AliExpress vs. Wish – srovnání

AliExpress vs. Wish – srovnání

Čínské e-shopy se stávají nedílnou součástí nákupů většiny lidí. Právě svým obrovským množstvím produktů, nízkým cenám a rychlému dodání si tyto e-shopy získaly přízeň ne jednoho zákazníka. Zákazníci mají na výběr ze spousty e-shopů, poměrně podobných, jak tedy vybrat ten správný?

Jedny z nejznámějších čínských e-shopů jsou AliExpress a Wish. Jak si na tom stojí v porovnání? Jaký je rozdíl mezi AliExpress a Wish? A jak se liší cenově a co je pro zákazníky příznivější?

AliExpress.com - TOP produkty s dopravou zdarma

Více než 100 milionů výrobků na jednom místě, spolehlivá zákaznická podpora, atraktivní slevy i doprava zdarma. To vše jsou důvody, proč je AliExpress jedním z nejoblíbenějších e-shopů současnosti.

Začít nakupovat

Jak fungují tyto e-shopy?

Jaké jsou rozdíly mezi dvojicí gigantů – AliExpress Wish? Oba tyto e-shopy jsou takovým virtuálním tržištěm. Na jejich stránkách najdete statisíce, ne-li dokonce miliony různých produktů, od bot z AliExpress a kabelek z Wish, přes oblečení na AliExpress, doplňky do domácnosti, AliExpress kosmetiky až po AliExpress hračky pro děti.

Oba tyto e-shopy dbají na dobrou pověst. Mnozí zákazníci se obávají reklamace zboží z Číny. AliExpress si zakládá na tom, že zákazník vše nejprve řeší s prodejcem, a v případě neshod se do toho pak vloží AliExpress. Tím zaručí, že se vše bude řešit tak dlouho, dokud nedojde k oboustranné spokojenosti.

Výhodou Wish je to, že je praktický celý v českém jazyce, a to včetně zákaznické podpory v češtině. Toto považují zákazníci za velké plus, protože právě jazyková bariéra je jedním z důvodů, proč lidé nechtějí nakupovat na zahraničních e-shopech.

Způsoby platby

Jak probíhá platba na AliExpress na jaké platební metody nabízí Wish? V dnešní době se nabízí již několik způsobů, jak lze objednávky z internetu zaplatit.

Ani na jednom z těchto e-shopů není možná platba na dobírku z Číny. V případě nevyzvednutí zásilky zákazníkem by to pro prodejce znamenalo vysoké a především zbytečné výdaje. Tím předejde právě požadovanou platbou předem, které není třeba se obávat.

Chystáte se na první objednávku na AliExpress? V tom případě nakupte za více než $3 a rovnou využijte slovový kupon v hodnotě $2.
Uplatnit slevu na AliExpress >

Na obou e-shopech je možná platba kartou. V této době je vše už dobře zabezpečeno a hlídáno, proto platba kartou je naprosto bezpečným způsobem. Oba e-shopy nabízí uložení platební či debetní karty, aby nebylo potřeba ji zadávat při každém nákupu znovu.

Platba kartou je jedna z nejbezpečnějších metod placení zásilek.

Na Wish je možná platba pomocí služby PayPal. Tento způsob platby je považován za nejvíce bezpečný, protože při něm zákazník nezadává žádné osobní údaje, peníze odchází z účtu PayPal a nikoliv z běžného bankovního účtu. Zájemci mohou využít také služeb Google Pay či Apple Pay. Ani jednu ze zmíněných metod AliExpress bohužel nenabízí.

AliExpress nabízí jako další platební metodu platbu přes internetovou peněženku WebMoney. Pro běžného uživatele je tato metoda zbytečně složitá, požaduje stažení speciálního programu. Je zbytečné mít tuto internetovou peněženku jen pro platby na AliExpress.

Nejrychlejším a nejsnadnějším způsobem, jak platit na AliExpressu, je online platba kartou.
Jak platit na AliExpressu se dozvíte zde >

Na AliExpress jde platit pomocí klasického převodu na bankovní účet. Na toto by si zákazníci měli dát pozor, protože s převodem peněz do zahraničí se pojí vysoké bankovní poplatky, a zprvu levný nákup by se tak mohl dost prodražit.

Způsob platbyAliExpressWish
Platba na dobírkuNeNe
Platba kartouAnoAno
PayPalNeAno
Google Pay, Apple PayNeAno
Internetová peněženka Web MoneyAnoNe
Převod na bankovní účetAnoNe

Poštovné z Číny

Jak je možné, že většina produktů z AliExpress má dopravu zdarma? To vše je díky dotacím, které Čína na dopravu dává. Příjmy z exportu jsou tak vysoké, že se Čína rozhodla export podporovat právě touto cestou. Proto lze u většiny produktů najít poznámku Free shipping. Více k nalezení na samotném e-shopu. Odkaz na AliExpress k nalezení zde >.

Z jakého důvodu se poštovné na Wish platí? Wish je pouze překupní místo a není jasné, kde mají jednotlivé produkty původ. Přestože si zákazník například objedná jen 2 položky, s největší pravděpodobností mu přijdou 2 balíčky, protože je budou odesílat 2 různí prodejci. A právě z tohoto důvodu se poštovné na Wish platí u každého produktu zvlášť.

U obou e-shopů je možné, že zboží bude o něco dražší než v minulých letech. Důvodem jsou problémy lodní dopravy.

AliExpress nabízí dopravu zdarma u většiny produktů.

Clo a DPH

Jak nakupovat čínské zboží bez cla? Celková cena zásilky je stěžejním parametrem pro případný výpočet cla a DPH z Číny. Bez obav mohou být lidé, kteří nakupují pod 22 EUR, na tyto balíčky se clo ani DPH nevztahuje.

Na zásilky mezi 22 až 150 EUR se vztahuje povinnost platit DPH. Pro Českou republiku se jedná o 21 % z celkové ceny. DPH se počítá z celkové ceny za balíček + cena za dopravu.

Od hodnoty balíčku 150 EUR a výše je povinnost platit DPH a ještě nechat balíček proclít. Clo se počítá z celkové ceny balíčku + cena za dopravu, DPH se pak počítá z celkové ceny za balíček + ceny za dopravy + clo.

Shrnutí platby za clo a DPH:

  • do 22 EUR – neplatí se DPH, ani clo
  • 22 EUR až 150 EUR – platí se DPH (21 % z celkové ceny balíčku)
  • nad 150 EUR – platí se clo (vypočítáno z ceny za balíček + ceny za dopravu) a DPH (vypočítáno z ceny balíčku + dopravy + cla)

Tip jak ušetřit – při objednávce více levných produktů od jednoho prodejce, které by v součtu byly více, než je 22 EUR, se vyplatí objednávku rozdělit na více částí. Zamezí se tak platbě za DPH (případně i clo) a tak může zákazník ušetřit.

Clo a DPH z AliExpress se nijak neliší od platby cla a DPH z Wish. V tomto se všechny čínské e-shopy absolutně shodují. Nakupovat a ušetřit díky nízkým cenám nejen na cle a DPH za různé zboží z AliExpressu je možné na tomto odkazu >

Doprava zboží

Doprava je stejná u obou e-shopů. Vzhledem k velké vzdálenosti je doprava okolo 5 týdnů, s tím ale zákazník musí předem počítat.

V roce 2023 je však v tomto ohledu možné počítat s velkou změnou. AliExpress uzavřel smlouvu s Českou poštou, která od minulého zajišťuje rychlejší doručování zásilek, a to už do 10 dnů od objednání.

Je možné využít službu sledování zásilky z Číny, díky které má zákazník alespoň trochu přehled, kde se jeho zásilka právě nachází. AliExpress nabízí za příplatek dopravu přes přepravní službu DHL, kde také nabízí sledování zásilky DHL.

Za drobný příplatek je možné si na AliExpressu vybrat dopravu DHL společnosti. Díky tomu je možné svou zásilku sledovat.
Přejít do e-shopu AliExpress je možné zde >

Reklamace zboží

Lidé se často obávají reklamace zboží z Číny, ale není čeho se bát. V případě AliExpress, kdyby zákazník potřeboval něco reklamovat nebo mu AliExpress zboží stále nedorazilo, má se obrátit přímo na prodejce. Neformálně, a to přes e-mail nebo pomocí žluté obálky.

Jestliže se reklamace nevyřeší, pak je na řadě oficiální reklamace, do které vstupuje AliExpress. Tato možnost se nazývá Open Dispute. Zákazník musí podat žádost v době ochranné doby, která je u každého zboží odlišná.

Neformální reklamace na Aliexpress pomocí žluté obálky nebo formální – Open Dispute.

Na Wish je reklamace možná do 30 dnů od přijetí zásilky. Je také možné se obrátit na zákaznický servis, na kterém odpoví nejpozději do 72 hodin. Peníze pak budou zákazníkovi vráceny stejným způsobem, jakým objednávku zaplatil.

Recenze

Recenze zákazníků vypovídají o všem. Zda je prodejce bezpečný, zda je produkt kvalitní a zda odpovídá obrázku či popisům. Díky tomu má zákazník možnost předem usoudit, jestli se mu vyplatí si produkt zakoupit.

Díky těmto recenzím lze snadno zjistit, že v porovnání AliExpress vs. Wish je oboje stejně bezpečné. Jak AliExpress, tak Wish si své obchodníky prověřují a v případě problému zasáhnou.

Případné kritiky se týkají hlavně kvality zboží, ale za tuto cenu nelze čekat zázraky. Toto je na všech e-shopech stejné.

Z veškerých recenzí a ověření vyplývá, že AliExpress i Wish jsou naprosto bezpečné, a rozhodně není třeba se nákupu obávat.

Recenze na zboží z Wishe a AliExpressu jsou víceméně podobné. Nalézt je lze jak u jednotlivých produktů, tak u prodejců.
Navštívit AliExpress je možné zde >

Aplikace pro snadnější nákup

Oba tyto e-shopy mají i své mobilní aplikace. Aplikace AliExpress je určena pro snadnější a pohodlnější nakupování. Využít lze i speciálních slevových kuponů, které na webu nemusí být k dispozici.

Aplikace Wish – nakupování je zábava je v mnoha ohledech přehlednější a rychlejší, než nakupování přes internet. Stejně jako na webu, ani zde nechybí možnost nakupovat na Wish v češtině. Osobní profil zahrnuje užitečné záložky, například Upozornění, díky kterému ví zákazník jako první o nadcházejících akcích a slevách.

Cenové porovnání produktů

Zde je 6 produktů, které lze najít na obou e-shopech, a jejich cenové srovnání – včetně poštovného.

Dámské šaty s puntíky
Cena AliExpress: 190 Kč
Cena Wish: 218 Kč (164 + 54 doprava)

Kvalitou jsou šaty z Wish srovnatelné těmi z AliExpress. Většina šatů z Číny se pohybuje v řádech korun, maximálně pár set korun, a za tu cenu nelze čekat žádné zázraky, co se kvality týče.

Obal na iPhone
Cena AliExpress: 83 Kč
Cena Wish: 54 Kč (27 + 27 doprava)

Kryty z AliExpress mají bezkonkurenčně největší škálu výběru a cenově se pohybují v řádech pár korun. Díky těmto dvěma faktorům si získaly přízeň mnoha zákazníků. Více z mobilních krytů a pouzder z AliExpressu je k nalezení na tomto odkazu.

Náramek – fake Pandora
Cena AliExpress: 27 Kč
Cena Wish: 54 (27 + 27 doprava)

Náramků na těchto e-shopech lze najít nespočet. Od fake náramky Pandora, přes náramky pro páry až po jednoduché a minimalistické doplňky pro ženy i muže.

Dámské tenisky
Cena AliExpress: 355 Kč
Cena Wish: 567 Kč (432 + 135 doprava)

Na AliExpress i na Wish boty lze najít v mnoha variantách. Dámské, pánské i dětské – nic není problém. Je možné zde najít například sportovní tenisky, elegantní mokasíny i dámské podpatky.

Dámská crossbody kabelka
Cena AliExpress: 338 Kč
Cena Wish: 513 Kč (405 + 108 doprava)

Nepostradatelný doplněk každé ženy – kabelka. AliExpress kabelky nabízí opravdu v hojném množství, od crossbody až po velké shopper kabelky.

Pánská mikina
Cena AliExpress: 223 Kč
Cena Wish: 378 Kč (297 + 81 doprava)

I pánové si na těchto e-shopech přijdou na své. Je známo, že muži nakupování nemají v oblibě tolik, jako dámy, ale i tak zde mají velký výběr – oblečení, bot, i doplňků.

Z výše uvedených produktů, které jsou dostupné na AliExpress i na Wish, je znát, že menší cenové rozdíly tam jsou, ale záleží produkt od produktu. Několik produktů na Wish by mohlo být levnější než na AliExpress, ale cenu jim zvyšuje nutnost platit poštovné. Na rozdíl od Wish totiž nabízí AliExpress poštovné zdarma.

U některých produktů z Wishe a AliExpressu se ceny drobně liší. Záleží však produkt od produktu a na výši poštovného na Wish. AliExpress má u většiny zboží uvedeno poštovné zdarma.
Prohlédnout AliExpress zboží s poštovným zdarma je možné zde >

Wish nebo AliExpress?

Z tohoto srovnání e-shopů je jasné, že žádné zásadní rozdíly zde nejsou. Záleží především na preferencích zákazníka, jestli je mu sympatičtější Wish nebo AliExpress. Dále který z e-shopů je mu příjemnější na ovládání, kde si najde konkrétní produkt a co vychází cenově výhodněji.

V této tabulce lze najít srovnání zásadních informací o e-shopech, které by mohli ovlivnit zákazníka při jeho rozhodování.

Nabízené službyAliExpressWish
Poštovné zdarmaAnoNe
Platba cla a DPHStejné podmínkyStejné podmínky
Doprava zbožíStejné podmínkyStejné podmínky
Reklamace zbožíPo dobu ochranné dobyDo 30 dnů od přijetí zásilky
Bezpečný e-shopAnoAno
AplikaceAnoAno

Objednávky z Číny a koronavirus

Je bezpečné objednávat zásilky z Číny v době koronaviru? Mnoho zákazníků, kteří dříve běžně objednávali zásilky z Číny, se toho teď obává.

Kvůli pandemii a možnosti nákazy se lidé bojí, ale aktuální situace nemá na zásilky z Wish v době koronaviru žádný vliv. Stejně tak nejsou v ohrožení ani zásilky z AliExpress v době koronaviru.

Tento vir se nešíří přes balíčky, proto se lidé nemusí bát, že by se balíčkem nakazili. I tak je ale důležité dodržovat důslednou hygienu, případně balíček před rozbalením vydezinfikovat.

Publikováno: 26. 03. 2021

Štítky:

Jak nakupovatRecenzeSlevový kupón

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang