Jak správně vybrat vanu?

Jak správně vybrat vanu?

Už vás omrzel sprchový kout nebo jste se jen rozhodli zkrášlit svou koupelnu novou vanou? Může se to zdát jako jednoduchá věc, ale vybrat tu správnou je celkem složitá záležitost. Musíte si poradit hned s několika základními otázkami. Jak by měla být velká, jaký zvolit typ, materiál a zda má mít nějaké funkce navíc. Dnes se vám pokusíme s výběrem trochu pomoci.

Rozlišujeme čtyři základní typy van

Prvním bodem vašeho rozhodování by mělo být zvolení vhodného typu vany, který vám bude nejvíce vyhovovat. Hlavním rozdílem jsou samozřejmě rozměry a tím pádem i náročnost na prostor. Vybírat můžete z těchto čtyř:

  • obdélníková,
  • oválná,
  • rohová,
  • volně stojící.

Vybíráme vhodný materiál a velikost

Pokud jste si již vybrali typ, který se vám do koupelny nejvíce hodí, je potřeba vybrat i materiál, ze kterého bude vana vyrobena. Každý má nějaké pro a proti, přičemž finální rozhodnutí je jen a jen na vás.

  • Akryl – Nejvíce zastoupený materiál pro výrobu. Nabídne největší výběr a jeho schopnost udržet vodu teplou je vcelku dobrý.
  • Smaltovaná vana – Výroba je velmi náročná, a proto tento typ najdeme v nejmenším zastoupení s docela omezeným výběrem tvarů. Navíc smaltované vany jsou známé tím, že v nich voda velmi rychle chladne.
  • Quaryl – Velmi odolný materiál s protiskluzovým povrchem, který je vhodný do panelových bytů. Obzvláště díky své další vlastnosti, kterou je tlumení zvuku.
  • Litý mramor – Materiál s výbornými tepelnými vlastnostmi, který vodu ve vaší vaně udrží teplou po delší dobu.

Co se velikosti týče, tak ty větší jsou samozřejmě mnohem pohodlnější, jen musíte brát v potaz, že malá vana pojme mezi 150 až 200 litry vody a velká klidně dvojnásobek. A to už je při denním koupání pořádná spotřeba vody.

Nezapomeňte na doplňky

Vana může být zcela jednoduchá, bez veškerých dalších doplňků, ale může nabídnout také nadstandardní vybavení. A jelikož vanu kupujete na roky dopředu, měli byste rovněž zvážit, zda v budoucnosti nevyužijete například sedátko, madla nebo větší odkládací část pro vaši kosmetiku. Nejvíc nároční uživatelé si dnes navíc mohou pořídit i luxusní vanu, která nabídne například hydromasáž.

Publikováno: 20. 09. 2022

Copyright © 2023 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang