Wish – clo a DPH

Wish – clo a DPH

Nakupování na čínských e-shopech se v posledních letech těší velké oblibě. Zákazníky lákají svou obrovskou nabídkou levného zboží. Mezi nejoblíbenější čínské e-shopy u nás se řadí i Wish. Jak je to ale s platbou DPH, nebo dokonce cla na Wish? O jaké částky se jedná? Jak probíhá takové celní řízení? Odpovědi nabízí následující článek.

O e-shopu Wish už slyšel téměř každý. Co je Wish? Jedná se o čínský nákupní portál, který funguje jako jakési překupní místo. Z tohoto důvodu jej lze označit za internetové tržiště. Sdružuje velké množství obchodů, které zde nabízejí své zboží, například oblečení, módní doplňky, kosmetiku, elektroniku a spoustu dalšího.

Jeho jedinou nevýhodou je platba poštovného na Wish za každý kus zvlášť, neboť se produkty posílají z jiných lokalit. I přesto se však řadí mezi nejoblíbenější čínské e-shopy. Oblíbený je hlavně díky možnosti nakupovat na Wish v češtině a možnosti česky komunikovat se zákaznickou podporou.

Wish se stejně jako ostatní čínské e-shopy v některých případech neobejde bez platby DPH či cla. Tyto položky vždy hradí zákazník, proto nejsou zahrnuty v ceně.

Konkurenční čínský e-shop AliExpress.com si pro nové zákazníky přichystal slevový kupón se slevou $2 na jakékoliv zboží při nákupu nad $3.
Uplatnit slevu na AliExpressu je možné zde >

DPH pro Wish.com

Clo a DPH se vztahuje na produkty, které si zákazník zakoupil mimo Evropskou unii. Týká se však balíčků vyšších hodnot. Vzhledem k nízkým cenám produktů je na Wishi poměrně snadné se platbě DPH i cla vyhnout. Jak je to tedy s DPH a clem z Číny?

TIP: Díky nové spolupráci e-shopu Wish a České pošty nemusí zákazníci platit Wish clo a DPH při doručení právě Českou poštou.

Povinnost platit DPH u čínských, tedy i Wish produktů se vztahuje na zboží nad 22 € a do 150 €. Jeho výše se pak vztahuje k zemi, do které balíček putuje. Pro Českou republiku se jedná o 21 % z celkové částky zásilky. Její hodnotu určuje cena zboží + poštovné, případně pojištění zásilky.

Pro produkty v ceně nad 22 € do 150 € zaslané z Číny do České republiky platí následovné:

 • DPH: 21 % z celkové částky (hodnota zásilky + poštovné)

Clo pro Wish.com

Jak na čínském portálu Wish nakupovat bez cla? Jak je zmíněno výše, rozhodujícím faktorem je hodnota zásilky. Čínské zboží z Wishe lze bez cla nakoupit v případě, že celková částka zásilky nebude vyšší než 150 €. Od hodnoty 150 € je totiž nutné kromě platby DPH zboží i proclít.

Stejné podmínky platí i pro ostatní čínské a zahraniční e-shopy mimo EU, například pro LightInTheBox. Prohlédnout zboží na LightInTheBox je možné zde >

Výše celních poplatků se odvíjí od druhu zboží. Nejsnáze lze jejich výši nalézt v databázi TARIC nebo se informovat na stránkách celní správy.

Platbě cla a DPH se neobejdou ani hodnotnější zásilky ze slavnějších nákupních portálů, než je Wish. Například při objednávkách z eBaye záleží na zemi, ze které je zboží zasíláno.
Navštívit eBay je možné zde >

Pro zásilky v hodnotě vyšší než 150 € platí následující vzorec:

 • DPH: 21 % z celkové částky (hodnota zásilky + poštovné)
 • Clo: x % z celkové částky ( hodnota zásilky + poštovné)

Pokud si zákazník touží vypočítat výši cla ze zakoupeného zboží z Wish sám (alespoň orientačně), existuje na internetu šikovná pomůcka – online webová kalkulačka pro výpočet cla. Pro její použití je však důležité znát několik údajů, a to:

 • země původu
 • měna, ve které se zboží prodává
 • typ zboží (textil, šperky, hodinky, oblečení, elektronika apod.)
 • množství objednaného zboží a cena za kus
 • cena za dopravu

Clo je povinné pro každého člověka bez výjimky. Nezná termíny student či senior. Vztahuje se k jakémukoliv výrobku hodnoty vyšší než 150 € – nezná pojem „dárek“, nerozlišuje, zda je produkt nový nebo použitý.

V případě, že zákazník netouží po placení DPH či dokonce cla u Wish produktů, nabízí se možnost rozdělit objednávku nad 22 € do několika menších.

Mnoho čínských e-shopů, které o existenci DPH i cla vědí, dokonce na zásilky udávají nižší částku, než je reálná hodnota zaslaného zboží. Celní správa totiž kvůli zjištění obsahu zásilky rentgenuje. Pokud by přišla na to, že se v balíčku nachází zboží ve vyšší hodnotě, jistě by ji zadržela.

Shrnutí:

 • Clo ani DPH se neplatí při hodnotě zásilky 0 až 22 €*
 • DPH se platí při hodnotě zásilky vyšší než 22 € a nižší než 150 €
 • Clo i DPH se platí při hodnotě zásilky nad 150 €

*Toto pravidlo již neplatí. Od roku 2021 je nutné platit DPH z Číny bez ohledu na hodnotu zásilky. Nákupy levného čínského zboží se proto vyplatí podstatně méně, než je tomu doposud. Vedle DPH 15 % bude třeba uhradit také poplatek za zastoupení přepravní společností v celním řízení.

E-shop Wish nabízí spoustu levného zboží. Při koupi produktu vyšší hodnoty je však třeba počítat s placením DPH nebo dokonce cla.

Celní řízení

Pokud se stane, že celní správa narazí na zásilku z Wishe, jejíž udaná hodnota neodpovídá skutečnosti, nastává tzv. celní řízení. Občas se to stává i u větších a dražších balíčků, které jsou celníky pečlivě prozkoumány rentgenem. V dnešní době však není čeho se obávat, vše lze vyřídit elektronicky nebo poštou.

Celnímu řízení se nevyhnou ani balíčky zaslané z AliExpressu a jiných zahraničních e-shopů mimo EU, pokud se celní správě nezdá uvedená hodnota na zásilce.
Vstoupit na e-shop AliExpress je možné zde >

Při zadržení takových balíčků celníci od příjemce běžně vyžadují příslušné dokumenty a doklady. O zadržení se příjemce dozví v dopise, který obsahuje následující dokumenty:

 • skladové číslo – číslo, pod nímž je balíček uložen na celním úřadě
 • podací číslo – číslo objednávky na Wishi
 • oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí
 • žádost o elektronické zasílání „Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí“
 • dokument „Důvody dovozu“
 • fotografii zadržené zásilky
 • plnou moc pro zastupování Českou poštou

Plná moc pro zastupování Českou poštou není vždy součástí dopisu. Tento dokument je dostupný na webu České pošty nebo zde. Pokud však zákazník o zastupování Českou poštou (nebo jiným dopravcem) netouží, je možné vše vyřídit osobně.

I přesto, že se za zastupování Českou poštou platí určitý poplatek, jedná se o pohodlnější variantu. I ve volbě této formy vyřizování je však nutné dát dohromady několik dokumentů:

 • plná moc pro zastupování Českou poštou
 • informace o objednávce z e-shopu – obvykle stačí udělat screenshot nebo printscreen z účtu na Wishi tak, aby byl čitelný název zboží, jeho cena, poštovné a adresa příjemce
 • doklad o platbě – např. výpis nebo screenshot z běžného bankovního účtu s uvedenou transakcí a jménem majitele účtu

Následně příjemce potřebné dokumenty zašle buď elektronicky na e-mailovou adresu sklad.praha120@cpost.cz, nebo v papírové podobě na adresu: Pošta Praha 120, odbor celní deklarace, Plzeňská 139, 220 00 Praha 5 – Košíře.

TIP: Česká pošta mimo jiné nabízí i svou vlastní zákaznickou kartu – Česká pošta Zákaznická karta.

Předmět e-mailu by pro lepší a rychlejší identifikaci měl obsahovat skladové a podací číslo zásilky. Jako přílohy se vloží již výše zmíněná plná moc, informace o objednávce a výpis z účtu. Dále je do e-mailu nebo dopisu důležité uvést:

 • prohlášení, že obsahem balíku je zboží pro soukromou potřebu fyzické osoby
 • o jaké zboží se jedná
 • popis zboží – materiál, využití

Poplatky za celní řízení

Poplatek za celní řízení, ve kterém příjemce zásilky zastupuje Česká pošta, se pohybuje kolem 200 Kč. Jak již bylo řečeno, DPH za zásilky odesílané z Číny bude vyměřeno vždy, clo jen u těch, které svou hodnotou přesáhnou 150 €.

Publikováno: 17. 03. 2021

Štítky:

Clo a DPHSlevový kupón

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang