Vinted shop – slevové kódy, forum a diskuze

Vinted shop – slevové kódy, forum a diskuze

V posledních letech jsou čím dál více trendy nákupy v „sekáčích“. Tento trend vzrostl na popularitě tak, že vznikla i platforma online second handu. Vinted je online obchodní portál, poskytující svým uživatelům prostor pro výměnu, nákup, prodej a darování oblečení, doplňků, kosmetiky. Jak nakupovat na Vintedu a jak prodávat?

Jak funguje Vinted?

Portál Vinted.cz je založený na principu spoluspotřebitelství. Uživatelé zaregistrovaní na Vinted.cz na svých profilech zdarma uveřejňují inzeráty předmětů – předmět si sami vyfotí, popíší a stanoví jeho cenu.

Jednotlivé transakce pak uzavírají uživatelé mezi sebou a jejich konkrétní průběh a podobu si domlouvají prostřednictvím zpráv na svém profilu na Vinted.cz.

Vinted e-shop oblečení začínal jako portál Votočvohoz v roce 2011, stále se stává že uživatelé hledají Vinted právě pod jménem Votočvohoz, nebo také často s překlepem Vintd. Tvůrci tohoto portálu si byli vědomi tohoto problému, a tak pro jednodušší užívání vytvořili aplikaci pro chytré telefony. Takto se dá pohodlněji prodávat, měnit a nakupovat rovnou přes aplikaci.

Vinted přihlášení

Jako první se člověk zaregistruje a vymyslí si svou přezdívku. Následně vloží o sobě základní údaje – například co za zboží bude prodávat či hledat, jaké velikosti, barvy, značky, jak moc nošené oblečení je – zkrátka vše, co ho napadne.

Při registrování je vhodné autorizovat si profil pomocí emailu či Facebooku, aby ostatní uživatelé věděli, že profil není falešný.

Vinted produkty

V katalogu Vinted je přes tisíce kousků oblečení, bot a doplňků. Lze tam najít oblečení různých značek, například Calzanatta, GAP nebo Cheap Monday, ale také i plavky Zaful. Takto se může zdát vyhledávání vysněného, konkrétního kousku zdlouhavé. Avšak na konci pátrání se můře objevit ten správný kousek.

Alternativou k tomuto obchodu může být Aukro. Zde je možné buď oblečení koupit za pevnou cenu, anebo ho ulovit v aukci. Správný kousek oblečení, hezky střižený, tak akorát barevný, který dobře sedne, může vést ke zvýšení sebevědomí, které je mnohdy třeba například k důležitým jednáním, jako je například sepsání pracovního posudku.

Vedle Vinted nebo Aukra se dá zánovní i nové oblečení nakupovat/prodávat na světoznámém eBay, kde se lze účastnit i online aukcí.
Navštívit eBay je možné zde >

Hledání nemusí bavit každého a právě pro ty které hledání nebaví se doporučuje použít filtr. Do filtru se zadá konkrétní požadavek například „dámské boty Vinted“. Katalog tak ukáže jen produkty, které obsahují tato slova.

Pro podrobnější představu, co lidé hledají a v jakém počtu jsou produkty zastoupené, je zde menší přehled výsledků vyhledávání.

Vyhledávaná položkaPočet výsledků
Kjus37
Bundy Karavíce než 500
Louis Vuitton6
Prada55
Barbour27
Camp David6
Trussardi58
Guccivíce než 500
Pandora15
Dior33

Vinted může sloužit také jako zdroj inspirace. Mnoho lidí si stahuje fotografie z Vinted a následně stejné nebo podobné zboží hledá na internetu. K tomuto účelu se perfektně hodí funkce vyhledávání podle obrázků, kterou nabízí například Google nebo Bing.

Ceny na Vinted

Jeden z faktorů oblíbenosti tohoto portálu je ten, že je tu k sehnání plno zachovalých značkových kousků za zlomek jejich původní ceny. Například oblíbené luxusní kabelky Coccinelle se dají sehnat na Vinted i nové s cedulkou okolo 1000 Kč za to v obchodě stojí v průměru řádově o stovky více.

Pokud je oblečení lehce obnošené je jasné, proč je cena nižší, je to tak i v klasických kamenných secondhandech.

Je tu ale i kategorie oblečení, které uživatelky prodávají ještě s cedulkami z obchodu nebo nenošené a prodávají je za cenu menší, než sežene v daném obchodě. Tyto uživatelky většinou uvádí jako důvod prodeje nevhodný dárek, nebo že mají podobných kousků víc a neunosí tuto věc, proto je pošlou dál a udělají tak někomu radost za zlomek ceny. Ony si tím navíc něco málo přivydělají.

Vinted není zdaleka jediné místo, kde se dá sehnat levné oblečení. Velkou popularitou se můžou pochlubit i weby Wish a Aliexpress. I přes velkou popularitu né každý zná tyto weby a umí je ovládat, proto je dobré před nakupováním se nejprve podívat na to, jak nakupovat na Wish a jak nakupovat na Aliexpressu. Kompletní nabídka AliExpressu se zobrazí po kliknutí na tento odkaz.

Za levným oblečení cestují Češi i do zahraničí a to především do Drážďan a Vídně, kde se nachází často vyhledávaný Primark. Dobrá zpráva pro všechny milovníky tohoto obchodu je, že Primark bude otevřen v Praze na Václavském náměstí již v květnu 2020.

Jak nakupovat na Vinted

V případě, že má člověk konkrétní představu o tom, co chce koupit, je ideální neprohlížet katalog celý, ale využít velmi podrobného filtru, který má Vinted k dispozici.

Vyhledávání v katalogu probíhá tímto způsobem:

  • Zvolí se kategorie, např. ženy -> oblečení -> topy a trička -> blůzy. Potom se nahoře ve výběru zvolí velikost, barva nebo i konkrétní značka.
  • Poté se zobrazí filtrované věci, které se můžou ještě seřadit podle data či ceny (od nejlevnějšího nebo nejdražšího).
  • Velikost oblečení a bot se dá nastavit i přímo v uživatelském profilu. To slouží k tomu, aby se automaticky přednostně zobrazovaly nabídky produktů se zvolenými velikostmi.
  • Další z funkcí je označení věci srdíčkem, tím se věc přidá do kategorie oblíbených předmětů. Předmět se tak dá koupit později, sleduje se změna ceny u něj či zda je ještě dostupný nebo rezervovaný.
V rozdělení kategorie Topy a trička,si lze specifičtější požadavek.

Jak prodávat na Vinted

  • Pro přidání inzerátu je nutné předmět nafotit. Důležité je ho nafotit tak, aby byl opravdu celý vidět, barva vypadala reálně a fotografie nebyla rozostřená.
  • Pokud má předmět nějaké vady, žmolky, chybějící knoflíčky, je dobré to na fotografiích také ukázat.
  • Jakmile jsou nahrané fotografie, zařadí se předmět do příslušné kategorie a zvolí se jeho udaná velikost (oblečení, číslo bot).
  • Dále se vybere stav předmětu, například nový, ve velmi dobrém stavu (drobné vady, obnošený), v dobrém stavu (viditelné vady) atd.
  • Poté se určí jeho cena, která by měla být přiměřená ke stavu věci. Doporučuje se zvolit cenu bez poštovného a na poštovném se následně domluvit s kupujícím.
Při prodeji je nutné vyplnit šablonu pro prodej předmětu.

Prodávat oblečení je možné i na Facebooku. Prodávat na Facebooku není vlastně vůbec složité. Je to možné buď skrz Facebook Marketplace anebo skupiny určené pro prodej.

Poštovné a předání

Do popisu předmětu se píše i cena poštovného, to znamená částka za kterou se předmět odešle poštou. Většinou se posílají balíky jako doporučený balík, z důvodu, že se dá v případě ztráty vyhledat pomocí podacího čísla, a tak obě strany mají jistotu, že se nestal žádný podvod. Při této variantě kupující převede předem peníze na účet prodávajícího.

Další z variant se nabízí dobírka, ta se avšak příliš nedoporučuje. Hlavní důvod, proč se nedoporučuje, je ten že je určité riziko, že kupující si balík nevyzvedne a vám se vrátí balík zpět.

Pokud se jedná o drobnější věc jako je třeba bižuterie, je možné na požádání kupujícího odeslat i jako obyčejný balík. Je důležité však upozornit zájemce, že v tomto případě nenesete za ztrátu zodpovědnost.

Nejlehčí varianta předání je zjistit, zda kupující je ze stejného města nebo okolí jako vy, v tomto případě se může domluvit osobní předání.

Na poštovném může odesílatel ušetřit zřízením si Zákaznické karty České pošty. Tento věrnostní program umožňuje podávat balík o několik korun levněji.

V případě, že chcete nové, nenošené oblečení nakupovat levně a s poštovným zdarma, nabízí se jako alternativa některé z čínských e-shopů. Široký výběr módních kousků nabízí např. LightInTheBox.
Prohlédnout nabídku oblečení na LightInTheBox je možné zde >

Odeslání balíku a hodnocení

Po domluvě s kupujícím se čeká na obdržení peněz na účet, až po připsání se balík odešle. Kupujícímu je dobré poslat číslo zásilky, ať ji může sledovat online.

Jakmile balík kupující obdrží nastane čas hodnocení, které probíhá formou hvězdiček od jedné až po pět a krátkého komentáře s tím, jak obchod probíhal, či zda je zboží v pořádku a odpovídá popisu.

Hodnocení si vymění obě strany. Tyto hodnocení slouží především pro další nakupující jako určité znaménko důvěryhodnosti, zda opravdu nakoupit od tohoto uživatele či nikoliv.

Pokud má samé negativní hodnocení, určitě není dobré uvažovat o nějakém nákupu či výměně. Naopak pokud má samé kladné hodnocení od 4 hvězdiček nahoru, obchod bude s největší pravděpodobností zdařilý.

Když něco není v pořádku, je dobré se hned ozvat druhé straně a řešit tento problém, například domluvit se na vrácení 35 % z částky nebo o jiné kompenzaci.

Může se totiž jednat o nedorozumění, prodávající si třeba vady nemusela všimnout. Proto je dobré nejprve situaci řešit v klidu, až pokud to touhle cestou nejde, udělí se negativní komentář a v případě většího problému se obrací na administrátory Vinted, kteří se pokusí problém s protistranou vyřešit.

Fórum Vinted – diskuze

Vinted není jen o oblečení, kosmetice a doplňcích, ale probíhá zde i fórum uživatelů a uživatelek. Na Vinted fóru se řeší různá témata. Od celebrit až po samostatné uživatelky Vintedu, či rady a doporučení všeho druhu.

Fórum funguje tak, že některá z uživatelek založí téma. Téma může být konkrétní otázka jako třeba „Co říkáte na novou sérii Game of Thrones“? Pod touto otázkou se strhne debata a uživatelky vkládají své názory a můžou vkládat i fotografie.

Náhled na fórum Vinted – je zde opravdu široká škála témat.

Řeší se tu samozřejmě i fashion věci, například jak si poradit se zapraným tričkem. Uživatelky dávají různé rady a triky, jak tento problém řeší ony. Výjimkou nejsou ani módní e-shopy s oblečením, které jsou často předmětem diskuze. Zákazníci zde najdou recenze na mnoho e-shopů, jako je např. Sinsay.

Historie Vinted

Vinted.cz založili v Česku v lednu roku 2011 Janet Lavicka a Lukáš Vala pod názvem Votočvohoz.cz po vzoru litevské výměnné burzy Manodrabuziai.lt (v současnosti Vinted.lt) a německého dceřiného portálu Kleiderkreisel.de.

Kromě Litvy, kde projekt roku 2008 vznikl, a Německa kde portál Kleiderkreisel.de běží od roku 2009, existuje tato sociální síť rovněž ve Francii, USA, Polsku a ve Velké Británii. Podle údajů firmy se plánuje expanze do dalších zemí.

Publikováno: 25. 08. 2020

Štítky:

Jak nakupovatRecenze

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang