Nejlepší pracovní obuv

Nejlepší pracovní obuv

Dobře padnoucí pracovní obuv je základem úspěchu v práci. Nesedící boty mohou zkazit celý den a způsobit bolest na dalších několik dnů. Jak tedy vybrat tu nejlepší obuv do daného zaměstnání?

Pokud profese zahrnuje cokoli od běhání podél nosítek až po několikahodinové stání na pohotovosti nebo operačním sále, je správná obuv nezbytností. Celodenní pobyt na nohou je pro dolní končetiny velkou zátěží. Pokud tedy zaměstnanec neustále nosí nepodpůrnou obuv, může se objevit bolest klenby, kloubů a další nepříjemné problémy. Naštěstí existuje spousta možností obuvi ideální pro lidi, kteří celý den stojí.

Nároky kladené na pracovní obuv se liší od nároků kladených na sportovní obuv, což znamená, že nejpohodlnější tenisky pro ženy na běhání nebo nejlepší vycházková obuv pro ženy nemusí být nutně ideální pro dlouhý pracovní den.

Jak vypadají pracovní boty?

Ačkoli většina lidí vnímá pracovní obuv jako něco, co si obuje, když jde do práce, často slouží ke konkrétním účelům. Za prvé, pohodlná pracovní obuv předvídá potenciální bezpečnostní rizika spojená s povinnostmi, ať už jde o kluzkou podlahu v kuchyni, těžké vybavení na stavbě nebo padající balíky ve skladu.

Druhým aspektem je, že nejlepší pracovní obuv je konstruována pro pohodlí. To neznamená, že jsou měkké nebo navržené tak, aby byly lehké, jako je tomu u mnoha běžeckých bot. Spíše zjistíte, že mnohé z nich nabízejí protiúnavové prvky nebo podrážku konstruovanou tak, aby tlumila nárazy a dopady a poskytovala určitou ortopedickou podporu – potřebnou pro mnoho náročných povolání, včetně nemocničního a restauračního prostředí.

Aby byli zaměstnanci v bezpečí a podávali špičkové výkony, vyžadují pracoviště napříč tímto spektrem pracovní obuv se specifickými vlastnostmi nebo s ohledem na určité bezpečnostní zásady. Tento krok pomáhá vyhnout se nárokům na odškodnění pracovníků a následným soudním sporům a zajišťuje, že jsou všichni dostatečně připraveni na výkon své práce.

Velká část lidí trpí častou bolestí chodidel, hodně lidí má tzv. ploché nohy. I proto je důležité vybrat si správnou velikost, tvar a hlavně si je řádně vyzkoušet. Po dohodě s doktorem lze pořídit vložky do pracovních bot, které chrání před ničením klenby a bolesti chodidel. Nejjednodušším možnostím je také pořízení vyloženě pánské nebo dámské zdravotní pracovní obuvi, která je již přizpůsobena.

Podle čeho vybrat pracovní obuv?

Pracovníci, kteří manipulují s nebezpečnými materiály nebo těžkými předměty, pracují v prostředí s kluzkým povrchem nebo ostrými hranami nebo jsou vystaveni nebezpečí elektrického proudu, musí mít obuv splňující normy, která odolá náročným podmínkám a nebezpečím při práci. Ty jsou součástí toho, co tvoří nejlepší pracovní obuv.

Boty je nutné vybírat podle mezinárodní určené normy ISO. Pracovní obuv se dělí do 3 skupin značených „S“, „P“ a „O“. Například pracovní obuv S1 disponuje navíc uzavřenou oblastí paty, antistatickými vlastnostmi a absorbuje energii v oblasti paty. Pracovní obuv S3 je ještě navíc odolná vůči průniku vody, odolná vůči průniku a má podešev s dezénem.

Mezi faktory pro posouzení nejlepší pracovní obuvi patří:

 • Náraz, kdy se pracovní obuv a boty testují s 50kilogramovým předmětem upuštěným z výšky 45 cm.
 • Stlačení, kdy na oblast prstů působí síla přes 1 000 kilogramů.
 • Elektrické nebezpečí, vodivé a statické disipativní vlastnosti, které chrání pracovníka v prostředí, kde může být vystaven elektrickému proudu nebo které má vyšší riziko výbuchu.
 • Odolnost proti propíchnutí, aby bylo zajištěno, že ostrý předmět nemůže proniknout oblastí špičky a podrážky.
 • Nejlepší pánská pracovní obuv zahrnuje také ochranu metatarzů, aby byla zajištěna určitá odolnost proti propíchnutí i v horní části boty.

Nároky kladené na pracovní obuv se liší od nároků kladených na sportovní obuv, což znamená, že nejpohodlnější tenisky na běhání nebo nejlepší vycházková obuv nemusí být nutně ideální pro dlouhý pracovní den.

Možná má kupující také tendenci se domnívat, že u skvělé pracovní obuvi by měl obětovat tvar ve prospěch funkce, ale není tomu tak. To, co dělá nejlepší pracovní obuv, je kombinace stylu a funkčnosti.

Tipy pro nalezení nejpohodlnějších pracovních bot

Pro ty, kteří hledají nejlepší pracovní obuv poprvé, se může zdát, že možnosti jsou ohromující. Pár tipů do solidního začátku:

 1. Správně si změřit nohy. Zejména pokud má obuv ocelovou, kompozitní nebo slitinovou špičku, bude konstrukce poměrně tuhá bez velkého prostoru pro roztažení. Od začátku se chce zajistit těsný, ale ne příliš těsný střih. Je třeba zvážit jejich změření na konci dne, po dni chození, kdy nohy trochu otekly.
 2. Musí se vzít v úvahu, co se bude nosit k pracovní obuvi. To znamená, jaké ponožky jsou preferovány a zda jsou do bot vkládány ortopedické vložky.
 3. Nejdůležitější je si je vyzkoušet. Zvláště pokud se pracovní obuv pořizuje poprvé, je důležité si ji zašněrovat a projít se po obchodě, aby se zjistily pocity z bot. V opačném případě, pokud se koupí ihned online, je pravděpodobné, že kupující si projde kolečkem vracení zboží.

Jaké jsou tedy nejlepší pracovní boty pro celodenní nošení? Je zaměstnání superaktivní? No, je tu několik věcí, na které byste se rozhodně mělo zaměřovat. Největší z nich je hned na začátku: odolnost. Je potřeba vybrat boty, které jsou vyrobeny ze superpevného materiálu, ideálně z kůže, ale i syntetická síťovina může poskytnout dostatečnou výdrž.

Další superdůležitá věc je stabilita, zejména pokud jde o došlap; nechce se přece, aby celý den klouzaly. Gumová podrážka je vždy solidní volbou.

A nezapomínat na střih: dobrá pracovní obuv do práce by neměla být příliš volná. (Dokonce i mírně těsnější střih je vhodnější, protože kůže se může vytvarovat podle nohy). Nikdy není dobré si kupovat o velikost větší – noha dospělému člověku už nevyroste.

Nejlepší dámská a pánská pracovní obuv do kanceláře

Nejlepší pracovní obuv do kanceláře kombinuje klasický vzhled s ležérním stylem. Přestože jsou tenisky stále přijatelnější, někdy je potřeba si do práce obout oxfordky nebo derby, tedy pracovní polobotky. Široký výběr pracovních bot do kanceláře nabízí například obchod Office Shoes.

Kožené pracovní boty Crosscourt II od značky Cole Haan vzhled společenské obuvi a je vhodný do kanceláře jako ležérní teniska. Zejména při aktivnější práci její citlivý design s trakcí předvídá, že bude zaměstnanec na nohou celý den, zatímco elegantní kožený svršek vypadá vždy uhlazeně.

Kožené pracovní boty Crosscourt II jsou ideální volbou do práce v kanceláři.

Pokud tenisky nesplňují požadavky na oblečení v kanceláři, neznamená to, že nohy musí trpět kvůli hodinám stání. Tyto baleríny jsou pohodlnou obuví, kterou lze nosit k šatům i kalhotám.

Jäko příklad dámských pracovních bot do kanceláře. Model SoftWalk Sonoma svršek z prvotřídní kůže, prostornou kulatou špičku a vyjímatelnou vložku s plyšovým polstrováním a podporou klenby. Podrážka je opatřena protiskluzovou gumou, zatímco uvnitř je prodyšná podšívka z mikrovlákna, která udržuje nohy v chladu a suchu. Tyto boty jsou k dispozici ve velikostech s úzkou, běžnou, širokou a extra širokou šířkou.

Boty SoftWalk Sonoma jsou skvělou volbou balerín pro ženy pracující v kanceláři.

Pánská a dámská pracovní obuv pro celodenní pohyb – pracovní tenisky

Pokud pracuje kupující v zaměstnání, kde je celý den na nohou, ale nepotřebuje nutně vysokou odolnost proti propíchnutí a stlačení, tohle jsou jedny z nejlepších značek pohodlné pracovní obuvi pro podporu nohou. Pracovní tenisky jsou nejvhodnější pracovní obuví do kuchyně a pro zaměstnání jako číšník nebo například jako zdravotní sestra.

Značka Skechers nabízí lehké a zároveň přilnavé varianty pro práci v restauracích a dalších službách, kde se předpokládá celodenní nošení. Model Cessnock překonává konkurenci tím, že nabízí protiskluzovou podrážku podle normy ASTM F1677, která má zajistit trakci v mokrých nebo mastných podmínkách. Kromě těchto atributů odlehčuje konstrukci prodyšný svršek ze síťoviny a stélka z paměťové pěny, takže se lze hýbat.

Model Cessnock se pyšní kvalitní protiskluzovou podrážkou.

Také společnost Reebok se vydala mimo sportovní sféru a představila nejlepší pracovní obuv pro muže, která nabízí to nejlepší z obou světů. Tato pracovní obuv stylizovaná jako pracovní teniska nabízí pro vyšší úroveň ochrany slitinovou špičku, gumovou podrážku pro trakci, polstrovanou stélku a vložku odvádějící vlhkost, přičemž je stále lehká pro různá průmyslová povolání.

To vše v péřové konstrukci. Pohodlné pracovní boty Reebok se řadí mezi nejlepší lehkou pracovní obuv.

Výborné odlehčené Reebok pracovní tenisky nabízí zároveň i prvotřídní ochranu.

Boty Bondis od společnosti Hoka patří k nejlépe odpruženým botám na trhu a jsou ideální jako pracovní obuv pro zdravotní sestry. Jsou však skvělé zejména pro lidi, kteří nechtějí boty, které budou nosit jen do práce, protože tyto odolné tenisky jsou určeny i na běhání, procházky nebo jen na cestu do obchodu po směně. Díky mimořádně měkké, ale podpůrné mezipodešvi EVA je tato pracovní zdravotní obuv navíc vhodná pro každého, kdo trpí plantární fasciitidou.

Boty Bondis jsou ideální pracovní obuví pro všechny typy aktivit a prací.

Nejlepší kotníkové pracovní boty a zimní pracovní boty

Pracovní obuv Caterpillar Second Shift se z hlediska odolnosti a ochrany nijak nevymyká. Robustní kůže odolá náročným podmínkám na staveništi, což odráží historii společnosti Cat při výrobě průmyslových a stavebních zařízení, a ocelová špička zajišťuje potřebnou odolnost proti stlačení padajícího nebo kutálejícího se předmětu – díky tomu je tento pár jistě jednou z nejlepších pracovní obuvi s ocelovou špičkou pro muže. Boty jsou díky své odolnosti vůči vodě i vhodným párem bot na zimu.

Značka Cat prodává jedny z nejkvalitnějších pracovních bot.

Boty Timberland PRO Bosshog zohledňují pracovníkovo pohodlí a ochranu z mnoha hledisek. Kompozitní špička je lehká a zároveň pevná proti zraněním způsobeným odvalením a rozdrcením, zatímco voděodolná kůže odpuzuje vlhkost zvenčí. Zatímco rychleschnoucí vlastnosti uvnitř zaměstnance udrží v pohodě, sklolaminátový dřík a protiskluzová podrážka zlepšují stabilitu při pohybu. Díky schopnosti odpuzovat vodu a rychloschnoucí vlastnosti se s pracovní obuví Caterpillar řadí mezi nejlepší zimní pracovní boty a pracovní obuv do lesa.

Obuv Timberland PRO Bosshog vypadá mohutně a nohu udrží v teple a suchu.

Kotníková pracovní obuv je ideální pro venkovní náročné práce například na stavbě nebo je tato pracovní obuv do lesa ideální. Výška boty – nad kotník, drží pevně nohu a fixuje kotník tak, aby nedošlo k nechtěnému vyvrknutí kotníku. Kotníkové pracovní boty mají obvykle chráněnou oblast prstů, takže špička je něčím vyztužena. Nejčastěji se na trhu nalézá pracovní obuv s ocelovou špičkou, či pracovní obuv s plastovou špičkou.

Dámské pracovní boty na podpatku Chelsea se hodí ke všemu a zůstávají nadčasovou siluetou od jedné sezóny ke druhé. Doporučuje se tento stahovací styl od M&S, vyrobený s technologií Insolia® pro celodenní pohodlí. Navíc díky hrubé podrážce s klínovou podrážkou zůstanou nohy v suchu, pokud pracovníka při cestě do práce potká nějaký liják!

Tato dámská kotníková obuv se s přehledem hodí ke všemu.

Kotníkové pracovní boty nebo tzv. pracovní boty farmářky jsou boty, které se hodí k venkovnímu pracovnímu outfitu ženám i mužům. Pracovní boty farmářky minimalizují poranění kotníků jsou i vhodnou zimní pracovní obuví. Využití jim lze najít jak na stavbě, farmě či na každé zahradě.

Lehká pracovní obuv

Superpohodlné boty Naturalizer se třemi různými šířkami jsou určeny pro lidi, kteří potřebují být celý den na nohou. Tento pár je vybaven tvarovanou stélkou s dvojitou hustotou, která poskytuje dostatečnou oporu klenby a paty, a chladivou podšívkou, která udrží vaše nohy v suchu. Mezi lehkou pracovní obuv patří i pracovní sandále s plnou špičkou, i bez ní – ideální na léto.

Boty Naturalizer jsou dostatečně odlehčené, nicméně nepřišly o žádné důležité funkce.

Crocs Classic Clog zůstávají oblíbenou protiskluzovou pracovní obuví z dobrého důvodu. Lehká pracovní obuv se může pochlubit mimořádně prostorným střihem, který zabraňuje obávaným otlačeným prstům. Lze ji také snadno otřít a vyčistit, což je obzvláště atraktivní vlastnost pro zdravotnická a servisní zařízení. Mají také lehkou konstrukci z materiálu EVA a podpůrnou stélku a díky pohyblivému pásku na patě se snadno nazouvají a vyzouvají, navíc tyto boty jsou pracovní pantofle s plnou špičkou.

Crocs boty jsou velmi oblíbenou obuví nošenou v interiérech i exteriérech.

Pokud si zákazník chce s pracovní obuví trochu zasportovat, tento pár značky Suadex má aktivnější vzhled a zároveň sportovce udrží v bezpečí. Mají rozšiřující se ocelovou špičku a kevlarovou podrážku odolnou proti propíchnutí – jsou vážně odolné, a přitom zůstávají lehké díky svršku ze síťoviny. Jsou jedny z nejlepší lehké pracovní obuvi s ocelovou špičkou.

Tyto sportovní a zároveň pracovní tenisky Suadex mohou sloužit na práci i sport.

Lehká obuv, ať už pracovní tenisky, sandále či pantofle jsou ideální do teplejšího a suššího počasí. Letní pracovní boty by měly být prodyšné, aby se noha nepřiměřeně nezpotila, ale zato dostatečně pevné, aby v nich noha dobře držela. Proto se na výběr letních pracovních bot musí dbát stejně, jako na výběr zimních pracovních bot.

Kvalitní pracovní obuv – značky

Pracovní boty dnes uvádí na trh nespočet výrobců. Níže jsou uvedeny nejoblíbenější značky pracovní obuvi, která je kvalitní a její koupě se vyplatí.

 • Pracovní obuv Panda – italský výrobce letních i zimních pracovních bot. Značka Panda nabízí pracovní sandály, polobotky, kotníkové boty a vysoké pracovní boty pro muže i ženy. Boty Panda splňují aktuální normy pro bezpečnostní obuv, obsahují i ocelové tužinky a jsou z pravé kůže.
 • Pracovní obuv CXS – CXS je značka českého výrobce, dovozce a distributor ochranných pracovních pomůcek a pracovní obuvi Canis. V nabídce lze nalézt pracovní boty všech druhů. Pracovní holínky, pracovní sandále, kotníkové boty, ale i zdravotní pracovní obuv dámské, pánské a unisex.
 • Pracovní obuv Bennon – značka Bennon nabízí bezpečnostní i volnočasovou obuv pro muže i ženy. Mají v nabídce pracovních bot lehké, kotníkové pracovní boty, pracovní sandály i pracovní tenisky.
 • Pracovní obuv Strauss – Engelbert Strauss nabízí pracovní i volnočasovou obuv i oblečení. Nabízí pracovní lehké polobotky i kotníkovou bezpečnostní obuv a pracovní holínky. V prodeji mají zařazené i vložky do pracovních bot.
 • Pracovní obuv Uvex – Pracovní boty od společnosti Uvex disponují vždy vyztuženou špičkou. Na trh uvádí pánské a dámské pracovní polobotky a kotníkové boty. V nabídce mají také sportovní obuv.
 • Pracovní obuv Ardon – značka Ardon nabízí pracovní boty opravdu pro každého. V jejich nabídce se nachází pracovní boty všeho druhu – polobotky, kotníkové, pracovní holínky, sandály, poloholeňové boty i zimní pracovní obuv. Jejich boty mají pro lepší ochranu vždy ocelovou špičku.
 • Pracovní obuv Adidas – Výrobce adidas se pyšní kvalitním sportovním oblečením i teniskami. Na trh uvádí dámské pracovní boty, pánské, ale i unisexové lehkou pracovní obuv s oxelovou, či pracovní obuv s plastovou špičkou.
 • Pracovní obuv Puma – boty značkou Puma Safety se vyznačují jedinečným komfortem. Nabízí dámské i pánské pracovní polobotky i kotníkové boty.

Značkové pracovní boty nejsou levnou záležitostí. Nicméně do pracovních bot se vyplatí investovat. Kvalitní pracovní boty vydrží déle než nekvalitní levná pracovní obuv. Zároveň kvalitní značky nabízí větší komfort a bezpečí při nošení.

Pracovní obuv lze sehnat na internetových obchodech z Číny, Německa, Polska a spoustu jiných. Z českých online obchodů na příklad český e-shop ZOOT, nebo polský e-shop eObuv.cz nabízí kvalitní značkovou obuv, dále třeba Časnaboty.cz. Mezi obchody, v jejichž nabídce lze najít i kvalitní pracovní boty, patří určitě Canis, český Footshop a také obchody se sportovním oblečením a náčiním (Decathlon, Sportisimo a další).

Levnou pracovní obuv, která bude zároveň kvalitní, lze sehnat v dobrém a výhodném výprodeji pracovní obuvi. Lze si do obchodu zajít osobně a boty si vyzkoušet. Tento krok je velmi nepostradatelný při koupi bot – zkoušení. Při nákupu bot online si kupující nemůže být nikdy jistý, zda mu bota dobře padne i přes správné měření. Ideální je tedy zajít do obchodu, kde je aktuálně výprodej pracovní obuvi.

Publikováno: 20. 06. 2022

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang