Clo a DPH z USA

Clo a DPH z USA

S výletem do Spojených států se kromě poznávání nových míst obvykle pojí také nákupy oblečení, elektroniky, kosmetiky a dalšího zboží. Americký trh je atraktivní především pro svou rozmanitost a výhodné ceny produktů, které u nás nebo v rámci Evropské unie třeba ani neseženeme. Ze stejného důvodu mnozí z nás čas od času nakupují v amerických e-shopech. Někdy se však dovoz zboží z USA může značně prodražit kvůli nutnosti platit clo a daň z přidané hodnoty. Kdy se platí clo z USA a kdy DPH a na jaké zboží se tyto poplatky nevztahují?

DPH a clo na dovoz z USA

Jaké bude clo a DPH z USA v případě, že si z dovolené přivážíme nakoupené zboží? Zda bude nutné clo a DPH hradit, se vždy odvíjí od jeho ceny. Pokud je hodnota dovezeného zboží nad 150 €, bude nutné uhradit clo. Daň z přidané hodnoty, jejíž výše je 21 %, se platí až u zboží v hodnotě vyšší než 430 €.

Objednáváme-li si zboží ze Spojených států poštou, budou podmínky pro platbu DPH a cla z USA odlišné.

Clo a DPH z USA při zasílání poštou

Nákupy v amerických e-shopech (např. iHerb) jsou lákavé především díky široké nabídce zboží a mnohdy i nesrovnatelně nižším cenám, než nabízejí internetové obchody v rámci EU. Je však třeba počítat s tím, že ne vždy se nákupy z amerických e-shopů vyplatí. Kromě celních poplatků se s nimi totiž obvykle pojí také vysoké poštovné. (Prohlédnout kompletní nabídku iHerb je možné zde >)

A jak je to tedy s platbou cla a DPH při nákupech z amerických internetových obchodů? Daň z přidané hodnoty příjemce zásilky platí, pokud je hodnota zboží vyšší než 22 €. Přesahuje-li 150 €, musí zaplatit i clo.

Zaplacení DPH či dokonce cla se nevyhnou ani hodnotnější balíčky např. z eBay. Záleží na zemi, ze které jsou zaslány.

Nakupovat na eBayi je možné zde >

Hodnota zboží však v tomto případě zahrnuje také náklady na dopravu. Proto je vhodné si nejprve objasnit pár pojmů, s nimiž pracují celní orgány.

 • Vlastní hodnota zboží = hodnota zboží bez poštovného a pojištění
 • Úhrnná hodnota zboží = vlastní hodnota zboží + poštovné

DPH a clo na zboží z USA se vždy vypočítává z úhrnné (celní) hodnoty zboží. Pro přepočet eur na koruny se využívá měsíční kurz, který vydává Česká daňová správa.

Pro zásilky z USA tedy platí:

 • DPH ani clo se na dovoz z USA nevztahuje, pokud je úhrnná hodnota zboží 0 až 22 €*
 • DPH se platí, pokud je úhrnná hodnota zásilky vyšší než 22 € a nepřesahuje 150 €
 • Clo i DPH se platí v případě, že úhrnná hodnota zásilky je 150 € a více

Zároveň platí, že pokud si mezi sebou zásilku posílají dvě soukromé osoby (a nejedná se tedy o obchodní vztah), posouvá se hranice pro výpočet cla a DPH na 45 €. V takovém případě je však nutné označit balík nápisem „gift“ neboli dárek.

*V roce 2021 skončilo osvobození zásilek do 22 € od DPH. Změna se týká zásilek ze všech e-shopů mimo EU. Nový zákon se pravděpodobně nejvíce dotkne věrných zákazníků čínských e-shopů, jelikož od roku 2021 DPH z Číny zaplatíme i u těch nejlevnějších zásilek. K tomu je třeba přičíst poplatek za zastoupení v celním řízení (kolem 200 Kč).

Výše cla z USA

Kdy se platí clo z USA je tedy zřejmé, jak je to ale s jeho výší? Clo se vždy počítá z úhrnné hodnoty zboží a pohybuje se kolem 15 %. Přesná částka závisí na kategorii, do níž se zboží řadí (tzv. nomenklatura). Výše DPH je 21 % a je tedy stejná, jako když nakupujeme v Česku.

Kde se platí clo a DPH z USA?

Veškeré uvedené poplatky se platí celnímu úřadu. V případě dovozu zboží letadlem bude nutné je uhradit přímo na letišti. Po vyzvednutí zavazadel stačí zamířit k bráně pro cestující, kteří mají věci k proclení.

Při nákupu přes e-shop bude zásilku s největší pravděpodobností doručovat Česká pošta, která nabízí zastupování v celním řízení za poplatek 99 Kč. Proces je stejný jako například při nákupu z čínských e-shopů a platbě cla a DPH z Číny.

Proces platby DPH a cla z USA je stejný jako při nákupech z jiných zemí mimo EU, například z Číny. Jejich zaplacení se tedy týká i dražších zásilek z AliExpressu.

Prohlédnout nabídku na AliExpressu zde >

Dovoz alkoholu a tabákových výrobků

Při dovozu alkoholických a tabákových výrobků se DPH ani clo neplatí, existují však množstevní limity, které není možné překročit:

 • 200 ks cigaret
 • 100 ks doutníčků do 3 gramů
 • 50 doutníků
 • 250 gramů tabáku
 • 2 litry nápojů s max. 22% obsahem alkoholu
 • 1 litr nápojů s více než 22% obsahem alkoholu

Tento celní limit platí pro jednu osobu a každá uvedená položka plní 100 % limitu. Z výletu do Spojených států si tedy nelze dovézt například padesát doutníků a deset kartonů cigaret. Položky je nutné kombinovat tak, aby jejich součet nepřekročil limit 100 %.

Větší množství alkoholu ani tabákových výrobků dovézt nelze, a to ani za předpokladu, že bychom doplatili veškeré nutné poplatky.

Množstevní limity existují i na vybrané druhy zboží při cestování do Švýcarska. Je dobré si prostudovat clo a DPH ze Švýcarska. Cestující se tak může připravit na různé výjimky a pravidla.

Naopak clo a DPH z Japonska má poměrně jednoduchá pravidla. Zóna volného obchodu mezi zeměmi EU a Japonskem, která platí od února 2019, zaručuje, že na zhruba 97 % zboží není potřeba platit clo. I nadále ovšem musí proběhnout celní odbavení.

Publikováno: 13. 04. 2020

Štítky:

Clo a DPH

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang