Kolaps lodní dopravy nadále přetrvává – v ohrožení jsou i vánoční dárky

Kolaps lodní dopravy nadále přetrvává – v ohrožení jsou i vánoční dárky

Mezinárodní lodní doprava se již měsíce potýká s velkými komplikacemi. Výsledkem je strmý růst cen a zpožděné zásilky někdy až o několik měsíců. Kolaps se dotýká zákazníků po celém světě. Problémy hlásí i řada českých firem, jejichž náklady na objednávky z Číny nezadržitelně stoupají. Klíčová otázka tak zní, zda se momentální neutěšená situace zlepší se do Vánoc?

Komplikace v lodní dopravě vyústily také v problémy s doručováním zásilek z nejlepších čínských e-shopů. Češi nakupující v Číně tak musejí v současné době počítat s tím, že doba doručení se o nějaký čas prodlouží. Mluví se o zpoždění v řádech týdnů, avšak i měsíců. Kromě toho se také nákupy z Číny prodraží.

Zaregistrujte se na AliExpressu a získejte slevový kupón v hodnotě $ 2 při nákupu nad $ 3.
Nakoupit na AliExpressu se slevou >

Lodní doprava v Číně kolabuje

Přetrvávající problémy s námořní dopravou mají hned několik příčin. Z prvé se přístavy ještě stále nezotavily ze zablokovaného Suezského průlivu lodí Ever Given z letošního března.

Trápí je také nedostatek přepravních kontejnerů, jelikož poptávka po zboží z Číny během koronavirové krize rychle stoupla a současné kapacity nejsou v momentě dostačující.

V neposlední řadě dovoz z Číny stále komplikuje covid-19. Šíření nákazy v provincii Kuangtung, jednom z významných obchodních uzlů v Číně, zpomaluje provoz na tamějších přístavech, čímž se zpožďuje export zboží do celého světa. Kompletně uzavřen musel být také přístav v čínském Šen-čenu.

Celý svět momentálně trápí nedostatečné kapacity přepravních kontejnerů.

Potíže však pravděpodobně nezůstanou pouze u námořní dopravy. Podle odborníků se nedostatky kapacit na moři odrazí také v cenách a plynulosti silniční a železniční dopravy. V některých částech světa již například začínají chybět řidiči kamionů.

Pro nové zákazníky má populární módní e-shop Shein připravenou slevu 10 % na první objednávku.
Prohlédnout si Shein nabídku >

Vánoční dárky v ohrožení

Problémy v přístavech podle expertů ještě nějakou dobu potrvají. Očekává se, že by se situace mohla zklidnit až v prvním čtvrtletí nového roku. Vše samozřejmě záleží na tom, jak bude postupovat pandemie koronaviru v Číně i jiných asijských státech.

Vzhledem k tomu, že současný stav bude přetrvávat i v následujících měsících, jsou na místě obavy o letošní vánoční dárky. Zvýšená poptávka během vánočních svátku bude mít pravděpodobně na svědomí další zhoršení již tak velmi nepříznivé situace.

Nejde přitom jen o objednávky přímo z čínských e-shopů, jako je třeba módní obchod Shein.cz nebo BangGood nabízející levnou elektroniku. Krizi pociťují také mnohé české e-shopy a prodejci z tuzemska.

TIP: Sehnat vánoční dárky pro nejbližší dá někdy pořádně zabrat. Každý tak určitě ocení pár tipů. Jaký sehnat vánoční dárek pro přítelkyni? A jaké jsou nejlepší dárky pro maminky?

České e-shopy marně čekají na dodávky zboží

Zablokovaná lodní doprava dělá vrásky i českým e-shopům, které trpělivě čekají na dodávku svého zboží z Asie, případně na nezbytné součástky. Trable jim způsobují také rychle rostoucí ceny dopravy.

Problémy s dovozem z asijských přístavů oznámily známé firmy, jako je například Hasbro, Adidas nebo Crocs. Nesnáze zmiňují také třeba prodejci nožů nebo grilů. Ti si stěžují, že kvůli zvýšeným cenám se ani nevyplatí nechat si zboží do ČR doručit. Museli by totiž zvýšit ceny nejméně o 50 %, což by konečné zákazníky pravděpodobně od koupi odradilo.

Zablokovaná nakládka i vykládka zboží v čínských e-shopech ohrožuje také zboží v českých e-shopech.

Čínská situace se tak nejspíš projeví také na českých regálech. Zákazníky v Česku možná čeká zdražení některých produktů, které závisí na dopravě z Asie. Zdražovat by měly například dětské hračky. Růstu cen pravděpodobně neunikne ani elektronika.

Nákupy z Číny – vyplatí se čínské e-shopy?

Nákup v Číně si zákazníci oblíbili především kvůli nízkým cenám, které nemají na českém trhu konkurenci. Mnohé e-shopy navíc nabízejí dopravu zdarma na některé produkty. Například poštovné zdarma na AliExpressu se vztahuje na tisíce produktů.

Výraznou nevýhodnou nákupů z Číny byla vždy dlouhá doba doručení. V posledních měsících se proto Česká pošta snažila zpříjemnit objednávání z asijských internetových obchodů tím, že uzavřela smlouvu s AliExpressem. V souvislosti s nynějšími stavem lodní dopravy se však budou zásilky ještě zpožďovat.

I tak je však nakupování v Číně stále velmi výhodné. Dá se zde sehnat téměř vše, výběr je opravdu rozsáhlý a každý si zde najde přesně to, co potřebuje.

Na jakých e-shopech lze nakupovat?

Další výraznou výhodou pro české zákazníky je fakt, že mnohé z výše zmíněných obchodů fungují bezproblémově v českém jazyce. Používat lze tak například Wish česky, Alibaba česky či Gearbest česky. Velkou předností je také dostupná možnost sledování zásilek z Číny.

Nicméně Češi si za zboží z Číny připlatí, protože lodní doprava stále zdražuje. Na vině je nejen koronavirová pandemie, ale také například nedostatek kontejnerů v přístavech.

Nakupovat na čínských e-shopech lze jednoduše skrze mobilní aplikaci.

AliExpress – nejlepší čínský e-shop

Jednoznačnou jedničkou na trhu je AliExpress, čínský e-shop, jehož nabídku tvoří miliony produktů. AliExpress recenze se nejčastěji pozitivně zmiňují o skvělém výběru originálního zboží a nízkých cenách. Podobně znějí také Wish recenze.

Na čínských e-shopech lze nakoupit vše od elektroniky, včetně levných mobilních telefonů, přes levné oblečení až po kosmetiku z Číny. K dostání je také sportovní náčiní, dekorace, šperky nebo hračky.

Nevýhodou, která mnohé zájemce od nákupu odrazuje, je AliExpress clo. Clo je totiž nutné platit u každé objednávky, jejíž hodnota přesáhne určitou částku. Od jaké částky se clo platí? Momentálně jde o částku 150 eur.

Publikováno: 16. 09. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang