Nejlepší sušák na prádlo

Nejlepší sušák na prádlo

Sušení oblečení na čerstvém vzduchu má celou řadu výhod. Prádlo mimo jiné rychleji schne, šetří se jeho materiál ale také finance a životní prostředí. Důležitý je nicméně výběr správného sušáku. Jaký se tedy hodí do malého bytu, na kolej, nebo na zahradu? A na jaké typy oblečení by se měl používat pouze sušák a zapomenout tak na sušičku?

Některé typy oblečení se můžou kvůli vysokým teplotám při sušení poničit. Jedná se například o hedvábí, kašmír, vlněné svetry, elastické materiály, krajky, sportovního oblečení, v některých případech také oděvy s potisky nebo obrázky.

Záleží na typu prostoru

Výběr takového sušáku na prádlo ale není zcela jednoznačný. Mezi největší měřítko, podle kterého je možné sušák vybrat, patří prostor. Dnešní varianty sušáků však nabízejí umístění například na balkon, zahradu, nicméně také sušáky na prádlo na dveře nebo i sušáky na prádlo na zeď. Záleží tedy pouze na možnostech místa, kam se případně sušák dá.

Ocel, kov, nebo přírodní materiál

Mezi další kritéria, která by mohla ve výběru hrát roli, je materiál sušáku. Možností je hned několik a záleží na preferencích uživatele. Ten, kdo dává přednost přírodním materiálům, bude pravděpodobně upřednostňovat sušáky na prádlo vyrobené ze dřeva nebo bambusu.

Ty sice nemusí vydržet tak velkou zátěž, jako například výrobky z oceli nebo kovu, avšak na sušení jemného prádla stačí a můžou tak být perfektní volbou.

Moderní design nebo osvědčená klasika

Na trhu se dnes už nenajdou pouze nudné sušáky, které vypadají všechny stejně. Nejenže si uživatel může vybrat z více barev, ale také odlišných designů. Záleží tedy na stylu domácnosti nebo místnosti, kam se sušák umístí.

Může tak sloužit nejen jako praktický pomocník, ale také jako dekorativní prvek, který nebude nutné po každém použití ukládat do komory. Společně s designovým košem na prádlo tak mohou vytvářet příjemný estetický dojem interiéru.

Rozhoduje i množství pověšených oděvů

V případě, že by se sušák používal pouze na jemné prádlo nebo na menší počet oblečení, postačí lehčí a menší varianta. Existují také varianty, které jsou určeny pouze pro sušení svetrů nebo košil.

Při rozhodování je tedy vhodné si rozmyslet, na jaké oděvy se bude sušák primárně používat a zda postačí mobilnější verze, nebo naopak nějaká speciální varianta.

Kde sušáky pořídit?

Internetových obchodů, které nabízí sušáky na prádlo, je několik. Mezi ty nejčastější a oblíbené mezi uživateli patří například specializované prodejny ale také velké supermarkety, jako jsou například:

  • Lidl
  • Kaufland
  • Tesco
  • Pepco
  • Ikea
  • Amazon
  • eBay
  • Mall.cz

Dřevěný sušák na prádlo

Uživatelé, kteří dávají přednost sušákům z přírodních materiálů, ocení sušák na prádlo, který má dřevěný rám, ale zároveň plastové tyče. Nohy z přírodního materiálu zaručí, že se jen tak neopotřebují a plastové tyče umožní pověsit větší a těžší prádlo jako jsou například ručníky.

Výhoda takového sušáku spočívá v tom, že je malý, lehký, dá se jednoduše složit a také snadno přemístit. Takové sušáky mohou vypadat jako harmonika, takže se sice pohodlně vejdou do malého prostoru, například na balkón, ale nejsou nejlepší volbou třeba pro sušení větších dek. Ideální jsou například na sušení jemného oblečení nebo také sportovních oděvů.

Ze zahraničních eshopů nabízí tuto variantu například Amazon.com.

V českých obchodech je možné tento typ sušáků určených nejen dovnitř, avšak také na ven, zakoupit například v řetězcích Pepco.

Více ekologickou variantou je pak tento typ sušáku v bambusové verzi. Jak rám, tak tyče jsou z přírodního bambusu, i tak však dokonale plní svou funkci. Sušák je pevný a zároveň stále lehký, skladný a dá se lehce přenést na jiné místo. Vzhledem k jeho přírodnímu vzhledu tak může být použit i jako dekorace a není tak třeba ho po každém použití skládat do skříně.

Pevnější alternativy

Na vybraných stránkách, například na Amazonu, je nicméně možné sehnat pevnější alternativu tohoto harmonikového typu sušáku, a to s plastovým rámem společně s plastovými tyčemi. Díky tomu je pevnější a uživatel tak na něj může pověsit těžší prádlo.

Zároveň ale zůstává jeho skladnost a sušák je tak stále vhodný například i jako sušák na prádlo do koupelny nebo na studentskou kolej. Nevýhoda může být pro některé uživatele jeho nevýrazná bílá barva.

Sušák na prádlo, který má stojné nohy do tvaru X, je možné použít nejen ve vnitřních prostorech, ale také na zahradě nebo větším balkóně.

Sušáky na větší množství prádla

Také plastový, nicméně větší typ, který má stojné nohy do písmene „X“, může být využit nejen dovnitř domácnosti, ale také na balkon. Sloužit může tedy jako zahradní sušák nebo jako sušák na větší balkón. I přes jeho velikost je lehký a snadno se skládá.

Je tedy možné ho uložit do užších prostorů. Čeští uživatelé mohou tento podobný sušák vhodný i na zahradu zakoupit například v prodejnách Tesco jako „sušák na prádlo Vileda“.

Elektrický sušák na prádlo

Stejný design je možné sehnat také v elektrické variantě. Tyto typy elektrických sušáků na prádlo mají vyhřívané tyče a oblečené tak může uschnout ještě rychleji. Nevýhoda ovšem u vybraných typů je, že musí být v blízkosti zásuvky a přemístit sušák tak není úplně jednoduché.

Otočný sušák na prádlo

Otočný sušák, který ale zabírá poměrně dost místa, je nejvhodnější umístit na zahradu. Nejenže manipulace během věšení je díky otáčení a také nastavitelné výšce jednodušší, ale pokud je kolem sušáku dostatečný prostoru pro otáčení, prádlo rychleji schne.

Díky jeho pevné konstrukci je možné umístit na sušák těžší a větší prádlo. Základní stojná noha se musí sice zakopat do země, rotační sušák je ale pak opravdu robustní a vydrží velkou váhu vypraného prádla.

V případě, že se nepoužívá, je možné stojan složit. Ve chvílích, kdy není potřeba mít pověšené prádlo, tak ušetří na zahradě místo a nepřekáží. Na zimu je také možné sušák úplně celý vyndat ze země a schovat do komory na další sezónu.

Kde zakoupit venkovní sušák na prádlo ?

Výrobců tohoto typu rotačního venkovního sušáku je hned několik. Jedním z nich může být například sušák na prádlo Leifheit a zakoupit ho je možné ve více internetových obchodech, včetně eBay.

V českých řetězcích je možné tento venkovní sušák zakoupit nejen v kamenných obchodech. Pro nákup na internetu stačí zadat do vyhledávače klíčová slova ve tvaru „venkovní sušák na prádlo Lidl“ nebo „venkovní sušák na prádlo Kaufland„. V tomto typu řetězců je totiž možné tyto sušáky sehnat nejčastěji.

Na rotační sušák je možné umístit velké množství prádla, zároveň ale vyžaduje dostatek prostoru.

Sušák nad kamna

Otočné sušáky lze sehnat také ve variantě nad kamna. Hodí se tak například do starších chat a chalup, kam by se moderní vzhledy sušák nehodily. Sušák je ale potřeba umístit na strop a mít dostatek místa pro případné zavěšení oděvů.

Další možnost je také instalovat variantu otočného sušáku nad kamna. Díky němu může prádlo schnout rovnoměrně a věšení bude také jednodušší.

Sušák ve stylu věšáku na kabáty

Na těžší oblečení je vhodný také sušák, který na první pohled může vypadat jako věšák na kabáty. Rozdíl je ovšem v tom, že má více pater a v některých verzích také kolečka. Sušák na prádlo je tedy posuvný a přemisťování i s pověšeným prádlem je tak velice jednoduché. Hodí se na sušení těžších oděvů, protože je možné přes něj přehodit větší deky nebo prostěradla.

Na pověšení menšího prádla je sušák vybaven háčky, nicméně je také možné použít klasická ramínka a například košile na sušák zavěsit. Po usušení pak stačí jen ramínka vrátit do skříně a vyhnout se tak skládání oděvů a jejich případnému pomačkání. Vertikální sušák na prádlo je vhodnou volbou do malých prostorů, protože se dá jednoduše složit a ani poté nezabírá moc místa.

Speciální design a využití

Ne každý sušák je ovšem vhodný na všechny typy oděvů. Některé mají speciálně navržena místa pro sušení košil, svetrů, dětského oblečení, bot nebo také roušek.

Na sušení bot a svetrů

Sušák na prádlo, který je vybaven také speciálním prostorem na sušení svetrů a bot, vypadá jako klasický sušák s nohy do písmene „X“. Navíc je uprostřed vybaven sítí, na kterém je možné sušení prádla tzv. „naplocho“. Tato plocha se využije zejména na sušení svetrů. Díky ní totiž svetry schnou rychleji.

Pod touto plochou jsou pak umístěny speciální držáky, na kterých je možné sušit boty. Na sušák se tak můžou pověsit opravdu celé outfity. Na druhou stranu je s ním ale horší manipulace, zvláště v případě, že je sušák zcela naplněn.

Vzhledem k tomu, že je na něj možné umístit více věcí, zabírá dost místa. Hodí se tedy spíš do větších prostorů. Naopak ve chvíli, kdy se nepoužívá, je možné ho snadno složit na plocho. V úložných prostorech tak nezabírá tolik místa .

Takový multifunkční držák mohou uživatelé zakoupit na stránkách Amazon.com.

Malé sušáky na prádlo

Především závěsné sušáky z oceli nebo kovu slouží hlavně na sušení menších oděvů, například dětského oblečení nebo ponožek. Součástí jsou zabudované kolíčky, za které je jednoduché pověsit požadované kusy oblečení.

Díky tomu, že je malý a ve tvaru „polo kruhu“, se dá sušák jednoduše zavěsit na dveře, zeď nebo sušák na radiátor. Hodí se tak do malých bytů nebo na koleje. I přes pevnější konstrukci na něj ale nelze pověsit těžší oděvy, jako například mikiny nebo svetry.

IKEA sušák na prádlo

Lze sehnat i variantu v podobě dětského sušáku na prádlo, kdy má design chobotnice. Tuto plastovou alternativu je možné sehnat například v obchodních řetězcích IKEA. Zavěsit ho lze nejen na různé typy sušáků, ale také na stěnu směrem do prostoru, případně za stropní háček a vytvořit tak sušák na prádlo stropní.

Pokud se zrovna nepoužívá, je možné ramena sušáku sklopit a pohodlně uložit. Nevýhoda tohoto typu je, že kolíčků je relativně málo. Hodí se tak spíše jako doplnění většího sušáku na sušení ponožek nebo látkových roušek.

Závěsný sušák na prádlo pro malé prostory

V případě, že prostor na sušení je opravdu malý, a závěsný sušák nelze použít jako doplnění stávajícího sušáku, je možné sehnat podobné typy s větším množstvím kolíčků. Dostupné jsou například na stránkách Amazonu.

Tento typ závěsného sušáku na prádlo nabízí také Mall.cz.

Nástěnný sušák

Pro malé prostory se také hodí nástěnné sušáky. Díky pevné konstrukci se na něj můžou pověsit i těžší oděvy a když se zrovna nepoužívá, stojan se dá jednoduše zasunout.

Sušáky na stěnu sklopné lze sehnat jak v ocelové verzi, tak plastové, která má tvar harmoniky a lépe se tak celá složí.

Sušák na dveře

Do malých prostorů jsou taky vhodné vertikální sušáky, které se pověsí například na dveře. Obsahují totiž věšáky, které lze jednoduše vysunout do prostoru. Hodí se tak na klasické pověšení prádla nebo na již zmíněné sušení „naplocho,“ které je vhodné zejména pro svetry.

Díky pevné konstrukci je také možné na něm sušit těžší oděvy, jako jsou džíny, nebo zavěsit ramínka s košilemi. Po použití stačí pouze sklopit výsuvné držáky a nechat na dveřích, nebo ho uložit do prostoru za skříň.

Je možné využít také variantu, která nezabírá celý dveřní prostor, ale pouze jeho část. Je ovšem nutné počítat s tím, že neudrží větší množství oblečení a hodí se spíše na lehčí oděvy.

Balkonové sušáky na zábradlí je možné sehnat ve více variantách.

Sušák na balkon a sušák na balkonové zábradlí

V případě, že chcete umístit sušák ven, je možné stejný typ, jako jsou sušáky na dveře, umístit také na balkónové zábradlí. Jen je potřeba se ujistit, že drží pevně, případně je připevnit pevnějším držákem. Balkonové sušáky na zábradlí mohou mít jak plastové tyče, tak například z různých pružin nebo provázků.

Je možné také sehnat balkonový sušák na balkon posuvný, takže není potřeba jej po každém použití složitě uklízet. Podobné vlastnosti nabízejí také svinovací nebo samonavíjecí sušáky na prádlo. Ty je možné připevnit třeba na zeď a po použití tak stačí šňůry jednoduše zatáhnout zpět.

Uživatel tak nemusí sušák schovávat do komory nebo do skříně, ale zůstane mu na místě, které si pro sušení prádla určí při montování.

Je ale nutné brát na vědomí, že takové svinovací sušáky na prádlo neudrží těžší oděvy, protože tyče nebývají z plastu ale lehčích materiálů, aby bylo umožněno jednodušší navíjení zpět.

TIP: Balkonové sušáky často spadají do kategorie venkovních sušáků. Pro vyhledání tohoto typu sušáků v českých obchodech je vhodné zadat do vyhledávače například „venkovní sušák na prádlo Tesco“ nebo „venkovní sušák na prádlo Pepco,“ kde je mohou čeští uživatelé zakoupit.

Sušák na prádlo do okna

V případě sušáku na okna nebo typu, který se montuje přímo do okna, by mělo být pevnější upevnění, případě ho doplnit o podpůrnou konstrukci. Okenní sušáky na prádlo jsou skvělou alternativou pro případy, kdy uživatelé nemají k dispozici balkon, nebo zahradu, a chtějí sušit prádlo na čerstvém vzduchu.

Publikováno: 16. 05. 2022

Copyright © 2023 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang