Nákup na eBay – je bezpečný, jaká jsou rizika

Nákup na eBay – je bezpečný, jaká jsou rizika

eBay je internetový obchodní portál, který pro zákazníky z celého světa nabízí široký sortiment různého zboží. Ať už se jedná o oblečení, elektroniku, rybářské náčiní, sběratelské předměty nebo knihy, to vše je zde k dostání. Funguje však takovýto obchod spolehlivě? Je eBay bezpečný? Nejen tyto otázky zodpoví tento článek.  

Jak už bylo řečeno výše, eBay.com je internetové tržiště s obrovským množstvím nabízeného zboží, které je dostupné opravdu každému. Ať už chce člověk koupit třeba eBay sběratelské mince nebo kryt na mobil na eBay, pro portál to nepředstavuje v podstatě žádný problém.

Na eBay lze nakupovat tisíce produktů s poštovným zdarma. Stačí zboží filtrovat pomocí kolonky „Free International Shipping“.

Nakupovat s dopravou zdarma >

Jedná se o jednu z mnoha alternativ nakupování po internetu, která by se dala přiřadit ke gigantovi, jako je AliExpress, a dále pak i internetové obchody Wish nebo LightInTheBox. Mimo jiné je možné se na tomto portálu spojit s nespočtem prodejců po celém světě a mnohdy za doručení dané zásilky neplatit ani žádné poštovné.

Pokud však zákazníci výše zmíněným čínským e-shopům příliš nedůvěřují, eBay.com je vhodnou variantou, jelikož se jedná o společnost americkou, fungující na trhu již od roku 1995.

Na podobném principu jako eBay funguje i největší české on-line tržiště Aukro.cz. Na Aukru lze nabízet i nakupovat nejrůznější zboží od starožitností přes oblečení až po elektroniku.

Jak vlastně eBay funguje?

Pokud se člověk pro tento obchod rozhodne, nabízejí se mu 2 možnosti. Nakupovat na eBay, nebo prodávat na eBay.

V obou případech je však prvním krokem registrace na eBay. Objednávka se obejde i bez ní, nicméně všechny další postupy jsou pak zdlouhavější. Navíc pro další nákupy si eBay veškeré informace uloží. Jedná se o osobní údaje jako jméno, e-mail a pro větší bezpečnost i telefonní číslo.

Další možnou alternativou pro nakupování on-line, navíc v češtině, je například Wish.

Prohlédnout si Wish česky je možné zde >

Poté zákazník může vyhledat dané zboží, případně ho najít v jedné z hlavních kategorií, které eBay třídí následujícím způsobem:

 • sběratelské předměty a umění
 • elektronika
 • móda
 • domov a zahrada
 • auto díly a příslušenství
 • hudební nástroje a vybavení
 • sportovní vybavení
 • hračky a koníčky
 • ostatní kategorie

Posledním krokem je vyplnění oněch osobních údajů pro dodání a objednávku uhradit, a to pomocí platební služby PayPal, kterou eBay.com dokonce vlastní, nebo platební kartou. Jak však zajistit, aby byl nákup na eBay opravdu bezpečný?

Každá kategorie nabízí velké množství dalších podkategorií.

Bezpečnost nákupu na eBay

Všem kvalitním on-line tržištím, kterým eBay bezesporu je, ničí pověst řada malých pochybných e-shopů, které po zákaznících vyžadují platbu nesmyslných částek předem, často navíc s poplatky, které v popisu daného zboží nejsou nikde k nalezení. Takovýto podvodný e-shop pak dané zboží ani neodešle.

Bezpečnost celého nákupu, a s ním spojených transakcí, je pro eBay.com jedním z těch nejdůležitějších cílů. Veškeré obchody musí být průhledné a eBay neustále pracuje na zdokonalování celého systému. Důvěryhodnosti celého nákupu se společnost snaží docílit hlavně prostřednictvím hodnocení jednotlivých uživatelů.

Jelikož k tomuto hodnocení mají přístup všichni, jedná se o ten nejrelevantnější způsob, jak poznat kvalitního prodejce. Každý z nich má totiž zájem o co nejlepší recenze, aby se jim obchody dařily.

eBay patří mezi největší a nejbezpečnější on-line tržiště.

Prohlédnout si nabídku zboží na eBay >

Doporučení pro bezpečný nákup na eBay

Jak tedy postupovat při nákupu hlavně bezpečně? Stačí se držet následujících kroků:

 1. Seznámit se důkladně s dodacími podmínkami a cenou daného zboží.
 2. Důležitá je také informace o poplatku za doručení, případně zda je daný prodejce vůbec ochoten odeslat objednávku do České republiky. Doručení je často zdarma, není to však pravidlem.
 3. Prohlédnout si reference daného obchodníka a zjistit tak jeho důvěryhodnost. Prodejci s hodnocením pod 90 % už nemusí být tak věrohodní, tudíž stoupá riziko nákupu.
 4. Produkt by měl obsahovat tzv. eBay money back guarantee, díky které je možné zboží bezpečně reklamovat.
 5. Zjistit, zda je na daný produkt uvaleno clo a DPH z eBay. Tyto položky se vztahují na zboží, které bylo nakoupeno mimo Evropskou unii.
 6. Zkontrolovat dobu dodání, barvu, velikost a jak platit na eBay.

Pokud se zákazník bude řídit tímto postupem, už se při nákupu nemusí nikdy obávat. Šance, že se dostane k podvodnému prodejci nebo nakoupí špatné zboží, bude naprosto minimální.

Co se důvěryhodnosti prodejce týče, nejlepším měřítkem je jeho hodnocení.

Platba a doprava na eBay.com

Jak už bylo řečeno, důležitou kolonkou, kterou bychom nikdy neměli přehlédnout, je doprava. Ideální je hledat takové obchodníky, kteří nabízejí dopravu „free shipping“ – tedy dopravu zdarma. Cena případného poplatku za doručení se většinou odvíjí od velikosti a ceny daného produktu, mnohdy se tím však objednávka nemusí zcela vyplatit.

Aby byl zákazník stále informován o své objednávce, může sledovat pohyb eBay zásilky. Rovněž důležitým aspektem při bezpečném nákupu na eBay je způsob platby. Zákazník vybírá z těchto možností:

 • platba platební kartou (ať už kreditní, či debetní)
 • platba skrze platební metodu PayPal

Pokud platební metoda PayPal nepůjde zvolit, jedná se pravděpodobně o pochybného obchodníka a nákup je zapotřebí přehodnotit. Právě podpora této služby značí dosti o věrohodnosti daného obchodu.

Nakupovat zboží na eBay je možné přes tento odkaz.

eBay podporuje platbu kreditní i debetní kartou.

Reklamace zboží na eBay

V případě, že zboží, které si zákazník objednal, nedorazí ani po delším časovém období, je důležité produkt reklamovat. Stejně tak v momentě, kdy je objednávka poškozená.

Prvním krokem je včasná reakce. Pokud je objednávka nějakým způsobem znehodnocena, nebo dokonce nedorazila, je důležité reklamaci neodkládat. Otevření sporu je nutné zahájit do 30 dnů od obdržení zásilky. Při platbě přes PayPal je však možné otevřít spor i do 180 dní od zaplacení, což se hodí v momentě, kdy zákazník propásne oněch 30 dní na standardní reklamaci.

Pak už záleží jen volbě, zda přišlo zboží neúplné, nebo je dokonce poškozené. Při reklamaci má pak zákazník 2 možnosti:

 • nechat si vrátit peníze
 • žádat o opětovné zaslaní zboží

Je tedy zřejmé, že eBay reklamace může být opravdu snadná a zvládne ji naprosto každý. Zatracovat tak celý nákup například kvůli obavám z nevrácení peněz či poškození zásilky určitě není třeba.

Prozkoumat nabídku zboží na eBay lze přes tento odkaz.

Vrácení peněz na eBay

Jak již bylo uvedeno výše, důležité je při nákupu vyhledávat takové obchodníky, kteří nabízí tzv. eBay money back gaurantee – garanci vrácení peněz. Ta je slíbená při platbě skrze platební metodu PayPal a eBay.com jí pokrývá většinu produktů. Po vyřízení veškerých formalit slibuje eBay vrácení peněz do 48 hodin.

Díky cashback portálu Tipli lze z každého nákupu na eBay získat až 2 % zpět.

Získat slevu na Tipli >

Rekapitulace

Je tedy nákup na eBay.com bezpečný? Určitě ano. Jen je zapotřebí držet se jednotlivých kroků pro zjištění důvěryhodnosti prodejců, a tím zvýšit bezpečnost celého nákupu. eBay neustále pracuje na zlepšování svých služeb a nevěrohodné obchody z trhu stahuje. Není třeba se něčeho obávat, jenom číst eBay recenze a prověřovat.  

Publikováno: 23. 10. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang