Nepromeškejte správný čas, kdy dítěti založit první bankovní účet

O dětském účtu jste už určitě slyšeli a možná právě teď přemýšlíte, zda už nastala vhodná doba na založení bankovního konta pro vaše dítě. Pojďme se podívat na to, který věk je nejideálnější, co můžete od banky čekat a na co byste rozhodně neměli zapomenout.
Prasátkem to začíná
První level je vždy hotovost. Některé děti skutečně milují ukládání peněz do kasičky a přemítají, co všechno si za to jednou koupí. Jiné děti to zas tak neprožívají. Nicméně kapesné do kasičky určitě dávejte i těm menším nadšencům, a to z jednoho prostého důvodu. Jakmile má dítě vlastní peníze, učí se s nimi hospodařit. Povídejte si s ním o tom, co si za ušetřenou částku může koupit a na co ještě nemá. Můžete společně nastavit i cíl, něco velkého, na co si musí ratolest ušetřit sama. Tohle všechno není nic jiného než osvojování si finanční gramotnosti a je to ve vaší režii.
Účet je ideální založit mezi 8. a 10. rokem
Jakmile máte za sebou období s „keramickým prasátkem“ a dítě umí dobře počítat, můžete mu založit bankovní účet. Za ideální věk se považuje 10 let, kdy už je dítě poměrně soběstačné. V tomto věku by mělo být schopno dojít samo nakoupit a spočítat si, kolik co stojí. Je to ale velmi individuální. Možná to vaše dítě umí mnohem dříve a je to pro něj samozřejmost. Účet pro děti můžete potomkovi založit kdykoli, kartu k účtu dostane většinou od 8 let věku. Banky poskytují vedení dětského účtu obvykle zdarma a některé přidávají i bonusy, například že můžete k účtu připojit i spoření.
Hospodařit s penězi na účtu může být těžší než s hotovostí
Nezapomínejte na to, že hospodaření s financemi na bankovním účtu bude pro dítě novinkou. Sledovat pohyb peněz na účtu je další level. Dítě si je nemůže vysypat z pokladničky a fyzicky spočítat. Nakládat s účtem je pro dítě tak trochu abstraktní záležitost. Když v obchodě zaplatí kartou, nemůže se podívat do peněženky, kolik tam ještě má. Musí si vystačit pouze s číslem na displeji mobilu. Myslete proto na to, že hlavně ze začátku musíte dítě kontrolovat, neustále mu vysvětlovat vše okolo pohybu peněz na bankovním kontu a počítat s tím, že může přijít pár přešlapů a je to úplně normální.
Vše máte pod kontrolou
Rodič má nad dětským kontem samozřejmě vždy plnou kontrolu. Je na vás, jaký nastavíte limit pro výběry nebo platby. O každém kroku budete mít přehled díky upozorněním, které můžete dostávat třeba na mobilní telefon. Když už má dítě u konkrétní banky zřízen dětský účet, časem si nejspíš u stejné instituce sjedná studentský účet. Ten přísluší mladistvému, který dosáhl 15 let. V tomto věku si dospívající obsluhuje účet zcela sám a například u mBank může využít ke studentskému účtu virtuální kartu, která slouží k bezpečným nákupům na internetu.
Publikováno: 17. 05. 2022
Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat stylovou oversized mikinu pro letošní sezónu?
Chcete-li být letos trendy, můžete do svého šatníku zařadit alespoň jednu mikinu v oversized střihu. Tento model mikiny však nesedí všem ženám a mužům. Na následujících řádcích...
Více
Vybíráme nejlepší materiály pro pánské oblečení
Oblečení se vyrábí z mnoha různých materiálů. Každý z nich má své výhody a nevýhody, proto může být těžké rozhodnout se, který materiál kdy zvolit. Dnes se podíváme na...
Více
Wolt promo kód – na slevu 150 Kč, recenze a zkušenosti
Každý se čas od času cítí unavený nebo lenivý. To poslední, na co má v tu chvíli člověk náladu, je příprava jídla. Na trhu dnes figuruje mnoho společností, které jídlo...
Více