Zboží z Číny na dobírku – e-shopy a platby

Zboží z Číny na dobírku – e-shopy a platby

Nákupy přes internet upřednostňuje stále větší počet lidí. Pro některé je pohodlnější zaplatit kartou ihned, jiní z různých důvodů volí dobírku. Jak je to s možnostmi platby v čínských e-shopech? Můžeme vůbec levné zboží z Číny na dobírku zaplatit?

Dobírka je v České republice stále velmi oblíbenou metodou platby. Využívají ji zejména ti, kteří nechtějí či nemohou platit kartou přes internet, nemají bankovní účet apod.

Oblíbený čínský e-shop AliExpress nabízí novým zákazníkům slevový kupón se slevou $2 na jakékoliv zboží při nákupu nad $3.
Uplatnit slevu na AliExpressu je možné zde >

Dobírka má jistě své výhody, v zahraničí však není tolik rozšířená jako u nás a navíc je poměrně nákladná. Proto tuto platební metodu zahraniční internetové obchody vůbec nenabízejí a za zboží z Číny na dobírku zkrátka platit nelze.

Jedním z mála e-shopů, který platbu na dobírku nabízí je Gearbest. Tato možnost se však netýká veškerého sortimentu, ale pouze vybraných produktů.

Mezi důvody, proč čínské e-shopy vyžadují platbu předem, patří vysoké náklady na poštovné a potenciální ztráty v případě nepřevzetí zásilky.

Na dobírku platit nelze, přesto není třeba se nákupů v čínských e-shopech obávat.
Na dobírku platit nelze, přesto není třeba se nákupů v čínských e-shopech obávat.

To, že za levné zboží z Číny na dobírku nezaplatíme, by nás však nemělo automaticky od nákupů z Číny odradit. Budeme-li dodržovat určitá pravidla pro bezpečný nákup, žádné potíže nehrozí.

Díky aplikacím pro sledování zásilky z Číny je navíc možné mít neustále přehled o tom, kde se balík právě nachází, a pokud zpozorujeme nějaké nesrovnalosti, stačí kontaktovat daného prodejce. Například díky sledování zásilky z AliExpressu lze předejít potížím ještě před uplynutím ochranné lhůty. Nyní se však pojďme podívat na specifika jednotlivých způsobů úhrady, které jsou zákazníkům nabízeny.

Proč nakupovat na čínských e-shopech?

Mezi nejznámější čínské e-shopy patří rozhodně Temu, AliExpress and LightInTheBox. Tyto e-shopy jsou oblíbené čínské platformy elektronického obchodu, které nabízejí širokou škálu produktů za přijatelné ceny.

Proč nakupovat zrovna na těchto platformách?

Temu nabízí širokou škálu produktů, od oblečení a doplňků až po elektroniku, domácí potřeby a dokonce i nábytek.

AliExpress nabízí zřejmě největší výběr produktů ze všech čínských e-commerce platforem. Zákazníci zde mohou najít téměř vše, na co si vzpomenou, od běžných domácích potřeb až po vzácné sběratelské předměty.

LightInTheBox je známý svými kvalitními výrobky, zejména v oblasti elektroniky a oblečení.

A jak lze za takové zboží na čínských e-shopech platit?

Platba kartou

Většina obchodníků jako jednu z možností platby uvádí kreditní kartu, nicméně naprosto bez problémů lze objednávku uhradit také kartou debetní. Platba kartou je pro velkou část nakupujících jedinou možností a ve většině případů se jí není třeba obávat.

Výhodou je její rychlost a jednoduchost. Zákazník dokončí objednávku a je přesměrován na zabezpečenou stránku, na níž vyplní požadované údaje – obvykle číslo karty, datum expirace a kontrolní CVV/CVC kód ze zadní strany karty. Tím je proces dokončen a už zbývá jen vyčkat na doručení zásilky.

Platba přes PayPal

Další možností bývá platba pomocí služby PayPal. Jedná se o platební systém, který funguje jako prostředník mezi e-shopem a jeho platební kartou. Platba pomocí PayPal je považována za vůbec nejbezpečnější, protože se číslo karty zadává pouze na PayPal účet. Prodejce tak tyto údaje nikdy nezíská.

Výhodou je, stejně jako u platby kartou online, rychlý a levný převod peněz do zahraničí. Naopak nevýhodný pro někoho může chybějící překlad stránek do českého jazyka.

AliExpress měl Paypal v minulosti v nabídce platebních metod. Nyní už ovšem k dispozici není. A to z důvodu nevýhodného kurzu pro všechny majitele účtu, kteří nemají výchozí měnu USD. Nabízí ho ale jiné čínské e-shopy, například Shein, Wish nebo TomTop.

Další platební metody

Čínští prodejci často nabízejí i jiné, méně známé platební metody. Například převod prostřednictvím Western Union je jednou z možností, jak platit na AliExpressu, Zaful, TinyDeal nebo LightInTheBox. Jedná se o službu, která umožňuje rychlé zaslání peněz do zahraničí bez nutnosti vlastnit bankovní účet. Nevýhodou jsou však poměrně vysoké poplatky.

Noví zákazníci e-shopu Zaful mají možnost získat 15 % slevu při registraci.
Nakupovat zboží na Zaful se slevou 15 % >

Objednávku lze často uhradit také pomocí klasického bankovního převodu či virtuální peněženky Qiwi a Skrill. Platbu převodem či pomocí peněženky Skrill nabízí například e-shop DHgate.o

Platba kartou je nejsnazší platební metodou pro české zákazníky čínských e-shopů.
Platba kartou je nejsnazší platební metodou pro české zákazníky čínských e-shopů.

Jak na bezpečný nákup v čínských e-shopech

Skutečnost, že levné zboží z Číny na dobírku platit nelze, pochopitelně některé zákazníky odradí. Častým důvodem jsou obavy z toho, že předem zaplacené zboží nikdy nedorazí a nakupující už neuvidí ani své peníze. Uvádíme proto základní pravidla pro bezpečný nákup čínského zboží, při jejichž dodržování lze snadno předejít veškerým zmíněným komplikacím.

Nakupovat u ověřených prodejců

Čínských e-shopů, které jsou ověřené zákazníky, je nespočet. Nabízejí takřka vše, na co si jen lze vzpomenout a navíc je zaručeno, že při nedodání zásilky z důvodu ztráty při přepravě zákazníkovi vrátí peníze. V případě nespokojenosti je také snadné zboží z číny reklamovat či vrátit.

Mezi ověřené čínské e-shopy patří:

 • AliExpress.com
 • BangGood.com
 • CooliCool.com
 • DHgate.com
 • Dx.com (DealExtreme)
 • FocalPrice.com
 • GearBest.com
 • Geekbuying.com
 • LightInTheBox.com
 • MiniInTheBox.com
 • SammyDress.com
 • SheIn.com
 • TinyDeal.com
 • Wish.com
 • Zaful.com

Při nákupu z méně známého internetového obchodu je určitě dobré si přečíst recenze a zjistit, zda je daný prodejce solidní či ne. Hodnocení ostatních zákazníků je ostatně jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout podvodnému e-shopu.

Vybrat e-shop, který využívá 3D-secure systém

Jedná se jeden z nejlepších systémů pro bezpečné platby kartou. Kromě čísla karty, platnosti a CVV/CVC kódu vyžaduje ještě dodatečnou identifikaci v podobě ověřovacího kódu, který banka zašle na telefonní číslo nakupujícího. Často jej lze najít také pod názvy Verified by Visa nebo MasterCard SecureCode.

Hlavní výhodou tohoto systému je, že pokud obchodník nedodá zaplacené zboží, vrátí banka peníze zpět na účet zákazníka.

Nastavit si nižší limit pro online platby

Dobrým preventivním opatřením je snížení limitu pro online platby. Nastavení limitu se provádí v internetovém bankovnictví nebo na infolince či pobočce příslušné banky. Pokud bude v budoucnu nutné zaplatit vyšší částku, než limit dovolí, lze jej kdykoliv opět změnit.

Publikováno: 24. 10. 2020

Štítky:

Slevový kupón

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang