Nejlevnější povinné ručení 2024 – na motorku

Nejlevnější povinné ručení 2024 – na motorku

Na každého vlastníka motorového dopravního prostředku se vztahuje povinnost sjednat si povinné ručení. Pojistku, která se oficiálně jmenuje pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jak na nejlevnější povinné ručení na auto? Jak sjednat nejlevnější povinné ručení online? Kde najít ceník pro nejlevnější povinné ručení?

Mnoho řidičů hledá nejlevnější povinné ručení na trhu. Je třeba říci, že nejnižší cena pojištění auta na trhu nemusí být vždy ideální, jelikož jednotlivé parametry nemusí nabídnout odpovídající ochranu.

Je dobré předem rozmyslet jednotlivá kritéria, která by pojistka měla splnit a pak hledat nejlevnější variantu povinného ručení na auto či motorku. Další možností, která je vhodná především pro ty, kteří nepotřebují auto denně, je carsharing. Díky němu odpadají starosti s pojištěním i platbami za údržbu auta.

Ideální varianta zákonného pojištění pro auto a motorku za nejnižší cenu?
Srovnat ceny povinného ručení >

Co je povinné ručení na motorku a auto?

Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla je zákonnou povinností každého vlastníka motorového vozidla. Představuje nezbytnou podmínku k tomu, aby vozidlo mohlo být provozováno na veřejných komunikacích. Při prodeji automobilu je nutné, aby původní majitel zrušil své povinné ručení a nový majitel si založil povinné ručení nové.

Smyslem povinného ručení je ochrana pojistníka v případě, že při provozu vozidla způsobí škody jiné osobě. Nezáleží na tom, zda se jedná o škodu na majetku nebo újmu na zdraví, povinné ručení se vztahuje na obě situace.

Nejlevnější povinné ručení na motocykl

Povinné ručení vozidla se ze zákona vztahuje také na dvoustopá vozidla. Cena nejlevnějšího povinného ručení na motorku je výrazně nižší než cena povinného ručení na auto.

Výši pojistného ovlivňuje především objem motoru motocyklu a jeho stáří, dále také věk a bydliště pojistníka. Nejlevnější pojištění motocyklu stojí aktuálně od 108 Kč za rok.

Nejlevnější povinné ručení na motorku lze sjednat za 108 Kč za rok. Aktuální nabídky pojišťoven zobrazí kalkulačka.
Spočítat povinné ručení na motorku >

Jízda na motorce je obvykle sezónní záležitost, tomu se přizpůsobily také pojišťovny. Kromě celoročního povinného ručení motocyklu nabízejí pojišťovny i sezónní povinné ručení motocyklu, u kterého se platí za pojištění pouze v období, kdy je motocykl využívaný.

Co kryje povinné ručení?

Povinné ručení kryje tyto pojistné události:

 • úhradu způsobené škody na zdraví nebo usmrcení
 • úhradu způsobené škody vzniklé poškozením, zničením nebo ztrátou věci, včetně škody vzniklé odcizením věci, pokud fyzická osoba pozbyla schopnost ji opatrovat
 • úhradu škod, majících povahu ušlého zisku
 • úhradu za účelně vynaložené náklady spojené s právním zastoupením při uplatňování nároků z povinného ručení, a to u škod na zdraví vždy a u škod na věci jen v případě prodlení pojistitele nebo neoprávněného odmítnutí či krácení pojistného plnění pojišťovnou

Existují tzv. výluky z povinného ručení, což jsou případy, kdy pojišťovna škody nehradí. Jedná se například o škody způsobené pod vlivem návykových látek, bez řidičského oprávnění nebo bez platné technické kontroly.

Mezi zákonem stanovené výluky z povinného jištění patří tyto:

 • škody, k nimž došlo mezi vozidly jedné jízdní soupravy tvořené motorovým vozidlem a přípojným vozidlem
 • škody způsobené manipulací s nákladem stojícího vozidla
 • škody, které je pojištěný povinen nahradit svému manželu nebo osobám, které s pojištěným žijí v jedné domácnosti, s výjimkou újmy mající povahu ušlého zisku, pakliže tato újma souvisí s újmou na zdraví nebo usmrcením
 • škody k nimž došlo při střetu vozidel, která jsou ve vlastnictví jedné osoby
 • škody vzniklé při provozu vozidla během jeho účasti na organizovaném motoristickém závodu nebo soutěži
 • škody způsobené provozem vozidla při teroristické či válečné události

Povinné ručení nekryje škody na vlastním vozidle. Od toho existuje existuje havarijní pojištění, které může majitel uzavřít. Někteří řidiči uzavírají pouze havarijní pojištění na dovolenou.

Havarijní pojištění kryje škody způsobené klientem.
Spočítat cenu havarijního pojištění >

TIP: V souvislosti s dovolenou řidiče zajímá také pojištění auta proti krádeži anebo levné cestovní pojištění a dlouhodobé cestovní pojištění.

Nejlevnější povinné ručení 2024

Vzhledem k tomu, že riziko spojené s jízdou autem stále roste, stoupá i cena povinného ručení, každý rok se jedná o změnu pouze v řádu několika procent. Výjimkou byl rok 2021, povinné ručení v březnu zlevnilo. Ceny nejlevnějšího povinného ručení 2024 začínají již na 968 Kč.

Povinné ručení nabízí celá řada pojišťoven a může být obtížné se v nich vyznat. Hledání nejlepší varianty povinného ručení pro rok 2024 výrazně usnadní web 123ručení.cz. Cílem je nabídnout co nejlevnější povinné ručení, které splní individuální požadavky každého řidiče.

Nejlevnější povinné ručení vychází v roce 2024 na 968 Kč.
Vyřídit zákonné pojištění auta za 968 Kč >

Nejlevnější povinné ručení – kalkulačka

S využitím kalkulačky pojištění auta lze nejlevnější povinné ručení nebo havarijní pojištění najít během pár minut. Stačí si jen vybrat, v jakém rozsahu a kvalitě má být auto pojištěno pro krytí případných rizik.

Kalkulačka povinného ručení na 123ručení.cz vyhledává a sjednává nejlevnější zákonné pojištění auta během několika minut z pohodlí domova. Zapotřebí je pouze technický průkaz, který obsahuje všechny požadované údaje.

Online sjednání povinného ručení šetří čas i peníze. Srovnávač okamžitě seřadí jednotlivé nabídky vzestupně dle ceny. Jedná se o nejpohodlnější způsob porovnávání jednotlivých tabulkových cen povinného ručení –⁠ nejlevnější nabídka se zobrazí téměř okamžitě a bez námahy.

Vyplnění formuláře je zcela nezávazné –⁠ kalkulačka vyhledá cenu nejlevnějšího povinného ručení. Záleží na řidiči, zda se rozhodne pojištění rovnou uzavřít.

Srovnat ceny povinného ručení a vybrat nejlepší variantu lze na tomto odkazu.

Nejlevnější povinné ručení – ceny

Ceny zákonného pojištění se do značné míry odvíjí od cenové strategie příslušné pojišťovny. Parametry, které určují cenu povinného ručení, se tedy u různých pojišťoven mohou nepatrně lišit.

Cena zákonného pojištění vozidel se stanovuje na základě velkého množství kritérií, proto není možné poskytnout jednotný ceník povinného ručení. Nejlevnější variantu autopojištění pro konkrétní vozidlo však snadno vyhledá online kalkulačka povinného ručení.

Cenu povinného ručení ovlivňují mimo jiné tyto faktory:

 • věk řidiče – mladší a nezkušení řidiči musí za povinné ručení připlatit
 • bydliště řidiče – v malé obci je menší pravděpodobnost dopravní nehody než ve velkém městě
 • objem motoru – automobily s větším výkonem nebo objemem motoru mají vyšší cenu pojištění
 • velikost vozidla
 • rok výroby vozidla

Dalším důležitým faktorem je rozsah služeb a výše pojistných limitů jednotlivých pojišťoven. Obvykle platí, že čím větší rozsah služeb a vyšší limity, tím vyšší cena povinného ručení.

Cenu povinného ručení mohou snížit bonusy, ale také navýšit malusy. Bonusy povinné ručení sníží až o polovinu.

Minimální výši limitů stanovuje zákon na 35 milionech korun, existují však varianty pojištění s limity až 200 milionů korun. Pojistný limit představuje nejvyšší hranici pojistného plnění ze strany pojišťovny při pojistné události.

Po zadání údajů do online kalkulačky se všechny nabídky pojišťoven včetně nejlevnějšího povinného ručení auta zobrazí přehledně na jednom místě.

Využijte kalkulačku povinného ručení a prohlédněte si nejvýhodnější nabídky. Pokud vás nějaká z nich osloví, můžete si pojištění rovnou sjednat.
Srovnat ceny povinného ručení >

Zelená karta

Zelená karta je doklad o platném pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla. Při sjednání povinného ručení online na 123ručení.cz obdrží klient doklad o jeho uzavření ihned na e-mail.

Zelenou kartu lze ihned obdržet od pojišťoven AllianzAXAČeská pojišťovna, ČPP, Generali, ČSOBKooperativaTriglav Slavia pojišťovna.

Zelená karta představuje mezinárodně platný doklad o uzavření zákonného pojištění vozidla. Řidič musí mít zelenou kartu při jízdě u sebe, jinak se vystavuje riziku pokuty v rozmezí 1 500 Kč až 3 000 Kč. Povinnost předložit zelenou kartu při silniční kontrole platí také na území cizích států.

Od 1. července 2020 už nemusí mít řidič u sebe originální zelenou kartu, ale nově postačí mít platnou „bílou“ zelenou kartu, kterou lze vytisknout v pohodlí domova. Do několika let lze počítat s tím, že v rámci všeobecné digitalizace se tento papírový doklad k prokázání povinného ručení zruší úplně.

Publikováno: 27. 06. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang