AliExpress – clo a DPH

AliExpress – clo a DPH

Nakupování na AliExpressu oslovilo miliony lidí především díky dvěma důvodům. Tím prvním je obrovská nabídka zboží, ten druhý důvod spočívá v bezkonkurenčních cenách. Pro dovoz zboží ze zemí třetího světa však platí určitá pravidla – konkrétně je jedná o platbu DPH a cla. V jakých případech je zapotřebí tyto poplatky hradit? A o jaké částky se jedná?

Dva nejdůležitější důvody, proč lidé rádi nakupují na AliExpressu, byly již zmíněny. Spoustu lidí ale motivuje ještě možnost nakupovat na AliExpressu v češtině a především pošta zdarma na AliExpressu, která je nabízena u velké většiny zboží. Má to ale háček. Dopravné sice nemusí být účtováno, u některých zásilek se platí DPH a clo. A v některých případech se nemusí jednat zrovna o malé peníze.

AliExpress.com - TOP produkty s dopravou zdarma

Více než 100 milionů výrobků na jednom místě, spolehlivá zákaznická podpora, atraktivní slevy i doprava zdarma. To vše jsou důvody, proč je AliExpress jedním z nejoblíbenějších e-shopů současnosti.

Začít nakupovat

V roce 2023 však platí nová smlouva mezi AliExpressem a Českou poštou. Tato smlouva slibuje nulové clo i DPH, jelikož budou zásilky propuštěny do volného oběhu v rámci EU v Belgii. Navíc budou balíky doručovány již do 10 dnů.

Clo a DPH na AliExpressu – výpočet

Jak nakupovat čínské zboží bez cla na AliExpressu? Stěžejním parametrem, podle kterého se určují případné platby za DPH a clo u zboží z Číny, je celková částka zásilky. Platí to pro DPH i clo z AliExpressu, ale prakticky pro všechny ostatní zásilky ze třetích zemí.

Na zásilky do 150 EUR se vztahuje pouze povinnost platit DPH. Výše DPH záleží vždy na konkrétní zemi, kam se zboží dováží. Pro Českou republiku se jedná o 21 % z celkové částky, tedy z hodnoty samotného zboží plus případné ceny za dopravu. Pro tyto případy platí následující:

 • DPH: 21 % z (hodnota zboží + náklady na dopravu),
 • clo: nevyměřuje se

Od hodnoty 150 EUR je pak nutné kromě DPH zboží i proclít. Výše celních poplatků záleží na druhu zboží. Podrobnosti lze dohledat na portále celní správy, konkrétně na tomto odkazu. Tyto případy se řídí následujícími vzorci:

 • DPH: 21 % z (hodnota zboží + náklady na dopravu + clo),
 • clo: x % z (hodnota zboží + náklady na dopravu).

S ohledem na výše uvedené se určitě vyplatí případný větší nákup na AliExpressu rozdělit na více objednávek tak, aby hodnota jednotlivých balíčků nepřesahovala 150 EUR. Protože provozovatelé čínských e-shopů o povinnosti platit clo ví, v mnoha případech udávají na balíček nižší částku, než je reálná hodnota zboží.

Nutno dodat, že zmíněné podmínky pro clo a DPH platí jak pro běžné zboží, tak pro zboží objednané přes skryté odkazy na AliExpressu.

Informace o clu a DPH se uvádí i při psaní recenzí na AliRecenze.cz. Je proto dobré se s touto tematikou seznámit. Jak napsat recenzi na AliExpress? Stačí se zaregistrovat a následovat pár jednoduchých kroků.

Jak probíhá celní řízení?

Ve chvíli, kdy se zásilka z AliExpressu dostane k celníkům, prochází obvykle rentgenem pro zjištění obsahu. Menší balíčky s nízkou uvedenou hodnotou se pouští dále bez velkého zkoumání. Větší a dražší balíčky se zkoumají pečlivěji. Takové zásilky celníci obvykle zadrží a vyžádají si u příjemce zboží příslušné doklady.

O zadržení balíku se příjemce dozví dopisem. Jeho součástí jsou tyto doklady:

 • oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí,
 • žádost o elektronickém zasílání Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí,
 • dokument Důvody dovozu,
 • fotografie zadrženého balíku,
 • plná moc pro zastupování Českou poštou (nemusí být nutně součástí, ale lze si ho stáhnout z webu České pošty).

Poslední zmiňovaný dokument není nutné vyplňovat, pakliže si chce příjemce zboží veškeré náležitosti s proclením vyřídit sám. Za zastupování Českou poštou sice zaplatí určitý poplatek, ale jedná se o nejpohodlnější variantu.

K dořešení celního řízení i v případě zastupování Českou poštou je zapotřebí obstarání několika informací a dokumentů. Které to jsou?

 • skladové číslo – číslo, pod kterým je balíček uskladněn na celním úřadě,
 • podací číslo – číslo objednávky z AliExpressu, označované také jako order ID
 • vyplněná plná moc,
 • doklad o druhu a ceně zboží – obvykle postačuje pouze printscreen z účtu na AliExpressu tak, aby byl čitelný název zboží, jeho cena, způsob dopravy a adresa příjemce,
 • doklad o platbě – výpis z bankovního účtu.

Tyto dokumenty lze doručit příslušnému úřadu buď v elektronické podobě nebo v papírové formě. Elektronicky se vše zasílá na e-mailovou adresu sklad.praha120@cpost.cz, dopis se adresuje na Poštu Praha 120, odbor celní deklarace, Plzeňská 139, 220 00 Praha 5 – Košíře.

Do předmětu zasílaného e-mailu nebo na obálku dopisu se pro lepší a rychlejší identifikaci uvádí skladové a podací číslo zásilky. Součástí e-mailu i dopisu by mělo být prohlášení, co zásilka obsahuje, o jaké zboží se jedná (typ, materiál), že se jedná o zboží pro vlastní potřebu a neobchodního charakteru.

Příklad: V příloze naleznete plnou moc, výpis z účtu a další informace k objednávce. Zásilka číslo 123456789 obsahuje dámský péřový zimní kabát. Zboží bude využito pro mou osobní potřebu. Zboží je neobchodního charakteru.

Poplatky za celní řízení

S celním řízením se pochopitelně pojí další poplatky. Za uskladnění a ověření zásilek se hradí 99 Kč, při zastupování Českou poštou se jedná o dalších 192 Kč. Ještě vyšší částky si účtují jiné kurýrní společnosti, například UPS 270 Kč a DHL požaduje minimálně 490 Kč, maximálně pak 2 000 Kč. S těmito poplatky pak levný nákup na AliExpressu poněkud ztrácí smysl.

Úhrada těchto poplatků probíhá formou dobírky, platí se tedy až konkrétnímu doručovateli.

TIP NAKONEC: clo a DPH z jednotlivých zemí může být občas matoucí. Je ovšem dobré prostudovat si daná pravidla již před odjezdem do dané země. Specialitou je Švýcarsko, které nepatří do Evropské unie, ale leží v Schengenském prostoru. Clo a DPH ze Švýcarska je něco, s čím je dobré se seznámit.

Publikováno: 23. 03. 2020

Štítky:

Clo a DPH

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang