Pozor na dluhy z nákupů – čemu se raději vyhnout

Pozor na dluhy z nákupů – čemu se raději vyhnout

Existuje celá řada rizikových půjček – půjčky na nákupy rozhodně patří mezi ty nejrizikovější z nich. Platí obecné pravidlo, že by se lidé neměli zbytečně zadlužovat kvůli věcem, které nepotřebují. Rekonstrukce bytu či nové auto stojí za zvážení půjčky. Ovšem dárky a nákupy věcí na splátky se určitě nevyplatí. Jaké další půjčky patří mezi rizikové?

Vánoce se pomalu ale jistě blíží, a proto je dobré si připomenout, že by lidé neměli zbytečně využívat půjčky na dárky. Stejně tak jako půjčky na dovolenou, patří tato kategorie půjček mezi rizikové.

Přestože řada lidí na dovolenou, dárky a nákupy našetří v průběhu roku, využije financí ze spořícího účtu či stavebního spoření, existuje mnoho lidí, kteří si na zaplacení těchto věcí půjčí. Pravdou ovšem je, že brát si půjčku na něco takového je velmi nerozumné.

Hypotéka na koupi domu či bytu je investice do budoucna. To platí i pro auto, které bude využívané každý den na dojíždění do práce či odvážení dětí do školy. Jedná se o záležitosti, ze kterých člověk bude mít mnoho užitku.

Ovšem dovolená, běžné nákupy a dárky jsou něco, bez čeho se dokážeme obejít. Zadlužovat se kvůli věcem, ze kterých bude mít člověk užitek jen pár dní, není rozumné. Podobné situace často předchází až závislosti na nakupování.

Klubová členství tomuto chování rovněž napomáhají, přitom by se daly vést sáhodlouhé debaty o tom, zda jsou věrnostní programy výhodné.

Je půjčka potřeba i po řádném zvážení? Zaplo půjčka nabízí až 30 000 Kč na cokoliv.

Zadlužovat se kvůli věcem, ze kterých bude mít člověk užitek jen pár dní, není rozumné.
Zadlužovat se kvůli věcem, ze kterých bude mít člověk užitek jen pár dní, není rozumné.

Nevýhody nakupování na splátky

Někteří lidé při nedostatku okamžitých financí sáhnou po možnosti nakupovat na splátky. Vyplatí se to? I zde se naskýtá otázka, zda danou věc skutečně potřebujeme. Pokud se jedná o ledničku, ze který máme opravdový užitek, odpověď je ano. Chceme ovšem větší televizi? Ta za nákup na splátky stát nebude.

Proč? Odpověď je jednoduchá. Každé opoždění se splátkami totiž znamená pokutu a také úrok z prodlení. Člověk se také kvůli nesplácení včas může dostat do registru dlužníků. Poté nebude mít šanci půjčit si u bankovních společností.

TIP: Platební karta s cashbackem může představovat zajímavý způsob, jak ušetřit při nákupu. S kartou Crypto může výše cashbacku dosáhnout až 8 %.

Příklady dalších rizikových půjček

Půjčky na dárky patří mezi rizikové skupiny půjček, stejně jako například lichvářské či rovnou podvodné produkty typu dlouhodobé půjčky po insolvenci od soukromé osoby. Je totiž snadné spadnout do dluhové pasti i kvůli věcem, které nepotřebujeme. Jaké další rizikové půjčky existují? Jsou to půjčky, které schvalují žádosti i těm žadatelům, kteří mají problémy např. s příjmem nebo dokonce s exekucí.

Rizikové půjčky jsou doménou nebankovních společností. Banky totiž řádně prověřují bonitu klienta, a proto nemají rizikoví žadatelé velkou šanci půjčku získat. Kromě fyzických osob je úvěruschopnost posuzována i u podnikatelů a v rámci podnikatelských půjček nebo úvěrů pro začínající podnikatele.

Problémoví žadatelé se proto často obrací na nebankovní půjčky, které je vítají s otevřenou náručí. Tyto půjčky se vyznačují vysokým RPSN, úrokovou sazbou i poplatky. Jaké půjčky patří mezi rizikové a které společnosti je nabízí?

PŮJČKA BEZ REGISTRUPŮJČKA PRO NEZAMĚSTNANÉPŮJČKA BEZ DOLOŽENÍ PŘÍJMUPŮJČKA V EXEKUCIPŮJČKA PRO ZADLUŽENÉPŮJČKA PŘED VÝPLATOU
Mobil půjčkaVitacreditKamaliZOXO půjčkaPůjčka Express CashBB Finance Czech
Fajn půjčkaRazdva půjčkaHome CreditExtraCreditProfi CreditSIM půjčka
Půjčka7Smart půjčkaKredito24AmmadoProvidentCredit 365
Cool CreditTommy StachiZaimo půjčkaEuro půjčkaVia SMS půjčka CreditOn
VistaCreditTesco půjčkaFerratumPůjčka48Novacredit
EveryDay+Pojištěná půjčkaHyperfinanceMinihotovostSimple půjčka
CreditPortalOneCreditPůjčka Plus miniBezvapůjčkaClick Credit

Úvěruschopní klienti mají šanci získat půjčku i u bankovních společností. V nabídce je například KB, mBank, Hello Bank či Oberbank.

Jak se u půjček nespálit

Trh přímo přetéká nabídkami různých bankovních i nebankovních společností. Před jakoukoliv půjčkou je proto důležité udělat si pořádný výzkum. Prodrat se širokou nabídkou může pomoci některý z agregátorů půjček. Mezi ně patří např. Čínská půjčkaSumo půjčka či Gejša půjčka.

Je dobré využít online kalkulačku půjček a spočítat si veškeré parametry dané půjčky. Žadatel by měl mít předem jasno o tom, kolik u půjčky ve finále přeplatí. Důležité je započítat i všechny poplatky, které se s půjčkou mohou pojit.

Žadatel o půjčku by si měl projít recenze a hodnocení na nezaujatých stránkách. Pokud desítky lidí radí držet se od nějaké společnosti raději dál, něco na tom pravděpodobně bude. Pozor na recenze na samotných stránkách společnosti – bývají často zcela smyšlené.

Co dělat, když nemám na dárky?

Je dobré si připomenout, že Vánoce a další svátky by neměly být primárně o dárcích, ale o času stráveném ve společnosti svých blízkých. Drahé dárky by proto neměly být hlavní prioritou těchto slavnostních dní.

Některé čínské e-shopy mohou být pomocníkem při nákupech dárků různého typu. Ať už se jedná o oblečení, kosmetiku, bytovou dekoraci či elektroniku jako jsou mobilní telefony nebo powerbanky. Mezi populární čínské e-shopy patří AliExpress, Wish a LightInTheBox.

Veškeré tyto e-shopy jsou vhodnou alternativou, a proto mohou představovat i způsob, jak ušetřit na výdajích.

Další možností je dárek vyrobit. Ať už se jedná o rodiče, kamarádku či drahou polovičku, nic nepotěší víc, než ručně vyrobený dárek. Takový dárek toho řekne mnohem víc, než cokoliv nakoupeného. Po domácku udělaná marmeláda či likér nebo ozdobený rámeček se společnou fotkou – vyrobit se dá cokoliv!

Publikováno: 30. 09. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang