Sáčky na ovoce a zeleninu – eko, látkové, recyklovatelné – kde sehnat levně?

Sáčky na ovoce a zeleninu – eko, látkové, recyklovatelné – kde sehnat levně?

Nakupování ovoce a zeleniny obvykle zahrnuje odtržení několika igelitových pytlíčků, které za pár minut skončí v odpadkovém koši. A to životní prostředí pěkně zabolí. Používáním recyklovatelných sáčků na ovoce a zeleninu zákazníci mohou omezit stovky plastových sáčků, které zbytečně zamořují přírodu. Kde sehnat sáčky na ovoce a zeleninu za dobrou cenu?

Recyklovatelné sáčky na ovoce a zeleninu úzce souvisí s minimalizováním odpadu našich domácností. Dle statistik je v České republice spotřeba 400 plastových sáčků na osobu ročně. Znovupoužitelné sáčky mohou jednoduše pomoci toto číslo redukovat.

Proč přestat používat igelitové pytlíky? Kromě toho, že zanáší životní prostředí, nejsou ideální ani pro skladování samotného ovoce a zeleniny. Co se v něm totiž nechá, rychle zhnědne a zplesniví. Lehce se také trhají, takže nejsou vhodné pro těžší ovoce ani zeleninu.

Potraviny v eko sáčcích naopak mohou volně dýchat, a zůstanou tak déle čerstvé. Výhodou je i to, že sáčky na ovoce jsou využitelné i jinde, než při nakupování. Mohou sloužit například jako vzdušný a lehce přenositelný obal na svačinu.

TIP: O omezování plastových obalů se snaží například i Sushitime, kdy nedává do svých objednávek automaticky plastové příbory.

Sáčky na ovoce a zeleninu – kde je sehnat?

Nákup eko sáčků mohl kdysi představovat problém. Dnes je o tomto tématu trošku větší povědomí a nabídka eko pytlíčků roste každým měsícem. Kde zkusit své štěstí při hledání tohoto zboží? Jednou z možností je vyzkoušet nákupy z Číny.

Čínské e-shopy disponují širokou nabídkou zboží a nabízí lákavé ceny. Mnoho z nich má také dopravu zdarma, takže zákazníci mohou velmi ušetřit. Na co je ovšem důležité dát si pozor je clo a DPH z Číny. Pokud však zásilka stojí méně než 22 €, clo ani DPH se neplatí.

Jedním z e-shopů, na kterém je možné hledat sáčky na ovoce (ale i pečivo a další produkty), je AliExpress. Nabízí látkové sáčky na ovoce, bavlněné pytlíčky i populární síťovky. Často se vyplatí koupit si rovnou vícekusovou sadu. Za kolik jsou tyto sáčky k dostání?

Recyklovatelné sáčky na ovoce jsou na AliExpressu k dostání v mnoha stylech. Cena za tyto sáčky je většinou v rozmezí 50 až 150 Kč v závislosti na velikosti a provedení. Ceny sad těchto sáčků obsahující více velikostí mohou být i o něco dražší.

Sáčky na ovoce a zeleninu je možné zakoupit online. Prohlédnout nejlepší zahraniční e-shopy.

Klasické síťovky

AliExpress nabízí například klasické síťovky. Ty jsou velmi praktické v tom, že jsou lehké, nezaberou mnoho místa a cestou do supermarketu se dají zabalit do malé kuličky. Díky svému materiálu jsou naopak schopné se i roztáhnout a pojmout velký objem ovoce a zeleniny.

Síťovky jsou samozřejmě víceúčelové, takže je lze využít i na jiné věci. Skvěle se hodí na skladování hraček (např. AliExpress lega), ale i pro přenesení svačiny či krabiček s obědem do školy či do práce. Výhodou je i stahovací šňůrka, která zajistí, že ovoce ani zelenina z tašky nevyklouzne.

 • Název: Cotton mesh produce bag with drawstring
 • Velikost: 19 x 25 cm / 31 x 25 cm / 41 x 25 cm
 • Cena: 22 Kč / 33 Kč / 44 Kč

Koupit >

Klasické síťovky jsou velmi praktické a jsou schopné pojmout mnoho ovoce a zeleniny.
Klasické síťovky jsou velmi praktické a jsou schopné pojmout mnoho ovoce a zeleniny.

Barevné síťovky

Kromě klasických síťovek neutrální barvy AliExpress nabízí i trendy barevné síťovky. Zákazníci si tak mohou vybrat od výrazné červené, přes svítivě zelenou až po světle modrou. I tyto síťovky jsou lehoučké – mají pouze 55 g, a proto těžkému nákupu nepřidají nic navíc.

Milovníci trendů ocení širokou nabídku barev, díky které bude možné síťovku sladit s každým outfitem. Růžová síťovka vynikne na pláži jako taška pro ručník a plavky, nenápadná černá se bude hodit na knížky do knihovny. Tyto síťovky pojmou jak ovoce a zeleninu, tak pečivo či těžší lahve od vína.

 • Název: Cotton mesh net string shopping bag
 • Velikost: 35 x 35 cm / 40 x 35 cm
 • Cena: 31 – 35 Kč

Koupit >

Síťovky jsou lehoučké, a proto těžkému nákupu nepřidají nic navíc.
Síťovky jsou lehoučké, a proto těžkému nákupu nepřidají nic navíc.

U některých zásilek AliExpressu je nutné platit DPH a clo. Zjistit jak probíhá AliExpress celní řízení.

Bavlněné sáčky

Mezi populární sáčky na ovoce a zeleniny patří i bavlněné sáčky a pytlíky. Na rozdíl od jednorázového plastového sáčku je tento bavlněný pytlík opakovatelně použitelný, prodyšný a bezpečný pro životní prostředí. Je vyroben z odolného materiálu s dvojitým prošitím a je odolný vůči protržení.

Bavlněná taška se snadno složí do kapsy či do kabelky. Je vhodná pro skladování ovoce a zeleniny, hraček, kosmetiky či cestovních potřeb. Tento produkt je nabízen ve třech velikostech – malá, střední a velká. Taška disponuje i stahovací šňůrkou, která její obsah zabezpečí.

 • Název: 1Pc HOT Reusable fruit/vegetable/rice/bread Grocery Shopper
 • Velikost: 20 x 28cm / 33 x 28 cm / 43 x 28 cm
 • Cena: 30 Kč / 39 Kč / 46 Kč

Koupit >

Na rozdíl od jednorázového plastového sáčku je bavlněný pytlík opakovatelně použitelný a bezpečný pro životní prostředí.
Na rozdíl od jednorázového plastového sáčku je bavlněný pytlík opakovatelně použitelný a bezpečný pro životní prostředí.

Sady sáčků

Recyklovatelné sáčky na ovoce se často prodávají v sadách o různých velikostech. Mnohdy se vyplatí koupit rovnou celou sadu sáčků – cena se od jednoho pytlíku velmi neliší a díky víceúčelovosti se eko pytlíky v domácnosti jednoduše využijí.

Tyto recyklovatelné sáčky na ovoce jsou vyrobeny z prodyšného, síťovaného materiálu, takže se v nich zboží nezapaří. Na druhou stranu je materiál dost silný na to, aby udržel i těžší náklad. Sáčky jsou omyvatelné, znovu použitelné a šetrné k životnímu prostředí.

Na výběr je buď sada o 12 či o 15 kusech. Sada o 12 kusech zahrnuje 3 červené, 3 modré a 3 zelené sáčky. Sada o 15 kusech zahrnuje od každé barvy 5 sáčků. Ovoce je možné omýt přímo v těchto sáčcích a uložit rovnou do lednice.

 • Název: 12pcs/15pcs Reusable Mesh Produce Bags for Grocery Shopping
 • Velikost: 20 x 31 cm / 33 x 31 cm / 41 x 31 cm
 • Cena: 76 – 91 Kč

Koupit >

Ovoce je možné omýt přímo v těchto sáčcích a uložit rovnou do lednice.
Ovoce je možné omýt přímo v těchto sáčcích a uložit rovnou do lednice.

Látkové tašky

Eko sáčky na ovoce jednoznačně uleví životnímu prostředí. A co takhle pořídit si také eko tašku na celý nákup? Látkové tašky přes rameno jsou šetrné k životnímu prostředí a navíc vypadají mnohem lépe než ty plastové. Dají se zatáhnout zipem, vzít do ruky či přehodit přes rameno.

Tašky jsou vhodné k nakupování samotného ovoce a zeleniny, ovšem jednoduše unesou i celý nákup. Díky svému designu se hodí i k cestování či místo kabelky nebo batohu na procházku po městě.

 • Název: Reusable, high capacity shopping bag 
 • Velikost: 34 x 37 cm
 • Cena: 101 Kč

Koupit >

Látkové tašky přes rameno jsou šetrné k životnímu prostředí a navíc dobře vypadají.
Látkové tašky přes rameno jsou šetrné k životnímu prostředí a navíc dobře vypadají.

Eko sáčky je možné nakoupit ve výprodeji. Stejně tak umožňuje ušetřit i Ikea výprodej.

Sáčky na ovoce a zeleninu od českých prodejců

Nákupy z Číny nemusí být pro každého. Naštěstí pro všechny příznivce recyklovatelných sáčků a tašek na různé zboží je možné tyto produkty najít i u českých výrobců. Kdo tyto sáčky nabízí, za jakou cenu a v jakém provedení?

TESCOMA

Jednou z českých firem nabízejících eko sáčky na ovoce a další produkty, je Tescoma. V nabídce Tescomy jsou bavlněné pytlíky, které bezpečně uchovají chleba a další pečivo. Některé pytlíky jsou dokonce vhodné i pro ohřívání pečiva v mikrovlnné troubě.

Tescoma nabízí i stahovací sáčky na ovoce a zeleninu s neprosákavým dnem. Cenové rozpětí tohoto zboží se pohybuje od 43 Kč do 200 Kč. Nakupovat na Tescoma je možné skrze tento odkaz.

Tescoma nabízí i stahovací sáčky na ovoce a zeleninu s neprosákavým dnem.
Tescoma nabízí i stahovací sáčky na ovoce a zeleninu s neprosákavým dnem.

SAACZECH

Zajímavým e-shopem je Saaczech, který své výrobky produkuje v chráněných dílnách v České republice. Hlavním materiálem, ze kterého se zde sáčky šijí, je padákovina. Tento materiál pochází z vyřazených nákladních padáků české armády. 

Dále zpracovávají odřezky z prvovýroby, které by jinak skončily bez využití ve spalovně. V nabídce jsou sáčky ve velikosti malý, střední a velký. Koupit lze i celou sadu a to buď po třech nebo šesti kusech. Nakoupit sáčky je zde možné v rozmezí od 49 Kč do 414 Kč.

Hlavním materiálem Saaczechu je padákovina.
Hlavním materiálem Saaczechu je padákovina.

FRUSACK

Pytlíčky Frusack jsou vyráběny z vlákna na bázi kukuřičného škrobu. Tento materiál se v prostředí průmyslové kompostárny rozloží za 8-12 dní a nezanechá za sebou žádnou stopu. Materiál je odolný a pratelný. Díky své prodyšnosti sáčky nezadržují vlhkost a udrží tak ovoce i zeleninu déle čerstvou.

Sáčky je možné nakoupit buď po dvou nebo po třech a je možné je nakoupit v různých barvách. Kromě eko sáčků nabízí Frusack také znovupoužitelné ubrousky. Sáčky po dvou jsou za 210 Kč, trio je k dostání za 320 Kč.

Frusack ke své výrobě používá vlákna na bázi kukuřičného škrobu.
Frusack ke své výrobě používá vlákna na bázi kukuřičného škrobu.

Jak zacházet s eko sáčky v obchodě?

Recyklovatelné sáčky na ovoce pomalu přechází z alternativy v normu. Je tak dost možné, že vedle nás v supermarketech eko sáčky využívá více lidí, než si myslíme. Není tedy třeba se obávat toho, že by snad někdo nad těmito sáčky či taškami kroutil hlavou.

Kusové ovoce a zeleninu je možné do speciálních pytlíčků dávat rovnou či na konci nákupu. Otázkou ovšem může být, co se zbožím, které se musí vážit. V případě sáčků, které jsou lehké, je možné zboží vážit přímo v nich. Váha sáčku výslednou cenu příliš neovlivní.

U těžších tašek a pytlíků je možné zboží zvážit na váze samotné, vzít si samolepku a tu poté nalepit na vlastní pytlík. V obchodech, kde zboží váží prodavač u kasy, je možné postupovat stejně – prodavači jsou již zvyklí vážit ovoce a zeleninu bez pytlíků.

Eko sáčky na ovoce a látkové tašky na nákup si s sebou nosí čím dál více lidí. Plastové igelitky stále ještě nevymizely, ovšem s rostoucím zájmem o toto téma roste i nabídka sáčků šetrných k životnímu prostředí. Sáčky je možné nakoupit na čínských e-shopech, ovšem je možné podpořit i české výrobce.

Publikováno: 18. 08. 2020

Copyright © 2020 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang