Povinné ručení během března zlevnilo v průměru o 160 Kč – jak ušetřit na svém povinném ručení?

Povinné ručení během března zlevnilo v průměru o 160 Kč – jak ušetřit na svém povinném ručení?

V březnu průměrná cena povinného ručení klesla na svou nejnižší hodnotu od začátku tohoto roku. Přesto stále činí vysokých 6 522 Kč, v Praze jsou ceny ještě o téměř 10 % vyšší. Nejnižší cena povinného ručení na českém trhu přitom činí 968 Kč. Kde ji najít? A jakými dalšími způsoby lze ušetřit tisíce korun?

Povinné ručení v březnu 2021 zlevnilo, průměrná cena podle tabulek povinného ručení byla tak v březnu o 160 Kč nižší než v únoru, oproti březnu minulého roku dokonce o téměř 300 Kč. Zákonné pojištění automobilu za průměrných 6 522 Kč bylo možné sjednat třeba pro Škodu Octavia 1,6 TDI, 85 kW, která je součástí velkého množství českých domácností.

Kalkulačka povinného ručení řidičům šetří tisíce korun ročně.

Získat zákonné pojištění vozidla již za 968 Kč >

Povinné ručení má v Česku sjednané celkem 8,575 milionu vozidel. Jen za minulý rok jich přibylo 169 000. Na zdejším trhu ho nabízí 12 ověřených pojišťoven, oblíbené je třeba Axa povinné ručení či povinné ručení České pojišťovny.

V Praze jsou ceny povinného ručení až o 9,5 % vyšší

POVIndex neboli index povinného ručení, který je zveřejňován každý měsíc, uvádí průměrné ceny za celou Českou republiku. Zatímco v Praze povinné ručení stojí o 9,5 % více, než je celorepublikový průměr, v menších městech je naopak o 11,7 % levnější.

Povinné ručení klienta chrání v případě nabourání cizího vozu svým vozidlem.

Březnový pokles ceny, která mimochodem byla nejnižší od začátku roku, mají na svědomí zejména úpravy ceníků některých pojišťovacích institucí. Nejvýrazněji se projevil na sazbách v hlavním městě, kde povinné ručení v březnu zlevnilo nejvíce od roku 2019.

Zatímco letos v březnu pražští řidiči za roční zákonné pojištění auta uhradily průměrně 7 206 Kč, před rokem to bylo o celých 440 Kč více. V malých městech takové zásadní rozdíly nejsou. Zde průměrná cena za uplynulý rok klesla z 5 992 Kč na 5 838 Kč.

Jak ušetřit na povinném ručená

Cenu povinného ručení neovlivňují jen parametry auta, nýbrž také vlastnosti jeho řidiče. Konkrétně se jedná o věk, místo bydliště řidiče a řidičské zkušenosti. Obecně platí, že spolehliví a zkušení řidiči v produktivním věku hradí méně.

Při koupi nového vozu by se nemělo zapomínat také na havarijní pojištění. To totiž kryje škody způsobené na vozidle majitele.

Najít to nejlevnější havarijní pojištění >

Naopak nejrizikovějšími skupinami jsou lidé do 21 let, senioři starší 75 let a řidiči, kteří již mají na kontě nějakou nehodu. Ceny povinného ručení ovlivňuje i frekvence placení – je výhodnější povinné ručení uhradit naráz, než si to rozložit například do čtvrtletních splátek.

U řady pojišťoven zahrnuje povinné ručení bonusy všeho druhu, nejčastěji za věrnost a za online sjednání. Taková se sleva zpravidla pohybuje v rozmezí 10–25 %. Tyto aspekty se do POVIndexu nezapočítávají, a tak reálná cena povinného ručení bývá až o 50 % nižší, než index uvádí.

Kalkulačka povinného ručení

O tom, že čísla POVIndexu jsou poněkud zkreslená, svědčí i kalkulačka povinného ručení od portálu 123ruceni.cz. Ta nabízí to nejlevnější povinné ručení již od 968 Kč ročně, což je až o 70 % méně, než je možné získat při běžném sjednání v pojišťovně.

Díky online kalkulačce je možné získat povinné ručení až o 70 % levněji, navíc bez návštěvy pobočky. A zabere to jen pár minut.

Uživatel do kalkulačky jednoduše zadá osobní údaje a parametry vozidla. Na jejich základě se mu ukážou desítky nabídek komplexního pojištění vozidla na míru. Produkty jsou řazeny od toho nejlevnějšího, takže není nutné nic dlouze hledat. Stačí vybrat nejvýhodnější možnost, přečíst si o ní více informací a sjednat.

Oproti zdlouhavému vyhledávání a pročítání ceníků šetří online srovnání pojišťoven čas i nervy. Vše se s ním zvládne z pohodlí domova od počítače a už za pár minut.

Vyplnění formuláře je zcela bezplatné a nezávazné. Není problém ho odeslat pouze ze zvědavosti a následně ustoupit bez nutnosti cokoliv platit. 

Publikováno: 29. 05. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang