Respirátory budou osvobozeny od DPH, jejich cena by měla klesnout

Respirátory budou osvobozeny od DPH, jejich cena by měla klesnout

Cenově dostupnější respirátory. Tak zní cíl české vlády, která se nyní usnesla na dočasném osvobození respirátorů od DPH. Rozhodnutí padlo na doporučení výrobců a důsledkem by měl být pokles cen respirátorů třídy FFP2 a vyšší. Budou nyní respirátory opravdu levnější? A kde se dají sehnat nejvýhodněji?

Zrušení 21% DPH u respirátorů oznámila vláda počátkem února. Plánuje respirátory od této daně osvobodit na omezenou dobu, konkrétně na dva měsíce. Opatření platí od 3. února do 3. dubna.

České nano roušky a respirátory jsou nejspolehlivějšími ochrannými pomůckami. Zachytí až 99,9 % virů.

Mám zájem o kvalitní respirátory z NanoSpace >

Budou respirátory levnější?

Zda budou respirátory díky osvobození od daně opravdu levnější, záleží na reakci prodejců. Jejich povinností totiž není prodejní cenu snížit o daných 21 %. Je tedy možné, že se odpuštěná částka stane součástí marže obchodníků.

Ministryně financí Alena Schillerová již však důrazně apelovala na obchodníky a prodejce ochranných pomůcek, aby si osvobozenou částku nenechávali pro sebe, ale opravdu ji promítli do cen respirátorů.

Pokud ceny respirátorů klesnou, půjde o výraznou možnost, jak ušetřit na rodinných výdajích. Respirátory nejsou nejlevnější záležitostí a mnoho rodin si tento typ ochrany se spolehlivostí až 99,9 % nyní nemůže dovolit.

Respirátory by měly být o pětinu levnější.

Respirátor navíc v průměru vydrží 8 až 12 hodin, je tedy určen pouze pro jednorázové použití, podobně jako ústenky. Jejich cena se však může vyšplhat až na několik desítek korun za kus, což je při denním nošení již velmi výrazná částka.

Český výrobce NanoSpace využil svých dlouholetých zkušeností z oblasti nanotechnologií k výrobě kvalitních roušek a respirátorů.

Prohlédnou si nabídku e-shopu NanoSpace je možné zde >

Dříve se spekulovalo, že vláda vyhlásí povinnost nosit respirátory v prostorách MHD. Nakonec tak neučinila. Nošení respirátorů nechala na dobrovolné bázi a respirátory pouze doporučila. O dalším postupu rozhodne pravděpodobně až další vývoj pandemie a počtu nakažených.

TIP: K efektivní ochranně zdraví nestačí pouze roušky a respirátory, stejně důležitá je také dezinfekce na ruce. Výhodou je, že vyrobit dezinfekci je možné i doma, a to z běžně dostupných produktů.

Které obchody se chystají zlevnit?

Některé obchodní řetězce již vládní apely vyslyšely a oznámily, že plánují respirátory opravdu zlevnit. Patří sem jak potravinářské sítě obchodů, tak velké lékárny. Například Albert již prodává respirátory levněji nyní, a to dokonce s nulovou marží.

Kromě zmíněného Albertu, plánuje snížit ceny také Tesco, Kaufland či Globus. Podle svých slov se přidají rovněž kamenné i online lékárny, ve kterých lze nakoupit prvotřídní ochranné pomůcky. Snížení cen již veřejně oznámil DrMax či lékárna Benu.

Obchody také uvádějí, že se snaží co nejrychleji doplňovat zásoby, aby vyhověly zvýšené poptávce, kterou snížení cen pravděpodobně vyvolá. Už nyní jsou však respirátory nejprodávanějšími položkami v lékárnách. Výrazná poptávka je také po dětských nano rouškách.

Kde koupit respirátory?

Ne všechny ochranné pomůcky dostupné na internetu či v kamenných prodejnách zajišťují dostatečnou ochranu proti virům a bakteriím. Za opravdu kvalitní ochranné pomůcky si většinou musí člověk připlatit.

Certifikované roušky s nanovláknem jsou k dostání u českého výrobce NanoSpace.

NanoSpace nabídka je dostupná zde >

Levné roušky a respirátory je možné koupit na čínských e-shopech. Širokou nabídku nejrůznějších ochranných pomůcek přináší zákazníkům například AliExpress nebo Wish.

Nicméně je třeba počítat s tím, že respirátory z Číny jsou sice velmi levné, ale jejich spolehlivost bude výrazně nižší. Avšak na zboží z čínských e-shopů bude brzy uvaleno DPH, které mělo vstoupit v platnost 1. července 2021. Prozatím má zdražení zásilek opět zpoždění.

Mnohem lepší je nakupovat roušky u specializovaných výrobců. Ti totiž zákazníkům garantují prodej pouze kvalitních a certifikovaných respirátorů. V nabídce často figurují české nano roušky a respirátory, které svou kvalitou úspěšně konkurují zahraničním výrobcům.

Mezi e-shopy nabízející kvalitní respirátory patří:

  • NanoSpace – česká firma z dlouholetou zkušeností z oblasti nanotechnologií
  • Preventiko – spolehlivý e-shop, který zákazníkům pomáhá zorientovat se v nabídce ochranných pomůcek
  • Mediskont – distributor ochranných pomůcek s bohatými zkušenostmi v oboru

Shání-li zákazník opravdu spolehlivé roušky proti koronaviru, vyplatí se sáhnout po některém z výrobků z výše zmíněných e-shopů. Na každém z nich je v případě potřeby připraven odborný personál, který je ochotný pomoci s výběrem.

Publikováno: 06. 02. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang