Nejlepší manželská postel

Nejlepší manželská postel

Milovníci spánku si rozhodně potrpí na kvalitní posteli. Když pak najdou tu správnou volbu, díky které se vyspí tzv. „do růžova,“ můžou být během dne více produktivní a stihnout také více věcí. Na co se zaměřit při výběru té správné manželské postele, případně doplňků k ní?

Spánkem lidé stráví nemalou část dne a také života. Proto by výběr kvalitní a pohodlné postele neměl být brán na lehkou váhu. Ke správnému výběru však nepatří pouze rám postele, ale také rošty a vhodná matrace. V případě, že všechny komponenty budou vhodně zvoleny, místo pro tu správnou relaxaci je zaručeno.

Co před nákupem zvážit?

Aspektů, na které by kupující před samotným nákupem měli brát ohled, je několik. Zde je přehled těch nejhlavnějších:

  • materiál rámu – v tomto případě záleží hlavně na celkovém vzhledu ložnice, který materiál se do daného stylu bude nejvíce hodit. Rámy se můžou vyrábět z kovu, oceli, mosazi, dřeva, nebo mohou být také celočalouněné, případně ratanové apod.
  • velikost – manželská postel v každém případě zabere nejvíce prostoru ložnice. Je proto vhodné si dopředu rozmyslet rozměry, které bude mít, aby v prostoru zbylo ještě nějaké místo, například na noční stolky. Kromě šířky je také vhodné si rozmyslet výšku, kterou bude postel mít. Do té je ovšem potřeba započítat i případnou hloubku matrace, která může velikost navýšit, případně naopak. K tomu je dobré využít výpočet plochy v m2.
  • čelo – součástí některých manželských postelí je čelo, které může sloužit také jako opěrka na čtení. Čelo bývá většinou součástí celého rámu postele, ale je možné ho také dodatečně přidat. Materiály, ze kterých tak bývají čela vyrobena, jsou třeba dřevo, kůže, umělá kůže, kov, případně mohou být i čalouněná. Varianta, že by postel byla bez čela a tvořil by ji tak jen holý rám, je také možná.
  • úložný prostor jako součást postele – v tomto případě hodně záleží, zda je v ložnici dodatečný prostor na uložení například ložního prádla, nebo náhradních dek. Úložný prostor může být uzavřený a dostat se do něj je možné pouze v případě, že se v podstatě celá postel nadzvedne.
Zabudovaný úložný prostor se může hodit především do ložnic, kde není místo pro další dodatečné skříně a police.
  • úložné zásuvky – je ale možné zvolit také variantu, kdy jsou pod postelí třeba úložné zásuvky. V případně, že má postel vysoké nohy a zásuvky nejsou součástí, je možné pod tento prostor umístit třeba krabice. Nemusí sice stoprocentně ladit se stylem postele, ale v případě nouze se může tento dodatečný prostor hodit.
  • doplňky – součástí manželské postele může (ale také nemusí) být noční stolek, případně jiný boční prostor pro odkládání drobností. Stolky můžou stát vedle postele, případně můžou být také zabudované v rámu. V tomto případě se jedná ale o opravdu malý prostor, na který je možné si odložit spíše drobnosti.
Pokud je rám postele o něco větší, může prostor navíc posloužit místo nočního stolu na odložení telefonu nebo knihy.
  • cena – nábytek typu manželské postele se většinou nekupuje každý den. Je tedy vhodné si rozmyslet částku, která se do nákupu investuje. Nejedná se totiž pouze o designový prvek ložnice, ale také praktický kus nábytku, který může přinášet pohodlí a také kvalitní odpočinek.
  • styl – v neposlední řadě je potřeba si rozmyslet, případně ujasnit, jaký styl ložnice bude převládat. S tím souvisí také materiál, který bude rám mít, případně i barva. Uživatelé mohou například preferovat dřevěné rámy, nicméně pokud by bily do očí a do ložnice se nehodily, je na místě se poohlédnout po jiné variantě.
  • barva – už neplatí, že barva dřeva musí být pouze přírodní a kov pouze stříbrný. Dnešní trh nabízí spousty barevných variant u více materiálů. Pokud tedy tedy uživatelé rozhodnout pro určitý typ materiálu, je možné ho sehnat v celé škále barev. Stačí si pouze vybrat tu, která bude do ložnice nejvíc ladit.

Rozměry manželských postelí

Manželské postele se prodávají ve více rozměrech. Na trhu je tak možné najít například manželskou postel 160×200, manželskou postel 180×200 ale také větší. Záleží tak pouze na prostoru, který nabízí ložnice, ve které bude postel umístěna, ale také na uživatelích, kolik prostoru pro svůj odpočinek potřebují. Je také možné zvolit takový typ postele třeba do dětských pokojů, nicméně zde se budou spíše vyjímat menší rozměry, tedy například manželskou postel 140×200.

Zajímavou možností, jak mít pohodlnou a zároveň skladnou postel, je nafukovací postel. Hodí se zejména na občasné spaní a cestování, ale některé modely jsou se vyrovnají běžné posteli. Dalším tipem, je pořídit si domů rozkládací postel, která v sobě ukrývá lůžko pro případné návštěvy.

Nosnost manželských postelí

Rozdíl v manželských postelích je také v jejich nosnosti. Ty se mohou pohybovat od 150 kilogramů až po manželské postele o nosnosti 300 kg. Záleží tak na tom, zda je manželská postel určena pro jednotlivce (a tedy není nutná extra velká nosnost) nebo pro páry.

Manželská postel s matrací

Pro ulehčení nákupu nabízí dnešní trh variantu manželských postelí, které jsou dodávané už s matrací. Jedná se většinu o zabudované matrace, které jsou ale většinou také za vyšší ceny. Nicméně během speciálních nabídek, například během akcí „Black Friday,“ je možné sehnat manželské postele s matrací za lepší ceny.

Výběr té správné matrace může být složitý. Dnešní trh tak nabízí variantu manželské postele se zabudovanou matrací.

Manželská postel s matrací a roštem

Pro uživatele, kteří si nechtějí dělat starosti nejen s matrací, ale také s roštem, nabízí trh variantu manželské postele s matrací a také roštem. Výhoda je, že vše už je připraveno k používání, nicméně je potřeba si takovou postel řádně vyzkoušet.

Přestože manželských postelí, které mají vestavěnou matraci společně s rošty je několik, následná výměna roštu nebo matrace už v určitých případech není možná. Je proto potřeba si takový výběr rozmyslet. To stejné platí i pro rozměry. Je tak možné sehnat rozměry manželské postele s matrací a roštem 160×200, nebo samozřejmě i větší.

Levné manželské postele s matrací a roštem

Pořízení manželské postele není nejlevnější záležitostí. Pokud se pořizuje postel už s matrací a roštem, může být tato investice o něco dražší.

Nicméně během speciálních slevových akcí je možné sehnat třeba manželskou postel 180×200 s matrací a roštem za zvýhodněnou cenu, například díky různým akcím, jako jsou třeba dny Marianne nebo díky slevovým kupónům ve specializovaných obchodech.

Variant manželských postelí z řetězce Ikea je nespočet. Od čalouněných s úložným prostorem až po dřevěné s vysokým čelem. V nabídce mohou uživatelé najít také více barevných variant.

Ikea manželská postel

Obchod se skandinávským nábytkem Ikea nabízí více variant manželských postelí. Pokud si uživatelé vyhradí na hledání té správné postele dostatek času, můžou ji sehnat za dobrou cenu a také v kvalitním provedení.

Dřevěná manželská postel

Mezi tradičnější a nejčastěji kupované rámy manželských postelí jsou ty ze dřeva. Přídavné rošty jsou také dřevěné a nohy takových postelí bývají většinou trošku vyšší, takže pod postelí vzniká prostor. Díky tomu tak může být vyvýšená manželská postel také praktickým pomocníkem.

Do takového volného prostoru je totiž možné pořídit třeba vhodné šuplíky, do kterých se může uložit třeba ložní prádlo. Případně pod postel schovat přebytečné krabice, které mohou jinde překážet. Pevnější varianty dřevěných postelí mohou mít například kovové nohy, nebo masivnější rošty.

Ve většině podobných rámů postele jsou už rošty zabudované, takže není potřeba je dodatečně vybírat nebo dokupovat.

Masiv manželská postel

Milovníci dřeva, ale zároveň opravdu pevných rámů, ocení manželské postele z masivu. Ty mívají i velká přídavná čela, která se perfektně hodí v případě, že se před spánkem uživatelé rozhodnou si například přečíst oblíbenou knihu, nebo se podívat na nový díl oblíbeného seriálu.

Velikost této manželské postele 180×200 bývá nejčastější, nicméně není ani výjimka verze manželské postele 200×200 pro ještě větší prostor a následné pohodlí.

TIP: Pokud někdo bude shánět přesné rozměry postele například z důvodu malé ložnice, pro nákup na internetu je vhodné tyto rozměry hned od začátku specifikovat a volit vhodná heslovitá klíčová slova, jako například „masiv manželská postel 180×200.“

I v tomto případě je možné sehnat postel, která bude vyšší a tím pádem i s možností úložného prostoru. Nicméně vysoké manželské postele z masivu bývají většinou dražší variantou, než jejich lehčí verze, ale jsou o to kvalitnější a jejich vzhled je na první pohled také honosnější.

Kovová varianta

Manželské postele s úložným prostorem a stejnými rozměry, například tedy varianta vysoké manželské postele 180×200, může být i z kovu. Kovový rám totiž přináší nejen poměrně velký úložný prostor pod postelí, ale díky vzdušnému čelu vyniknou například výrazněji nabarvená stěny. Hodí se tak třeba do ložnic, které jsou laděny do vintage ale také moderního stylu.

Manželské postele s úložným prostorem mohou mít také kovový rám, který působí vzdušněji.

Čalouněná manželská postel

Další variantou je zvolit do ložnice čalouněnou manželskou postel. Tato manželská postel s úložným prostorem 180×200 bývá oblíbená v případě, že v ložnici není moc jiného úložného prostoru. Čím větší rozměr postele, tím může být větší úložný také prostor pod ní.

Přístup do úložného prostoru je většinou možný díky poutku, které pak umožní nadzvednout celou postel a využít tak naplno celý prostor. Tyto typy postelí patří mezi manželské postele s roštem a matrací a není tak potřeba k nim nic dokupovat.

Čalouněná manželská postel může, ale také nemusí, mít zabudovaný úložný prostor.

Moderní manželská postel

Pro ozvláštnění ložnice nebo i celkového vzhledu domácnosti můžou posloužit moderní manželské postele. Ty mohou být nejen z netradičních materiálů, ale mohou také obsahovat netradiční doplňky.

Může jít například o postele z palet. Ty jsou skvělé také jako provizorní postele, ale v případě, že se k ní přidají správné doplňky, hodí se také do tzv. boho stylu ložnice.

Další možností je manželská postel, která slouží přes den jako sedačka a večer se promění v prostor pro odpočinek. Takové varianty jsou vhodné do malých bytů nebo garsonek. Manželská postel v obýváku tak nemusí být nevkusná, ale právě naopak – může sloužit jako praktický pomocník 2v1.

Publikováno: 03. 06. 2022

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang