Vzor životopisu ke stažení zdarma – strukturovaný, klasický

Vzor životopisu ke stažení zdarma – strukturovaný, klasický

Správně napsaný a na pohled zajímavý životopis je prvním krokem k získání práce. Řada lidí si to neuvědomuje a svým potenciálním zaměstnavatelům posílá černobílý dokument plný hustého textu a pak se diví, že se jim nedostalo odpovědi. Následující článek přináší užitečné vzory strukturovaných životopisů a radí, jak napsat životopis poutavě a dosáhnout tak na trhu práce úspěchu.

Bohaté zkušenosti, úspěchy v oboru, reference přesně odpovídající požadavkům, a přesto ne a ne dostat pozvánku k pracovnímu pohovoru. To je příběh mnoha lidí. V čem tkví problém? Možná si životopis ani nepřečetli. A důvod to má prostý.

Na lákavé inzeráty chodí desítky až stovky odpovědí a personalisté nemají čas ani chuť se všemi uchazeči o práci komunikovat. Sami uvádějí, že je proto třídí již podle podoby e-mailu. Pokud jsou v něm hrubky, není správně uspořádaný, chybí v něm zásadní informace či přílohy, hned ho mažou.

V opačném případě otevírají životopis. Ten je musí je na první pohled zaujmout. Objeví-li se před nimi nudný a nepřehledný dokument bez fotografie, grafických prvků a odrážek, ani ho nečtou.

Podobné postupy platí obzvlášť u kreativních zaměstnání, jako je copywriting nebo online marketing. Kvalitní, přehledný, zajímavý strukturovaný životopis vypovídá mnoho o tom, jak se jedinec se svou prací bude schopný vypořádat a jak se staví k zadaným úkolům.

Strukturovaný životopis nebo klasický

Strukturovaný životopis je dnes nejužívanějším typem životopisu. Oproti klasickému životopisu, který se píše v celých větách, jsou v něm informace uspořádány v bodech –⁠ přehledně, jasně a stručně. Dlouhý by měl být maximálně na 2 strany formátu A4.

Díky fotografii se personalista životopis lépe zapamatuje a spojí si danou osobu s uvedenými informacemi.

Důležité je také pohrát si s jeho vzhledem. Životopis by měl být atraktivní a nápaditý, ale přitom jednoduchý a elegantní. Určitě se hodí použít i jiné barvy, než černou a bílou, ale ne celé spektrum. Ideální je přidat jednu příjemnou barvu, například modrou. I písmo držme na uzdě. Ať je třeba místy tučné, někde větší, jinde menší, ale font ať zůstane stejný. To je další rozdíl, v čem se liší klasický životopis od strukturovaného.

I přes všechno zmíněné je nutné mít na paměti skutečnost, že se stále jedná o formální dokument. Musí být napsaný spisovně, bez hrubek a hovorových výrazů. A především obsahuje pouze pravdivé informace.

Jak napsat životopis

Jaké údaje by v životopise neměly chybět, jaké raději vynechat a jak to všechno uspořádat? Následující řádky představují návod k sepsání strukturovaného životopisu krok za krokem.

Hlavička

Životopis začíná hlavičkou, tedy oddělenou pasáží s osobními a kontaktními údaji:

 • jméno a příjmení, titul
 • adresa
 • telefonní číslo
 • e-mail
 • fotografie

Jméno a příjmení zpravidla slouží jako nadpis celého dokumentu. V hlavičce pak nechybí adresa a kontaktní údaje, zejména e-mail a telefonní číslo. Lze uvést i národnost (zejména pokud není česká) a datum narození.

Nutnou součástí kvalitního životopisu je fotografie. Přispívá k tomu, aby životopis utkvěl personalistovi v paměti. Fotografie nemusí být s nepřítomným výrazem jako na občanku, zároveň se nehodí používat momentky z dovolené. Ideální je postavit se k nějakému jednobarevnému pozadí, klidně z boku, a usmát se.

Vzdělání

Do sekce Vzdělání se píší retrospektivně všechny navštěvované školy – nahoru poslední, dolů první. Neuvádí se základní škola.

U každé školy musí být uvedeno:

 • časové rozmezí studia
 • název instituce
 • studijní obor
 • dosažené vzdělání

Časové rozmezí studia se zaznamenává pouze letopočty, případně měsíci (např. 9/2012–⁠6/2015). Dále nesmí chybět název školy a studovaného oboru a úroveň dosaženého vzdělání.

Pracovní zkušenosti

S odstavcem o pracovních zkušenostech přichází ten pravý čas ukázat, co v autorovi je. Řadí se sem chronologicky každé relevantní zaměstnání, tedy vše, co by mohlo potencionálního zaměstnavatele zajímat. V případě ucházení se o práci jazykového lektora lze středoškolskou brigádu ve zmrzlinářství s klidným svědomím vynechat.

Atraktivní strukturovaný životopis znamená vyšší šance na pozvání k osobnímu pohovoru.

TIP: Kdo žádá o své první zaměstnání, může v životopisu uvést i různé přivýdělky během studií. Uchazeč tím ukáže, že mu důsledná pracovní docházka a plnění zaměstnaneckých povinností není cizí.

U každé pracovní pozice se uvádí:

 • časové rozmezí zaměstnání
 • název společnosti
 • pracovní pozice
 • náplň práce

Nevynecháváme nic, co alespoň vzdáleně vypovídá o našich kvalitách v dané oblasti. Například při ucházení se o místo na zákaznickém oddělení v korporaci může personalista ocenit i pracovní zkušenost v obchodě, kde byl styk se zákazníky na denním pořádku.

Kurzy a dovednosti

Poslední část životopisu slouží k podělení se o profesní přednosti, na které dříve nebyl prostor. Patří sem absolvované kurzy, certifikáty, počítačové dovednosti, jazyková úroveň i řidičský průkaz. Někteří na konec životopisu vypisují i své záliby. Dodá to na autentičnosti a personalista si o uchazeči udělá lepší představu.

Strukturovaný životopis –⁠ vzor

Na internetu je k dohledání nepřeberné množství vzorů ke stažení zdarma, mezi nimi i spousta vzorů strukturovaných životopisů vhodných k inspiraci.

Hotové vzory stručných životopisů včetně řady dalších užitečných informací jsou k dispozici i na těchto odkazech:

Druhý uvedený odkaz zahrnuje kromě dokumentů, které se hodí při hledání práce, i další užitečné vzory, například plnou moc, přepis vozidla nebo vzor smlouvy o dílo ke stažení.

TIP: Portál Times.cz také radí, jak ukončit povinné ručení, a dodává vzorový dokument. Jak na nejlevnější povinné ručení auta vysvětluje článek na Slevove.cz.

Doba se mění a s ní přicházejí neustále nové možnosti. Už dávno neexistuje jeden jediný správný způsob, jak napsat životopis. Proč si s ním nevyhrát, některé sekce nepřeházet (dává-li to smysl), nevytvořit přehledné sloupce a podobně? Fantazii se meze nekladou, důležité je, aby životopis měl hlavu a patu a zahrnoval všechny náležitosti.

Publikováno: 07. 02. 2021

Copyright © 2023 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang