Wish – clo a DPH

Wish – clo a DPH

Nakupování na čínských e-shopech se v posledních letech těší velké oblibě. Zákazníky lákají svou obrovskou nabídkou levného zboží. Mezi nejoblíbenější čínské e-shopy u nás se řadí i Wish. Jak je to ale s platbou DPH, nebo dokonce cla na Wish? O jaké částky se jedná? Jak probíhá takové celní řízení? Odpovědi nabízí následující článek.

Čínský portál Wish funguje jako jakési překupní místo, lze ho označit jako internetové tržiště. Sdružuje množství obchodů, které zde nabízí své zboží, například oblečení, módní doplňky, kosmetiku, elektroniku a spoustu dalšího.

Jeho jedinou nevýhodou je platba poštovného na Wish za každý kus zvlášť, neboť se produkty posílají z jiných lokalit. I přesto se však řadí mezi nejoblíbenější čínské e-shopy. Oblíbený je hlavně díky nakupování v češtině a možnosti česky komunikovat se zákaznickou podporou.

Wish se stejně jako ostatní čínské e-shopy v některých případech neobejde bez platby DPH či cla. Tyto položky vždy hradí zákazník, proto nejsou zahrnuty v ceně.

DPH pro Wish.com

Clo a DPH se vztahuje na produkty, které si zákazník zakoupil mimo Evropskou unii. Týká se však balíčků vyšších hodnot. Vzhledem k nízkým cenám produktů je na Wishi poměrně snadné se platbě DPH i cla vyhnout. Jak je to tedy s DPH a clem z Číny?

Povinnost platit DPH u čínských, tedy i Wish produktů se vztahuje na zboží nad 22 € a do 150 €. Jeho výše se pak vztahuje k zemi, do které balíček putuje. Pro Českou republiku se jedná o 21 % z celkové částky zásilky. Její hodnotu určuje cena zboží + poštovné, případně pojištění zásilky.

Pro produkty v ceně nad 22 € do 150 € zaslané z Číny do České republiky platí následovné:

 • DPH: 21 % z celkové částky (hodnota zásilky + poštovné)

Clo pro Wish.com

Jak na čínském portálu Wish nakupovat bez cla? Jak je zmíněno výše, rozhodujícím faktorem je hodnota zásilky. Čínské zboží z Wishe lze bez cla nakoupit v případě, že celková částka zásilky nebude vyšší než 150 €. Od hodnoty 150 € je totiž nutné kromě platby DPH zboží i proclít.

Výše celních poplatků se odvíjí od druhu zboží. Nejsnáze lze jejich výši nalézt v databázi TARIC nebo se informovat na stránkách celní správy.

Pro zásilky v hodnotě vyšší než 150 € platí následující vzorec:

 • DPH: 21 % z celkové částky (hodnota zásilky + poštovné)
 • Clo: x % z celkové částky ( hodnota zásilky + poštovné)

Pokud si zákazník touží vypočítat výši cla ze zakoupeného zboží z Wish sám (alespoň orientačně), existuje na internetu šikovná pomůcka – online webová kalkulačka pro výpočet cla. Pro její použití je však důležité znát několik údajů, a to:

 • země původu
 • měna, ve které se zboží prodává
 • typ zboží (textil, šperky, hodinky, oblečení, elektronika apod.)
 • množství objednaného zboží a cena za kus
 • cena za dopravu

Clo je povinné pro každého člověka, bez výjimky. Nezná termíny student či senior. Vztahuje se k jakémukoliv výrobku hodnoty vyšší než 150 € – nezná pojem „dárek“, nerozlišuje, zda je produkt nový nebo použitý.

V případě, že zákazník netouží po placení DPH či dokonce cla u Wish produktů, nabízí se možnost rozdělit objednávku nad 22 € do několika menších.

Mnoho čínských e-shopů, které o existenci DPH i cla vědí, dokonce na zásilky udávají nižší částku, než je reálná hodnota zaslaného zboží. Vyplatí se to však jen u těch produktů, které svou hodnotou 22 € příliš nepřevýší. Celní správa totiž kvůli zjištění obsahu zásilky rentgenuje. Pokud by přišla na to, že se v balíčku nachází zboží ve vyšší hodnotě, jistě by ji zadržela.

Shrnutí:

 • Clo ani DPH se neplatí při hodnotě zásilky 0 až 22 €
 • DPH se platí při hodnotě zásilky vyšší než 22 € a nižší než 150 €
 • Clo i DPH se platí při hodnotě zásilky nad 150 €
E-shop Wish nabízí spoustu levného zboží. Při koupi produktu vyšší hodnoty je však třeba počítat s placením DPH nebo dokonce cla.

Celní řízení

Pokud se stane, že celní správa narazí na zásilku z Wishe, jejíž udaná hodnota neodpovídá skutečnosti, nastává tzv. celní řízení. Občas se to stává i u větších a dražších balíčků, které jsou celníky pečlivě prozkoumány rentgenem. V dnešní době však není čeho se obávat, vše lze vyřídit elektronicky nebo poštou.

Při zadržení takových balíčků celníci od příjemce běžně vyžadují příslušné dokumenty a doklady. O zadržení se příjemce dozví v dopise, který obsahuje následující dokumenty:

 • skladové číslo – číslo, pod nímž je balíček uložen na celním úřadě
 • podací číslo – číslo objednávky na Wishi
 • oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí
 • žádost o elektronické zasílání „Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí“
 • dokument „Důvody dovozu“
 • fotografii zadržené zásilky
 • plnou moc pro zastupování Českou poštou

Plná moc pro zastupování Českou poštou není vždy součástí dopisu. Tento dokument je dostupný na webu České pošty nebo zde. Pokud však zákazník o zastupování Českou poštou (nebo jiným dopravcem) netouží, je možné vše vyřídit osobně.

I přesto, že se za zastupování Českou poštou platí určitý poplatek, jedná se o pohodlnější variantu. I ve volbě této formy vyřizování je však nutné dát dohromady několik dokumentů:

 • plná moc pro zastupování Českou poštou
 • informace o objednávce z e-shopu – obvykle stačí udělat screenshot nebo printscreen z účtu na Wishi tak, aby byl čitelný název zboží, jeho cena, poštovné a adresa příjemce
 • doklad o platbě – např. výpis nebo screenshot z běžného bankovního účtu s uvedenou transakcí a jménem majitele účtu

Následně příjemce potřebné dokumenty zašle buď elektronicky na e-mailovou adresu sklad.praha120@cpost.cz, nebo v papírové podobě na adresu: Pošta Praha 120, odbor celní deklarace, Plzeňská 139, 220 00 Praha 5 – Košíře.

TIP: Česká pošta mimo jiné nabízí i svou vlastní zákaznickou kartu – Česká pošta Zákaznická karta.

Předmět e-mailu by pro lepší a rychlejší identifikaci měl obsahovat skladové a podací číslo zásilky. Jako přílohy se vloží již výše zmíněná plná moc, informace o objednávce a výpis z účtu. Dále je do e-mailu nebo dopisu důležité uvést:

 • prohlášení, že obsahem balíku je zboží pro soukromou potřebu fyzické osoby
 • o jaké zboží se jedná
 • popis zboží – materiál, využití

Poplatky za celní řízení

Pokud odeslaný e-mail či dopis bude obsahovat vše potřebné, bude zásilka uvolněna k doručení. Příjemce si to však musí ohlídat sám, její uvolnění zjistí v trackování balíčku. Výší DPH, popřípadě cla, ho překvapí až samotný pošťák.

Kromě DPH a cla se k dražším a procleným Wish zásilkám připočte další částka – poplatek za celní řízení. V případě, že bude zásilka z Wishe zadržena, ale nebude vyměřené DPH ani clo, zaplatí zákazník 96 Kč za vyřízení celní deklarace.

V případě, že se u zásilky z Wish clo a DPH vyměří, a zákazník se nechá zastupovat Českou poštou, hradí se celní poplatek ve výši 192 Kč bez DPH. Při osobním odbavení je účtován poplatek 99 Kč bez DPH.