Nejlepší houpací křeslo

Nejlepší houpací křeslo

Houpací židle a křesla mohou být nejen skvělou volbou pro odpočinek, ale také užitečným pomocníkem. Díky vlastnostem, které mají, nám tak umožní relaxovat nebo třeba utěšit plačící novorozeně. Dnešní trh nabízí nespočet variant – od klasických dřevěných, přes čalouněné až po moderní z plastu. Kam se ale jednotlivé typy hodí a v jakém případě se do nich vyplatí investovat?

Houpací křesla a židle se pomalu vrací nejen na český trh. V různých obchodních řetězcích ale také specializovaných prodejnách je k dispozici nespočet variant tohoto typu posezení. Už tedy neplatí pravidlo, že houpací židle musí být pouze dřevěná a nepohodlná. Naopak. Výrobci se snaží co nejvíce přiblížit poptávce a přizpůsobují tak křesla dnešním potřebám a oblíbeným designům.

Podle čeho vybírat

Před nákupem houpacího křesla je vhodné si rozmyslet základní parametry, podle kterých takové křeslo nebo houpací židli vybrat. Mezi ty základní patří výběr:

  • místa – zda bude křeslo venku nebo uvnitř, v malé místnosti nebo velké
  • materiálu – zda bude látkové, dřevěné ratanové, plastové, čalouněné apod.
  • využití – zda bude houpací židle spíše dekorací, nebo praktický pomocník například pro čerstvé maminky
  • doplňků – některá křesla mají možnost doplňku v podobě malé lenošky, neboli tzv. otomana na opření nohou
  • stylu – do některých domácností se může více hodit houpací křeslo, do některých zase houpací židle. Na výběr je dnes už z mnoha stylů, například skandinávský, moderní, venkovský apod.
  • nové nebo bazarové – záleží na preferencích každého uživatele, zda dá přednost novému kusu, nebo si pořídí houpací křeslo z bazaru, které si může případně zrenovovat podle svého

Každý typ má svá pro a proti a jednotlivé varianty, ale i přesto mohou najít své místo ve více domácnostech.

Ratanové houpací křeslo

Ratanová houpací křesla jsou určitou klasikou. Nejenže jsou ekologická, ale také lehká a výrazně se houpou ze strany na stranu. Pro někoho můžou být ale nepohodlná, nicméně doplněk v podobě polštáře nebo podsedáku může tento problém jednoduše vyřešit. Je ovšem také možné sehnat ratanová houpací křesla, u kterých jsou polštáře součástí.

Na ratanová křesla je možné pořídit polštáře. Díky nim se stane houpací křeslo pohodlnější a také vzhledově zajímavější.

Houpací židle ze dřeva

Alternativou pro ty, kteří nechtějí mít křeslo z ratanu, ale přesto dávají přednost ekologickým variantám, jsou houpací židle a křesla ze dřeva. Ta mohou být ze dřeva buď celá, nebo mají pouze dřevěnou konstrukci a pro větší pohodlí také čalouněné sedáky.

Dřevěné nohy ale čalouněný sedák

Křesla, která mají pouze dřevěné houpací nohy, mohou umožnit větší ale především rovnoměrné houpání zepředu dozadu. Díky čalounění a vzhledu, který připomíná spíše sofa, jsou také velice pohodlná. Uživatelé si mohou vybrat například z variant s větším opěradlem nebo také širším prostorem pro odkládání rukou, které zajistí ještě větší pohodlí.

Takové křeslo je možné sehnat ve více variantách a tím si tak zajistit, že se bude křeslo hodit do více stylů. Sedák tak může být jak z látky, tak z kůže nebo koženky. Milovníci extravagantnějších designových prvků ocení například variantu z plyšového sametu nebo také plastovou verzi sedáku.

Výhoda dřevěných houpacích křesel, především pak těch s dřevěnou konstrukcí, je ta, že se můžou hodit do více domácností, protože díky čalouněnému sedáku doplní prostor o designový prvek, který bude ladit s ostatním nábytkem v místnosti.

Houpací křesla pro maminky

Robustnější dřevěné konstrukce ovšem umožňují větší kontrolu nad případným houpáním. Nejsou tedy příliš vhodná pro ty, kteří se chtějí na křesle pořádně pohoupat. Naopak lehčí verze konstrukcí se pak můžou hodit především čerstvým maminkám, které potřebují uspat novorozence.

Perfektně se ale také hodí do pokojů jako dětské houpací křeslo pro větší děti. Díky speciální konstrukci je možné umístit křeslo i na koberec a přesto si zachová své houpací vlastnosti. Tento typ houpacích křesel můžou čeští uživatelé pořídit například v obchodech Jysk.

Dřevěné houpací křeslo s lehčí konstrukcí se může hodit také jako varianta do dětských pokojů nebo pro maminky, které si chtějí zpříjemnit noční kojení.

Houpací židle vhodné (nejen) na zahradu

Zahradní houpací křesla jsou vhodná jak na verandy tak i na větší terasy nebo také balkony. Důležité ale je vybrat správný materiál, aby se křeslo po první sezoně používání nezničilo.

Vhodnou variantou tak může být židle z celodřevěné konstrukce a proutěného sedáku, například z pryskyřičného proutí. Nejenže se dá s židlí jednoduše manipulovat ale také díky sedáku z proutí je pohodlné a není tak třeba ho doplňovat polštáři nebo jinými výplněmi.

Přestože je nutné čas od času použít na ochranu dřeva například lněný olej, je židle velice odolná a vhodná na venkovní použití.

Dalším typem, houpacího křesla na zahradu, který se svým vzhledem hodí ale především na verandy, je tzv. prezidentské křeslo. Nejenže je možné ho sehnat ve více barevných variantách a zaručit tak, že se bude hodit k více typům a stylům zahradního nábytku, ale je díky tvarovanému sedáku také velice pohodlné.

Typickým znakem pro tento typ zahradních houpacích křesel je vysoké opěradlo. Většina těchto křesel je také velice ekologická. Jsou totiž vyrobena z recyklovaného plastu a kusů odpadového dřeva. Uživatelé tak mohou bez obav nechat křeslo venku za jakéhokoli počasí. Přesto se ale také perfektně hodí i do interiérů.

Využití jako jídelní houpací židle

V případě, že se na křeslo neumístí polštáře a zachová se tak jeho přírodní dřevěný vzhled, může se použít také jako jídelní houpací židle. Jeho využití tak není omezeno jenom na odpočinek, ale také například na posezení s rodinou a přáteli.

Je ovšem nutné dávat pozor, aby stůl, ke kterému bude židle určena, nebyl příliš nízký nebo naopak vysoký. Židle by pak ztratila nejen své vlastnosti a byla pro uživatele nepohodlná, ale také by se mohla v případě špatného používání rychleji odřít, například o nohy stolu.

Klasický vzhled dřevěného houpacího křesla se hodí například do stejně laděných ložnic jako doplněk a designový prvek.

Klasický vzhled

Klasický, přesto pro některé uživatele možná až staromódní, vzhled dalšího typu houpací židle je vhodný především pro ty, kteří preferují robustní židle ale zároveň přírodní vzhled. Židle se totiž dodávají pouze v barvě přírodního dřeva a hodí se tak do interiéru, které jsou stejně laděny, případně na verandu, kde se budou vyjímat mezi dalším dřevěným nábytkem.

Vyřezávané detaily u některých typů těchto dřevěných houpacích židlí navíc poskytují originální a jedinečný vzhled. Výhodou je, že se jednoduše čistí, nicméně i přesto je vhodná pravidelná údržba dřeva, aby křeslo vydrželo co nejdéle.

Tento typ houpací židle využijí také maminky. Díky tomu, že se křeslo bez problémů houpe, mohou jednodušeji uspat malé děti. Během nočního vstávání se z pěkného pokojového doplňku stane praktický pomocník.

Pro případ, že by sedák nebo opěradlo byly pro někoho nepohodlné na dlouhé sezení, je možné doplnit křeslo polštáři a zaručit tak pohodlnější sezení, případně k němu pořídit otoman, na který je možné si opřít nohy a zajistit si tak ještě větší pohodlí.

Dětská houpací křesla

Dřevěná houpací křesla je možné sehnat také ve variantě dětských houpacích křesílek, která mohou využívat spíše starší děti. Případně do doby, než do nich děti vyrostou, mohou sloužit jako dekorace nebo pokojový doplněk.

Pokud ale styl dětského pokoje neumožňuje začlenit dřevěný doplněk v podobě houpacího křesla nebo židle, je možné sehnat také čalouněná křesla pouze se dřevěnými nohami. V tomto případě je ale vhodné vybírat materiály, které se jednoduše čistí. Nebo naopak materiály, ke kterým je možné sehnat vhodnou impregnaci a případné čištění si tak co nejvíce ulehčit.

Závěsná houpací křesla

Houpací křesla nemusí být ale pouze položena na zemi. Skvělým designovým doplňkem, ale také velice pohodlnou alternativou jsou houpací křesla závěsná. Jejich vzhled pomůže zútulnit nejen balkony, ale také pokoje nebo zahradní altánky. V případě, že budou tato závěsná křesla na zahradě, je vhodné vybírat z materiálů, které se nezničí na slunci a ani na dešti.

V každém případě je pak vhodné se o tato pokojová ale i venkovní houpací křesla starat kvůli tomu, že jsou ve většině případů vyráběna z přírodních materiálů, jako například ratan nebo dřevo. Vhodné je například natírání speciálními oleji, aby byla zajištěna dlouhodobá ochrana materiálu.

Závěsná houpací křesla je možné sehnat ve variante pro jednu osobu nebo také pro dva.

Houpací křesla – vajíčko tvar

Jednou z mnoha variant jsou závěsná houpací křesla ve tvaru vajíčka. Umožňují nejen pohodlí, ale také částečné soukromí v případě, že je takové křeslo umístěno třeba na balkoně. Hodí se většinou do domácností ve skandinávském stylu, nicméně to nemusí být vždy pravidlem.

V některých případech je ale potřeba ho doplnit polštáři nebo oblíbenými dekami. Přestože jsou totiž taková závěsná houpací křesla určená i do bytů, nejsou vždy vybavena doplňky, které by zajišťovaly větší pohodlí.

Uživatelé si také mohou vybrat z variant pro jednu osobu, nebo zvolit tento typ závěsného houpacího křesla pro dva. Dětskou variantou pak můžou být závěsné houpačky do pokoje. Ty pokoj nejen ozvláštní, ale také se díky nim děti samy jednoduše zabaví. Mezi tuzemské prodejce závěsných houpacích křesel patří třeba řetězce obchodů Jysk.

Houpací křeslo doplněno stojanem

Alternativa, u které není potřeba houpací křeslo přidělávat na strop, jsou houpací křesla se stojanem. Podobají se těm, která mají tvar vajíčka, nicméně se prodávají se speciální konstrukcí a je tak možné je umístit volně do prostoru, případně dle potřeby přesunout.

Houpací síť může být skvělým doplňkem zahrad nebo i větších balkonů.

Moderní alternativy houpacích křesel

Pokud je ale pro někoho houpací křeslo zastaralé, dnešní trh nabízí různé typy a podobné varianty moderních houpacích křesel a židlí. Ta můžou uživatelé najít například v podobě houpacích lavic na zahradu, různých zahradních houpaček nebo síťových houpaček.

Zahradní houpačky například značky Jysk, která jsou stavěna pro více jak dvě osoby, jsou robustnější, ale o to horší je jejich případné přemisťování.

Naopak houpací sítě jsou velice lehké, za to je ale potřeba jim zajistit velký prostor pro montáž. Hodí se proto na větší zahrady, kde je možné je zavěsit mezi stromy, nebo k nim zakoupit dodatečnou konstrukci, na kterou bude možné síť umístit.

Bazarové houpací židle

Pokud chce uživatel ušetřit a zároveň si upravit houpací židli nebo křeslo do svého stylu, je možné využít nákupu v bazarech, případně jiných stránek, jako například Aukro.

Nicméně také na těchto typech bazarových stránek je možné sehnat nová a dobře vypadající houpací křesla. Jen je potřeba počítat s případným delším hledáním toho pravého kusu.

Publikováno: 18. 05. 2022

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang