PayPal – co je to, jak funguje, poplatky

PayPal – co je to, jak funguje, poplatky

Služba PayPal umožňuje jakékoli firmě nebo soukromé osobě s e-mailovou adresou bezpečně, pohodlně a s nízkými náklady posílat a přijímat platby online. Síť je vybudovaná na existující finanční infrastruktuře bankovních účtů a kreditních karet. Co je PayPal? Jak funguje paypal? Jak na Paypal přihlášení a Paypal registraci? Jak zrušit účet PayPal?

Co je PayPal? PayPal je platební metoda ideálně přizpůsobená pro malé firmy, online obchodníky, soukromé osoby a další uživatele, kterým nevyhovují tradiční platební mechanismy.

Díky rozsahu sítě a stále většímu rozšíření se služba PayPal stala jednou z předních platebních sítí pro online aukční weby jako je například eBay. Služba PayPal je stále častěji využívána i v elektronických obchodech zaměřených na prodej věcí online.

Nakupování na eBay přináší spoustu výhod. Obrovské množství produktů napříč všemi možnými kategoriemi a dopravu zdarma.
Nakupovat na eBay je možné zde >

Online platby prostřednictvím služby PayPal ve větší míře přijímají i offline firmy, včetně právníků, smluvních dodavatelů a lékařů. Službu PayPal, která uživatelům umožňuje bezplatně posílat platby, lze používat z počítačů nebo mobilních telefonů připojených k internetu.

Paypal je americká finanční technologická společnost provozující finanční služby v podobě internetového platebního systému.

PayPal (Europe) má v Lucembursku řádnou licenci pro úvěrovou instituci a je pod důkladným dohledem lucemburského dozorčího orgánu, komise pro dohled nad finančním sektorem. Společnost PayPal Inc., která je mateřskou společností společnosti PayPal (Europe), má sídlo v Kalifornii v USA.

Společnost byla založena v roce 1998 jako Confinity. V roce 2002 učinila veřejnou nabídku a v témže roce ji zakoupila firma eBay. Dlouhá léta byla platba přes PayPal jedinou možností, jak nakupovat eBay. V roce 2014 společnost oznámila záměr vyčlenit se do nezávislé společnosti, k čemuž došlo v roce 2015.

Při nákupu na eBay se měna zobrazuje v českých korunách, nemusíte řešit složité přepočty.
Prohlížet veškerou nabídku zboží eBaye je možné zde >

Jak funguje Paypal?

PayPal umožňuje přesuny peněz mezi účty PayPalu, které jsou identifikovány e-mailovými adresami. Každý účet je propojen s jednou nebo více platebními kartami. Platební karta musí mít povolené internetové platby, nicméně nemusí být embosovaná.

PayPal je nejznámějším internetovým platebním systémem na světě. Jedním z jeho zakladatelů je šéf automobilky Tesla Elon Musk.

Každý uživatel systému PayPal má svůj účet, do kterého se přihlašuje obdobně jako do internetového bankovnictví. Přihlašovacími údaji se pak také potvrzují platby v zahraničních i českých e-shopech.

Přes systém lze uskutečnit převod peněz mezi všemi uživateli PayPalu, tedy nejen obchodníky, avšak i soukromými osobami.

Systém PayPal umožňuje mít nastavenu i českou korunu jako primární měnu. Při platbě v jiné měně je částka přepočítána podle aktuálního kurzu.

Na podobném principu jako PayPal funguje virtuální peněženka Skrill, díky které mohou probíhat platby jednoduše, rychle a bezpečně. Nevýhoda ovšem spočívá ve vysokých poplatcích. Zajímavou alternativou je služba Twisto, která má podobné parametry, není však vázaná na bankovní účet.

eBay je největší on-line tržiště, na kterém lze bezpečně nakupovat za výhodné ceny.
Nakupovat na eBayi je možné zde >

Výhody služby Paypal

Největší výhodou PayPal účtu je bezpečnost a jednoduchost. Ne každý chce při platbě online zadávat číslo své karty, CVV kód a podobně, protože se bojí zneužití údajů.

U služby PayPal stačí jednorázově zadat číslo platební karty na PayPal účet. Obchodník nikdy nezíská číslo platební karty.

Alternativou PayPalu je platit platebními kartami přímo na internetu, tím je ovšem zvýšeno riziko podvodu, protože je nutno zadat informace o platební kartě přímo cílovému subjektu.

PayPal zároveň pracuje jako další bezpečnostní zóna na ochranu účtu. PayPal lze vnímat jako prostředníka mezi e-shopem, kde zamýšlí zákazník nakoupit a jeho platební kartou.

Další výhodou je levný a rychlý převod peněz do zahraničí bez poplatků. Službu PayPal lze využít k posílání peněz komukoli v tuzemsku i v zahraničí. Pokud jsou peníze posílány přímo z PayPal účtu, žádné poplatky se neplatí.

Platební systém PayPal je rozšířený pro placení na internetových stránkách.

PayPal využívají především online aukční weby. Čím dál více se však služba PayPal rozšiřuje také mezi malé firmy, online i offline obchodníky, soukromé osoby a další. Možnost nákupu přes PayPal umožňuje nyní například i čínský e-shop Wish.com. Od roku 2018 je služba PayPal také v češtině.

Nakupujte na obrovském online tržišti Wish a plaťte bezpečně přes PayPal.
Prohlížet nabídku na Wish >

Registrace Paypal účtu

Založení PayPal účtu je poměrně jednoduché. Je k tomu potřeba jen e-mailová adresa a platební karta. Přihlášení na účet PayPal lze provést přes oficiální stránky paypal.com/cz.

Po přihlášení do PayPal se zobrazí uživatelské rozhraní, kde podobně jako u internetového bankovnictví lze sledovat historii plateb, které byly přes PayPal realizované.

Přihlášení PayPal vyžaduje tyto kroky:

 • otevřít oficiální stránku paypal.com/cz a zaregistrovat si běžný osobní účet
 • vyplnit vstupní identifikační údaje: jméno, příjmení, e-mailovou adresu a „silné“ heslo
 • zadat „Vytvořit účet“, ve přijatém emailu potvrdit vytvoření účtu, zadat heslo a přihlásit se kliknutím na PayPal login
 • pro převody peněz a nákupy je nutné doplnit údaje o platební kartě a na PayPal účet bankovním převodem převést peníze
 • při zakládání PayPal účtu je třeba mít na platební kartě kladný zůstatek

Při aktivaci platební karty je nutno zadat PayPalu potřebné informace o této kartě. PayPal si z karty poté strhne drobnou částku, v případě účtu v korunách je to 50 Kč.

Ve výpise k platební kartě nebo bankovnímu účtu je u této transakce 4-místný kód, který je třeba zadat do formuláře na stránce Potvrzení platební karty. Poté je karta úspěšně ověřena. Částka 50 Kč je vrácena jako bonus při prvním převodu peněz nebo placení přes PayPal. 

Po přihlášení do PayPal účtu jej lze užívat jako osobní elektronickou peněženku a převádět do ní finanční prostředky přímo ze svého účtu.

Jak lze zjistit konkrétní číslo úctu PayPal? Je to poměrně jednoduché – číslo účtu PayPal daného uživatele je jeho přihlašovací nebo, pokud je to jednodušší, registrační e-mailová adresa.

K založení PayPal účtu je nutno mít na platební kartě povolené internetové platby a být starší než 18 let.

S účtem PayPal lze bezpečně nakupovat na těchto e-shopech: EricDress, Lookfantastic, CooliCool, LightInTheBox, Zolucky, Klenota, Bolf, Chocolissimo a mnohé další.

Platbu přes PayPal prozatím neumožňuje oblíbené čínské online tržiště AliExpress.

Nakupte na AliExpressu za alespoň $3 a získejte tak slevu $2 na svou první objednávku.
Nakupovat na AliExpressu je možné zde >

Jak poslat peníze na Paypal účet?

Co je platba Paypal? Jedná se o dnes již velmi rozšířenou platební metodu. Platba PayPal je známá a oblíbená po celém světě.

Jak na platby přes PayPal? Na výběr jsou tyto dvě možnosti platby PayPal :

 • platba přes PayPal strhnutím peněz přímo z platební karty
 • platba přes PayPal skrze nabitý PayPal účet

Dobití PayPal účtu pomocí bankovního převodu:

 • na záložce Peněženka je třeba kliknout na Propojit s bankovním účtem.
 • zadat jméno banky a IBAN a klinkout na Potvrdit
 • na hlavní stránce kliknout v bočním menu na Navýšení, ukáže se obrazovka s informacemi, na jaký účet peníze poslat, objeví se Transfer ID, to je třeba při zadávání platebního příkazu v internetovém bankovnictví uvést v poznámce
 • odeslat příkaz v internetovém bankovnictví

Dobití PayPal účtu pomocí služby Trustly:

 • na hlavní stránce PayPal účtu kliknout na Přidat peníze přes službu Trustly
 • vybrat z nabídky banku a zadat částku, která je třeba na PayPal poslat
 • zadat přihlašovací jméno a heslo používané při PayPal přihlášení k internetovému bankovnictví a potvrdit platbu.
 • ověřit platbu pomocí SMS

Služba Trustly funguje pouze s následujícími bankami:  Česká spořitelna, ČSOB, UniCredit Bank, Raiffeisen bank, Era, mBank, Komerční banka, Moneta a Air Bank.

Vrácení peněz PayPal

Jak na vrácení peněz z PayPal? Nejjednodušším způsobem výběru peněz z PayPal účtu je poslat si tento zůstatek na bankovní účet. Neplatí se žádné poplatky, výběr z PayPal účtu je zdarma.

Převod peněz z PayPal účtu lze provést v záložce Můj účet– Výběr. Zde je třeba kliknout na „Převést peníze na bankovní účet“. Transakce je zdarma a peníze dorazí na účet do 3 pracovních dní.

Jednou z výhod portálu eBay je možnost objednávat zboží z celého světa s dopravou zdarma.
Nakupovat na eBay a využít dopravy zdarma >

PayPal poplatky

Zřízení účtu u PayPal je zdarma. Zda bude služba PayPal bezplatná nebo s poplatky, záleží na typu transakce, způsobu platby, který je použit k jejímu uhrazení, a zda se jedná o platbu vnitrostátní či do zahraničí.

Žádné poplatky se například neplatí za domácí osobní platební transakce. Zdarma jsou také přeshraniční osobní platební transakce zaslané do zemí Evropského hospodářského prostoru v eurech či švédských korunách.

Na účtech PayPal si mohou posílat peníze všichni uživatelé této služby.

Pokud obchodník prodává zboží je potřeba počítat s tím, že zaplatí PayPalu poplatek 3,4 % z kupní ceny a 10 korun z přijaté částky.

Při placení cizí měnou (EUR, USD, apod.) se vyplatí při transakci nastavit konverzi podle bankovního kurzu. V opačném případě PayPal konvertuje peníze podle svého kurzu, který je velice nevýhodný.

Podrobný seznam poplatků u služby PayPal lze prostudovat v tabulce poplatků na oficiálních stránkách PayPal.

PayPal podvodný email

Snaha podvodníků o ukradení přihlašovacích údajů se nevyhnula ani službě PayPal. Čas od času se v médiích objeví titulek PayPal podvodný email. Jde o takzvaný phishingový útok na PayPal účet. S podobnými útoky se setkávají také uživatelé bankovních účtů nejrůznějších bank.

Konkrétně se jedná o email, který vypadá, jako by jej poslal služba PayPal. Společnost PayPal na podobné podvodné emaily upozorňuje a varuje před přihlášením na jiných stránkách než na zabezpečené doméně PayPal.com.

Útočníci posílají jménem společnosti PayPal podvodný email s logem společnosti PayPal a oznámením psaným v podobě, jako by jej posílala společnost PayPal. Uživatelé jsou vyzváni, aby ověřili svůj účet zadáním přihlašovacích údajů.

Prevencí PayPal podvodu je pečlivě kontrolovat, na jaké odkazy v e-mailu uživatel kliká a jaká je podoba URL, kde dochází k přihlášení k platebnímu systému PayPal. Je nezbytné přihlašovat se pouze na zabezpečené doméně paypal.com

PayPal – recenze

Jaké jsou recenze PayPal a jaké mají uživatelé s PayPal zkušenosti? Služba PayPal se dlouhodobě snaží stát nejpopulárnějším způsobem placení.

Zřízení účtu u PayPal je zdarma. Zdarma je také posílání soukromých plateb, tedy rodině anebo přátelům, stejně tak jako jejich příjem.

Ne webu Finex.cz má PayPal hodnocení 95 % a je zde prezentován jako 2. nejlepší internetová peněženka. Komentáře a zkušenosti PayPal uživatelů se však neobejdou bez kritiky. Stejně tak je řada uživatelů s PayPal spokojená a zkušenosti s touto platební službou má dobré.

Kritizován je často překlad webových stránek PayPal do češtiny. Přeložená je pouze část webu. U PayPal je riziko případné krádeže přihlašovacích údajů. Stejné riziko je ovšem také u běžných bankovních účtů.

Jak zrušit PayPal?

Pokud se uživatel rozhodne, že PayPal už využívat nechce, může jej poměrně jednoduše zrušit. Pro PayPal zrušení stačí v pravém horním rohu kliknout na kolečko symbolizující nastavení. Následně v levém dolním rohu vybrat možnost „Zrušit účet“. V levém dolním rohu se zobrazí možnost zrušit PayPal účet.

Po kliknutí na Zrušit se systém zeptá, jestli uživatel myslí svou volbu vážně. PayPal zrušení účtu není možné vrátit zpět a uživatel tak ztratí přístup ke svým platbám a dalším informacím na profilu. Pro případné další využívání PayPal se uživatel musí znovu zaregistrovat.

Více informací nabízí článek Jak zrušit účet PayPal.

PayPal kontakt

Pokud uživatel z jakéhokoli důvodu potřebuje kontakt na službu PayPal, může jej jednoduše najít na webových stránkách PayPal.com. Na hlavní stránce je třeba srolovat až dolů a kliknout vlevo dole na Nápověda a kontakt.

Následující stránka se načte v angličtině. Na ní lze buď dohledat řešení k běžným problémům anebo přejít na chat a napsat zprávu zákaznickému servisu.

Pro kontaktování služby PayPal musí být uživatel registrovaný a přihlášený.

Publikováno: 13. 04. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang