Prodej auta – co zařídit, jak postupovat

Prodej auta – co zařídit, jak postupovat

Prodej auta se může zdát jako jednoduchý krok. Nicméně pokud se majitel auta rozhodne ho prodat, musí dodržet několik náležitostí a věnovat speciální pozornost přepisu vozidla a ukončení povinného ručení. Jak by měl postupovat prodávající při prodeji auta? Na co si dát při prodeji auta největší pozor?

Prodej auta může majitel zvažovat, pokud je jeho automobil ještě ve formě a že by mohl dobře posloužit ještě dalšímu člověku a není hned nutné řešit, jak zlikvidovat auto. Obě strany, kupující i prodávající, si musí dobře pohlídat a vyřídit veškeré dokumentace. Prodej auta není nic složitého, když prodávající přesně ví, jak na to.

Slyšeli jste o pronájmu Beast? Můžete si pronajmout Teslu přímo na ulici. Neváhejte použít slevový kód RU1RW5CPUU a stáhnout aplikaci zde >

Kroky při prodeji ojetého vozidla

Prodej auta není stejný, jako prodej nějaké běžné věci, jako například starého nábytku, oblečení nebo vlastních výrobků. S tímto procesem se váže mnoho papírování a obvolávání patřičných úřadů. Jaké jsou tedy přesné kroky při prodeji ojetého automobilu?

  1. vystavení inzerátu
  2. příprava kupní smlouvy na auto
  3. evidenční kontrola
  4. přepis vozidla na nového majitele
  5. zrušení povinného ručení

Tento proces se někomu může zdát moc složitý a zdlouhavý, nicméně likvidace vozidla také není tak snadná. Bohužel nestačí jen odvézt auto na vrakoviště. Postup, jak zlikvidovat auto, obsahuje jen 3 kroky – odvezení vozu na vrakoviště, odhlášení auta na úřadech a na konci už jen zrušení povinného ručení.

Vystavení inzerátu

Před vystavením inzerátu je důležité automobil na prodej dobře připravit. Vůz je potřeba pečlivě umýt a vyčistit interiér. Mimo interiér a exteriér vozidla je potřeba věnovat pozornost i celkovému stavu motoru a jiné techniky. Auto by se mělo dát na prohlídku do servisu, aby bylo auto při předávání v perfektním stavu bez závad.

Pokud prodávající již nechce závady nechat opravit, tak nemusí, nicméně musí je pak všechny vypsat do kupní smlouvy. Kupujícímu se nesmí nic zatajovat. Pokud by objevil nějakou závadu po předání, mohl by po kupujícím dodatečně vyžadovat slevu.

V inzerátu musí být uvedeno:

  • rok výroby automobilu
  • model
  • barva
  • výrobce
  • druh paliva
  • typ převodovky
  • počet najetých kilometrů
  • počet předchozích majitelů
  • vady
  • cena a způsob platby

Cenu automobilu si prodávající volí tak, aby s ní byl spokojený. Vždy ji může snížit. Na ceně se může poradit například ve svém servisu, nebo se může prodávající inspirovat autobazary. V nich lze vyhledat ceny automobilů ve stejném technickém stavu nebo automobilů se stejnými parametry.

Příprava kupní smlouvy na auto

Po úspěšném nalezení kupujícího začíná prodej auta. Ten začíná sepsáním kupní smlouvy, která je pokaždé vyhotovena ve dvou kopiích – pro prodávajícího a pro kupujícího. Co musí kupní smlouva obsahovat?

  • údaje o prodávajícím i kupujícím (jméno, adresa, rodné číslo, apod.)
  • identifikace vozidla (registrační značka, tovární značka, barva, rok výroby, číslo technického průkazu, počet klíčů, apod.)
  • technický stav auta při prodeji (závady)
  • cena a způsob platby
  • datum uzavření smlouvy, podpisy

Kupní smlouvě by měly obě dvě strany věnovat zvýšenou pozornost. Jedná se o nejdůležitější dokument celého procesu prodeje auta.

Na sepsání kupní smlouvy si musí dát záležet obě strany, protože se jedná o nejdůležitější dokument celého prodeje a koupi vozu.

Evidenční kontrola

Před přepsáním vozidla na nového majitele musí automobil projít evidenční kontrolou na STK. Tu provádí jakákoliv stanice technické kontroly. Tento úkon je nutný proto, aby se jistilo, zda technický stav vozidla uvedený v kupní smlouvě odpovídá opravdovému stavu vozidla.

Protokol o evidenční kontrole vozidla se následně předkládá při samotném přepisu vozidla na úřadě. Tento protokol u přepisu nesmí být starší než 30 dní a cena evidenční kontroly se pohybuje v řádech stovek. Obvykle se za ní platí 400 – 800 Kč.

Přepis vozidla na nového majitele

Přepis vozidla lze provést na dopravním odboru jakéhokoliv úřadu, není nutné ho provádět v místě bydliště kupujícího nebo prodávajícího. Samotný přepis musí prodávající zařídit do 10 dnů od prodeje vozidla. Pokud k němu nedojde, hrozí prodávajícímu pokuta až 50 000 Kč.

Jaké dokumenty je nutné předložit u přepisu vozidla?

  • velký i malý technický průkaz
  • protokol o evidenční kontrole
  • zelená karta
  • kupní smlouva
  • doklady totožnosti přítomných osob

U přepisu vozidla musí být přítomny obě dvě strany prodeje. Pokud se jedna strana nedostaví, je možné provést přepis vozidla jen pokud chybějící strana je zastoupena plnou mocí, která je úředně ověřená. Cena přepisu vozidla je 800 Kč.

Zrušení povinného ručení

V momentě, kdy je v technickém průkazu uvedeno jméno nového majitele, se prodávající uchýlí k ukončení povinného ručení a případě i havarijního pojištění. Pro jeho zrušení by měl prodávající pojišťovně předložit technický průkaz se jménem nového majitele nebo kopii kupní smlouvy. Pojišťovna pak zruší pojištění ke dni prodeje a případný přeplatek prodávajícímu vrátí.

Kupující si musí ke dni prodeje sjednat nové vlastní povinné ručení. Povinné ručení totiž nezaniká automaticky a nelze jej převést na nového majitele. Pro nového majitele je nejrychlejší možností sjednání povinného ručení online a nemusí zdlouhavě hledat, kolik stojí povinné ručení v jaké pojišťovně.

Nejkratší cestou, jak vybrat nejvíce se hodící a nejlevnější povinné ručení, je skrze online srovnávače, jako je například 123ruceni.cz. Tyto srovnávače poté vytvoří podle zadaných parametrů seznam pojišťoven, podle toho, kolik stojí povinné ručení. Tyto seznamy nabízených povinných ručení jsou seřazené podle ceny a zájemce má tak ihned přehled o těch nejlevnějších nabídkách.

Publikováno: 21. 01. 2023

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang