Nepromeškejte správný čas, kdy dítěti založit první bankovní účet

O dětském účtu jste už určitě slyšeli a možná právě teď přemýšlíte, zda už nastala vhodná doba na založení bankovního konta pro vaše dítě. Pojďme se podívat na to, který věk je nejideálnější, co můžete od banky čekat a na co byste rozhodně neměli zapomenout.
Prasátkem to začíná
První level je vždy hotovost. Některé děti skutečně milují ukládání peněz do kasičky a přemítají, co všechno si za to jednou koupí. Jiné děti to zas tak neprožívají. Nicméně kapesné do kasičky určitě dávejte i těm menším nadšencům, a to z jednoho prostého důvodu. Jakmile má dítě vlastní peníze, učí se s nimi hospodařit. Povídejte si s ním o tom, co si za ušetřenou částku může koupit a na co ještě nemá. Můžete společně nastavit i cíl, něco velkého, na co si musí ratolest ušetřit sama. Tohle všechno není nic jiného než osvojování si finanční gramotnosti a je to ve vaší režii.
Účet je ideální založit mezi 8. a 10. rokem
Jakmile máte za sebou období s „keramickým prasátkem“ a dítě umí dobře počítat, můžete mu založit bankovní účet. Za ideální věk se považuje 10 let, kdy už je dítě poměrně soběstačné. V tomto věku by mělo být schopno dojít samo nakoupit a spočítat si, kolik co stojí. Je to ale velmi individuální. Možná to vaše dítě umí mnohem dříve a je to pro něj samozřejmost. Účet pro děti můžete potomkovi založit kdykoli, kartu k účtu dostane většinou od 8 let věku. Banky poskytují vedení dětského účtu obvykle zdarma a některé přidávají i bonusy, například že můžete k účtu připojit i spoření.
Hospodařit s penězi na účtu může být těžší než s hotovostí
Nezapomínejte na to, že hospodaření s financemi na bankovním účtu bude pro dítě novinkou. Sledovat pohyb peněz na účtu je další level. Dítě si je nemůže vysypat z pokladničky a fyzicky spočítat. Nakládat s účtem je pro dítě tak trochu abstraktní záležitost. Když v obchodě zaplatí kartou, nemůže se podívat do peněženky, kolik tam ještě má. Musí si vystačit pouze s číslem na displeji mobilu. Myslete proto na to, že hlavně ze začátku musíte dítě kontrolovat, neustále mu vysvětlovat vše okolo pohybu peněz na bankovním kontu a počítat s tím, že může přijít pár přešlapů a je to úplně normální.
Vše máte pod kontrolou
Rodič má nad dětským kontem samozřejmě vždy plnou kontrolu. Je na vás, jaký nastavíte limit pro výběry nebo platby. O každém kroku budete mít přehled díky upozorněním, které můžete dostávat třeba na mobilní telefon. Když už má dítě u konkrétní banky zřízen dětský účet, časem si nejspíš u stejné instituce sjedná studentský účet. Ten přísluší mladistvému, který dosáhl 15 let. V tomto věku si dospívající obsluhuje účet zcela sám a například u mBank může využít ke studentskému účtu virtuální kartu, která slouží k bezpečným nákupům na internetu.
Publikováno: 17. 05. 2022
Mohlo by vás zajímat

Povinné ručení online – srovnávače a kalkulačky
Každý majitel automobilu či jiného vozidla ví, že bez povinného ručení nesmí vyjet do světa. Ačkoliv je někdy placení povinného ručení spíše přítěž, tak v mnoha situacích...
Více
Prodej auta – co zařídit, jak postupovat
Prodej auta se může zdát jako jednoduchý krok. Nicméně pokud se majitel auta rozhodne ho prodat, musí dodržet několik náležitostí a věnovat speciální pozornost přepisu vozidla a...
Více
Už vás nudí zima? Vyrazte na tato skvělá místa!
Mráz nebo teploty kolem nuly, sychravo, vlhko. Takové počasí moc dlouho člověka nebaví. Kromě horských oblastí ale právě takto vypadá naše zima nejčastěji. Není se proto čemu...
Více