Sledování zásilky z Číny

Sledování zásilky z Číny

Čínské e-shopy jsou díky své široké nabídce zboží a nízkým cenám stále oblíbenější i u českých zákazníků. Na zásilku je však třeba čekat poměrně dlouho, obvykle tři až osm týdnů. Výhodou je možnost sledování zásilek z Číny, díky kterému lze zjistit jejich přesnou polohu. Kde a jak zahraniční zásilku z Číny sledovat? A jak postupovat v případě, že ji příjemce vůbec neobdrží?

Co je potřeba ke sledování zásilek z Číny?

Jak fungují nákupy z Číny ví dnes téměř každý, avšak postup pro sledování zásilky z Číny nemusí být všem známý. Jak na to? Aby bylo možné zásilku sledovat, je potřeba zjistit její číslo, tzv. Tracking Number (Track No). Číslo balíku však automaticky poskytují pouze někteří prodejci. Jedná se především o ověřené čínské e-shopy, mezi něž patří například AliExpress, DealExtreme, CooliCool nebo LightInTheBox. Například na sledování zásilek z AliExpressu jsou převážně kladné recenze.

Tracking Number je v těchto případech k nalezení v zákaznickém účtu na daném e-shopu. Například na oblíbeném AliExpressu jej lze najít po kliknutí na pole „My orders“ v detailu objednávky. Podobně je to u všech prodejců, kteří číslo pro sledování zahraničních zásilek z Číny poskytují.

K objednávkám z některých obchodů je sledovací číslo poskytováno pouze za příplatek, u jiných zase jen k zásilkám od určité hodnoty. Každý čínský internetový obchod má svá vlastní pravidla.

Weby pro sledování zahraničních zásilek z Číny

Ti, kteří při nákupu z Číny sledovací číslo získali, si mohou zásilku vyhledat na těchto internetových stránkách:

Oba zmíněné weby jsou velmi přehledné a dostupné v češtině. Pro sledování zásilky z Číny je potřeba pouze zadat číslo zásilky do vyhledávacího pole.

Na obou stránkách je možné vyhledat balíčky přepravované jakýmkoliv dopravcem.

Služba 17track.net umožňuje snadno sledovat zásilku z Číny.
Na stránce 17track.net je možné sledovat zásilku z Číny snadno a v češtině.

Webová stránka 17track.com patří mezi nejvýkonnější platformy pro sledování zásilek. Díky tomu, že umožňuje sledovat všechny čínské dopravce, není nutné navštěvovat stránky jednotlivých přepravních společností. Služba je dostupná také jako aplikace pro mobilní telefony s operačním systémem iOS nebo Android.

Web tnt.com je další možností, jak rychle vyhledat polohu zahraniční zásilky z Číny.
Web tnt.com je další možností, jak rychle vyhledat polohu zahraniční zásilky z Číny.

Na totožném principu funguje i platforma tnt.com. V případě dotazů týkajících se zásilky je navíc možné kontaktovat zákaznický servis a zeptat se na cokoliv, co není jasné. Sledovat zásilku z Číny lze také pomocí mobilní aplikace TNT, která je rovněž ke stažení v Google Play a App Store.

Sledování zásilky z Číny na území ČR

Poté, co se sledovaná zahraniční zásilka z Číny dostane na území ČR, je možné ji sledovat také na webu českého přepravce.

Pokud byla zásilka zaslána přes China Post nebo Hong-Kong Post, bude ji doručovat Česká pošta. V případě, že byl balík odeslán přes jednoho z menších čínských přepravců, bude pravděpodobně doručován službou DHL.

Sledování zásilky DHL

Poslání zásilky přes DHL se vyplatí především pro dražší zboží vybrané na AliExpressu. Pakliže dá příjemce společnosti DHL plnou moc, zajistí za něj kompletní celní proces.

Sympatické je také detailní sledování zásilky DHL. A to jednoduše prostřednictvím webového formuláře. Aby vše fungovalo, jak má, musí mít příjemce k dispozici sledovací číslo balíku. To se vepíše do webového formuláře a systém zobrazí aktuální stav zásilky.

Pokud příjemce nemá k dispozici sledovací číslo, stačí si o něj konkrétnímu prodejci AliExpressu napsat. Obvykle nemají s jeho posláním prodejci problém.

Ztracená zásilka z Číny

Co znamená, když se poloha sledované zásilky dlouho nemění? A co když je na výše zmíněných webech uvedeno, že se balík nachází v ČR, ale k příjemci se dosud nedostal?

Takové situace bohužel mohou nastat a jejich vysvětlením často je, že se balíček při přepravě zkrátka ztratil. V těchto případech toho příjemce moc nenadělá, protože až do okamžiku převzetí je za zásilku zodpovědný odesílatel. Jedinou možností je tedy kontaktovat daný e-shop nebo soukromého prodejce. Poté bude na něm, aby problém vyřešil.

U ověřených čínských obchodů v těchto případech nebývá problém a zákazník se nemusí bát, že by přišel o zboží i peníze. Určitě je proto dobré si před nákupem zboží z Číny přečíst recenze na vybraný e-shop a vyvarovat se takovému, který má z nějakého důvodu mnoho špatných hodnocení. Nevýhodou v těchto případech je, že uhradit objednávku je možné pouze předem. Za levné zboží z Číny na dobírku nezaplatíme kvůli potenciálním ztrátám při nepřevzetí zásilky. V každém případě tedy bude nutné vyčkat, až daný e-shop zašle peníze zpět na účet nakupujícího.

Někdy může být zásilka také zadržena na celnici, o čemž je ale příjemce informován písemnou formou. Pak je buď nutné doplatit DPH a někdy i clo, nebo zaplatit poplatek za celní deklaraci. Více informací se lze dočíst v článku Clo a DPH z Číny.