Nejlepší rýžovar

Nejlepší rýžovar

Praktický pomocník do kuchyně, který umí připravit (nejen) výbornou rýži. Ušetří spoustu času a nádobí a následného mytí. Řeč je o rýžovaru. Na trhu je možné najít hned několik jeho verzí – od malých a jednoduše úložných, až po větší a zároveň více multifunkční. Podle čeho ale vybrat ten nejlepší rýžovar, na co si při výběru dát pozor a jak uvařit rýži v rýžovaru?

Uvařit nadýchanou rýži Uncle Ben´s, nebo rýži na domácí sushi, která není připálená, dokáže být kuchařský oříšek. Nicméně od toho jsou na trhu v nabídce rýžovary, které právě s přípravou rýže pomůžou. A na výběr je hned z několika druhů. Od malého rýžovaru, ve kterém uživatelé mohou uvařit maximálně dvě porce, až po multifunkční, ve kterém je možné vařit například i maso v páře.

Výrobců a prodejců všech druhů rýžovarů je několik, mezi ty známější patří třeba:

  • rýžovar Sencor
  • rýžovar Tefal
  • rýžovar Xiaomi
  • rýžovar Tupperware
  • rýžovar Lauben
  • rýžovar Cuckoo
  • rýžovar Lidl

Jak funguje rýžovar?

Vaření v rýžovaru vyžaduje nejen pečlivé pročtení návodu, ale také trpělivost. Každý rýžovar je jiný a také jiné druhy rýže vyžadují rozdílné časy na vaření. Každý výrobce pracuje také s odlišnou gramáží rýže ale i poměrem vody.

Občas je taky nutné kromě prostudování návodu i částečně experimentovat a tu správnou konzistenci a chuť rýže párkrát vyzkoušet. Sice se nemusí povést hned napoprvé, ale každému uživateli může chutnat trochu jiná úprava rýže a nejvhodnější je tak rýžovar podrobit určitému domácímu „zátěžovému testu.“

Podle čeho rýžovar vybírat?

Záleží nejen na velikosti kuchyně, případně úložného prostoru, kam se bude rýžovar umisťovat, ale také na počtu osob, které má rýžovar nasytit.

Pro uvaření sushi rýže v rýžovaru je zapotřebí speciální funkce.

Funkce rýžovaru

Dalším parametrem je rozhodně počet funkcí, které se od rýžovaru očekává. Například rýžovar Tefal povětšinou nabízí více funkcí a kromě rýže je tak možné vařit i další potraviny, například maso nebo zeleninu. Takový rýžovat tak může i nahradit další spotřebiče a nádobí, například od značky Tescoma. I přes své velké rozměry tak může zároveň místo ušetřit a to právě díky více funkcím, které nabízí.

Jedním takovým typem jsou rýžovary Tefal Classic 2. Ty nabízejí kromě vaření rýže vaření v páře díky přídavnému parnímu koši.

Ovládání rýžovaru

Ovládání rýžovarů jde v podstatě ruku v ruce s jeho funkcemi. V případě, že si uživatel vybere z typu, ve kterém je možné vařit maximálně dva druhy rýže, je pravděpodobnější, že jeho ovládání bude jednodušší a také více intuitivní.

Nicméně i přes to mají uživatelé na výběr mezi tlačítkovým ovládáním nebo digitálním displejem. Další přídavnou funkcí, kterou můžou ale samozřejmě také nemusí všichni využít, je časovač. Ten se může hodit v případě, že během vaření mají uživatelé ve zvyku dělat jiné domácí práce nebo jen pro jistotu, že se rýže nepřipálí.

Časovač a funkce odloženého startu mají třeba Xiaomi rýžovary.

Přídavné funkce

Funkce udržování teploty je praktická v případě, že se všichni strávníci nesejdou najednou u jednoho stolu. Případně pokud se chystá větší hostina a je tak pravděpodobné, že si návštěva bude chtít přidat porci navíc.

Dalším parametrem, který může hrát při výběru roli, je doba vaření. Přestože hodně záleží na druhu rýže (případně jiného pokrmu, který je v určitých typech rýžovaru možné vařit), orientační čas vaření může uživatelům napovědět, jak dlouho budou na perfektní rýži čekat.

V multifunkčních rýžovarech je možné uvařit také zeleninu nebo maso.

Počet strávníků

Podstatným faktorem při výběru je počet strávníků, pro které bude rýžovar vařit. V případě, že se bude vařit pouze pro malou domácnost, postačí malý rýžovar, který uvaří najednou maximálně dvě porce. Pokud by měl rýžovar vařit pro více lidí, bude tak pravděpodobně nutné se poohlédnout po větším typu.

Rýžovary Sencor nabízí nejen malé verze, ale právě i ty velké, ve kterých je možné najednou uvařit více porcí. Navíc mají funkci udržování teploty, která se v tomto případě obzvlášť hodí.

Mytí rýžovaru

Přestože rýžovar dokáže ušetřit spoustu práce nejen s mytím nádobí, je však potřeba vybrat ten správný, aby naopak práci nepřidělal. Vhodné je tak vybírat takové, které mají nepřilnavý povrch a rýže se tak během vaření nebude moci připálit.

Vybraní výrobci také uvádí, že je možné rýžovar mýt v myčce. Na tyto vlastnosti je potřeba dát si pozor, protože rýžovar je stále elektrický spotřebič a celý se tak do myčky nehodí. Je potřeba si tedy pořádně pročíst, jaké části je možné do myčky dát.

Nicméně s teplou vodou a trochou přípravnu na mytí nádobí nikdy neudělá žádný uživatel chybu. V rámci ulehčení práce je tak lepší volit zmíněné rýžovary s nepřilnavým povrchem, který ruční mytí nádobí může jen ulehčit.

Před mytím některých částí rýžovaru v myčce je potřeba se ujistit, že se takovým mytím nemůže rýžovar poničit.

Jak vařit rýži v rýžovaru?

Jak už bylo zmíněno, každý rýžovar může vařit rýži trochu jinak. Je proto vhodné si pořádně pročíst návod a ten správný poměr nejprve vyzkoušet. Poměr rýže a vody v rýžovaru, který navrhuje výrobce, nemusí vždy vyhovovat chutí každého uživatele. Je tak možné, že první pokusy nebudou úplně stoprocentní.

Důležité také je, jaký druh rýže se bude vařit. Například sushi rýže v rýžovaru vyžaduje speciální program a také jiný režim vaření. Z toho důvodu je vhodné si také před nákupem promyslet, jaký druh rýže se bude v rýžovaru vařit nejčastěji a podle toho vybírat výrobce a následné funkce.

Rýžovar do mikrovlnky

Alternativou k velkým a multifunkčním rýžovarům je rýžovar do mikrovlnky. Hodí se do malých kuchyní a také kvůli své velikosti i pro menší počet strávníků. Takto uvařená rýže v rýžovaru je stejně nadýchaná jako ve větších strojích a svým designem ozvláštní nejeden kuchyňský kout.

Rýžovar recenze

Na internetu je k dispozici nejeden test rýžovarů a k nim i odpovídající recenze od uživatelů, kteří mají jednotlivé typy vyzkoušeny. Je tak možné najít názory nejen ke známějším výrobcům, avšak také k menším značkám.

Rýžovar Tupperware

Jednou z takových značek je Tupperware. Uživatelé si na rýžovarech od tohoto výrobce chválí nejen jeho multifunkčnost (je v něm totiž možné vařit kromě rýže také třeba brambory nebo těstoviny), ale také jeho rychlost vaření rýže.

Rýžovary od značky Lauben jsou opravdovým designovým prvkem každé kuchyně.

Rýžovar Lauben

Rýžovary Lauben je možné najít ve více designech a krmě praktického pomocníka bude plnit také funkci pěkného doplňku do kuchyně. Mezi jeho přednosti patří podle některých uživatelů jeho jednoduchá manipulace, kvalitně uvaření rýže a velký objem některých jeho typů. Nicméně patří mezi dražší rýžovary na trhu.

TIP: Internetový obchod Alza.cz nabízí rýžovary Lauben také v levnější variantě.

Rýžovar Cuckoo

Rýžovary od tohoto výrobce ocení především ti uživatelé, kteří si potrpí na odlišné designy a také barevné kombinace. Některé jeho typy totiž nevypadají úplně standardně a dodávají se třeba v růžovém nebo oranžovém provedení.

Uživatelé oceňují jeho nepřilnavý povrch, díky kterému tak nehrozí připálení rýže a také velikost – do vybraných typů je totiž možné dát až deset šálků rýže, což vystačí až pro osm osob.

Zojirushi rýžovar

Tento japonský rýžovar je perfektní pro opravdové gurmány a milovníky rýže. Nejenže se dobře skladuje, ale také má speciální funkce pro více typů rýže a velice jednoduchý displej na ovládání. Přestože je o něco dražší, než jeho konkurenti, jeho výkon za to rozhodně stojí.

Rýžovar Sencor

Rýžovary od značky Sencor je možné sehnat opravdu levně a přitom se zárukou kvality připravované rýže. Jednoduché ovládání a také rychlá příprava u vybraných typů patří mezi největší kvality, které oceňuje nejeden uživatel.

Na trhu je možné sehnat opravdu všechny varianty. Od těch menších, které jsou sice skladnější ale jejich kapacity uvařených porcí nejsou závratně velké, až po ty větší a také více multifunkční.

Internetový obchod Mall.cz nabízí hned několik druhů rýžovarů Sencor.

Rýžovar Lidl

Rýžovar značky Silvercrest, který je možné zakoupit v obchodech Lidl, se pyšní nejen malými rozměry, díky kterým se tak může pohodlně vejít do menších domácností, avšak také multifunkčností. Je totiž možné v nich uvařit kromě rýže také zeleninu. Kromě těchto funkcí si uživatelé chválí také jeho přívětivou cenu.

Rýžovar Tefal

Tefal rýžovary mohou patřit mezi ty dražší, nicméně o to funkčnější verze. vybrané druhy totiž nabízejí dostatečně velké objemy pro vaření a více funkcí na vaření, bezpečnostní pojistky nebo také verze s odnímatelnými nádobami.

Navíc některé z nich jsou také vybaveny digitálním displejem, na kterém je opravu jednoduché navolit ten správný režim pro vaření rýže, případně jinou přídavnou funkci.

Publikováno: 03. 06. 2022

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang