Nejlepší záclony

Nejlepší záclony

Pokud člověk uvažuje o modernizaci interiéru, investice do záclon je bezpochyby tím nejlepším začátkem. Stejně jako je koberec základem místnosti, jsou i okenní doplňky její konečnou úpravou. Jaké záclony vybrat? A jaké jsou vlastně k dostání na českém trhu?

Správně zvolené okenní textilie mohou místnost ucelit, nebo dokonce samy o sobě sloužit jako výrazný prvek místnosti. Nakupování záclon však může být složité, protože člověk musí vědět, co bude v daném prostoru fungovat a vypadat dobře.

Záclony na okno

Kromě přidané dekorativní hodnoty – ať už se člověk rozhodne pro pastelové odstíny nebo střapce – mají ty nejlepší záclony také vliv na rozložení přirozeného světla v daném obytném prostoru, což může hrát poměrně významnou roli pro celkovou pohodu. Navíc bez záclon se často prostor jeví jako neúplný.

Stejně jako nový koberec nebo nové nástěnné hodiny jsou i záclony jedním z nejjednodušších způsobů, jak změnit vzhled interiéru. Nezáleží na tom, zda má místnost jedno nebo pět oken, záclony okamžitě dodají barvu, texturu a teplo velkým i malým prostorům.

Ačkoli mnohé z nich slouží svému účelu, mohou sloužit také jako umělecké dílo na stěně, pokud si člověk vybere takové, které jsou pokryty zábavnými vzory, odvážnými geometrickými prvky nebo trojrozměrnými akcenty. Záclony na okno dokáží mnohdy vykouzlit i z obyčejné místnosti místnost zajímavou.

Okna bez záclon

Velká okna a přirozené světlo jsou skvělé, ale pokud se člověku stává, že v poledním slunci mžourá na počítač nebo se dlouze dívá do očí chodcům před přízemním bytem, možná je čas na okenní záclony. Okna bez záclon sice poskytují více přirozeného světla, nevypadají ale moc hezky.

Instalace hotových záclon s řasící páskou je naštěstí jedním z rychlejších a levnějších projektů na vylepšení domácnosti. Jediné další potřeby, které bude člověk totiž potřebovat, jsou vrtačka a záclonová tyč. Některé styly záclon vyžadují také háčky.

A i přestože existují krásné záclony z různých materiálů, hotové ušité záclony či luxusní záclony do obýváku, existují i levné záclony z Polska, které svou práci odvedou také dobře.

Záclony inspirace

V dobách minulých měl člověk pouze málo možností. Naštěstí se situace změnila k lepšímu a hotové záclony jsou mnohem lepší a kvalitnější než kdysi. Na výběr jsou moderní záclony a závěsy z příjemných látek, s pěknými potisky a stylovými možnostmi uchycení.

Na výběr je mnoho různých typů záclon. Průsvitné záclony, které propouštějí světlo, zatemňovací záclony, které vše blokují, tepelně izolované závěsy, které regulují teplotu a zvuky atd. Je třeba mít však na paměti, že hotové ušité záclony se nedodávají se záclonovou tyčí.

V současné době existuje samozřejmě i možnost nekoupit si hotové záclony, ale nechat si je ušít na míru. Na internetu lze najít několik firem, které šijí kusové záclony na míru. Dokonce si přijedou sami změřit rozměry okna a doporučí jaký typ záclon se do místnosti hodí. Tato služba je samozřejmě dražší.

Hotové moderní záclony do obýváku

Pokud člověk neví, kde začít, je důležité si uvědomit, jestli půjde o výběr záclony na chalupu, moderní záclony do obýváku nebo hotové záclony do kuchyně. Než se člověk rozhodne pro konkrétní styl a design, je potřeba si změřit délku a šířku daného okna.

Také je důležité zvážit, jaký typ filtrace světla nebo soukromí člověk hledá. Hotové moderní záclony jsou buď průsvitné, filtrující světlo, zatemňující, nebo zcela zatemňující. Záleží od toho, do jaké místnosti záclony člověk pořizuje. Liší se také styly záclonových hlaviček.

Výběr té správné záclony by se neměl podceňovat.

Luxusní hotové záclony filtrující světlo jsou takové, které propouští část světla. Designové záclony zatemňující blokují přirozené světlo. A ty zcela zatemňující blokují 100 % světla. Je pravděpodobné, že krátké záclony kuchyně si dá člověk průsvitné, když to do ložnice ty zatemňující.

Svět záclon

Pryč jsou dny, kdy se člověk musel smířit s tím, že na výběr jsou pouze bílé záclony. Nyní si lze vybrat z nepřeberného množství stylových hotových záclon. A co je na tom nejlepší? Svět záclon neboli celý proces od rozhodnutí o výběru záclon až po jejich skutečnou montáž nebyl nikdy jednodušší.

Krásné záclony nabízí spousta prodejců, od těch z nižších tříd až po ty luxusní. Záclony do kuchyně, designové záclony, barevné záclony či dětské záclony nebylo nikdy jednodušší si vybrat. Na trhu je na výběr spousta značek od různých prodejců. Velký výběr záclon a závěsů má například Bonprix.

Záclony metráž

V první řadě je velmi důležité určení velikosti. Není nic víc frustrujícího, než se zamilovat do sady záclon, objednat si je a pověsit, jen aby člověk ve finále zjistil, že jsou příliš krátké nebo příliš dlouhé. Proto je přímo povinnost se před nákupem ujistit o správných rozměrech. Metráž záclon je totiž různá.

Člověk musí zvážit, zda chce, aby záclony sahaly až k podlaze, nebo zda mají končit na okenním parapetu. Pokud člověk nenajde přesně odpovídající velikost, je obvykle lepší zvolit velikost větší. Vždy si je totiž může nechat upravit, pokud se budou zdát stále příliš dlouhé.

Člověk při měření nesmí zapomenout také zohlednit, odkud mají záclony viset, a neměřit jen od horní části okenního rámu. Aby prostor vypadal co nejlépe, nejvíc a nejsvětleji, je vhodné zavěsit záclony dlouhé až na zem buď dva centimetry pod strop, nebo čtyři centimetry nad okno.

Krátké záclony na okno

V současné době neexistuje žádná standardní délka hotových závěsů, protože většina prodejců má své vlastní specifikace. Doporučuje se změřit délku od tyče záclony k podlaze, aby měl člověk lepší představu, jakou délku by měl zvolit.

Velikost také přesahuje rámec správných rozměrů, protože při přemýšlení o velikosti musí člověk myslet také na funkci. Záclony nemusí být vždy dlouhé až na zem. V kuchyni by byly ideální krátké záclony na okno. Říká se jim také vitrážové záclony.

Krátká záclona

Tyto vitrážové záclony jsou vlastně menším typem záclon, které kryjí pouze část okna. Věší se na vitrážovou tyč a lidé je nejčastěji pořizují právě do kuchyně nebo na chalupy. Krátká záclona po parapet se také hodí do dětského pokoje.

To samozřejmě neznamená, že pokud dává člověk přednost záclonám, které se dotýkají podlahy, měl by se nechat odradit od jejich nákupu. Koneckonců, superdlouhé záclony působí pohádkově. A když si to člověk rozmyslí? Vždycky si je může nechat snadno upravit.

Na trhu je na výběr z velkého množství barevných záclon.

Záclony levně

Jakmile se člověk rozhodne pro délku, musí zvážit jejich šířku. Nejprve je nutné změřit celkovou šířku záclonové tyče, bez kulových konců. Způsob měření prostoru pro záclony závisí na typu záclon, které chce člověk zakoupit. U Bonami lze najít záclony a závěsy s krásnými motivy.

Například u plisovaných záclon se často doporučuje zakoupit záclony dvakrát širší, než je šířka záclonové tyče, aby se materiál esteticky shrnul. Tyto německé záclony jsou z hustého materiálu a jsou složené do harmonikového stylu. Záclony levně lze pořídit právě v Německu.

Moderní záclony a závěsy

Většina prodejců přikládá průvodce velikostí, který poskytuje návod, jak změřit požadované záclony. Neexistuje totiž standardizovaná velikost. Každá značka nabízí vlastní standard. Je dobré mít na paměti, že pokud chce mít člověk v zavřeném stavu shrnutý vzhled, nesmí zapomenout zdvojnásobit šířku tyče.

Zlatým pravidlem měření je měřit vše dvakrát. U záclon je třeba zjistit šířku a délku okna a poté se rozhodnout, jak široké a dlouhé mají být. Záclony tradičně sedí výše než okno a budou vypadat správně kdekoli mezi 10 a 40 cm výše, v závislosti na preferencích. Spád záclony je také zcela na každého volbě.

Prodej záclon

Kromě toho, že je důležité si změřit správné rozměry, měl by se člověk zaměřit také na záclonovou tyč a na materiál. U záclonové tyče se ujistit, že ji má, a že je upevněna nad okny ve stabilní poloze. Když člověk kupuje hotové záclony, před nákupem by si měl ověřit, jak je bude připevňovat k záclonové tyči.

V závislosti na tom, zda jsou záclony s očky, nebo ne, bude nutné pořídit také závěsné kroužky. Posledním důležitým bodem je materiál. Na trhu je obrovské množství záclon z různých materiálů, takže si určitě vybere každý. Krásné dekorační záclony v několika barvách nabízí také Matějovský nebo záclony Jysk.

Záclony Vesna

Kvalitně a levně lze pořídit Jysk záclony. Při nákupu záclon by si měl člověk vybrat takový materiál, který se mu líbí. Takový, který vypadá dobře ve dne i v noci, zblízka i zdálky, nařasený na stranu i zatažený. Záclony lze vyrobit ze všech druhů materiálů, nejčastěji se používají tkaniny s příjemným záclonovým efektem, jako je bavlna, len, hedvábí a samet.

K dostání jsou i hotové záclony s řasící páskou. Ta je buď součástí záclony nebo se dá dodatečně koupit a přišít k látce. Řasící páska umí vytvořit různé stupně řasení, a tak dodat zácloně ještě hezčí efekt. Například záclony Vesna nabízí spoustu záclon již s řasící páskou.

Voalové záclony

Tento typ záclon je z lehké a vzdušné lněné tkaniny. Nejsou tolik průhledné jako například záclony z organzi. Mají útulný a příjemný vzhled. Doporučují se spíše na velká okna do obývacích pokojů či ložnic. Voalové záclony budou vypadat dobře v každé místnosti.

Voalová záclona Elsa (Zdroj: Ozlatex)

Olzatex záclony

Tato voalová záclona Elsa od značky Olzatex záclony se skvěle hodí například do obývacího pokoje nebo do ložnice. Její spodní část zdobí originální výšivka zakončená ozdobnými vlnkami. Moderní a elegantní vzhled zaujme ihned poté, co člověk vstoupí do místnosti.

Luxusní obloukové záclony

Elegantní interiérový doplněk, který zútulní domov, představují luxusní obloukové záclony. Používají se tam, kde chce člověk okno pouze částečně zastínit. Proto jsou vhodné především do kuchyně, kterou vždy hezky ozdobí.

Záclona Lora (Zdroj: Dante)

Dante záclony

U záclon Dante, konkrétně u záclony Lora je již na první pohled zřejmé, proč se tento typ záclony nazývá obloukový. Po jejím zavěšení totiž automaticky vytvoří oblouk, a tím nezastíní celou část okna. Tento typ záclony je vhodný, když chce člověk, aby mu do místnosti pronikal dostatek světla, ale zároveň, aby nebylo vidět dovnitř.

Záclona Lora se nabízí v bílém provedení a ve dvou různých rozměrech. Má již našitou řasící stužku a pevné okraje. Látku zdobí květy lilie.

Žakárové záclony

Žakár je průsvitná těžší látka. Vyznačuje se složitější textilní vazbou či vzorem, který se používá pro strukturu tohoto typu záclon. Tento typ záclon je nadčasový a stále moderní. Žakárové záclony jsou kvalitní a velmi oblíbené.

Metrážová žakárová záclona (Zdroj: Jimi textil)

Jimi textil záclony

Tato exkluzivní žakárová záclona určitě potěší každé dětské oči. Na výběr je z několika dětských motivů. Barvy jsou velmi výrazné a živé a záclona je propracovaná do nejmenších detailů. Nabízí se ve dvou výškách a to 135 cm a 155 cm. Šířku si může zadat každý dle toho kolik požaduje.

Jimi textil záclony nejsou pouze záclony dětské. V nabídce lze najít bílé záclony do všech místností v domě či bytě v různých velikostech. Nabízí také barevné záclony a záclony z různých materiálů. Vybere si zde opravdu každý.

Vyšívané záclony

Vyšívané záclony jsou většinou z voálu. Charakteristická je samozřejmě výšivka. Většinou je buď ve spodní části záclony nebo pak po celé zácloně. Vyšívají se různé motivy výšivek od kytek přes motýle či ptáky až po různé vzory.

Záclona s květinovou výšivkou Zdroj: (Bonprix)

Bonprix záclony

Tato krásná a elegantní, na první pohled romanticky vypadající záclona je k dostáni u společnosti Bonprix. Je v bílo-šedém provedení a nabízí se ve čtyřech různých velikostech. Okraje vzdušného volánu zdobí luxusní výšivka s květinovým motivem. Sekce Bonprix záclony nabízí luxusní hotové záclony, které jsou velmi vzdušné a vypadají opravdu královsky.

Balkonový komplet Perla (Zdroj: Decodoma)

Decodoma záclona

Ve většině bytů či domů je minimálně jeden pokoj s balkonem. Společnost Decodoma nabízí kromě jiného také balkonové záclonové komplety. Tento komplet se nabízí jako hotová záclona univerzálního rozměru. Záclony Decodoma jsou samozřejmě v nabídce i v jiných rozměrech.

Záclony Ikea

Samozřejmě, kromě firem specializujících se na prodej záclon, lze záclony pořídit i v obchodních domech s nábytkem. Záclony Ikea jsou jedni z nejvyhledávanějších. Tyto obchody mají samozřejmě výhodu, že v nich kromě záclon lze pořídit také závěsné tyče či jiné další části potřebné k jejich pověšení.

Poslední radou při nákupu záclon je si vždy překontrolovat, kolik hotových záclon člověk kupuje. Velmi snadno se stane, že člověk předpokládá, že jedno balení bude obsahovat dvě záclony, ale často se dodávají pouze jako jednotlivé.

Publikováno: 24. 05. 2022

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang