Zdanění zásilek z Číny

Zdanění zásilek z Číny

Nová směrnice o DPH, která měla vejít v platnost 1. července, neprošla parlamentem. Zdanění levných zásilek z e-shopů mimo Evropskou unii se tedy odkládá, dokud ho neprojedná senát a nepodepíše prezident. Do té doby Češi mohou nakupovat zboží z Asie za stávajících podmínek.

Poslanci přitom návrh na novelu dostali na stůl už v květnu 2020. Tehdy začátek její platnosti připadal na leden 2021. I tuto záležitost však postihl všudypřítomný covid, který její projednávání pozdržel. Poslanci se jím proto několik měsíců vůbec nezabývali.

Letos na jaře se záležitost začala hýbat. K odhlasování úpravy zákona však došlo až 2. června, a tak původně navrhovaný termín nabytí platnosti 1. července padl. „V tuto chvíli je nejbližší schůze Senátu naplánována na 1. července,“ uvedla mluvčí Senátu Sue Nguyen.

Noví zákazníci AliExpressu získávají slevový kupón ve výši 2 USD, který mohou uplatnit na libovolný nákup v hodnotě nad 3 USD.
Získat slevový kupón na AliExpress >

Definitivní datum začátku danění zásilek závisí na rychlosti celého legislativního procesu. Ze Senátu poputuje návrh zákona k prezidentovi, který jej musí podepsat. Účinnosti zákon nabude následující den po vyhlášení.

Nákupy z Číny se prodraží i kvůli dalším pronlémům. Nákupy nyní komplikuje kolaps lodní dopravy. Zablokovaný Suezský průplav, nedostatečné kapacity kontejnerů i přetrvávající koronavirová krize – to vše vede k výraznému zpožďování zásilek a růstu cen dopravy.

Stávající podmínky se prozatím nemění

Po zavedení nové evropská směrnice o DPH již nebude dovoz zboží z Číny a z dalších zemí mimo Evropskou unii zvýhodněn a začne podléhat dani z přidané hodnoty. Určovat ji bude celková cena zásilky včetně dopravného.

zdražení drobných balíčků z Číny
Zdražení pocítí zejména nákupčí drobností za pár centů až dolarů, jako jsou například kryty či ochranná skla na telefony.

Změna postihne drobné nákupy do 22 eur v nejen čínských obchodech, u kterých zákazníci dosud nemuseli řešit DPH ani clo. Nově budou placení daně z přidané hodnoty a povinnosti nahlášení u celníků podléhat veškeré nákupy, ani to nejlevnější oblečení nevyjímaje.

Do té doby platí současná právní úprava. To znamená, že daň odvádí pouze zákazníci, jejichž zásilky přesahují hodnotu 22 eur. Často se jedná například o levné telefony z Číny.

Se slevovým kódem aff10 mohou zákazníci Wish na své první objednávce ušetřit 10 %.
Získat slevový kupón na Wish >

Směrnice má zákazníky přimět, aby při online nákupu upřednostnili před čínským e-shopem raději e-shop český. „Očekáváme, že se čeští spotřebitelé budou více obracet na tuzemské e-shopy pro zboží, které byli zvyklí objednávat z Číny, například obaly či skla na mobilní telefony,“ doufá ředitel divize E-business Patro.cz, NWT Přemysl Vícha.

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka v současné době pošta doručuje každý den zhruba 30 tisíc malých zásilek z čínských e-shopů.

Nákupy z Číny budou budou nejen dražší, budou i složitější

Kromě zdražení budou nákupy z Číny celkově komplikovanější. Zatímco dříve byla odpověď na otázku jak nakupovat na AliExpress zcela prostá, od července budou celý proces provázet další nezbytné kroky.

Minimálně ještě v červenci budou zákazníci moci nakupovat v asijských e-shopech bez povinnosti odvádět DPH.

Při objednávání jakéhokoliv zboží z AliExpressu nebo třeba z Wish e-shopu se totiž zákazníci neobejdou bez podání elektronického celního prohlášení, které se dříve týkalo jen zásilek mezi 22 a 150 eury. Nově nezáleží na tom, zda nakupují drahou elektroniku z Číny nebo Wish šaty za pár korun.

Nakupující si zpravidla budou moci vybrat, jestli prohlášení podají sami, anebo jestli se nechají zastupovat poštovním operátorem. Druhý případ doprovází méně administrativních úkonů, zákazník ovšem bude muset zaplatit službu České pošty.

Publikováno: 30. 06. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang