Nejlepší indukční deska

Nejlepší indukční deska

Indukční varné desky představují rychlý a účinný způsob ohřevu potravin a mezi zákazníky jsou čím dál tím více oblíbené. Co všechno potřebuje člověk vědět o tom, jak indukční varná deska funguje? Jaké má výhody a nevýhody? A co je dobré vědět, než si ji člověk koupí?

Indukční varné desky jsou k dispozici již dlouho, ale teprve nyní, s tím, jak se technologie zdokonaluje a ceny klesají, se zájem o ně skutečně zvyšuje. Indukční varné desky jsou levnou, ekologickou a vysoce výkonnou alternativou k plynovým nebo elektrickým varným deskám. 

Indukční deska

Revoluční metoda vaření pomocí magnetů namísto přímého ohřevu výrazně změnila od roku 2010 „pravidla hry“. V první řadě znamenala smrtelnou ránu starým elektrickým varným deskám a v řadě druhé narušila dominanci plynu.

S rostoucími cenami plynu bude i do budoucna stále obtížnější konkurovat energetické účinnosti nejlepších indukčních varných desek. Pokud tedy člověk chce zvýšit úroveň své kuchyně, pak je indukční varná deska tím nejlepším doplňkem.

Elegantně vypadající varné desky dodávají díky svým čistým liniím a plochým povrchům jistou luxusní kvalitu. A navíc se velmi jednoduše čistí.

Indukce nebo sklokeramika

Při nákupu indukční varné desky je důležitá jedna věc – sklokeramické varné desky vypadají téměř identicky, ale fungují zcela odlišným způsobem. Indukční deska totiž na rozdíl od sklokeramických nebo plynových varných desek, které ohřívají celou desku, ohřívá pouze dno pánve a její obsah.

Navíc jsou tak účinné, že obvykle dokážou uvařit vodu rychleji než rychlovarná konvice. I přes to, že je indukce dražší a vyžaduje použití nádobí na indukční desku, je mnohem účinnější. Indukční varné desky jsou navíc velmi bezpečné.

Člověk si nemůže popálit ruce, protože varná deska se zahřívá pouze tehdy, když jsou na ní umístěny magnetické pánve. Zatímco u sklokeramických varných desek se zahřívá celá varná zóna, u indukčních desek se zahřívá pouze pánev, což z nich činí nejbezpečnější variantu.

Indukční varná deska je také elegantním designovým doplňkem.

Varná deska indukční

Tak jako všechno ostatní má i indukční deska své klady a své zápory. Mezi klady je vhodné zmínit to, že je energeticky úsporná, má rychlé zahřívání a vaření je bezpečné na dotek. Nabízí také spoustu dalších funkcí, jako jsou flexibilní varné zóny, časovače a dětské pojistky.

Mezi zápory určitě patří výška investice nejenom do indukční desky, ale také do nádobí. Nádobí na indukci lze poznat jednoduše, pomocí magnetu. Pokud se hrnec či pánev s magnetem přitahují tak jsou vhodné pro indukční desku. Nádobí na indukcí nabízí také například obchod Tescoma.

Indukční deska se také nedoporučuje pro lidi s kardiostimulátorem. Nebo by se minimálně neměli dostat do její blízkosti na méně než 60 cm. Elektromagnetické pole, které vzniká při používání indukční varné desky, může totiž rušit nastavení kardiostimulátoru.

Jak vybrat indukční desku

V první řadě je důležité si uvědomit zda chce člověk indukční vařič, indukční plotýnku, indukční sporák nebo indukční desku. Ve většině případu to záleží od velikosti kuchyně, a také od požadavků, které člověk má. Do menší kuchyně si lidi pořizují spíše indukční vařiče nebo plotýnku.

Ten kdo kuchyň rekonstruuje nebo zařizuje v úplně novém bytě či domě si spíše pořídí indukční sporák nebo indukční desku. Na trhu je na výběr také indukční deska s digestoří. Kdo však nechce mít digestoř ve své kuchyni, ať si pořídí indukční desku s odsáváním.

Odsávač par rozpozná, co se na varné desce pod ním vaří, a podle toho upraví rychlost ventilátoru. Integrovaný odsávač je zabudován přímo do varné desky, což znamená, že nebudete potřebovat digestoř.

FÖRDELAKTIG (Zdroj: Ikea)
FÖRDELAKTIG (Zdroj: Ikea)

Indukční deska Ikea

Tato indukční deska s odsávačem je k dostání u obchodního domu Ikea. Je v černém provedení a rovnou ve dvou velikostech. Ta menší je široká 60 cm a ta větší 83 cm. Vestavěný odsávač je automatizovaný což znamená, že čím vyšší teplota, tím lepší výkon.

Ikea nabízí na tyto indukční desky záruku 5 let. Nádobí na indukci Ikea lze taky v tomto obchodním domě pořídit. Lze si zde také domluvit její instalaci.

Indukční deska bílá

Existuje mnoho důvodů, proč zvážit přechod na indukční varnou desku. Z několika důvodů jsou šetrnější k životnímu prostředí než plynové a elektrické varné desky. Nedochází k přebytečnému teplu – veškeré teplo se soustředí v hrnci, zatímco ostatní ohřívají vzduch kolem pánve.

Počáteční pořizovací náklady jsou sice vyšší než u plynové varné desky, ale díky ušetřeným penězům za účty by se měl člověk brzy dostat do kladných čísel. Jsou také elegantnější a modernější. Mnohé z nich lze nainstalovat pouhým zapojením do zásuvky.

Většina indukční desek se nabízí v černé barvě. Kdo by chtěl, ale desku například v bílé barvě nebo v barvě champagne nemusí zoufat. Není jich sice na trhu mnoho, nicméně nějaké se přeci jenom najdou.

Indukční varná deska recenze

Indukční varné desky nabízejí to nejlepší z plynových i elektrických varných desek a kombinují citlivý ohřev plynových desek se snadným čištěním elektrických. Tyto varné desky si získaly oblibu v domácích i profesionálních kuchyních a jsou stále oblíbenější.

Před pořízením indukční varné desky je dobré znát několik jejich vlastností. Jednou z nich je rychlost. Na rychlost vaření je třeba si zvyknout. Rychlost je však hlavní oblastí, kde indukční varné desky překonávají konkurenci plynových a tradičních elektrických sklokeramických desek.

Do menšího prostoru lze pořídit dvouplotýnkovou indukční desku.

Druhou důležitou informací je, že je potřeba používat hrnce a pánve kompatibilní s indukcí. Není nezbytně nutné mít speciální indukční pánve, avšak bude potřeba mít pánve, které jsou vyrobeny ze železa nebo ho obsahují.

Když se zapne indukční varná deska, kovové cívky pod skleněným povrchem desky vytvoří magnetické pole. To interaguje se železem na dně pánve. Vzniká elektrický proud, který přenáší energii do pánve a vytváří teplo.

Třetí informací je, že některé indukční varné desky mají spojené varné zóny. Ty mohou vytvářet rozšířené varné zóny, které výrobci nazývají flexi, propojovací nebo můstkové zóny. Umožňují vařit s použitím větších hrnců nebo nádobí, které by normálně přesahovalo standardní ohřevnou zónu.

Zapojení indukční desky 400V

Většinu indukčních varných desek je třeba nainstalovat a dodavatel by měl tyto informace uvést na svých webových stránkách. Někteří nabízejí instalaci za poplatek, jiní ji mají zahrnutou v ceně. Některé mohou jen tak sedět na pracovní ploše bez instalace, zatímco jiné se dokonce zapojují přímo do elektrické sítě.

K zapojení indukční desky 400V se používají dva fázové vodiče a třetí fázový vodič společně s propojením nulového vodiče. V případě indukční desky 220V je potřeba samostatný jistič. Je důležité si předem zjistit zda bude vůbec možné v kuchyni danou indukční desku zapojit.

Indukční deska dvouplotýnková

Metoda vaření na indukční desce využívá elektromagnetismus k vytvoření magnetického pole mezi pánví a cívkou pod skleněným povrchem varné desky. Elektřina prochází přes měděnou cívku magnetu uvnitř indukční varné desky a vytváří elektromagnetickou energii.

Provoz indukčních varných desek je rychlejší a levnější než u jiných varných desek, protože teplo se přenáší přímo na pánev, nikoli na skleněný varný povrch. Na českém trhu je na výběr velké množství varných desek.

Ne každý má však prostor na velkou několikaplotýnkovou desku. Do menších kuchyní nebo pro lidi co bydlí samostatně nebo v páru bude dostačující indukční deska dvouplotýnková. Velký výběr dvouplotýnkových indukčních desek nabízí Alza.

AEG Mastery IKE42640KB (Zdroj: Alza)

Indukční deska AEG

Tato indukční deska má dotykové ovládání a také dětskou pojistku. Díky perfektnímu designu vypadá velmi elegantně. Disponuje také funkcí POWER, tedy funkcí rychlého ohřátí. Umožňuje také spojení dvou varných zón v jednu.

Čištění je neuvěřitelně jednoduché – stačí otřít případné nečistoty mokrým hadříkem a pak je čas od času přejít čisticím prostředkem na sklo. Je vybavena zvukovým signálem a také funkcí automatického vypnutí.

ELECTROLUX LIT30230C (Zdroj: Alza)

Electrolux indukční deska

Indukční deska od firmy Electrolux nabízí dvě varné zóny s funkcí zvýšeného výkonu. Ovládá se pomocí dotykového displeje a je vybavena funkcí PowerBoost pro rychlé ohřátí. Lze na ní také nastavit časovač. V nabídce je v elegantním černém provedení.

Trouba s indukční deskou

Set indukční deska a trouba v jednom je pro každou hospodyni vysněným kouskem v kuchyni. Může totiž na indukční desce vařit a zároveň v troubě péct. Tento set splní všechny požadavky od designu přes rozumnou cenu až po praktické využití.

MORA VT 535 AX + MORA VDIT1650 C (Zdroj: Alza)

Indukční deska MORA

Tento set se skládá z vestavěné multifunkční trouby a indukční varné desky. Trouba nabízí 11 programů a také digitální programovatelné hodiny, na kterých lze navolit dobu pečení. Indukční deska nabízí 4 varné zóny, které se dají jednotlivě regulovat.

Gorenje BO737E114X + IT640BSC (Zdroj: Datart)

Indukční deska Gorenje

Vestavěná trouba Gorenje disponuje nerezovým povrchem, který nejenom vypadá elegantně, ale je také velmi praktický na údržbu. Nabízí řadu funkcí včetně ohřívání či rozmrazování. Vedle toho indukční deska Gorenje nabízí 4 varné zóny.

Každá z nich má jinou velikost a výkon. Nabízí řadu funkcí včetně urychlení procesu ohřevu. Je vybavena časovačem a také dětskou pojistkou. V nabídce jí má například společnost Datart.

Nejprodávanější indukční varné desky

Indukční varné desky jsou čím dál tím více oblíbené nejen mezi profesionálními kuchaři, ale také běžnými občany. I z tohoto důvodu je na trhu velké množství značek a prodejců, které je nabízí.

Mezi ty nejznámější patří:

 • Bosch
 • Mora
 • Whirlpool
 • AEG
 • Beko
 • Gorenje
 • Siemens
 • Ikea
 • Alza
 • Mall
 • Datart
 • ElectroWorld

Všichni tyto výrobci či prodejci nabízejí různé druhy indukčních desek či indukčních sporáků. V jejich nabídce lze samozřejmě najít také speciální indukční nádobí nebo také kryt na indukční desku. A které indukční desky jsou ty nejprodávanější?

Siemens EX675LYV1E (Zdroj: Alza)

Indukční deska Siemens

Tato varná deska od společnosti Siemens je vybavena ukazatelem spotřeby energie, časovačem, ukazatelem doby vaření a systémem pro rozpoznání hrnce. Nabízí 4 indukční varné zóny a 2 flexZone s rozšířením. Šířka varné desky je 60 cm.

BOSCH PIF672FB1E (Zdroj: Alza)

Indukční deska Bosch

Tato inovativní indukční deska značky Bosch je v atraktivním bílém provedení. Nabízí rychlé a bezpečné vaření, nízkou spotřebu energie a jednoduchou údržbu. Kromě dotykového ovládání disponuje také funkcí ReStart a QuickStart.

Beko HII 64500 FHT (Zdroj: Beko)

Indukční deska Beko

Indukční varná deska značky Beko nabízí 19 úrovní rozehřátí desky. Disponuje funkcí IndyFlex což znamená, že dvě levé zóny lze spojit do jedné velké zóny. Navíc má Eco úspornou funkcí, která snižuje spotřebu energie při vaření.

Whirlpool WL S1360 NE (Zdroj: Whirlpool)

Indukční deska Whirlpool

Varná deska šířky 59 cm nabízí 4 varné zóny, u kterých lze regulovat výkon. Nabízí vaření šestí smysly, což znamená intuitivní vaření s přednastavenými programy. Na každé straně desky lze dvě varné zóny spojit v jednu. Je samozřejmě vybavena časovačem a dětskou pojistkou.

Indukční varná deska

Díky neustále se zlepšujícím technologiím nabízejí v dnešní době indukční varné desky pohodlné vaření s úsporou času i energie. I přes velké množství varných desek na trhu je důležité si uvědomit své vlastní požadavky a vybrat si tu správnou.

Publikováno: 23. 06. 2022

Copyright © 2022 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang