TomTop e-shop – recenze, zkušenosti

TomTop e-shop – recenze, zkušenosti

Když se řekne sousloví „čínské e-shopy“, většina lidí si vybaví především nejznámější AliExpress. Je jich ale ve skutečnosti podstatně více. Spolehlivým a oblíbeným čínským internetovým obchodem s levným zbožím a širokým sortimentem je také TomTop. Jak nakupovat v tomto e-shopu? Čím se liší od ostatních? A co všechno nabízí?

Čínský e-shop TomTop vznikl již před deset lety. Nabízí podobné zboží, jaké je typické pro většinu asijských prodejních portálů. Jedná se o drobnou elektroniku, mobilní telefony, fotoaparáty, tablety, levné oblečení, módní doplňky, šperky a hodinky, hračky, sportovní potřeby a potřeby do domácnosti, dekorace a mnoho dalšího.

Mezi specifické zboží, které TomTop nabízí ve větším rozsahu než ostatní čínské e-shopy, patří RC modely a speciální nástroje. V případě RC modelů zde zájemce sežene kvadrokoptéry, auta na dálkové ovládání nebo RC modely letadel.

Co se týká speciálních nástrojů, v nabídce se nachází poměrně rozsáhlý sortiment lékařských nástrojů (např. endoskop), přístrojů používaných ve stavebnictví (např. laserový metr), případně různé testery a analyzátory.

Na TomTopu lze nakupovat i v češtině, a to díky webovým překladačům. Asi není potřeba uvádět, že oficiální česká jazyková mutace webu TomTop k dispozici není.

Registrace na TomTop

Aby mohly nákupy začít, je zapotřebí TomTop registrace. Stejný postup má také AliExpress nebo Wish. Registrace není potřeba se obávat. Zadává se pouze e-mail a vyžaduje se heslo. Žádné další údaje není zapotřebí TomTopu sdělovat. Pro někoho to může být významná informace, protože své osobní údaje nechce zbytečně „posílat do světa“.

Na vyplnění registračního formuláře stačí opravdu jen pár vteřin.

Registrací vznikne zákaznický účet, v rámci kterého může zákazník sledovat historii svých objednávek a také mimo jiné i sledovat zásilku.

Sledování zásilky TomTop probíhá prakticky ve dvou fázích – jednak v procesu zpracování a poté i po odeslání zboží směrem k zákazníkovi. V rámci první fáze lze balík sledovat právě skrze zákaznický účet. Poté, co zboží opustí sklady TomTopu, zasílá se adresátovi e-mail. Ten obsahuje, kromě jiných informací, také odkaz na web, na kterém lze zásilku sledovat.

Jak vybírat zboží

Jednotlivé produkty jsou přehledně kategorizovány v levém menu na home page portálu TomTop. Odtud lze výběrem kategorie najít požadované zboží, nakupující ale může využít i přímé vyhledávání skrze vyhledávací lištu.

Možná podstatnější, než vyhledat zboží na webových stránkách, je zjistit, o jak kvalitní zboží se jedná a zda v reálu odpovídá prezentaci. K tomu slouží hodnocení pod každým produktem. V něm může každý, kdo už dané zboží zakoupil, ostatním sdělit své postřehy.

Platba a doprava

Při úhradě zboží nakoupeného na TomTop může nakupující využít hned několik způsobů. Na rozdíl od AliExpressu lze platit prostřednictvím PayPal, což je jedna z nejbezpečnějších variant. Podobnou bezpečnost nabízí také platba kreditní kartou, což TomTop umožňuje také. Zboží nakupující dále může uhradit bankovním převodem nebo případně jinými zahraničními platebními způsoby (Boleto, Qiwi aj.).

Na TomTopu není možné hradit zboží dobírkou. Respektive to není umožněno českým nakupujícím. V některých výjimečných případech dobírku TomTop akceptuje – platí to ovšem jen pro Spojené Arabské Emiráty, Saúdskou Arábii, Omán nebo Kuvajt.

Co se týká dopravy, může TomTop poměrně překvapit. Má totiž k dispozici sklady i v rámci Evropské unie, proto se zboží k českým zákazníkům může dostat podstatně dříve než u již zmiňovaného AliExpressu. Obvyklá dodací lhůta činí 10 až 20 dnů při zasílání z Číny a maximálně 7 dnů při zasílání z některého z evropských skladů.

Doprava bývá většinou zdarma. U zboží, kde tzv. free shipping nabízen není, záleží cena za dopravu na produktu, umístění, způsobu dopravy a skladu. Nakupující na TomTop musí také počítat s platbou cla a DPH z Číny.

TomTop coupon a další možnosti slev

Nákupy na TomTop mohou být levnější díky tzv. TomTop coupon. Jedná se o slevový kupon na 50 dolarů. Získá ho každý, kdo se zaregistruje k odběru newsletteru. Na první nákup navíc TomTop poskytuje další slevu ve výši 8 %.

S nabídkou slevy na první nákup pracuje mnoho českých e-shopů. Nabízí ji ale i čínský TomTop.

Zájemcům o zlevněné zboží na TomTop se vyplatí nahlédnout do speciálních kategorií – například Deals (výhodné nákupy) nebo Clearance (likvidace zboží). Položek v těchto kategoriích není mnoho, obvykle jen pár kusů nebo maximálně desítek kusů. Slevy se ovšem šplhají třeba až k 60 procentům.

Recenze na TomTop

TomTop recenze často zmiňují cenovou úroveň zboží. Některé zboží totiž vyjde na jiných čínských e-shopech levněji a na TomTopu je zbytečně předražené. Negativně recenzenti hodnotí také zákaznický servis.

V podstatě veškerý kontakt (vč. reklamací) se děje prostřednictvím e-mailu a nezřídka se stává, že na zákazníkův dotaz nepřijde odpověď, případně se komunikace neúměrně táhne.

Naopak kladné hodnocení získává doba doručení a široký sortiment. TomTop se obecně považuje za spolehlivý e-shop a není zapotřebí se nákupu obávat.

Publikováno: 16. 11. 2020

Štítky:

ČeskyJak nakupovatRecenze

Copyright © 2023 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang