Udržitelná móda – co to je – české udržitelné značky

Udržitelná móda – co to je – české udržitelné značky

Udržitelná móda je pojem, který se za posledních pár let rozšířil nejen do povědomí zákazníků. Na zvyšující se poptávku po udržitelnější a ohleduplnější módě reagují také samotné módní značky, které nabízí stále více udržitelných kolekcí a kousků. Co to přesně udržitelná móda je? A jaké značky nabízí udržitelnou módu?

Událost, která společnost přiměla zajímat se více o to, jak a kde bylo oblečení vyrobeno, se stala před několika lety. V roce 2013 se v Bangladéši zřítila továrna, která vyráběla zboží pro několik módních značek. Zahynulo zde přes 1000 lidí, kteří pracovali v továrně v neférových podmínkách.

Právě tato tragédie odstartovala zájem o férově vyrobené a udržitelně produkty. A co musí udržitelná móda splňovat?

E-shop Zoot nabízí ve svém sortimentu udržitelné značky.

Nakupovat udržitelnou módu na Zootu >

Co to znamená udržitelná móda?

Udržitelná móda, nebo také „slow fashion“ je opak takzvané rychlé módy, označované také jako „fast fashion“. Udržitelné značky a kolekce dohlíží na to, aby byly jejich produkty vyrobené s ohledem k přírodě a z ekologických či recyklovaných materiálů.

Při nákupu potravin lze využít místo klasických igelitových sáčků takzvané eko sáčky, které je možné použít vícekrát. Zákazníci tak pomohou snížit spotřebu plastů.

Udržitelná móda je vyrobena s respektem k přírodě.

Udržitelné značky dbají také na to, aby na jejich výrobcích pracovali zaměstnanci ve férových podmínkách a za odvedenou práci dostali také adekvátně zaplaceno.

Udržitelný kousek oblečení by měl být tudíž vyrobený z kvalitního materiálu, který zákazníkovi vydrží i několik let.

Filozofie udržitelné módy je taková, že si zákazník koupí místo několika levnějších kousků jeden dražší a kvalitnější, který mu ovšem bude sloužit podstatně delší dobu.

E-shopy s udržitelnou módou – české i zahraniční

Protože se poptávka po udržitelné módě stále zvyšuje, zařazují do svého sortimentu udržitelné značky a kousky také e-shopy s módou. Kvalitní a férově vyrobené oblečení lze tudíž bez problému sehnat i v Česku. A jaké české e-shopy nabízí udržitelnou módu?

Například Zalando nabízí ve svém sortimentu široký výběr udržitelných značek. Udržitelné produkty mají na Zalandu svoji vlastní podkategorii, tudíž je lze na e-shopu snadno najít.

Obchod NILA store je dalším příkladem českých e-shopů s udržitelnou módou, které prodávají a pečlivě vybírají udržitelné a kvalitní kousky.

Každý takový kousek je také označen zeleným nápisem „Udržitelnost“ a v popisu produktu je zmíněno, proč je právě sem tento kousek zařazen. Udržitelné kousky lze koupit levněji na Zalandu se slevovým kupónem.

Udržitelné značky zařadil do své nabídky také e-shop Zoot. Zde jsou k sehnání značky jako Ragwear, Tranquillo či SKFK, jejichž produkty jsou vyrobeny šetrným způsobem k přírodě a respektem k výrobcům.

TIP: Levněji lze nakoupit na Zootu ve slevách a výprodejích nebo se Zoot slevovým kupónem.

Také na e-shopu Answear lze najít značky, které vyrábí své produkty udržitelně. Příkladem může být firma Save the Duck, která vyrábí své produkty s ohledem na životní prostředí.

Také e-shop Answear nabízí udržitelné značky.

Nakupovat udržitelně na Answear >

Internetový obchod About You nabízí také širokou nabídku udržitelných značek. Zde je výhodou, že jsou všechny tyto značky seřazeny v kategorii „Trvale udržitelné“, a tudíž je vyhledávání těchto produktů snadnější.

Značky s udržitelnou módou

Také jednotlivé značky stále více dbají na šetrnější výrobu oblečení a použití kvalitnějších a recyklovaných materiálů. K sehnání jsou tudíž u různých výrobců ekologičtější či udržitelnější kolekce.

Také běžné značky zařazují do svého sortimentu udržitelné kousky.

Příkladem je například Camaieu. Tato značka vyrábí kolekci dámského oblečení, konkrétně svetrů, z recyklovaného materiálů.

Také značka Orsay vyrábí produkty, které jsou ohleduplnější k životnímu prostředí. Orsay je čelenem Aliance pro udržitelnou módu a veškerý materiál, ze kterého jsou oděvy vyráběny je testován.

Jaké jsou výhody udržitelné módy?

A proč nakupovat udržitelné kousky, které jsou oproti těm klasickým znatelně dražší? Udržitelné oděvy jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a mohou být často šetrnější k pokožce a příjemnější na nošení.

Také při čtení je možné být ekologičtější. Například lze vyměnit klasické knihy za čtečky a ušetřit tak spotřebu papíru.

I když tomu tak nemusí na první pohled být, udržitelné produkty mohou zákazníkovi pomoci ušetřit.

Přestože je udržitelné oblečení dražší, vydrží zákazníkovi zpravidla několik let na rozdíl od běžných oděvů, které je třeba obměňovat a kupovat častěji. Zákazníci tak mohou ve výsledku utratit mnohem více za častější nákupy méně kvalitní módy.

Udržitelné nakupování má několik výhod.

V neposlední řadě podpoří zákazníci koupí udržitelného produktu značky, které dbají na férovou výrobu jejich produktů a kterým není lhostejné životní prostředí.

Publikováno: 16. 04. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang