Jak napsat recenzi na AliExpress

Jak napsat recenzi na AliExpress

Ohromné online tržiště s obrovskou nabídkou za velmi lákavé ceny – to nabízí AliExpress. V dnešní době se jedná o jeden z největších a nejznámějších čínských e-shopů vůbec. Zákazník zde najde vše od elektroniky, oblečení a sportovních potřeb až po domácí doplňky. Po zakoupení zboží mnoho zákazníků zanechává prodejci své recenze. Jak napsat recenzi na zboží zakoupené na AliExpressu? Proč je vůbec dobré recenze psát?

Nákupy z Číny jsou dnes již velmi populární. Nabídka zboží AliExpressu je opravdu neuvěřitelná – možná proto si AliExpress vysloužil přezdívku krále všech čínských e-shopů. Při výběru oblečení z AliExpressu by měli být zákazníci obezřetní, protože velikosti na AliExpress neodpovídají evropskému číslování.

AliExpress.com - TOP produkty s dopravou zdarma

Více než 100 milionů výrobků na jednom místě, spolehlivá zákaznická podpora, atraktivní slevy i doprava zdarma. To vše jsou důvody, proč je AliExpress jedním z nejoblíbenějších e-shopů současnosti.

Začít nakupovat

V obrovském množství nabídky je jednoduché ztratit se. Jak může zákazník vyfiltrovat kvalitní zboží? Pomocí recenzí. Napsáním recenze může zákazník pomoci ostatním potenciálním zákazníkům rozhodnout se, zda předmět stojí za zakoupení či nikoliv.

Recenze na AliExpress kde jí napsat?

Prvním předpokladem napsání recenze je přihlášení se do svého účtu. Pokud zákazník účet ještě nemá, musí se zaregistrovat. Po úspěšném přihlášení je třeba kliknout na políčko „Account “ a dále vyhledat „My Orders“.

Po přihlášení je potřeba najít políčko "My Orders".
Po přihlášení je potřeba najít políčko „My Orders“.

V této sekci zákazník najde veškeré zboží, které si objednal. V sekci „Manage Feedback“ je pak možné zanechat svou recenzi. Nejprve je v této sekci nutné zvolit si položku, u které zákazník chce nechat svůj „feedback“, neboli zpětnou vazbu. Poté je třeba kliknout na „Leave Feedback“, což v překladu znamená „zanechat recenzi“.

V sekci Manage Feedback je možné zanechat svou recenzi.
V sekci Manage Feedback je možné zanechat svou recenzi.

AliExpress jak napsat recenzi

Jednotlivé zboží lze ohodnotit počtem hvězdiček. Kolik hvězdiček udělit záleží na spokojenosti zákazníka.

  • Pozitivní hodnocení je 4 až 5 hvězd
  • Ne zcela uspokojující hodnocení jsou 3 hvězdy
  • Špatné hodnocení jsou 0 až 2 hvězdy

Dále je možné napsat i slovní hodnocení daného zboží. Zde lze uvést celkový stav zboží, zda přišlo v pořádku či nikoliv, zda sedí velikost apod. Je možné nahrát obrázek daného zboží pomocí tlačítka Upload Pictures. To pomůže dalším zákazníkům přesvědčit se, zda zboží odpovídá popisu prodejce.

Dále AliExpress podává otázku Did the size fit? To v překladu znamená, zda zákazníkovi seděla velikost oblečení. Zde je možné vybrat si ze tří možnosti:

  • Too small – příliš malé
  • Perfect – sedí perfektně
  • Too big – příliš velké

Do další políček může zákazník vyplnit i svoji výšku a váhu. Detailed Feedback slouží k podání dalších informací o zásilce. Zde jsou tři body, které se opět hodnotí pomocí hvězdiček.

 Detailed Feedback slouží k podání dalších informací o zásilce.
Detailed Feedback slouží k podání dalších informací o zásilce.
  • Accuracy of product description = jak odpovídá popis zboží skutečnosti
  • Communication with the seller = komunikace s prodejcem
  • Shipping time = doba dodání a její rychlost

Je možné vynechat některé informace – není třeba vyplňovat všechny políčka. Ovšem čím je recenze detailnější, tím více může pomoci dalším zákazníkům. Po zanechání recenze by se recenze měla zobrazit v následujících 24 hodinách.

Jakmile zákazník odešle svou recenzi, už ji nemůže změnit. Vždy však může přidat další, doplňující recenzi.

K čemu jsou recenze dobré?

Mnohé čínské e-shopy dnes patří mezi ověřené prodejce. I tak je reklamace zboží z Číny občas důvodem, proč se zákazníci zdráhají nakupovat na těchto stránkách. Reklamaci zboží lze předejít důkladným čtením recenzí od ostatních uživatelů. Kromě hodnocení prodejců je vhodné sledovat i hodnocení samotného zboží.

Může se stát, že prodejce na AliExpressu dá k produktu fotky upravené tak, aby vypadaly co nejlépe. Fotografie zboží je totiž velmi důležitá pro jeho prodej. Reálné fotky a slovní hodnocení od ostatních kupujících pomohou ověřit, zda popis prodejce skutečně odpovídá reálnému zboží.

Každý ohodnocený produkt zobrazuje své recenze. Tyto recenze se nejprve ukazují pod názvem daného zboží ve své hvězdičkové podobě. Je vedle nich také napsáno, kolikrát bylo dané zboží objednáno.

Každý ohodnocený produkt má zobrazené své recenze

Tyto recenze lze rozkliknout a zákazník uvidí, kolik jakých hvězdiček bylo uděleno. Skrze tlačítko „View All Reviews“ je možné dostat se ke kompletním slovním hodnocení zákazníků.

Skrze tlačítko "View All Reviews" je možné dostat se ke kompletním slovním hodnocení zákazníků.
Skrze tlačítko „View All Reviews“ je možné dostat se ke kompletním slovním hodnocení zákazníků.

V detailním slovním hodnocení lze nalézt užitečné informace o zboží, které z pouhého hvězdičkového hodnocení nelze vyčíst. Je zde možné nalézt i případné fotografie daného produktu.

Slovní hodnocení poskytuje dodatečné informace o daném zboží.
Slovní hodnocení poskytuje dodatečné informace o daném zboží.

Důležité je nejenom hodnocení samotného zboží. Je dobré se přesvědčit i o důvěryhodnosti a spolehlivosti samotného prodejce. Jak na to? Po rozkliknutí daného produktu je třeba sjet pod jeho fotografii. Zde je uvedeno jméno prodejce a v procentech uvedeno jeho hodnocení.

Je možné setkat se i s tím, že se místo procent zobrazí „No feedback score“, což znamená, že prodávající má zatím málo hodnocení. Zde je dobré rozmyslet si, zda od tohoto prodejce opravdu něco objednávat. Pokud je v řádku informací o prodejci napsáno „Top Brand“, znamená to,  že tento obchod je jeden z nejlépe hodnocených na AliExpressu.

Hodnocení samotného prodejce je stejně důležité jako hodnocení jednotlivého zboží.
Hodnocení samotného prodejce je stejně důležité jako hodnocení jednotlivého zboží.

AliRecenze.cz recenze na AliExpress v češtině

Recenzi na AliExpress je možné napsat i v češtině. K tomu slouží stránky AliRecenze.cz. Předpokladem k napsání recenze je opět registrace na této stránce. Pro napsání recenze je třeba kliknout na tlačítko Přidej recenzi.

Zelené tlačítko Přidej recenzi slouží k napsání hodnocení pro určitý produkt.
Zelené tlačítko Přidej recenzi slouží k napsání hodnocení pro určitý produkt.

Před začátkem psaní recenze je třeba vědět, do jaké kategorie a podkategorie ji zákazník zařadí. Pak stačí kliknout na Přidejte Vaši recenzi do této podkategorie a zákazník se dostane do formuláře na psaní recenze.

Při psaní samotné recenze je třeba vyplnit název zboží a jeho popis, který by měl být co nejvíce detailní. To je ovšem na uvážení každého zákazníka zvlášť. Dále se vyplňuje odkaz na příslušné zboží z AliExpressu.

Následuje kolonka, ve které se vyplňuje doporučení pro ostatní zákazníky. Volby jsou jednoduché, buď ano či ne. Vyplňuje se také délka dopravy, případné CLO a DPH a cena zboží. Jak je to se clem a DPH při nákupu z tohoto e-shopu poradí článek AliExpress – clo a DPH. Je dobré vložit i reálné fotografie daného zboží.

Aby recenze byla nápomocná pro další zákazníky, měla by obsahovat co nejvíce informací.
Aby recenze byla nápomocná pro další zákazníky, měla by obsahovat co nejvíce informací.

Ať už zákazník hodnotí na samotném AliExpressu či na AliRecenze.cz, recenze jsou vždy užitečné. Pomohou dalším potenciálním kupujícím rozhodnout se, zda například levné oblečení z AliExpress vůbec stojí za koupi či nikoliv. Hodnocení jsou většinou hvězdičková a slovní. Aby recenze byla skutečně užitečná, měla by obsahovat co nejvíce informací o daném zboží.

Publikováno: 24. 10. 2020

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang