?

Plastový koš na prádlo patří mezi největší klasiky – je lehký, levný a odolný.

Kde je možné koupit koš na prádlo a jaká je jeho cena?

Velký výběr košů na prádlo je téměř v každém obchodě, který nabízí doplňky do domácnosti. A to ať už je to obchod kamenný, nebo e-shop. Pro někoho je lepší si koš osahat, vidět ho na vlastní oči, aby si dokázal lépe představit, jak zapadne do jeho domova. Někomu stačí pouze internetová nabídka a má jasno. V obou případech je ale lepší si nákup dobře promyslet, porovnat možnosti a dobře se zorientovat v tom, co je na trhu.

Důležitou roli hraje i cena. Existují koše na prádlo levné, nejčastěji plastové. Jejich pořizovací cena je menší než 300 Kč. Jedná se o koše malé, které se hodí tehdy, kdy se přesouvá menší objem prádla. Většinou nemají ani víko.

Ke střední třídě patří koše v cenovém rozpětí 300 – 1 500 Kč. Většinou se jedná o koše na prádlo látkové či dřevěné. Často už je možné je složit a také mívají víko. Tato nabídka je nejširší a pokud kupující nehledá luxusní designový koš na prádlo, určitě se do této částky vejde.

Koše dražší než 1 500 Kč v sobě většinou kombinují nejen dokonalý design, ale také kvalitní zpracování. Nejčastěji se jedná o propracované dřevěné či bambusové koše, které skvěle doplní interiér bytu.

Zde je možné porovnat nabídku košů na prádlo na českém trhu:

Koše na prádlo LIDL

Lidl má ne svém e-shopu poměrně velkou nabídku, a to ať už se jedná o velikosti nebo materiál. K nejlépe hodnoceným patří plastové skládací koše AQUAPUR®. Jsou lehké, skladné, s protiskluzovými držadly a se stabilním rámem. Jejich údržba je snadná. Stačí přetřít hadrem, případně opláchnout ve sprše. Krom toho je také možné je zakoupit v různém barevném provedení.

Plastový skládací koš AQUAPUR® v různých barvách.

K dalším výborně hodnoceným košům na prádlo z Lidlu je Wenko koš na prádlo Trieste. Ač se to na první pohled nemusí zdát, je vyroben z kvalitního polyesteru. Je tedy snadno omyvatelný a lehký. Má pevnou konstrukci, kolečka pro snadnější přesun a tři komory na třídění prádla. A to ať už se třídí podle barev nebo čistoty. Je oblíbený také díky svému výraznému potisku.

Bílá varianta WENKO koše na prádlo Trieste.

Koše na prádlo IKEA

Snad největší tuzemský výběr košů na prádlo je právě v Ikee. Nejenže tam jsou koše snad všech materiálů, mají také příjemnou cenu. K těm nejvýhodnějším patří i koš na prádlo IKEA SLIBB. Je vyroben z poddajné plastové síťoviny s velkými otvory pro vynikající prodyšnost a lze jej snadno použít k přepravě mokrého nebo suchého prádla.

Růžová a tyrkysová barva přinášejí svěží barevný nádech pro práci se špinavým prádlem a díky přiměřené velikosti lze tyto koše snadno uložit na horní část pračky nebo zastrčit do téměř každé skříně.

Vzhledem k tomu, že jsou tyto koše levné, doporučuje se jich pořídit hned několik. A to třeba i pro jiné věci, než je prádlo. Například pro uložení hraček, nejnovějšího úlovku knih z knihovny nebo zasněžených bot. Cena a barva tohoto koše zaujme, zatímco snadné čištění a všestrannost potěší.

Starorůžová varianta koše na prádlo IKEA SKIBB.

Koše na prádlo PEPCO

Ne e-shopu obchodu PEPCA, v sekci Uklizený domov je možné najít jejich nabídku košů na prádlo. Jedním z nich je pletený koš vyrobený z vodního hyacintu. Koše z této rostliny vynikají svojí odolností a příjemným estetickým vzhledem. Bohužel tento materiál nemá rád vlhkost. Koše se tedy spíše než do koupelny hodí do ložnice nebo chodby.

Koš na prádlo PEPCO z vodního hyacintu.

Co se porovnává u košů na prádlo?

Nabídka košů je v současnosti ohromná. Najít však ten správný, to už zas tak jednoduché není. Kromě výše zmíněných parametrů se koše dělí podle materiálu, velikosti nebo způsobu odvětrávání.

Velikost

Koše na prádlo se vyrábějí ve všech tvarech a velikostech a nejlepší volba závisí na tom, kolik prádla se pravidelně pere. Některé koše na prádlo jsou určeny pro jednu osobu, jiné zas pro velké rodiny. Je důležité také zohlednit, kolik prostoru zabere koš ve skříni, ložnici nebo koupelně.

Kromě celkového objemu je také možné zaměřit se na počet komor koše. Existují koše jednokomorové, ale také s více přihrádkami. To usnadní třídění prádla.

Materiál

Koše na prádlo se běžně vyrábějí z několika různých materiálů, z nichž každý má své výhody a nevýhody. Plastové koše na prádlo jsou lehké, ale některé mohou být křehké a časem praskat. Proutěné koše jsou odolnější a udržitelnější, ale jsou také náchylné k zachycení choulostivých předmětů. V nabídce je možné najít také síťované a látkové koše na prádlo, které působí esteticky, ale bohužel jsou nejméně odolné.

Pro povlečení anebo lůžkoviny, které jsou suché a dobře sbalitelné, jsou vhodné koše z tvrdších materiálů, jako je dřevo, bambus nebo kov. Plast s ventilací je naopak vhodný pro oblečení zapocené, například po sportu.

Skladování

Tradiční koše na prádlo může být obtížné skladovat, když se nepoužívají. Do malé domácnosti se hodí takový, který je snadné složit či schovat do skříně. K dispozici jsou výsuvné a skládací koše na prádlo. Nebo také ty, které se stohují na sebe.

Větrání

Na co se často zapomíná, pokud jde o koše na prádlo, je větrání. Na rozdíl od kuchyňských odpadkových košů musí koš na prádlo umožňovat proudění vzduchu jak v samotném koši, tak z koše ven. A to ať už díky širšímu výpletu proutí nebo záměrně umístěným otvorům v pevném rámu. Bavlněné vložky v proutěných nebo ratanových koších podporují proudění vzduchu oběma vrstvami.

Údržba

Přednost by se mělo dávat košům, které se snadno čistí. Koneckonců, kromě špinavého prádla v nich je stejně uloženo i prádlo čerstvě vyprané. Je tedy třeba hledat koše na prádlo, které lze otřít nebo vyprat v pračce. Například některé látkové koše jsou skládací a je lze je prát v pračce. Ty z tvrdého plastu se čistí snadno, stejně jako ty s vnějším pláštěm a sáčkem či vložkou uvnitř.

Nejlepší koše na prádlo dle materiálu

Neexistuje obecná rada pro to, který materiál je pro koš ten ideální. Záleží totiž na mnoha aspektech. Především na tom, kde se koš v bytě nachází a pro jaký typ prádla je určený. Kam se jaký materiál hodí, je přehledně shrnuto v následujících odstavcích.

Dřevěné koše na prádlo

Dřevěné koše na prádlo, ať už vyrobené z bambusového, ořechového či smrkového dřeva, jsou často příjemným designovým doplňkem bytu. Do domu vnášejí kus přírody.

Výhodou dřevěných košů je, že jsou díky své vyšší váze dostatečně stabilní. A většinou úspěšně odolávají domácím mazlíčkům. Jejich robustnost však může být i na obtíž, například když je s košem potřeba často manipulovat. Jeho využití je tedy často jako koš na čisté prádlo. Výjimkou jsou oblíbené koše bambusové, které jsou jen o něco málo těžší než koše plastové. Oblíbené jsou také ratanové koše na prádlo.

Pozor je si taky třeba dát na údržbu dřevěných košů. Dřevo není příliš odolné vůči vlhku a obtížně se čistí. Důležitou součástí by tedy měla být vyjímatelná látková vložka, kterou lze přeprat.

Zde jsou k porovnání nejlépe hodnocené dřevěné koše:

Bambusový rohový koš na prádlo – Honey Can Do Bamboo Wicker Corner Hamper

Rohové dřevěné koše na prádlo často dobře zapadají do interiéru. Jsou dostatečně robustní, snadno omyvatelné a dobře odvětrané. Koš jako je tento svého majitele rozhodně nezklame.

Bambusový rohový koš na prádlo – Honey Can Do Bamboo Wicker Corner Hamper.

Koš na prádlo bambus dvoukomorový – ToiletTree Products

Pro ty, kteří mají rádi ve svém prádle pořádek a zároveň hledají designový doplněk do své domácnosti, se hodí tento dvoukomorový koš ToiletTree od společnosti Overstock. Má horní polici, která je stejně jako zbytek rámu koše vyrobena ze 100 % bambusu a je mimořádně pevná. Velkou výhodou je jeho všestranně vynikající úložný prostor s prodyšnými vaky a snadná přenosnost.

Koš na prádlo bambus dvoukomorový – ToiletTree.

Proutěný oválný dvojitý koš Seville Classics

Tento oválný koš je nejenom luxusním doplňkem, ale také praktickou součástí domácnosti. Má dvě přihrádky, které umožňují základní třízení prádla a díky své proutěné konstrukci je také poměrně lehký. Elegantně je vyřešeno víko koše, které je rozdělené na dvě samostatné poloviny. Každá polovina má svůj samostatný látkový sáček. Součást vík je i otvor, který slouží jako rukojeť. Koš je tak snadné přesunout z ložnice k pračce nebo obráceně.

Proutěný oválný koš na prádlo je dokonalým doplňkem interiéru.

Plastové koše na prádlo

Jeden z nejtypičtějších materiálů pro koš na prádlo je plast, především pro jeho lehkost a snadnou údržbu. Nejčastěji se používá jako koš na špinavé prádlo. Díky tomu, že plast dobře odolává vlhku i teplu, hodí se do koupelny. Plastové koše mívají navíc přidané otvory, aby bylo zajištěné dostatečné větrání prádla uvnitř nich.

Další výhodou je, že plast se snadno čistí, má dlouhou životnost, je lehký a cenově přijatelný. Tyto koše je také snadno tvarovat pro snadnější přenášení. Na rozdíl od drátěných nebo proutěných košů na prádlo, jejich povrch je hladký a oblečení se v něm tak nezachytává.

Na výběr je z většího počtu barev a typů. Lze jej sehnat snad ve všech variantách, ať už jako skládací, výsuvný, závěsný nebo vestavný koš na prádlo.

Zde jsou k porovnání nejlépe hodnocené plastové koše:

Plastový koš na prádlo bílý – Sterilite Ultra HipHold

V jednoduchosti je krása. Tento plastový koš na prádlo je pevný a hladký. Oblečení se na něm nezachytává. Díky tvarovaným bokům umožňuje přenášet prádlo do pračky a z pračky jednou rukou. Je dobře odvětrávaný, má ergonomicky zaoblené rukojeti a je mimořádně odolný.

Jednoduchý plastový koš na prádlo Sterilite Ultra HipHold.

Plastový koš na prádlo Curver Knit

Atraktivní tkaný design koše na prádlo bývá typický pro luxusnější materiály. A i když se to nezdá, tento koš je vyroben ze standardního tvrdého plastu. Díky tomu je cenově dostupný a v případě potřeby se snadno otírá.

Vypadá však tak pěkně, že se dá použít i jako záchytný koš v dětských pokojích na drobnosti nebo ho nechat v prádelně, aby se do něj daly uklidit nesourodé ponožky.

Tento koš je lehký, rukojeti jsou pohodlné a hladké. I když koš na fotografii vypadá jako slonová kost, ve skutečnosti má jemnou bílou barvu, takže se bude hodit k ostatním základním košům na prádlo a zároveň zůstane výrazným výběrem.

Bílý plastový koš na prádlo Curver Knit.

Látkové koše na prádlo

Běžně dostupné jsou také látkové koše na prádlo. Tento přírodní materiál bývá dostupný v nejrůznějších barvách a velikostech. K jeho přednostem patří snadná údržba – většinou jsou pratelné. Jsou také lehké, dají se jednoduše složit a prádlo v nich přirozeně větrá.

Vzhledem k tomu, že látka může snadno navlhnout, nehodí se do koupelen. Naopak, bývá příjemným interiérovým doplňkem ložnice či dětského pokoje. A právě pro dětské prádlo se tyto koše používají nejčastěji.

Látkový dětský koš na prádlo – HKEC

Tento koš je vybaven dětskými vzory jako jsou dinosauři, bagr či medvídci panda. Je nižší než většina ostatních košů, takže děti mohou snadno házet věci dovnitř. Maminky si pochvalují, že je dostatečně lehký a i mladší předškolní děti jsou schopné jej samy zvednout. Navíc má pevnou konstrukci, což prodlužuje jeho životnost. Výhodou je, že je skládací a je tak snadné ho schovat, když se zrovna nepoužívá.

Látkový koš na prádlo se vzorem.

Látkový koš Amazon Basics Fabric Storage Bin

Tento látkový skládací koš je dostatečně robustní a flexibilní. Jeho konstrukce je tvořena kovovým rámem, který mu pomáhá držet tvar a zůstávat otevřeným. Dobře připevněné úchyty nemají tendenci se přetrhnout, a to ani v případě, že je koš plně naložený. Tento látkový koš na prádlo je pevný a zvládne jakoukoli výzvu.

Starorůžový látkový koš Amazon Basics Fabric Storage Bin.

Drátěné koše na prádlo

Drátěné koše na prádlo jsou elegantním, designovým a cenově dostupným řešením. Dobře zapadají do malého prostoru a díky své lehké váze se i snadno přenášejí. I když jim chybí madla, dají se lehko chytit za svoji konstrukci.

Drátěný koš na prádlo Room Essentials

Uvnitř je vybaven odnímatelnou látkovou vložkou, kterou je možné hodit do prádla. Vložka v barvě slonové kosti je nejen užitečná pro uložení ponožek a spodního prádla během přepravy, ale je také příjemným kontrastem k tmavému drátěnému rámu. Tento koš na prádlo, který je další skvělou volbou z hlediska rozpočtu, se bud skvěle vyjímat v téměř v každé prádelně, koupelně nebo ložnici.

Drátěný koš na prádlo Room Essentials s látkovou vložkou.

Nejlepší koše na prádlo dle jejich konstrukce

Prázdné koše mohou zabírat zbytečně moc místa, a proto je nutné brát v úvahu možnost jejich skladování. Pokud je konstrukce promyšlená, může spoustu prostoru ušetřit. Způsobů, jak na to, je hned několik. Koše se mohou stohovat na sebe, být zavěšené na dveřích či stěně nebo se dají jednoduše složit.

Závěsné koše

Závěsné koše ušetří místo především na podlaze. Často mívají umístěný zip ve spodní části koše a tak je možné je rovnou vyprazdňovat do pračky, aniž by bylo nutné vše vytahovat shora.

Příkladem může být Household Essentials Hanging Cotton Canvas Laundry Hamper Bag. Tento geniální vynález šetří místo, nevyčnívá a díky zipu na zadní straně je z něj možné lehko vysypat prádlo do pračky.

Household Essentials Hanging Cotton Canvas Laundry Hamper Bag.

Skládací koše

Skládací koše jsou nejčastěji látkové nebo z plastu. Některé je možné složit až na 70% své původní velikosti, což výrazně ušetří místo. K jedním z nejoblíbenějších patří skládací koš na prádlo Brookstone, který je po úplném složení vysoký pouze tři centimetry. Po rozložení do plné velikosti má tento koš na obou stranách pohodlná držadla pro snadné přenášení a pojme několik dávek prádla najednou. Strategicky rozmístěné otvory jsou navrženy tak, aby obsah koše dobře větral a zabraňoval vzniku plísní a zápachu.

Šedobílý koš na prádlo Brookstone.

Pokud koš ruší estetiku interiéru, chytrým řešením je pořídit si koš vestavěný, výklopný nebo výsuvný. Výsuvné koše jsou často vícekomorové, což usnadní třídění prádla, ať už podle barev, typu nebo čistoty.

Výsuvné koše

Výsuvné koše bývají většinou doplněny o kolečka, která umožňují snadný pohyb koše po bytě. Výhodou je, pokud je možné kolečka aretovat. Výsuvné koše jsou vyráběny v různých variantách – ať ve více barvách či s různým počtem komor.

Příkladem je tříkomorový Simple Houseware Heavy-duty 3-Bag Laundry Sorter.

Simple Houseware Heavy-duty 3-Bag Laundry Sorter.

Designové koše na prádlo

Stejně jako u jiných doplňků domácnosti, i koše mohou být designové a moderní. Za zmínku stojí ekologická novinka, koš z omyvatelného papíru od WarmGrey Company. Je vyroben z přírodního celulózového vlákna, které je odolné proti roztržení, je pružné a robustní. Tento koš lze buď čistit na místě, nebo jemně prát v ruce, když je špinavý. I přes praní zachová svůj tvar a velikost a je lehký pro snadnou přepravu do prádelny nebo prádelny.

WarmGrey Company koš na prádlo bílý, černý ozvláštní váš byt.

A na nezapomenout? Do koše nepatří mokré a ani vlhké prádlo. I u dobře odvětrávaných košů hrozí to, že prádlo zplesniví. Koupelna je jedno z nejčastějších míst, kde se koš na prádlo nachází. A právě tam je riziko plísně největší. Mokré nebo propocené oblečení by mělo nejdříve řádně vyschnout na sušáku.

Publikováno: 27. 05. 2022

Copyright © 2022 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang