Platba na dobírku – Česká pošta, Zásilkovna

Platba na dobírku – Česká pošta, Zásilkovna

Dobírka je stále jistota. Patří k nejoblíbenějším metodám, jak zboží objednané na internetu zaplatit. Za platbu dobírkou je třeba připlatit, nicméně klient má jistotu, že zásilku opravdu dostane. Jak funguje dobírka? Jak funguje platba na dobírku? Jak funguje dobírka na poště a jak funguje dobírková služba?

Dobírka se jako metoda platby stále drží mezi těmi nejvyužívanějšími, přestože k ní přibyla celá řada dalších možností. Nabízí ji prakticky každý český e-shop a využít lze jak u České pošty, tak i u soukromých dopravců jako je Zásilkovna, GLS, PPL, DHL, DPD a další.

Smyslem dobírky je snížit kupujícímu riziko podvodu. Kupující má jistotu, že zaplatí až při převzetí zboží, které si může před samotným zaplacením prohlédnout.

Dobírka umožňuje zaplatit zboží až při převzetí, což je stále hlavní důvod, proč na ní spoléhá tolik zákazníků. Dobírka zaručuje, že nakupující svůj balík opravdu dostane.

Co je dobírka a jak funguje?

Dobírka je v České republice zažitý způsob platby, jak funguje dobírka a jak funguje platba na dobírku vyzkoušela většina nakupujících. Adresát zaplatí za dodanou věc až tomu, kdo ji přiveze. Poštovnímu doručovateli nebo kurýrovi soukromé přepravní společnosti.

Dobírka má tu výhodu, že nákup urychluje. Stačí zvolit tento způsob dopravy a platby a zákazník nemusí vyplňovat údaje ze své platební nebo kreditní karty nebo jiné platební formuláře.

Co je u dobírky asi největší výhoda? Za velkou výhodu považuje většina nakupujících to, že než za zboží zaplatí, dostanou balík do ruky. Odpadá riziko, že by prodejce zboží vůbec neodeslal.

Jak funguje platba na dobírku z pohledu prodejce? Je nevýhodná. V případě, že zákazníci své objednávky nevyzvedávají, vznikají obchodníkovi zbytečné náklady na logistiku.

Jak funguje platba na dobírku ohledně ceny? Liší se podle konkrétního prodejce. Cenu dobírky musí prodejce zveřejnit na svých webových stránkách, ve svém e-shopu anebo o ní jinak informovat adresáta.

Nákupy zboží z Číny sice dobírku neumožňují, nabízí však službu „sledování zásilky“. Díky „sledování zásilky“ je kupující neustála informován o stavu své objednávky.

TIP: Mnoho lidí vyhledává nákupy zboží z Číny. Čínské e-shopy umožňují různé platební metody, zboží z Číny na dobírku však platit nelze. Výjimkou je e-shop Airycloth, který dobírku umožňuje. Díky aplikacím pro sledování zásilky z Číny je však možné mít neustále přehled o tom, kde se balík právě nachází.

Například díky sledování zásilky z AliExpressu lze předejít potížím ještě před uplynutím ochranné lhůty.

Jak funguje dobírka na České poště

U České pošty lze aplikovat dobírku na tyto služby:

  • obchodní balík –  je dražší, avšak putuje kratší dobu
  • standardní balík – je levnější, avšak putuje dvojnásobně dlouho

K poslání balíku je třeba vyplnit podací lístek. Na podací lístek při dobírce se píše dobírková částka pouze číslicí. Na balík píše odesílatel kromě své adresy doprava nahoru také následující: „Dobírka: xxx Kč. Do závorky je vhodné napsat částku i slovy.

K poslání balíku na dobírku je třeba také vyplnit dobírkovou poukázku. Vybrat si odesílatel může ze dvou poukázek:

  • poštovní dobírková poukázka A
  • poštovní dobírková poukázka C

Poštovní poukázka A slouží k vybrání dobírky pošťákem a částka se odesílateli připíše na bankovní účet. Proto je nutné uvádět na poukázku A číslo bankovního účtu.

Poštovní poukázka C slouží k vybrání dobírky pošťákem a částku si pak odesílatel vybere na své poště v hotovosti. Poštovní poukázka C je dražší než poštovní poukázka A, u které se částka připíše na účet odesílatele. Proto je výhodnější využít poštovní poukázku A, pokud má odesílatel bankovní účet.

Dobírku lze vybírat u těchto služeb České pošty:

doporučené psaníbalík do rukydoporučený balíček
balík na poštubalík expresEMS
balík nadrozměrcenný balíkcenné psaní

Formuláře na vyplnění odeslání balíku na dobírku lze stáhnout z webových stránek České pošty.

Pro podrobné informace o tom jak funguje dobírka na poště u konkrétních balíků je vhodné navštívit webové stránky České pošty nebo se informovat přímo na přepážce.

Cena dobírky u České pošty

Cena dobírky – poukázka A:

U doporučeného psaní, doporučeného balíčku a cenného balíku se připlácí 44 Kč při dobírce do 5 000 Kč. Při doběrečné částce mezi 5 001 – 50 000 Kč se platí 55 Kč a pak za každých dalších započatých 10 000 Kč se platí 6 Kč.

U balíku do ruky a balíku na poštu se připlácí 53 Kč  při dobírce do 5 000 Kč. Při doběrečné částce mezi 5 001 – 50 000 Kč se platí 67 Kč a pak za každých dalších započatých 10 000 Kč se platí 7 Kč.

Poštovní dobírková poukázka typu A.

Cena dobírky – poukázka C:

U doporučeného psaní, doporučeného balíčku a cenného balíku se připlácí 49 při dobírce do 5 000 Kč. Při doběrečné částce mezi 5 001 – 50 000 Kč se platí 60 Kč a pak za každých dalších započatých 10 000 Kč se platí 11 .

U balíku do ruky a balíku na poštu se připlácí 59 při dobírce do 5 000 Kč. Při doběrečné částce mezi 5 001 – 50 000 Kč se platí 72 Kč a pak za každých dalších započatých 10 000 Kč se platí 13 .

Poštovní dobírková poukázka typu C.

Jak poslat balík na dobírku se Zaslat.cz

Poslat balík na dobírku je možné také prostřednictvím služby Zaslat.cz. Tato služba je výhodná zejména v tom, že ušetří mnoho času stráveného ve frontě na poště. Služba zásilku vyzvedne, doručí a vybere také dobírku – jediné, co člověk musí udělat, je zabalit balík a vyplnit objednávku na Zaslat.cz.

Zaslat.cz tak umožňuje jednoduchý způsob, jak poslat balík na dobírku a doručit jej do druhého dne kamkoliv po ČR. Služba doručuje také na Slovensko, a to nanejvýš do dvou dnů. Jak to tedy všechno funguje? Celý proces je velmi jednoduchý.

Odeslání balíku na dobírku se službou Zaslat.cz

Odeslání balíku na dobírku skrz službu Zaslat.cz je snadnou záležitostí. Stačí vyplnit údaje o odesílateli, adresátovi a zásilce. Je také potřeba zadat výši dobírky, kterou je možné navýšit o cenu přepravného. Kurýr poté od příjemce vybere jak dobírku, tak cenu přepravného.

Balík je možné poslat na dobírku až do výše 250 000 Kč, většinou se však za zásilku neplatí víc než 39 Kč. Ceny se mění podle zvoleného dopravce, kterými jsou v tomto případě GLS, DPD nebo Toptrans, který je určen zejména pro velkoobjemové zboží.

V objednávce je také třeba uvést číslo účtu, na který dobírku služba proplatí. Dobírka se proplácí nejpozději do 7 pracovních dní od předání zásilky příjemci, je však pravděpodobné, že se stihne proplatit ještě dříve.

Jak funguje Zásilkovna na dobírku?

Zásilkovna je česká přepravní společnost, poskytující komplexní logistické služby pro internetové obchody. Zásilkovna nabízí také službu Mezi námi, která umožňuje přepravu zásilek mezi fyzickými osobami. Jak funguje zásilkovna na dobírku?

Za dobírku u Zásilkovny zaplatí odesílatel 12-19 Kč, tato částka se přičte k finální ceně za doručení. Navíc lze zadat jakoukoliv částku, kterou uhradí příjemce. Odesílatel zadává číslo účtu, na který poté dorazí platba za zásilku.

Zásilkovna nabízí také mobilní aplikaci, která zjednodušuje využívání služby. Přímo do aplikace lze napsat číslo účtu, na které do 10 dnů od vyzvednutí zásilky příjemcem přijde částka za doběrečné.

Služby přepravní společnosti Zásilkovna jsou velmi oblíbené díky husté síti výdejních míst.

Jak poslat balík přes Zásilkovnu na dobírku?

Dříve tato služba byla umožněna pouze e-shopům, teď už se však i fyzické osoby mohou zajímat o to, jak poslat balík přes Zásilkovnu na dobírku. Postup u obou je velmi podobný s tím rozdílem, že fyzické osoby využívají místo webových stránek aplikaci Zásilkovny.

Nejprve je třeba se do aplikace přihlásit, kliknout na tlačítko „Odeslat zásilku“ a poté zadat jméno, telefon a e-mail příjemce. Dalším krokem je výběr výdejního místa a dalších služeb, jako je právě Zásilkovna na dobírku. Cena zasílání balíčků se od předchozích let mírně zvýšila, s tím je tedy třeba počítat. Vcelku to ale finančně vychází velmi dobře a je to zřejmě jeden ze způsobů, jak nejlevněji odeslat balík.

Po vybrání doplňkových služeb, jako je např. dobírka, přijde vygenerované heslo, kterým je třeba se identifikovat na pobočce, na které se bude balík odesílat. Proces jak poslat před Zásilkovnu na dobírku tak není vůbec složitý.

Zásilkovna – cena balíčku

Jak je na tom Zásilkovna a cena balíčku? To se liší od jeho hmotnosti a typu služby. Balíček je možné odeslat až do hmotnosti 10 kg, přičemž cena u zásilky do 1 kg začíná na 79 Kč. Večerní doručení je také dražší než klasické doručení. U menších balíčků je nejvýhodnější doručení na výdejní místo.

SlužbaCena do 1 kgCena do 2 kgCena do 5 kgCena do 10 kg
Doručení na adresuod 79 Kčod 79 Kčod 79 Kčod 99 Kč
Večerní doručeníod 120 Kčod 120 Kčod 120 Kčod 150 Kč
Doručení na výdejní místood 47 Kčod 47 Kčod 47 Kčod 128 Kč

Cena dobírky u Zásilkovny se také liší podle typu doručení a podle hmotnosti dané zásilky. Při klasickém doručení je u všech balíčků cena dobírky 19 Kč, u večerního doručení a doručení na výdejní místo dobírka vyjde na 12 Kč.

Častým dotazem také bývá, kdy u Zásilkovny na dobírku přijdou peníze. Zásilkovna uvádí, že dobírky jsou dle hrazeny do 10 pracovních dnů po doručení zásilky. Dobírka je hrazena na bankovní účet zadaný v klientské sekci zákazníka.

Jak funguje dobírková služba u dalších přepravních společností?

Podobně jako u České pošty lze využít dobírku také u soukromých přepravních společností jako je DPD, GLS, PPL a další. Jak funguje taková dobírková služba? Obvykle je jednodušší a levnější než dobírka u České pošty. Pouze nabídka druhů balíků není tolik pestrá.

Cena dobírky se liší v závislosti na poskytovateli služby, na typu odesílaného balíku, na nastavení doběrečných služeb a dalších detailech. Většinou se pohybuje v řádu desítek korun.

U soukromých přepravních společností stačí online objednat přepravu balíku a zatrhnout u ní možnost dobírky. Online se posílají i tzv. dobírková data. K tomu si pro odesílaný balík většinou přijede kurýr až k odesílateli domů.

Adresátovi přiveze balík kurýr také až domů. Předem prostřednictvím SMS nebo emailem nahlásí dobu předávání balíku a také částku, kterou bude adresát platit. Dobírku lze zaplatit hotově, často však i platební kartou, pokud to umožní odesílatel balíku.

Dokud dobírku adresát nezaplatí, balík nedostane. Adresát může také převzetí odmítnout písemným prohlášením ve formuláři, který má k dispozici kurýr.

U soukromých přepravních společností bývá odesílání a přijímání balíku na dobírku obvykle jednoduché, levné a rychlé.

Ihned po převzetí lze balík a jeho obsah zkontrolovat, případně reklamovat doručení – když je jeho obsah poškozen převozem. K tomu slouží jiný formulář. Kurýr ho také musí mít u sebe.

Po zaplacení dobírky adresátem má soukromý doručovatel smluvený počet dní na to, aby peníze převedl na účet odesílatele. Většinou bývá nastaven na 1 – 3 dny.

TIP: Možnost platby na dobírku nabízí řada českých i zahraničních e-shopů. Například Zalando, Zoot, Gant, Bonami, Bighome, Giftlab a mnoho dalších.

Zboží z Číny na dobírku

Platbu na dobírku využívají zejména zákazníci, kteří nemohou platit kartou přes internet anebo zkrátka nechtějí. U nákupu v ČR je to poměrně jednoduché, je však také možné platit na dobírku zboží z Číny? Odpověď je v tomto případě velmi jednoduchá – nelze.

V zahraničí není dobírka tak rozšířená jako u nás a navíc je vcelku nákladná. Zahraniční e-shopy tuto platební metodu tedy často nenabízejí, a zaslat proto zboží z Číny na dobírku není možné. Výjimkou je e-shop Gearbest, který na určité produkty tuto platební metodu uplatňuje.

Publikováno: 13. 03. 2021

Štítky:

Jak nakupovat

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang