Nákup na eBay: DPH a clo

Nákup na eBay: DPH a clo

Světové online tržiště eBay sdružuje nesčetně obchodníků z celého světa. Díky tomu je nabídka zboží takřka neomezená a ceny produktů mnohdy nižší než v kamenných obchodech či jiných e-shopech. Je však třeba počítat s tím, že se k uvedené částce někdy přičítá také celní poplatek a daň z přidané hodnoty. V jakých případech se na eBay clo a DPH platí a kdy jsou od nich zásilky naopak osvobozeny?

Díky velkému výběru zboží jsou nákupy na eBay lákadlem pro mnoho lidí z celého světa. Není divu, že je oblíben i u spousty českých zákazníků, kteří zde mohou sehnat i produkty, které u nás nejsou dostupné. Díky překladačům webových stránek je navíc možné nakupovat na eBay v češtině, což mnohé značně usnadní.

Využijte na eBay dopravy zdarma. Stačí zaškrtnout kolonku „Free International Shipping“ v příslušené kategorii zboží.
Nakupovat s dopravou zdarma >

eBay je atraktivní i proto, že na něm lze zboží také prodávat. Existuje několik základních kroků, kterých je třeba se držet. Portál slevove.cz popisuje všechny kroky v samostatném článku Jak prodávat na eBay.

Kvůli celním poplatkům se však nákup v této online galerii a aukční síni v jednom může pěkně prodražit. Jak je to s DPH a clem na eBay?

TIP: Na stejném principu jako eBay funguje české on-line tržiště Aukro, jelikož je zboží odesíláno z Čech, nehrozí při nákupu žádné další poplatky.

DPH a clo na eBay

Clo a DPH se vztahuje na zboží, které bylo zakoupeno mimo Evropskou unii. Pokud se tedy chceme těmto dodatečným poplatkům vyhnout, můžeme nakoupit například na stránkách eBay.de (eBay Deutschland) či eBay.co.uk (eBay UK), kde je DPH již zahrnuto v ceně zboží (ačkoliv po brexitu bude nutné clo a DPH z Anglie platit). I na celosvětové verzi eBay.com se samozřejmě nacházejí prodejci z EU. Odkud se zboží posílá je uvedeno v popisu každého produktu.

Mimo EU leží také Švýcarsko. Není tedy na škodu seznámit se s tím, jak funguje clo a DPH ze Švýcarska.

Zmíněné poplatky se tedy týkají zásilek, které putují ze zemí mimo Evropskou unii. Proto bude například od určité hodnoty zboží nutné zaplatit clo a DPH z Číny, stejné to bude v případě cla a DPH z USA. A Jak nakoupit bez DPH zboží z Číny?

Při nákupech na eBay je nutné u hodnotnějších zásilek poslaných ze zemí mimo EU počítat s platbou DPH nebo dokonce cla.
Přejít na eBay je možné zde >

Zda bude při nákupech na eBay clo a DPH vyměřeno, závisí na hodnotě zásilky. Celní orgány pracují s pojmem úhrnná hodnota zásilky, která zahrnuje vlastní hodnotu zboží, poštovné a pojištění dopravy.

  • DPH se platí, pokud je úhrnná hodnota zásilky vyšší než 22 € a nepřesahuje 150 €*
  • Clo i DPH se platí, pokud je úhrnná hodnota zásilky vyšší než 150 €
  • DPH ani clo vyměřeno nebude, pokud je úhrnná hodnota zásilky do 22€

Má-li být zásilka odeslána ze zemí mimo EU, je dobré si tyto cenové limity pohlídat, a pokud možno se při nákupu na eBay.com DPH a clu vyhnout. Dobrou zprávou je, že mnoho prodejců nabízí poštovné zdarma, a tak často není nutné jej k vlastní hodnotě zboží přičítat.

*Informace týkající se DPH již neplatí. V roce 2021 totiž skončila výjimka pro zásilky v hodnotě do 22 €.

Chystaná změna se dotkla zejména příznivců levných nákupů z čínských e-shopů. V roce 2023 DPH z Číny totiž zaplatíme i u těch nejlevnějších zásilek, jelikož hodnota zásilky v tomto ohledu přestává být rozhodující. DPH bude účtována u všech zásilek bez rozdílu, ohledně cla se žádné změny nechystají. Stejná pravidla se vztahují například i na DPH z USA.

Výše DPH a cla při nákupu z eBay

Kdy se na eBay clo a DPH platí, je již jasné. Jak je to ale s jejich přesnou výší? Výše daně z přidané hodnoty je 21 % a je tedy stejná, jako kdybychom nakupovali v Česku. DPH se vypočítává z ceny zboží, poštovného a hodnoty vyměřeného cla.

Výpočet cla je o něco složitější. Přesná částka totiž vždy závisí na kategorii, do níž se dané zboží řadí (tzv. nomenklatura). Předem si ji lze spočítat v seznamu celní správy, nicméně pro laika není snadné správnou kategorii určit. Obvykle se výše cla pohybuje kolem 15 % úhrnné hodnoty zboží. Vstoupit přímo na eBay je možné zde >

Clo a DPH se vztahují na zásilky, které k nám putují ze zemí mimo Evropskou unii.
Clo a DPH se vztahují na zásilky, které k nám putují ze zemí mimo Evropskou unii.

Celní řízení a poplatky

Pokud hodnota zásilky přesáhne jeden z výše uvedených limitů, bude zahájeno celní řízení. K tomu může dojít i v případě, kdy celní úřad vyhodnotí, že udaná cena zásilky neodpovídá její reálné hodnotě. O zadržení balíčku na celnici bude příjemce informován dopisem. Jaký bude další postup?

Příjemce zásilky si může vybrat z několika možností, jak zmíněné poplatky uhradí. Nejjednodušší je nechat zásilku odbavit Českou poštou, lze to však provést také osobně.

V případě zadržení zboží z eBay celní správou lze nechat zásilku odbavit Českou poštou nebo to provést osobně. Ani jedna z možností se však neodejde bez poplatků.
Navštívit eBay je možné zde >

V případě osobního odbavení se příjemce musí dostavit na vyměňovací poštu Praha 120, doložit veškeré potřebné dokumenty a celní dluh na místě zaplatit. Poplatek za osobní odbavení zásilky činí 99 Kč bez DPH.

Pokud zvolíme zastupování Českou poštou, což je pohodlnější možnost, budeme nutné zaslat e-mail na sklad.praha120@cpost.cz, popřípadě dopis na adresu Pošta Praha 120, Plzeňská 139, Praha–Košíře, 220 00. E-mail / dopis musí obsahovat tyto náležitosti:

  • Vyplněnou a podepsanou plnou moc
  • Prohlášení, že zásilka obsahuje zboží pro soukromou potřebu
  • Popis zboží (materiál, k čemu zboží slouží apod.)
  • Doklad o zaplacení
  • Doklad o druhu a ceně zboží (např. faktura či print screen z e-shopu)

Do předmětu e-mailu či na obálku dopisu je dále třeba uvést skladové a podací číslo zásilky. Skladové číslo najdeme hned na začátku dopisu o zadržení zásilky na celnici, podací číslo („Order ID“ ) je uvedené u potvrzení objednávky.

Pokud bude při nákupu z eBay.com vyměřeno DPH, clo či obojí, přičítá se k němu ještě poplatek 192 Kč. Konečnou částku nakupující zaplatí České poště při přebírání zásilky.

Publikováno: 14. 04. 2020

Štítky:

Clo a DPH

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang