Nejlepší společenské šaty na svatbu – jako host

Nejlepší společenské šaty na svatbu – jako host

Středem pozornosti na svatbě je rozhodně nevěsta s ženichem. Nicméně výběr oblečení pro hosty není tak jednoduchý, jak by se mohl zdát a pozvaní hosté si nad tím mnohdy lámou hlavu i několik dní. Jaké nejlepší šaty si může host na svatbu vzít?

Pokud pozvané nepatří k těm šťastlivcům, které už mají svůj outfit předem připravený, budou muset začít hledat dokonalé šaty na hostinu. Šaty ve kterých budou vypadat a cítit se úžasně – a zároveň samozřejmě nebudou převyšovat nevěstu. Navíc vždy by se mělo respektovat přání nevěsty s ženichem.

Ať už seznam pozvánek zahrnuje svatbu na pláži, svatbu v destinaci, zahradní párty a další, pro každou příležitost se najdou šaty. Níže se lze dočíst o oblíbených stylech, včetně květinových šatů, maxi šatů, šatů na tělo a spousta dalších. Oblíbené jsou také nevšední kimono šaty.

Detailní průzkum pozvánky

Důležité je zprvu pořádně prostudovat pozvánku. Může na ní být uvedený svatební dresscode, nebo alespoň barva svatby. Podle designu pozvánky může host odhadnout, v jakém stylu se bude svatba konat. Rozhodující je informace o místě konání svatby, kterému se musí hosti přizpůsobit.

Základní pro výběr šatů je selský rozum. Na svatbu na louce se například nehodí deseticentimetrové jehlové podpatky a honosná večerní róba, Naopak například do kostela se nehodí mini šaty s odhalenými koleny a rameny.

Podle čeho vybírat šaty

Je třeba zvážit určitá kritéria. Zaprvé, v jakém ročním období se svatba koná? Pokud se koná na jaře nebo v létě, jsou světlé barvy, hravé potisky a pastelové odstíny idylické, zatímco hluboké šperkové tóny a kovové látky jsou nádherné na podzim a v zimě.

O jaký typ místa se jedná? Na venkovní svatbu si host snadno vystačí s lehčími a splývavějšími látkami, jako je bavlna, krajka, žerzej nebo šifon. Pokud se svatba koná v hodovní síni nebo historické budově, dokonale se hodí elegantní látky jako satén, samet a taft. Korálky a flitry mohou zcela vyhovovat i koktejlovému vzhledu v kratší délce.

Dalším faktorem je denní doba. Pokud se obřad koná dopoledne nebo brzy odpoledne, jsou zcela vhodné šaty, které jsou spíše neformální, zatímco pozdní odpoledne a večerní svatby vyžadují formálnější elegantní styl.

Barva

Existují určité barvy, které si na letní svatbu bude chtít obléknout každý host, například pastelové nebo jiné světlé a hravé odstíny. Samozřejmě se nesmí nezapomínat vyhnout bílé barvě. A na indických svatbách je třeba se vyhnout také červené barvě – tu nosí tradičně indické nevěsty.

Zde je výčet nejvhodnějších barev šatů na svatbu:

 • modré šaty na svatbu
 • červené šaty na svatbu
 • zelené šaty na svatbu
 • vínové šaty na svatbu
 • růžové šaty na svatbu
 • fialové šaty na svatbu
 • květované šaty na svatbu
 • černé šaty na svatbu
 • starorůžové šaty na svatbu
 • béžové šaty na svatbu
 • bordó šaty na svatbu
 • žluté šaty na svatbu
 • meruňkové šaty na svatbu
 • krémové šaty na svatbu
 • mentolové šaty na svatbu

Sázkou na jistotu jsou pastelové barvy (pudrová, mintová, meruňková, atd). V létě se rozhodně hodí decentní květované vzory. Důležité ale je vyhnout se excentrickým vzorům a futuristickým či vyzývavým střihům.

Host nikdy neudělá chybu, obleče-li se do barvy, která se objevuje na svatebním oznámení nebo pozvánce.

Výběrem pastelových barev host nikdy nešlápne vedle.

Vhodný střih

Svatba je několikahodinová událost, někdy i celodenní, proto je na prvním místě pro ženu pohodlí. Šaty by měly skvěle padnout, zakrýt nedostatky a zvýraznit přednosti. Nevkusné jsou ale hluboké dekolty a krátké sukně. Všechna pozornost by měla v ten den přijít nevěstě.

Pozvaná by si měla vybrat délku sukně maxi (dlouhá ke kotníkům), midi (délka pod kolena, do půlky lýtek), ale nejkratší délka by měla dosahovat minimálně ke kolenům.

Pokud na pozvánce stojí, či to hostům sdělili samotní ženich s nevěstou, že je svatba neformální nebo uvolněná, pak je na výběr z mnoha nových možností. Zvolit se může například výraznější potisk, ale nic vyzývavého. Za nevhodné se považuje například denim, šortky nebo žabky.

Pokud je host tzv. kalhotový typ, ani v den svatby se nemusí kalhot vzdát. Zvolit může třeba kostýmek, či elegantní overal doplnění o vhodné šperky.

Oblíbené styly

Níže se nalézá stručný seznam oblíbených šatů, které si najčastěji vybírají pozvané dámy na svatby.

 • slipové šaty
 • květinové šaty
 • šaty pro plnoštíhlé
 • neformální šaty
 • vintage šaty
 • těhotenské šaty
 • koktejlové šaty
 • šaty s áčkovým střihem
 • boho šaty
 • pouzdrové šaty

Existuje nespočet typů a střihů společenských šatů, které si může vzít dáma na svatbu. Zde jsou uvedené jen ty základní a nejoblíbenější z široké nabídky šatů na Amazonu.

Slipové šaty

Slipové šaty jsou prakticky nezbytnou součástí moderní módy. V zimě se můžou nosit s rolákem (pod šaty), na podzim s džínovou bundou a samozřejmě i samotné na letní svatbu. Formálními se stávají s nějakým oblíbeným šperkem a vysokými podpatky, neformálními na svatbu na pláži pak v kombinaci se sandálkami.

Nejčastěji hedvábné midišaty s výstřihem ve tvaru kapuce jsou nutností nejen proto, že jsou cenově velmi dostupné. Díky své univerzální siluetě nacházejí mnohé využití, od svatby až po pozdní snídani a všechno mezi tím.

Výběr z nabídky slipových šatů na Amazonu.

Květinové šaty

Květinové šaty jsou vždy správnou volbou na letní svatby. Zvolit lze květinové šaty ve střihu maxi, či midi. Krásně vypadá také rozparek, který na šatech může být. V kombinaci s oblíbenými nude sandály se z nich stanou skvělé šaty pro formální svatební hosty.

V nabídce je nespočet barevných kombinací. Například růžový vzor je nadčasový a hodí se ke každé barvě vlasů a výběru bot.

Výběr z nabídky květinových šatů na Amazonu.

Šaty pro plnoštíhlé

Výběr společenských šatů na svatbu pro plnoštíhlé není pokaždé úplně jednoduché. Důležité je, aby šaty seděly na všech místech a hlavně byly pohodlné. Dáma se musí v první řadě v šatech cítit dobře a sebevědomě.

Prvně je důležité si ujasnit, co chce dáma spíše skrýt a které přednosti chce ukázat. Společenské šaty s hlubším výstřihem (nesmí být nevkusný) zvýrazní ženské přednosti. Naopak nařasení v oblasti břicha pomáhá skrýt nedostatky, kterými si žena není jistá.

Výběr z nabídky květinových šatů na Amazonu.

Neformální šaty

Ne všechny letní svatby jsou formální – pokud se konají na uvolněném místě, například ve stodole nebo na vinici, může být dress code neformální. To samozřejmě neznamená, že lze vytáhnout žabky a plážové plavky, protože neformální letní svatební šaty pro hosty by měly stále působit formálně.

Je naprosto spravedlivé, že pohodlí je prioritou. V některých neformálních šatech se lze v podstatě cítit jako v noční košili na veřejnosti. I přes to, že šaty jsou neformálního typu, tak nemusí ztrácet na elegantnosti. Možností je spousta, vzor se hodí znovu květinový, nebo i jednobarevné šaty, bez rukávů s rukávy, nebo v módě jsou dnes nadýchané rukávy.

Výběr z nabídky neformálních šatů na Amazonu.

Vintage šaty

Vintage design značí oblečení, které se stylizuje do trendů, které byly před desítkami let. Jsou to tedy trendy, které byly oblíbené před 50 – 100 lety. Vintage oblečení se dnes stává velkým módním trendem a nebylo by překvapením, kdyby se do tohohle designu stylizovala i celá svatba.

Tyto retro šaty se dnes prodávají ve mnoha stylech. Sukně sahá nejčastěji těsně pod kolena. Typickým vzorem pro vintage šaty jsou puntíky po celých šatech, dále lze pořídit i vintage šaty s oblíbených květinovým vzorem.

Výběr z nabídky vintage šatů na Amazonu.

Těhotenské šaty

Vybírání těhotenských šatů na svatbu pro budoucí maminky může být někdy obzvlášť náročné. Pokud se rozhodne žena na svatbu jít v těhotenství, nemusí se vzdávat elegantnosti a formality. Bohužel ale žena při výběru šatů musí myslet také na to, že v den svatby může její tělo vypadat zcela jinak.

Výrobci těhotenských šatů naštěstí chápou situace nastávajících maminek a šaty k tomu přizpůsobují. Šaty jsou vyrobené z elastického materiálu, který se přes bříško natáhne a díky tomu ženu zybtečně nestahuje a neškrtí. Nejdůležitější u těhotenských šatů je jejich univerzálnost.

Výběr z nabídky těhotenských šatů na Amazonu.

Koktejlové šaty

Koktejlový oděv se obvykle nosí na poloformální a formální svatby. Pokud svatební dress code vyžaduje koktejlový oděv, ženy si obvykle obléknou společenské šaty ke kolenům a muži oblek s kravatou.

Koktejlové šaty jsou společenské šaty s délkou obvykle po kolena nebo do poloviny lýtka, jsou méně okázalé a společenské než večerní šaty. Koktejlky jsou vhodné pro společenské události jako jsou svatby, romantická večeře či méně formální večírek. Výborně se hodí pro ženy s postavami všech tvarů.

Koktejlové šaty na svatbu mohou mít mnoho podob. Délka sukně je kratší, takže ideální by byla po kolena. Žena může zvolit šaty s rukávem či na ramínka, s holými zády. Jsou také ideální volbou na všechny typy svateb vzhledem k tomu, že se vyrábí ve formálních i neformálních variantách.

Výběr z nabídky koktejlových šatů na Amazonu.

Šaty s áčkovým střihem

Áčkový střih značí jednoduché šaty. Sukně áčkových šatů se neupíná na tělo, ale je volná. Horní část šatů se často upíná na tělo a v bocích se uvolňuje, mnohdy je tento předěl podpořen páskem. Tento typ šatů se hodí k tanci, protože se sukně při tanci hezky vlní a dělá pěkný efekt.

Společenské šaty na svatbu v áčkovém střihu mohou být jak ve stylu maxi – dlouhé až na zem nebo ke kotníkům, tak jsou často i kratšího střihu ke kolenům. Tyto šaty nikdy nebudou krokem vedle. Hodí se téměř na všechny formální i neformální události. Důležité je si pohlídat vkusnost délky sukně a hloubky výstřihu.

Výběr z nabídky áčkových šatů na Amazonu.

Boho šaty

Boho šaty jsou elegantní a vzdušné šaty, které sluší všem ženám jakéhokoliv věku i postavy. Na těle sedí s lehkostí, takže se dámy vyhýbají nepříjemnému pocitu přiléhavých šatů, které prozrazují nechtěné. Díky volnějšímu materiálu se unosí hlavně v létě, protože nádherně větrají a nelepí se na kůži. V posledních letech hodně letí boho svatební šaty.

Boho šaty jsou na svatbu zcela ideální, obzvlášť, koná-li se svatba v létě. Sluší opravdu všem. Působí romantickým dojmem a jsou dostupné všem. Nabízí se převážně v letních a jarních barvách, jako jsou pastelová, bílá, béžová a také v oblíbeném květinovém vzoru. Jsou hlavně velice univerzální a mohou se nosit nejen na svatby, ale i na jiné akce.

Výběr z nabídky boho šatů na Amazonu.

Pouzdrové šaty

Pouzdrové šaty vyzdvihují smyslné dámské křivky a polichotí tím každé ženě. V nabídce jsou pouzdrové šaty pro křehké i plnoštíhlé ženy. Jsou to elegantní šaty na svatbu, na večírek nebo i pracovní schůzku.

Pouzdrové šaty na svatbu jsou přiléhavé šaty zvýrazňující ženské křivky. Na první pohled jsou velmi decentní a jednoduché. Mohou být v provedení s krátkými, tříčtvrtečními i dlouhými rukávy, také s úzkými ramínky či bez ramínek. Sukně je úplá a dosahuje nejčastěji délky ke kolenům. Vzorů je plno, lze pořídit jednobarevné, vzorované, nebo časté jsou například krajkové.

Výběr z nabídky pouzdrových šatů na Amazonu.

Šaty na svatbu pro matku

Šaty na svatbu pro maminku ženicha či nevěsty by neměly být černé. Jinak svatební matka může vybírat ze všeho, co se jí líbí. Pro matku je svatba jejích dětí také velký den, takže jsou pro ni i luxusní společenské šaty na svatbu s lehkými doplňky.

Vybírat lze ze šatů pouzdrových, které mohou mít zeštíhlující efekt, áčkových, dlouhých společenských a spousta dalších. Hlavně musí působit elegantně. Krok vedle neudělá ani s kostýmkem.

Dětské šaty pro holčičku

Kromě nevěsty a maminky chtějí i ty nejmladší hosté na svatbě zářit. Nicméně sehnat šaty pro holčičku na svatbu nemusí být tak lehký úkol, jak se zdá. Šaty pro holčičku na svatbu se nabízejí ve spoustě variantách, nejvíce v áčkovém střihu.

Dětské šaty na svatbu jsou často opatřeny volánkami a krajkami, které dělají z malé dívenky princeznu. Pro tyto dívčí šaty se dokonce hodí zvolit i barvu bílou nebo kytičkovanou s různými doplňky. Starší dívenky už si i samy řeknou, co se jim líbí. Menším holčičkám je ideální pořídit šatičky ve stylu princezny s různými třpytkami a mašličkami. Pod ně samozřejmě punčocháče.

Výběr z nabídky dětských šatů na Amazonu.

Šaty na svatbu pro hosta levně

Levné společenské šaty na svatbu se dají sehnat levně převážně na internetových obchodech. Nachází se zde obrovský výběr dámských šatů na svatbu od jednoduchých až po luxusní a moderní střihy. Nevýhodou nakupování šatů na svatbu online je, že si je zájemce nemůže vyzkoušet. Musí věřit uvedeným mírám a porovnat je s mírami, které naměřil sám na sobě. Bohužel se často stává, že šaty kupujícímu nesednou.

Níže je seznam internetových obchodů, kde lze sehnat kvalitní šaty na svatbu pro hosta levně:

Pro větší jistotu si dáma musí zajít do obchodu, ve kterém si lze šaty vyzkoušet před koupí. V běžných obchodech lze sehnat jednoduché šaty a svatbu a letní šaty na svatbu. Pokud si chce žena pořídit luxusní společenské šaty a svatbu, nabízí se jí možnost šití šatů na míru. Tato varianta je ale velmi finančně nákladná a časově náročná.

A aby se případná finanční investice do šatů vyplatila, je potřeba se o ně také řádně starat. Hedvábné a krajkové šaty by mohl snadno poničit drátový nebo proutěný koš na prádlo. Špinavé šaty je tedy lepší umístit do koše látkového nebo plastového. Čisté šaty by pak měly zásadně viset na ramínku ve skříni, nejlépe v celé své délce.

Publikováno: 15. 05. 2022

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang