7 rad, jak ušetřit na měsíčních výdajích

7 rad, jak ušetřit na měsíčních výdajích

Většina lidí ráda utrácí a pořizuje si hezké věci. Pokud však nepatří mezi procento těch nejbohatších, je nutné o své peníze pečovat. To mnohdy nebývá úplně snadné, jelikož měsíční výdaje se mohou rozrůst na poměrně vysokou částku. Přesto však existuje několik způsobů, jak si rozpočet pohlídat.

Každý by měl začít u věcí, které jsou zbytné, k čemuž může napomoct určitý odstup. Opravdu potřebuji to nové oblečení? Nevystačím si pouze s levnější variantou toho či onoho? Mohu počkat, až bude dané zboží ve slevě?

Začít šetřit opravdu není žádná věda. Nicméně tento článek přináší konkrétní rady, díky kterým se dá na měsíčních výdajích znatelně ušetřit.

1. Analýza domácího rozpočtu

Sestavení současných výdajů může být pro někoho i dosti šokující. Spousta lidí nemá žádný přehled o svých příjmech a výdajích, což mnohdy vede k zadlužení a finanční tísni, v krajních případech i k závislosti na nakupování.

Právě zanalyzování ať už osobního nebo rodinného rozpočtu může velmi pomoct. Při jeho tvorbě bychom se měli zaměřit na pokrytí základních potřeb. Konkrétně se jedná o:

  • potraviny
  • základní hygienické potřeby
  • nájem či splátky
  • doprava

A nemusí se jednat přímo vlastnictví vozidla. Mezi měsíční náklady zkrátka musíme zahrnout i jízdenky na hromadnou dopravu. V případě, že jsou tyto položky finančně pokryty, může člověk začít „osekávat zbytnosti.

TIP: Sbírání Billa bodů může pomoci ušetřit na potravinách. Sbírat body lze prostřednictvím programu Billa bonus club.

Do rozpočtu zasahují i zdánlivě finančně nenáročné aktivity, jako je třeba užívání Netflixu nebo HBO GO. Existuje však řada jednoduchých způsobů, jak na sledování filmů a seriálů ušetřit stovky korun měsíčně. Na internetu se totiž nachází řada portálů, kde lze sledovat filmy online a zdarma.

TIP: Při nákupu potravin v řetězci Albert a platbě kartou České spořitelny nebo Air Bank dostává zákazník část peněz zpět na základě služby Albert cashback

Většina lidí bude v konečném důsledku překvapena, kolik měsíčně utratí za drobnosti typu káva, cukrovinky nebo obědy v restauračních zařízeních.

TIP: Ti, kteří chtějí hubnout či začít zdravěji jíst, mohou využít 5 rad, jak hubnout levně a účinně. Jedním z tipů je mít pestrý jídelníček plný zdravých potravin, které lze sehnat i levně.

Stanovení rozpočtu může napomoci v celkovém přehledu o výdajích.

2. Nakupování on-line v Číně

V případě, že se bez nakupování oblečení či kosmetiky člověk opravdu neobejde, je možné sáhnout aspoň po té levnější variantě. Existuje celá řada čínských e-shopů, které disponují tak rozsáhlou nabídkou zboží, že je takřka nemožné zde vyhledávaný produkt nenajít.

Největší výhodou těchto obchodů bývá zpravidla doprava zdarma. Nákupy zboží z Číny tak může zásadním způsobem ulevit našemu rozpočtu.

Mezi největší e-shopy se v současné době řadí AliExpress a Alibaba. Zákazník zde najde zboží od elektroniky, přes hobby produkty, až po hračky.

Velmi vyhledávanými tématy jsou právě například AliExpress obaly na mobil, AliExpress kosmetika a AliExpress hračky. Pro někoho může nakupování v Číně představovat velkou neznámou, přesto se není čeho obávat.

Většina e-shopů má velmi kvalitní zákaznický servis, čímž se i reklamace zboží z Číny stává velmi snadnou.

Nabídka AliExpressu čítá přes sto miliónů produktů a díky svým cenám se řadí mezi nejlevnější čínské e-shopy. Nakupovat na AliExpress lze přes tento odkaz.

Mezi další on-line tržiště, se kterými může člověk znatelně ušetřit, dále patří i Wish, Banggood nebo LightInTheBox. Vesměs se jedná o podobnou nabídku zboží i přístup k nákupu. Portál Wish je známý převážně pro levné oblečení z Číny, například Wish šaty.

Nicméně zde můžeme ušetřit i na dalších produktech, kterými mohou být Wish boty, peněženky Wish a jiné.

Podobné nákupy se většinou dají minimálně odložit na vhodnější dobu, pokud však člověk tyto produkty opravdu potřebuje, nákupy z Číny jsou tou nejvhodnější alternativou.

Při nakupování on-line z Číny se dá ušetřit nemalá částka.
Nakupovat na AliExpress >

3. Výběr vhodného úvěru

Ať už se jedná o hypotéku nebo úvěr, měsíční výdaje se častokrát mohou rozrůst i o splátky z nich. Mnohdy zkrátka nastanou situace, že je úvěr jediným řešením současné finanční tísně, přesto se však s takovou situací dá vyrovnat opravdu snadno.

Složitější variantou může být splácení hned několika úvěrů najednou, nicméně člověk může vyřešit tento problém tzv. konsolidací. Jedná se sloučení dvou a více stávajících půjček do jedné nové. To může napomoci k větší přehlednosti ohledně pravidelného splácení.

Pokud si však člověk s konsolidací neví rady, může využívat Navigátor úvěrů pro kalkulačku sloučení půjček. Stejně tak lze Navigátor využit i pro správné rozhodnutí ohledně výběru půjček či hypoték.

Refinancování půjčky, jinými slovy převedení úvěru k jiné instituci, může být další alternativou splácení. Převzetí půjčky během refinancování může v měsíčních výdajích zásadním způsobem ušetřit prostředky.

Pro přehled nabídek na sloučení půjček je možné navštívit Navigátor úvěrů.
Jak funguje konsolidace lze zjistit zde >

4. Volba nejvhodnějšího pojištění

Pojištění auta, které pro spoustu domácností představuje nezbytnost, může představovat nemalý výdaj. Jak však vybrat? Jak provést srovnání pojištění vozidel a vybrat to nejvhodnější pojištění? K tomu nám může být nápomocen srovnávač pojištění a kalkulačka pojištění auta na 123ruceni.cz.

V dnešní době je také čím dál běžnější havarijní pojištění, které je vhodným doplněním právě k povinnému ručení. Ceny, které ukazuje přehledová tabulka povinného ručení jsou různé, nicméně v konečném důsledku může našemu rozpočtu výrazně ulevit.

Zákonné pojištění vozidel je pro vlastníky aut nezbytnou záležitostí, jelikož se jedná o zákonem stanovenou normu a bez potvrzení o jeho sjednání hrozí vlastníkovi auta vysoká pokuta.

Pro výběr nejlepšího pojištění lze využívat kalkulačku na 123ruceni.cz
Podívat se na srovnávač pojištění >

5. Úspora na energiích

Ačkoliv se tento způsob může zdát banální, na energiích, jako je topení plynem nebo elektřinou, se dá měsíčně ušetřit solidní částka. Přitom stačí málo a na konci roku už se bude jednat o nemalé číslo.

Každý může začít trávit ve sprše méně času, opravit kapající kohoutek nebo přejít na úspornější žárovky. Za zmínku stojí využití srovnávačů, například pro srovnání cen plynu.

Je dobré také zjistit, zda není potřeba opravit dveře kvůli úniku tepla. Správně opravené a vyvážené dveře mohou přispět k lepší tepelné izolaci místnosti a celého domova. To může znamenat úsporu energie a snížení nákladů na vytápění a chlazení.

Zároveň není na škodu přestat osvětlovat například celý dům, nýbrž jen místnosti, ve kterých se zrovna pohybujeme. I takové drobnosti mohou náležitě pomoci.

I nižší uspořené částky mohou hrát zásadní roli v domácím rozpočtu.

6. Vyhledávání slev

Jak již bylo řečeno, na nakupování se dá ušetřit například nakupováním levného zboží z čínských e-shopů. Přesto se zaplacené částky mohou ještě snížit, a to díky cashback portálům. Co to cashback je? Tyto služby mohou zákazníkovi v konkrétních e-shopech určitou částku z nákupu vrátit zpět.

Člověk může využít i platební kartu s cashbackem, která umožňuje z každého nákupu vrátit až 8 %, a to jak online, tak v obchodě. Stačí si vyhledat karty, které vracejí peníze a šetření se stane rázem snazší.

Většinou se jedná o částku mezi 2 až 10 % z celkové objednávky. Tato procenta se mohou zdát jako malá čísla, ale správným vypočítáním procent je možné zjistit, že se jedná o zajímavou částku. Jedním z nejznámějších cashback portálů u nás je Tipli, které poskytuje možnost vrácení peněž ve více než 500 e-shopech, a to jak v České republice, tak v zahraničí.

Na dalších nákupech se dá ušetřit i prostřednictvím slevových kupónů. V jiných případech se dají vyhledávat i speciální slevy, například pro seniory či studenty.

Takovou speciální akcí je i AliExpress Black Friday, díky kterému je možné koupit zboží až se 70% slevou. Jedná se o skvělou příležitost, jak na slevách ušetřit.

7. Tvorba rezerv

Nejlepším způsobem, jak dostát větší finanční nezávislosti, je tvoření finančních rezerv. Zprvu se nemusí jednat o žádné vysoké částky, nicméně dát alespoň malou část z výplaty stranou může být ideálním začátkem.

V dnešní době lze ve většině finančních služeb nastavit automatické přeposílání na spořicí účet. I to může napomoci k přehledu o financích, a zároveň ukládání peněz na horší časy. Založení stavebního spoření může být naopak investice do lepší budoucnosti.

Publikováno: 17. 11. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang