Sledování zásilek DHL – jaké jsou možnosti?

Sledování zásilek DHL – jaké jsou možnosti?

Všichni, kteří využívají DHL k doručování svých zásilek, mají hned několik možností, jak svůj balík sledovat. Jak odesílatel, tak příjemce má díky této službě dostatek informací o tom, kde se zásilka zrovna nachází. Celkově se tím minimalizuje riziko ztráty. Jaké má DHL pro sledování zásilky podmínky? Kdo může službu využívat a kolik za to zaplatí?

DHL sledování zásilky (angl. DHL tracking) je služba, kterou společnost poskytuje svým klientům se zákaznickým číslem. Díky němu mají svůj klientský účet a přes něj mohou sledovat i veškeré pohyby svých zásilek. Česká pošta sledování zásilek řeší podobně, jen k tomu využívá podací číslo. Setkat se lze také se sledováním zásilky DPD a PPL.

Nástroje pro sledování zásilky DHL

Aby bylo sledování zásilky co možná nejsnadnější, nabízí DHL několik možností. Balík a jeho trasu lze sledovat na počítači nebo na mobilním telefonu. Dostupné jsou všem zákazníkům DHL, a to bezplatně.

TIP: Jak funguje dobírka u soukromé přepravní společnosti DHL popisuje tento článek.

DHL eTrack

Pro využívání DHL eTrack potřebuje uživatel pouze funkční e-mail. Nezáleží na tom, zda v mobilu nebo na počítači. Stačí napsat e-mail na adresu track@dhl.com a do obsahu e-mailu napsat číslo nákladového listu. Uvést do jednoho e-mailu lze až 50 čísel nákladových listů.

S DHL eTrack lze sledovat až 50 balíků najednou, a to jen prostřednictvím e-mailu.

Systém DHL automaticky dohledá trasu jednotlivých balíků a během několika minut zašle zpět odpověď. Ta bude obsahovat aktuální stav všech požadovaných zásilek.

Jestliže odesílat požaduje odpověď od DHL zaslat i jiným osobám, stačí do pole kopie uvést e-mailové adresy těchto osob.

DHL Express SMS

Na podobném principu funguje také služba DHL Express SMS. V tomto případě se posílá SMS s číslem nákladového listu na číslo +44 7720 33 44 55 a během chvilky přijde zpětná SMS se stavem zásilky. Tuto zprávu automaticky zkopírovat jiným osobám nelze. Příjemce ji však může jednoduše přeposlat komu chce tak, jak je tomu u běžných textových zpráv.

DHL Proview

Automatické sledování zásilek v reálném čase on-line. To je služba DHL Proview, kterou mohou využít všichni majitelé zákaznického čísla DHL Express. Zásilky se sledují na internetu a kromě informací o balíku v reálném čase jsou součástí služby i různá upozornění.

Informace o zásilce DHL mohou přicházet emailem nebo SMS. A kromě samotného zákazníka DHL může upozornění dostávat i kdokoliv jiný, koho uživatel uvede. Každý si navíc může zvolit jaké upozornění bude dostávat, jakým způsobem a komu ještě budou tato data odesílána.

Díky DHL Proview si klient může své zásilky různě filtrovat – podle zákaznického čísla, čísla nákladového listu, stavu, data odeslání apod.

Sledování zásilky pro příjemce – jak na to?

Zatímco výše uvedená řešení se hodí hlavně pro odesílatele, většinu lidí spíše zajímá, jak sledovat zásilku DHL z pozice příjemce.

Přes DHL Express posílá zásilky řada e-shopů. Hojně je využíván především ze strany zahraničních prodejců, a to i čínských prodejních gigantů typu AliExpress. Skrze DHL posílají z AliExpressu zboží především menší prodejci a je vhodné tuto dopravu zvolit i při objednání dražšího výrobku. Sledování zásilky z Číny je díky DHL systému velice jednoduché. Pakliže to zákazník požaduje a předá DHL plnou moc, zajistí firma také proces proclení zboží z Číny.

Možnost poslat zboží prostřednictvím DHL nabízí mimo jiné také AliExpress. Prezentuje to v informacích týkající se dopravy.

Ale zpět ke způsobu DHL sledování. Bez sledovacího čísla to nejde. Většina prodejců toto číslo svému zákazníkovi běžně poskytuje. V praxi se ale především u čínských e-shopů stává, že uvedené sledovací číslo není „opravdové“.

Čínští prodejci někdy dávají falešné číslo velmi brzy po objednání kvůli tomu, že odbavení vypadá rychlejší. Fakticky zboží obvykle skutečně odešlou, sledovací číslo už ale neopraví. V takovém případě se doporučuje prodejce přímo kontaktovat a vyžádat si správné sledovací číslo. Obvykle to není problém.

Pakliže je k dispozici sledovací číslo, ověření stavu objednávky už nepředstavuje žádný problém. Stačí najet na stránky www.dhl.cz a kliknout na ikonu Sledovat zásilku. Otevře se formulář Track & Trace, do kterého stačí vepsat sledovací číslo. Systém poté zobrazí relevantní informace k požadované zásilce.

Sledování zásilky DHL probíhá skrze webový formulář, kam stačí vepsat sledovací číslo. Formáty čísel se mění podle toho, o jakou službu DHL se jedná.

Prostřednictvím webového formuláře je možné sledování zásilky DHL Express, sledování zásilky DHL Freight (divize DHL zaměřená na nákladní silniční a železniční přepravu) nebo třeba sledovat zásilku přepravovanou společností PPL (člen skupiny DHL).

Komu se zalíbilo třeba nakupování značkových věcí na AliExpressu nebo v jiném čínském e-shopu, který posílá zboží přes DHL, pravděpodobně má na cestě zásilek více. Není zapotřebí vyhledávat každou zvlášť. Do vyhledávacího pole lze zadat až 10 sledovacích čísel, stačí je oddělit čárkou nebo klávesou enter.

Publikováno: 07. 08. 2020

Štítky:

Sledování zásilek

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang