Rostlinných náhražek masa na trhu přibývá. Kde je objednat levně?

Rostlinných náhražek masa na trhu přibývá. Kde je objednat levně?

Rostlinné alternativy živočišných produktů do svého jídelníčku zařazuje čím dál větší počet lidí. S tím souvisí i neustále se rozšiřující nabídka náhražek masa a dalších výrobků vhodných pro vegetariány a vegany. V jakých supermarketech a specializovaných e-shopech tyto produkty nakoupit za výhodnou cenu?

Trend omezování či úplného odmítání živočišných produktů lze zaznamenat hlavně u mladších generací. Důvody jsou především zdravotní, etické a čím dál častěji také ekologické.

Ruku v ruce se snižujícím se zájmem o živočišné výrobky jde rostoucí poptávka po rostlinných náhražkách masa, jako jsou vegan párky a klobásy, burgery, karbanátky a další.

Jak začít s veganstvím? Které potraviny by v jídelníčku vegana neměly chybět? A co uvařit k obědu nebo k večeři? Odpovědi na veškeré otázky týkající se stravy bez živočišných produktů přináší portál Vegan.cz.

Z dat nasbíraných v rámci projektu Smart Protein, který se zabýval situací na trhu rostlinných alternativ masa v 11 zemích Evropy, vyplývá, že se poptávka po těchto výrobcích téměř zdvojnásobila, na což pochopitelně reagují i výrobci potravin.

Na rostlinnou stravu vsází čím dál tím větší množství lidí.
Na rostlinnou stravu vsází čím dál tím větší množství lidí.

Česká republika do průzkumu zahrnuta nebyla, nicméně je patrné, že i u nás se nabídka vegetariánských a veganských alternativ rozšiřuje. A to nejen ve specializovaných prodejnách a e-shopech, nýbrž i v běžných supermarketech.

Skvělá nutriční hodnota i výborná chuť

Důvody rostoucí popularity rostlinných náhražek masa tkví především v jejich příznivé výživové hodnotě, relativně nízké ekologické zátěži a také autentické chuti. Mnohé veganské alternativy jsou od masa prakticky nerozeznatelné, tudíž si je ve stále větší míře dopřávají i zarputilí masožravci.

Široká nabídka zdravých potravin vhodných pro vegany a vegetariány je synonymem e-shopu Prozdravi.cz, zaměřeného na BIO, ekologické a přírodní produkty.

Prohlédnout nabídku veggie produktů >

Obecně jsou alternativy masa zdraví prospěšné. V porovnání s masem obsahují méně tuku, přesto jsou významným zdrojem bílkovin.

V sójových výrobcích, jako je tofu, tempeh či sójové maso, nebo náhražkách z luštěnin a obilnin navíc není obsažen cholesterol, zato jsou zdrojem převážně nenasycených mastných kyselin. Řadí se proto mezi potraviny, které jsou vhodné i při proteinové dietě a dalších dietách založených na zvýšeném příjmu bílkovin.

Více rostlinných produktů chce konzumovat skoro třetina Čechů

Projekt Rostlinně přinesl zajímavé zjištění – téměř třetina Čechů má v plánu nahrazovat živočišné výrobky rostlinnými alternativami. Motivací jsou přitom nejen zdravotní, nýbrž i etické a ekologické důvody.

Vegetariánství i veganství je v Česku na vzestupu, proto lze očekávat, že výběr vegan potravin a také doplňků stravy pro vegany se bude do budoucna rozšiřovat.

Důvody vedoucí k alternativnímu způsobu stravování jsou nejčastěji etické, zdravotní a ekologické.
Důvody vedoucí k alternativnímu způsobu stravování jsou nejčastěji etické, zdravotní a ekologické.

Někteří lidé se pomalu stávají vegetariány či vegany, jiní živočišné produkty radikálně omezují a řadí se tak do skupiny tzv. reduktariánů. Ukázalo se také, že o stravě a celkovém životním stylu přemýšlejí hlavně mladí lidé.

Kde objednat rostlinné alternativy masa za dobrou cenu?

Průmysl náhražek živočišných produktů patří mezi nejrychleji rostoucí potravinářská odvětví. Dle České veganské společnosti lze u nás koupit celkem 36 druhů veganských burgerů, pět druhů veganského mletého masa či například tři druhy „rybích“ prstů.

V zemích západní Evropy je sice nabídka rostlinných alternativ mnohem rozsáhlejší, nicméně i tak lze konstatovat, že čeští vegetariáni a vegani mají rozhodně z čeho vybírat.

Výživově kompletní, 100% rostlinný ManaBurger je novinkou na světovém trhu. Obsahuje vyvážené spektrum živin včetně řady vitamínů a minerálů. Vhodný pro vegetariány i vegany.

Ochutnat ManaBurger >

Velkou výhodou je, že náhražky masa do svého sortimentu zařadily i supermarkety jako Lidl, Billa, Tesco nebo Albert. A řeč není jen o fádním tofu natural – nabídka zahrnuje také karbanátky, klobásky a další atraktivní alternativy masných výrobků.

TIP: Každý, kdo se rozhodl zařadit rostlinné náhražky masa do svého jídelníčku, by si neměl nechat ujít ty nejlepší recepty z tofu, které jsou vhodné i pro kuchaře začátečníky.

Rostlinné náhražky masa je dnes již možné sehnat v běžných supermarketech.
Rostlinné náhražky masa je dnes již možné sehnat v běžných supermarketech.

Díky speciálním výhodám, které tyto obchody nabízejí, je navíc možné vegan alternativy masa zakoupit za výhodnou cenu. Pro příklad lze uvést věrnostní program Billa bonus klub, který svým členům přináší slevy a další benefity, nebo možnost cashbacku za nákup v Albertu, a to až do výše 25 procent.

Pokud jde o specializované obchody, je náhražky masa možné sehnat například v e-shopech Mojemana.cz, kde je k dostání nutričně vyvážený Mana burger, dále e-shopy Prozdravi.cz nebo Countrylife.cz.

Sportovci ocení také nabídku internetových obchodů Gymbeam.cz a Myprotein.cz, která zahrnuje proteinové doplňky stravy vhodné pro vegany.

Publikováno: 07. 07. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang