Nejlepší nástěnné hodiny

Nejlepší nástěnné hodiny

Vzhledem k tomu, že mají lidé neustále po ruce chytré telefony, většina z nich nástěnné hodiny k určení času nepotřebuje. To však rozhodně neznamená, že nejsou skvělým bytovým doplňkem. Z jakých materiálů se nástěnné hodiny vyrábí? A na co se zaměřit při jejich výběru?

Nástěnné hodiny plní dvojí funkci. Slouží jako pomocník při měření času, a také jako dekorativní předmět s nadčasovým vzhledem. Je proto důležité si nejen vybrat hodiny funkční, ale také takové, které se budou hodit do dané místnosti.

Moderní nástěnné hodiny

Nástěnné hodiny se dnes dodávají v mnoha moderních stylech vhodných pro různá interiérová prostředí, od klasických a elegantních až po venkovský styl. Každý majitel domu si tak může najít kousek, který bude zdobit jeho domov a bude odpovídat jeho potřebám a preferencím.

Dostupnost tak široké škály designů a stylů může také ztížit nalezení vhodné volby. Proto je důležité vědět, na co se při výběru nástěnných hodin zaměřit. Nástěnné hodiny sice přestaly být s nástupem telefonů nezbytností, nicméně rozhodně mohou být vizuálně atraktivním dekoračním prvkem.

Designové nástěnné hodiny

Chytré telefony jsou sice v dnešní době nejlepšími časoměřiči lidí, ale moderní nástěnné hodiny rozhodně dodávají kontrole času větší šarm. Mezi další výhody také patří, že nástěnné hodiny se nikdy neztratí, nemusí se nabíjet každý den a rozhodně stojí mnohem méně peněz.

Kromě toho, že nástěnné hodiny budou informovat o čase, mohou být také designovým doplňkem každé místnosti, od kuchyně až po domácí kancelář. A navíc vypovídají něco definitivního o osobnosti člověka. Je vděčný, milovník analogu, vyhýbá se myšlence být v zajetí technologií?

Ať už je člověk fanouškem designu poloviny století, nebo začínajícím sběratelem umění, vybere si každý. Starožitné, funkční a nádherné kousky dokazují, že být trochu ze staré školy někdy není tak špatné. Někdo zase spíše ocení rustikální nástěnné hodiny. Velký výběr designových hodin nabízí Mall.cz.

loop Lezec 2 (Zdroj: Mall.cz)
Karlsson KA4859 (Zdroj: Mall.cz)
Postershop ZH09827B (Zdroj: Mall.cz)

Nástěnné hodiny Ikea

Kromě estetického hlediska je třeba při nákupu nástěnných hodin myslet i na některé praktické aspekty. Někteří lidé patří k těm, které snadno rozčiluje hlasité tikání. Tichý chod nástěnných hodin je proto u nástěnných hodin Ikea vítanou funkcí.

Kvůli přesnosti možná někdo upřednostní nástěnné hodiny se sekundovou ručičkou. Pozor na to, ne všechny je mají. A při nákupu hodin je důležité brát ohled na celou rodinu. Zatímco jednomu může vyhovovat minimalistický ciferník bez čísel, malé děti, které se učí určovat čas, ocení některé vodící číslice.

Na internetových stránkách obchodního domu Ikea si lze vybrat z několika druhů nástěnných hodin. Buď se může člověk rozhodnout dle svých vlastních požadavků nebo může dát také na recenze od jiných zákazníků.

Söndrum (Zdroj: Ikea)
KUTTERSMYCKE (Zdroj: Ikea)

Nástěnné hodiny velké maxi

Velké nástěnné hodiny se mohou stát ústředním bodem místnosti, ať už jsou zavěšeny nad krbem v obývacím pokoji nebo namontovány na stěně v kanceláři. Mnoho nadrozměrných nástěnných hodin má tradičnější design.

Na bílé zdi se budou například hezky vyjímat černé nástěnné hodiny nebo nástěnné hodiny šedé. V případě velkých nástěnných hodin je v první řadě důležité si změřit, zda má člověk pro tyto hodiny dostatek místa na stěně. A pokud ano, je to vítěz.

Velké nástěnné hodiny 100 cm

Pokud si člověk vybere velké dekorativní výrazné nástěnné hodiny je vhodné je použít k vytvoření ústředního bodu v místnosti tím, že je člověk zavěsí například nad pohovku, nad krb nebo na největší prázdnou stěnu, která se v místnosti nachází.

Velké nástěnné hodiny 80 cm nebo velké nástěnné hodiny 100 cm budou zaručeně pak tím prvním, co upoutá kohokoliv pozornost při vstupu do dané místnosti. Menší nástěnné hodiny lze pro změnu zavěsit do nějakého prázdného prostoru na stěně. Někam, kde by člověk pověsil například fotografii nebo obraz.

Velmi oblíbeným doplňkem jsou dřevěné nástěnné hodiny.

Nástěnné hodiny 60 cm

Standardní velikost nástěnných hodin je 30 cm nebo 34 cm. Tato velikost je převážně k vidění ve všech domácnostech. Ten kdo má k dispozici větší prostor, tedy například nebydlí v bytě, ale v domě si může dovolit pořídit nástěnné hodiny větší velikosti.

Ne každému se ale líbí maxi styl a hodiny přes celou zeď pokoje ho vyrušují. Z tohoto důvodu je nejlepší ubrat se zlatou střední cestou a zvolit nástěnné hodiny 60 cm.

Tuto velikost nabízí hned několik českých prodejců:

  • Mall
  • Vemzu
  • Bonami
  • Alza
  • Ikea
  • FAVI

Aby člověk ušetřil čas, může si je hodiny nechat doručit z těchto obchodů až domů.

Designové nástěnné hodiny na zeď

Předtím než se člověk pustí do výběru nástěnných hodin, je důležité si ujasnit některá důležitá kritéria. Prvním z nich je určitě to, jestli se jedná o nástěnné hodiny do kuchyně, do obývacího pokoje, do dětského pokoje nebo třeba na chalupu.

Co dále hledat u nástěnných hodin? Určitě je to velikost. Člověk by měl přistupovat k nástěnným hodinám jako k uměleckému dílu a před jejich nákupem si změřit prostor na stěně, kam je plánuje zavěsit. Existuje totiž široká škála velikostí nástěnných hodin.

Například při výběru nástěnných hodin do kuchyně se člověk bude spíše poohlížet po něčem v menších rozměrech. V případě nástěnných hodin do obýváku to budou zase spíše nástěnné hodiny středních či větších rozměrů.

Nástěnné hodiny bez tikání

Dalším důležitým kritériem u nástěnných hodin je určitě zvuk. Před nákupem nových nástěnných hodin je rozhodně vhodné zvážit, zda člověka neustálé tikání nebo občasné kukačky, které mohou nástěnné hodiny vydávat, uklidňují, nebo spíše rozčilují.

Pro někoho je tikání příjemný malý zvuk nebo připomínka, kterou může mít v pozadí po celý den. Pro jiné mohou být nepřetržitě otravné. Existují také nástěnné hodiny bez tikání, tedy hodiny, které mají tichý chod. Tím pádem o nich člověk nebude vůbec vědět.

Nástěnné hodiny kovové

Posledním důležitým faktorem při výběru nástěnných hodin je materiál, ze kterého jsou vyrobené. V některých místnostech je materiál otázkou preferencí, ale do některých místností je lepší vybrat takové, které něco vydrží.

Do kuchyně je lepší vybrat kovové nebo skleněné hodiny, které lze snadno čistit. Například do koupelny je vhodné vybrat takové, na které nebude mít vliv pára nebo voda. Například FAVI.cz nabízí nástěnné hodiny JVD, které mají velký výběr kovových nástěnných hodin pro všechny místnosti.

JVD design HT101.3 (Zdroj: FAVI.cz)
JVD HT072 (Zdroj: FAVI.cz)

Dřevěné nástěnné hodiny

Člověk by měl mít také na paměti, o jaký vzhled místnosti mu jde. Dřevěné nástěnné hodiny budou určitě působit teplejším dojmem. Kovové nebo plastové nástěnné hodiny budou zase na jednu stranu působit sice chladněji, ale na druhou více moderněji.

Velmi také záleží od toho jestli je nátěr dané místnosti v jedné barvě nebo ve více barvách, nebo zda jsou zde například tapety. Dle toho lze zvolit buď nástěnné hodiny jednobarevné, vícebarevné, rustikální nástěnné hodiny nebo třeba hodiny s nějakými motivy.

Led nástěnné hodiny

Ne každému se líbí standardní ručičkové nástěnné hodiny. Naštěstí i pro tento typ lidí je tu řešení. A jsou jím digitální led nástěnné hodiny na baterie. Tento typ hodin se spíše hodí do kanceláří, vestibulů a restaurací. Vkusu se ale meze nekladou, a proto si je samozřejmě lidé pořizují také do domácností.

Na většině led nástěnných hodin jsou zobrazeny nejen hodiny, minuty a sekundy, ale také datum. Je tedy vidět jaký je den, měsíc i rok. Některé z nich také zobrazují aktuální teplotu v místnosti. Tento typ hodin je samozřejmě vybaven tichým chodem. Tento typ hodin lze zakoupit na Alza.cz.

TFA 60.4508 (Zdroj: Alza.cz)
TFA 60.4516.54 (Zdroj: Alza.cz)

Tyto digitální hodiny jsou v podstatě jako elegantní iPad na stěně nebo na stole, který neustále zobrazuje den v týdnu, denní dobu, aktuální čas a datum. Je snadno čitelný, takže je skvělou volbou pro domácnosti s dětmi nebo staršími lidmi, a displej je dostatečně velký, aby byl snadno čitelný i z větší vzdálenosti.

Nástěnné hodiny s osvětlením, řízené rádiem

Rádiem řízené nástěnné hodiny s osvětlením není potřeba nijak seřizovat nebo nastavovat. Nazývají se také jako DCF hodiny. Jejich velkou výhodou jsou přesnost a komfort. Nevýhodou je samozřejmě to, že pokud nejsou v blízkosti dobrého signálu, tak daný moment nefungují.

Rušit příjem těchto hodin můžou například vysoké budovy, blízká elektrická zařízení nebo i silná bouřka. Signál se samozřejmě obnoví po odstranění příčiny a hodiny začnou opět pracovat a nastaví se sami na správný čas.

Nástěnné hodiny hranaté

Každý člověk má jiný vkus. A jak se říká 100 lidí 100 chutí. Když se řekne nástěnné hodiny, každý si samozřejmě představí kulaté hodiny, které visí na zdi. Kulatý tvar lze ale nahradit hranatým. Nástěnné hodiny hranaté dodají místnosti zase úplně jiný ráz.

Vintage (Zdroj: Vemzu.cz)

Nástěnné hodiny Karlsson Vintage

Tyto hranaté hodiny jsou k dostání ve třech barvách, šedé, černé a bílé. Jsou vybaveny tichým chodem, takže jsou bez hlasitého tikání. Značka Karlsson patří k těm kvalitnějším na českém trhu. Navíc jejich hodiny mají vždy lehký nádech luxusu.

Black Mamba (Zdroj: Vemzu.cz)

Nástěnné hodiny Black Mamba

Tyto nástěnné hodiny od značky Kare design patří těm dražším. V tomto případě, se ale tato investice opravdu vyplatí. Hodiny jsou vyrobeny z bezpečnostního vytvrzeného skla a chromované oceli. Nabízí tedy nadstandardní kvalitu.

Hodiny Black Mamba lze pořídit na českém e-shopu Vemzu.cz. Ten nabízí krásné designové nástěnné hodiny od různých značek, a z různých materiálů. Můžete zde například například hodiny z betonu. Většina kousků je velmi moderní a nadčasová.

Nástěnné hodiny

V dnešní době se hodně rozebírá otázka ekologie a ochrany přírody. Na milovníky přírody nezapomíná ani značka Jirmawood. Tato firma se specializuje na přírodní design a kromě přírodních obrazů nabízí také přírodní nástěnné hodiny.

Kulaté mechové hodiny (Zdroj: Jirmawood)

Mechové nástěnné hodiny

Tento typ hodin přesune kousek přírody přímo člověku do bytu či domu. Mech, který tato firma používá se dováží ze severských zemí a je speciálně stabilizován. To znamená, že se nemusí zalévat a ni není potřeba se o něj nějak speciálně starat.

Mechové hodiny 50x50cm (Zdroj: Jirmawood)

Hranaté mechové hodiny

Tyto hodiny s názvem elegantní buš opravdu vystihují jejich vzhled. Každou návštěvu ihned zaujmou a člověk má pocit, že má doma kus lesa. Navíc jediné co tyto hodiny potřebují je ideální teplota v místnosti. Ta by měla být mezi 5 a 30 °C.

Před umístěním nástěnných hodin na zeď je potřeba zkontrolovat možné praskliny ve zdi či v omítce a opravit je.

Posledním krokem, který po zakoupení nástěnných hodin bude následovat, je jejich pověšení tam kam patří. Malé, lehké nástěnné hodiny mohou mít na zadní straně závěsný mechanismus a obvykle je lze zavěsit pomocí hřebíku a háčku na obraz nebo lepicího háčku.

U větších a těžších nástěnných hodin, včetně historických dřevěných nebo kovových nástěnných hodin, je nejbezpečnějším způsobem jejich zavěšení přišroubování přímo do hmoždinky ve zdi pomocí vrtačky. Pokud nemá člověk možnost umístit nástěnné hmoždinky, měl by použít nástěnnou kotvu.

Publikováno: 24. 05. 2022

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang