Vyhledávat podle obrázků a fotky

Vyhledávat podle obrázků a fotky

Na internetu se kromě textových informací pochopitelně vyhledávají také obrázky. Spoustu z nich si lidé ukládají do počítačů nebo mobilních telefonů. Když pak chtějí zpětně dohledat původ obrázku, málokdo si vzpomene, odkud ho má. S tímto problémem a v řadě dalších případů může pomoci funkce vyhledávání podle fotky nebo obrázku. Nabízí ho Google a mnozí další. Jak to celé funguje?

Případů, kdy se hodí vyhledat na internetu nějaký obrázek podle předlohy, existuje opravdu mnoho. Jedním z nejběžnějších je vyhledání konkrétního nebo podobně vypadajícího zboží. Velmi se tím urychlí například hledání na českých i zahraničních nákupních galeriích, například u čínských prodejců (AliExpress, Wish, LightInTheBox, BangGood apod.)

Efektivní je zpětné vyhledávání obrázků nejen pro účely zábavy, ale i pro mnohem důležitější situace. Velmi často tuto funkci využívají například fotografové, kteří zjišťují, zda někdo nelegálně nekopíruje fotky z jejich portfolia.

Také správci webových stránek vyhledávání podle obrázků na internetu ocení. Mají tak šanci dohledat, zda se fotografie a obrázky použité na webu neobjevují někde jinde a pokud ano, mohou to začít řešit.

Vyhledávání na Google

Google je asi nejznámější poskytovatel, který nabízí funkci vyhledávání podle obrázků. Její použití zvládne každý, stačí zadat adresu images.google.com. Sem lze předlohu pro vyhledávání vložit třemi způsoby:

 • přetažením obrázku/fotografie na plochu vyhledávače
 • pomocí ikony fotoaparátu u vyhledávacího pole zvolit možnost vložení URL adresy obrázku/fotografie
 • pomocí ikony fotoaparátu u vyhledávacího pole zvolit možnost nahrání obrázku/fotografie ze zvoleného úložiště
Díky malé a nenápadné ikoně fotoaparátu lze na Googlu vyhledávat nejen zadáním textu, ale také obrázku nebo fotografie.

To je celé. Pak stačí jen počkat na výsledek hledání, který Google zobrazí ve formě odkazů.

Kromě základního hledání nabízí Google i vyhledávání rozšířené. To umožňuje najít fotografie nebo obrázky podle:

 • klíčových slov
 • velikosti obrázku
 • poměru stran
 • barev na obrázku
 • typu obrázku (obličej, fotografie, klipart, kresba, animace)
 • typu souboru (např. JPG, GIF, PNG)
 • práv k použití

Vyhledávání podle fotografií nebo obrázků prostřednictvím Googlu využívá čím dál tím více lidí. V recenzích se uvádí, že vyhledávání probíhá nejen jednoduše, ale také spolehlivě.

Další možnosti vyhledávání podle obrázků

Kromě nejznámějšího Googlu nabízí funkci vyhledávání pomocí obrázků také vyhledávač od Microsoftu – Bing. Funguje podobně jako Google. Uživatelé oceňují, že na Bingu si lze přepnout mezi zobrazením stránek, které obsahují přesně stejný obrázek, a stránek, na nichž se nacházejí obrázky pouze podobné.

Možnost hledat podle obrázků nabízejí i další speciální webové stránky. Zájemci mohou využít například následující:

 • www.tineye.com
 • www.startpage.com
 • www.prepostseo.com

Zmiňované specializované webové stránky jsou v angličtině, ale jsou natolik intuitivní, že je zvládne ovládat i člověk bez znalosti cizího jazyka.

Obvykle se jedná o weby, které využívají platformu Googlu, Bingu nebo Yandexu a doplňují je o nějaké funkce navíc. Fungování probíhá prakticky všude totožně.

Proč hledat podle fotografie nebo obrázku?

Několik situací, kdy se hodí vyhledávání pomocí obrázků, již bylo zmíněno v úvodu článku. Tuto funkci lze využít skutečně hojně jak v profesní, tak osobní oblasti.

Je perfektním způsobem, jak najít osobu podle fotky, najít, kde zakoupit různé věci, značky nebo produkty. Nosí kamarádka skvělé tenisky, ale neví, kde je koupila? Stačí je vyfotit a obrázek zadat do příslušného vyhledávače. Přejí si děti k Vánocům stejnou hračku, se kterou přišel jejich kamarád ze školky? Opět stačí fotka a hned je možné zjistit, kde ji prodávají.

Jak najít osobu podle fotky?

Způsob, jak najít osobu podle fotky, se vůbec neliší od již zmíněných. Vždy stačí jen zadat fotku do vyhledávačů a čekat na výsledek. U hledání osoby podle fotky je třeba počítat s tím, že zadaná fotka nemusí být dostatečně kvalitní, či osoba může být vyfocena ze špatného úhlu.

Způsob, jak najít osobu podle fotky, ocení i uživatelé sociálních sítí nebo třeba seznamek. Jsou fotografie, které si osoba dává na profil, skutečně jeho? Nejedná se o stažené fotky odněkud z internetu nebo fotobanky s nabídkou obrázků zdarma? A co profilový obrázek, není falešný? Na všechny tyto otázky může najít zmiňovaná funkce jednoduchou a rychlou odpověď.

Publikováno: 27. 11. 2020

Copyright © 2023 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang