Nákupy zboží z Číny bez poštovného – levné věci

Nákupy zboží z Číny bez poštovného – levné věci

Nakupování zboží z Číny se během posledních let stalo běžnou záležitostí. Hlavním důvodem rostoucí oblíbenosti čínských internetových obchodů jsou nízké ceny a obrovská nabídka zboží, která se neustále rozšiřuje. Postupně se také zlepšují možnosti doručení objednávky – mnohé čínské e-shopy dnes disponují sklady v Evropě. Kde a co nakoupit, aby byl dovoz zboží z Číny skutečně výhodný, a jak vysoké částky je díky čínských e-shopům možné ušetřit?

Pro co nejvýhodnější nákupy je dobré znát několik konkrétních e-shopů, které od nakupujících získaly výborné recenze. Taktéž se vyplatí vědět, jaké druhy zboží z Číny se objednat vyplatí a jaké nikoliv.

V nabídce čínských e-shopů najdeme takřka cokoliv od elektroniky a příslušenství přes oblečení a módní doplňky až po vybavení pro domácnost či na sport. Ať už zavítáme na gigantická online tržiště (Alibaba a AliExpress) nebo do specializovaných obchodů (např. e-shop PatPat s oblečením zaměřeným převážně pro děti a maminky, ChicMe na dámské oblečení apod.), rozhodně budeme mít z čeho vybírat.

Příjemným bonusem jsou samozřejmě extra nízké ceny, které mnohdy začínají na pouhých pár korunách.

Noví zákazníci oblíbeného čínského e-shopu AliExpress.com mohou využít slevového kupónu se slevou $2 na jakékoliv zboží při nákupu nad $3.
Uplatnit slevu na AliExpressu je možné zde >

Vedle širokého spektra produktů za bezkonkurenční ceny existuje další důvod, proč se nákupy zboží z Číny vyplatí. Jedná se o poštovné zdarma, které čínské internetové obchody zpravidla nabízejí při standardním způsobu dopravy.

To je velkou výhodou oproti nakupování v jiných zahraničních či českých e-shopech, kde je pošta zdarma v nejlepším případě až od určité hodnoty objednávky. Výjimku představuje například český e-shop Lunzo, který se zabývá zprostředkováním nákupu věcí z Číny. Poštovné je na Lunzo zdarma bez ohledu a výši útraty.

Mnoho lidí si pokládá otázku, zda je bezpečné nakupovat zboží z Číny. Většina lidí se bojí kvality zboží, doby dodání nebo velikostí. Jak to tedy s nákupy z Číny je?

TIP: Extra levné oblečení, obuv a bytové doplňky bude brzy možné nakupovat také v kamenné prodejně irského módního řetězce Primark. Svou první pobočku v Praze Primark otevře na jaře 2020. Vedle toho Primark míří také na Moravu, konkrétně do brněnské Olympie. Prodejna Primark Brno je otevřena do roku 2022.

Nejlepší zboží z Číny – e-shopy

Z jakých e-shopů zboží z Číny objednávat? Odpovědět na tuto otázku stručně není vůbec snadné. Nové čínské internetové obchody vznikají jako houby po dešti a téměř každý z nich má co nabídnout. My jsme se však zaměřili na ty, které již nějakou dobu fungují a jejichž zákazníci jsou s nimi dle recenzí nadmíru spokojeni.

Před nákupem zboží z Číny z méně známých internetových obchodů (například Vova) určitě doporučujeme prohlédnout hodnocení příslušného obchodu. Jedině tak se dá vyhnout podvodným e-shopům, jejichž cílem je okrást zákazníka, prodat zboží neodpovídající fotografiím apod.

U níže zmíněných e-shopů se však žádného podvodu obávat nemusíme. AliExpress, DealExtreme, DHgate, Gearbest, Geekbuying i Wish zboží z Číny nabízejí za skvělé ceny a za dobrých podmínek. Případná výměna či reklamace zboží z Číny je u těchto obchodů snadná, stejně jako řešení jakýchkoliv problémů prostřednictvím zákaznického servisu.

AliExpress

Pro ty, kteří neví, v jakém e-shopu zboží z Číny zakoupit, je AliExpress absolutní jistotou. AliExpress je bezpečný e-shop s širokou nabídkou zboží. Nabídka AliExpressu obsahuje více než 100 milionů produktů a pravděpodobnost, že zrovna zde seženeme to, co hledáme, je proto skutečně vysoká. A co se na AliExpressu vyplatí nakupovat?

Zákazníky láká zejména levné oblečení z AliExpressu, obaly na mobil z AliExpressu či například příslušenství k elektronice, hračky z AliExpressu a hodinky z AliExpressu, jejichž cena je v porovnání s českými e-shopy až neuvěřitelně nízká.

Velmi oblíbenou kategorií jsou také kabelky na AliExpressu a další doplňky, které potěší všechny milovníky módy a aktuálních trendů. V nabídce jsou také eko sáčky na ovoce šetrné k životnímu prostředí.

Výhodou je, že díky recenzím na AliExpress, které se týkají jak jednotlivých prodejců, tak produktů, zákazník předem ví, co vlastně kupuje. Může si přečíst, zda zboží odpovídá fotografiím a jak je to s jeho kvalitou, a na základě toho se rozhodnout, jestli se koupě vyplatí.

Na AliExpress lze sehnat zkrátka vše, na co si člověk může vzpomenout.
Na AliExpress lze sehnat zkrátka vše, na co si člověk může vzpomenout.

AliExpress dbá na svou dobrou pověst, s čímž se pojí maximálně prozákaznický přístup. V rámci ochrany zákazníků AliExpress zmrazí objednávku, má-li podezření na nepoctivé jednání prodejce, proto se není třeba obávat podvodu. Také reklamace na AliExpress je dle zkušeností nakupujících naprosto bezproblémová.

Ne vždy je na AliExpressu pošta zdarma. Někteří prodejci platbu za dopravu požadují, nicméně jich je minimum a navíc se jedná o velmi nízké částky.

Platební metody: platební karta, Western Union, Qiwi (platby přes službu PayPal AliExpress neumožňuje)
Doba doručení:
 30 – 70 dní

Aktuálně může být dodací doba delší u zboží z AliExpressu kvůli koronaviru.

DealExtreme

Dalším skvěle hodnoceným e-shopem je DealExtreme, v němž najdeme spoustu druhů elektroniky a gadgetů, dále například oblečení a módní doplňky, kosmetiku a příslušenství do domácnosti včetně osvětlení. Sortiment je skutečně rozmanitý, ceny příznivé a kvalita zboží dobrá.

Výhodou je také podpora platebního systému PayPal, což je nejbezpečnější metoda vůbec, a velmi vstřícná zákaznická podpora, jež případné problémy řeší rychle a ke spokojenosti zákazníka.

Nabídce e-shopu DealExtreme dominuje elektronika a příslušenství k ní.
Nabídce e-shopu DealExtreme dominuje elektronika a příslušenství k ní.

Stejně jako na AliExpressu lze i na DealExtreme přidávat recenze na jednotlivé produkty i prodejce, a zákazník má tím pádem dobrou představu o skutečných vlastnostech zboží.

Nakupující určitě ocení také různé speciální výprodeje a slevové kupony, díky nimž je nákup na DealExtreme ještě výhodnější, a standardní dopravu do České republiky zdarma.

Platební metody: platební karta, PayPal
Doba doručení:
 cca 30 dní

DealExtreme se řadí mezi čínské obchody se širokým výběrem různého zboží. Více se však zaměřuje na elektroniku a příslušenství.
Prohlédnout kompletní nabídku DealExtreme je možné zde >

DHgate

Internetový obchod DHgate může připomínat například Everbuying, Tmart či Wish – zboží z Číny, namátkou elektroniku, oblečení, šperky, hodinky, sportovní vybavení, osvětlení, spotřebiče a doplňky do bytu zde zakoupíme v přiměřené kvalitě a za minimální ceny.

Stejně jako dvě předchozí zmíněné platformy funguje i DHgate na principu sdružování výrobců a zprostředkování obchodu mezi nimi a zákazníkem. Díky tomu zde nalezneme obrovské množství produktů, za něž v porovnání s jinými e-shopy zaplatíme zlomek ceny.

DHgate se řadí mezi e-shopy nabízející nejrůznější druhy zboží.
DHgate se řadí mezi e-shopy nabízející nejrůznější druhy zboží.

Drtivá většina prodejců na DHgate nabízí standardní dopravu zdarma, což nákupy zboží z Číny činí ještě výhodnějšími. Ušetřit lze také díky výprodejům, slevovým kuponům a cashback portálům. Například portál Tipli nabízí až 5 % z ceny nákupu zpět na účet.

Platební metody: platební karta, bankovní převod, Skrill, Masterpass, UnionPay
Doba doručení:
 14 – 35 dní

Gearbest

V úvodu byla zmíněna jedna z výhod některých čínských e-shopů, a to možnost nakupovat zboží z Číny z evropských skladů. Právě to je největší předností obchodu Gearbest. Tento e-shop zboží z Číny odesílá z tzv. skladu G-W-5, z něhož je objednávka doručena během 3 až 7 dnů.

A co se vyplatí koupit na Gearbest? Lákavá je zejména nabídka elektroniky, spotřebičů, oblečení, módních doplňků, kosmetiky nebo hraček pro děti.

Samozřejmostí na Gearbest je sekce s časově omezenými slevami i trvalými výprodeji, díky nimž lze za již levné produkty ušetřit ještě větší částky.

Čínské e-shopy nabízejí spoustu produktů ze všech možných kategorií se slevou. Ani GearBest v tomto ohledu není výjimkou.
Čínské e-shopy nabízejí spoustu produktů ze všech možných kategorií se slevou. Ani Gearbest v tomto ohledu není výjimkou.

Dosavadní zákazníci e-shopu Gearbest byli spokojeni jak se službami zákaznického servisu, který je k dispozici 24 hodin denně, tak s kvalitou nabízeného zboží, o čemž vypovídají i Gearbest recenze.

Platební metody: platební karta, PayPal, TrustPay
Doba doručení:
 3 – 7 dní (evropský sklad), 19 dní (čínský sklad)

Čínský e-shop Gearbest nabízí novým zákazníkům slevu $3 po stáhnutí mobilní aplikace Gearbest.
Využít slevu na Gearbest je možné zde >

Geekbuying

Geekbuying lze stručně charakterizovat jak ráj pro milovníky nejrůznějších elektronických vychytávek. Jeho nabídka zahrnuje nesčetně mobilních telefonů různých značek, tablety, mini PC, bezpečnostní kamery a poplašná zařízení, RC modely, drony a spoustu dalšího. Ačkoliv se tento e-shop z větší části orientuje na prodej elektroniky, najdeme tu také vybavení pro dům a zahradu, oblečení, obuv a módní doplňky.

Geekbuying umožňuje objednávat z evropských skladů, což je výhodou pro všechny, kteří na zboží spěchají nebo si chtějí objednat nějakou dražší položku. Díky tomu, že zásilka putuje z evropské země, totiž není třeba platit clo.

V e-shopu Geekbuying najdeme především elektroniku známých i méně známých značek.
V e-shopu Geekbuying najdeme především elektroniku známých i méně známých značek.

Geekbuying mezi tipy na nejlepší čínské e-shopy nesmí chybět zejména z důvodu velmi pozitivních recenzí. Hodnocení obchodu si lze ověřit například na portálu TrustPilot.com.

Platební metody: platební karta, PayPal, Western Union
Doba doručení:
 2 – 7 dní (evropský sklad), 30 – 40 dní (čínský sklad)

Wish

Internetové tržiště Wish zboží z Číny nabízí skutečně ve velkém a není proto divu, že je často přirovnáváno ke všem známému AliExpressu. Na Wish rovněž působí obrovské množství prodejců nabízejících své zboží za velmi příznivé ceny. Lákavá je zejména nabídka levného oblečení, příslušenství k elektronice či bižuterie.

Wish je bezpečný e-shop, avšak stejně jako každý jiný internetový obchod má i Wish výhody a nevýhody. Mezi výhody lze samozřejmě zařadit bohatou nabídku a nízké ceny. Dobrou zprávou také je, že jednou z platebních metod Wish je PayPal, a zákazníci tedy nemusejí mít strach, že by přišli o své peníze. Naopak za nevýhodu lze považovat zpoplatněnou dopravu. Výše poštovného na Wish je variabilní a odvíjí se ceny zboží a podmínek konkrétního prodejce.

Wish láká svou nabídkou levného oblečení i dalšího zboží.
Wish láká svou nabídkou levného oblečení i dalšího zboží.

Velmi populární jsou mezi zákazníky nákupy oblečení na Wish. Hodí se poznamenat, že velikosti neodpovídají evropskému číslování a je tedy nutné se řídit uvedenou tabulkou velikostí. Reklamace na Wish však není nic složitého a pokud je oblečení, dámské kabelky z Wish, boty z Wish, smart hodinky z Wish nebo jiné zboží potřeba vrátit či vyměnit, není to žádný problém.

Platební metody: platební karta, PayPal
Doba doručení: 3 – 5 týdnů

Jaké zboží z Číny se vyplatí objednat a čemu se raději vyvarovat?

Výše zmíněné e-shopy mají jedno společné – jejich nabídka obsahuje tisíce až miliony nejrůznějších produktů za nízké ceny. Na každý jmenovaný internetový obchod se můžeme spolehnout také z hlediska poctivosti a ochoty zákaznického servisu řešit případné potíže.

To však neznamená, že se automaticky vyplatí objednávat všechny druhy věcí z Číny. Jaké produkty raději nechat ležet ve virtuálních regálech a které naopak s klidem objednat?

Elektronika

Ve většině obchodů, které jsme zde uvedli, lze zakoupit jak značkovou, tak neznačkovou elektroniku. Jedná se o mobilní telefony, tablety, mini PC, navigace, spotřebiče či například epilátory. Velice oblíbeným produktem posledních let jsou kamery z Číny.

Nákupy značkové elektroniky z Číny nejsou nikterak rizikové, nicméně se příliš nevyplatí, jelikož rozdíl v ceně je v porovnání s českými e-shopy minimální či žádný. Na položky vyšší hodnoty se navíc vztahuje DPH a clo, tudíž bychom ve výsledku mohli zaplatit ještě více (objednáváme-li z čínského a nikoliv evropského skladu).

Pokud bychom se rozhodli pro neznačkovou elektroniku, musíme zase počítat s vysokým rizikem menšího rozsahu funkcí, nedostatečného výkonu a podobně. Kdo se přesto rozhodne nákup elektroniky z čínského e-shopu risknout, měl by se vždy řídit recenzemi daného produktu.

V této souvislosti jsme se již zabývali nákupem mobilů z AliExpress. Recenze telefonů nabízených na AliExpressu jsou značně různorodé, ve dvou věcech se však shodují – před objednáním přístroje je důležité číst hodnocení prodávajícího i produktu a dát přednost spíše prodejci s dlouhodobou historií.

Příslušenství k elektronice

Naopak kabely, konektory, kryty, držáky a další příslušenství k elektronice se dle zákaznických recenzí vyplatí. Jejich kvalita je totiž srovnatelná s produkty z českých či jiných zahraničních e-shopů, avšak cena je mnohonásobně nižší. Zboží tohoto typu tedy můžeme bez obav objednat.

Oblečení, obuv a módní doplňky

Levné oblečení nabízí všechny zmíněné internetové obchody, dokonce i ty, jejichž nabídku tvoří převážně elektronika. Samozřejmostí je také široký výběr obuvi a módních doplňků, jako jsou kabelky a tašky, pásky, rukavice, čepice nebo šály. Velmi oblíbenými jsou i plavky ze Zaful či mikiny Zaful. Cena těchto produktů je často tak nízká, že se tomu ani nechce věřit. Například boty z AliExpressu lze koupit za něco málo přes 100 korun.

Ceny bot na AliExpressu jsou až neuvěřitelně nízké.
Ceny bot na AliExpressu jsou až neuvěřitelně nízké.

Nabízí se otázka, jakou kvalitu očekávat od tak levného oblečení či obuvi. Odpověď na ni není vůbec snadná. Některé kusy se totiž kvalitou vyrovnají oblečení z různých řetězců, v nichž mnozí z nás běžně nakupují. A některé lze zase charakterizovat jako produkty na jedno použití, které po jednom vypraní nejsou dále nositelné. Opět je tedy nutné dát na hodnocení konkrétního zboží a ideálně pohledat také fotografie od zákazníků, kteří už daný produkt zakoupili.

V souvislosti s oblečením z Číny je třeba zmínit, že asijské velikosti se neshodují s těmi evropskými. Jako příklad mohou posloužit velikosti na AliExpress. Obecným pravidlem je nakupovat oblečení o jedno až dvě čísla větší, pro větší přesnost však doporučujeme řídit se tabulkou velikostí.

Bižuterie

Náramky, náhrdelníky, náušnice či prsteny lze naprosto bez obav objednat. Jejich kvalita je zpravidla stejná jako v jiných e-shopech či kamenných obchodech s bižuterií a cena mnohem nižší. Většina zmíněných šperků nabízených například českými e-shopy z Číny pochází tak jako tak, jen jsou prodávány s vysokou přirážkou.

Pozor je třeba dát akorát na podezřele levné šperky z „drahých kovů“, které bývají napodobeninami šperků zlatých či stříbrných.

Potřeby a doplňky do domácnosti

S produkty do domácnosti je to podobné jako s oblečením. Například lůžkoviny mohou být vyrobeny jak z kvalitních, tak z nekvalitních a na dotek nepříjemných materiálů. Je tedy dobré číst složení výrobku a recenze od ostatních zákazníků. Naopak při nákupech nádobí či dekorací se zpravidla není čeho obávat.

Bytové dekorace lze z Číny bez obav objednat.
Bytové dekorace lze z Číny bez obav objednat.

Obezřetnost se určitě vyplácí při nákupech kuchyňských robotů, vysavačů, klimatizací, mikrovlnek a dalších spotřebičů, pro něž platí stejná pravidla jako pro mobilní telefony, tablety, navigace apod. Jak již bylo řečeno, elektroniku se příliš nedoporučuje z Číny objednávat.

Hračky pro děti

Vzhledem k tomu, že dětské hračky z Číny nemusejí splňovat evropské a samozřejmě ani české standardy, jejich nákup nelze doporučit. Mohou například obsahovat různé látky či součástky, které by jejich prodej na evropském trhu znemožnily z důvodu možného ohrožení zdraví dítěte.

Porovnání cen v čínských a českých e-shopech

Pro co nejlepší přehled o tom, kolik lze ušetřit díky dovozu zboží z Číny, jsme se rozhodli porovnat ceny v českých a čínských e-shopech. Jak toto srovnání dopadlo?

Oblečení, obuv, módní doplňky

Pro porovnání cen oblečení, obuvi a módních doplňků jsme využili nejnižší cenu produktu v daném čínském e-shopu a nejnižší cenu v českých e-shopech dle módního vyhledávače Glami.

ProduktCena v českém e-shopuCena v čínském e-shopu
Dámské tričko168 Kč46 Kč (AliExpress)
Dámské džíny74 Kč76 Kč (AliExpress)
Dámský svetr56 Kč10 Kč (DealExtreme)
Pánské tričko49 Kč57 Kč (DealExtreme)
Pánské džíny91 Kč92 Kč (AliExpress)
Pánský svetr118 Kč70 Kč (AliExpress)
Dámské plátěné tenisky150 Kč116 Kč (AliExpress)
Pánské plátěné tenisky299 Kč86 Kč (AliExpress)
Dámská kabelka (velikost A4)139 Kč51 Kč (AliExpress)
Pánský opasek49 Kč106 Kč (Gearbest)

Z výše zmíněné tabulky je patrné, že ne vždy je cena konkrétního druhu zboží v čínských e-shopech nižší. Je však třeba počítat s tím, že v českých e-shopech zákazník zaplatí poštovné (obvykle od 100 Kč), které v některých případech převyšuje cenu výrobku, zatímco v čínských obchodech je pošta většinou zdarma.

Pokud bychom porovnávali oblečení z čínských e-shopů a běžných kamenných obchodů, byl by rozdíl v cenách mnohem vyšší.

Bižuterie

Jednou z kategorií srovnavače Glami jsou také šperky a hodinky, proto jsme se jej rozhodli využít i pro srovnání cen prstenů, náramků, náhrdelníků a další bižuterie. Tabulka opět porovnává nejnižší ceny jednotlivých produktů.

ProduktCena v českém e-shopuCena v čínském e-shopu
Dámský prsten49 Kč7 Kč (AliExpress)
Dámský náramek5 Kč10 Kč (AliExpress)
Dámské náušnice35 Kč8 Kč (AliExpress)
Dámský náhrdelník26 Kč10 Kč (AliExpress)
Brož38 Kč9 Kč (AliExpress)

I v českých e-shopech lze sehnat bižuterii za pár korun. K ceně je však opět třeba přičíst poštovné, kvůli kterému se takto levné zboží objednávat nevyplatí. Jak již bylo mnohokrát zmíněno, v čínských e-shopech je poštovné zpravidla zdarma.

Kdybychom porovnávali ceny bižuterie z čínských a kamenných obchodů, bude rozdíl stejně jako v případě oblečení větší.

Příslušenství k elektronice

A jak jsou na tom ceny různého příslušenství k elektronice? Pro srovnání jsme využili produkty e-shopu Alza, který je největším internetovým obchodem s elektronikou u nás. Tabulka u každého druhu produktu uvádí nejnižší cenu v e-shopu.

ProduktCena na AlzeCena v čínském e-shopu
Pouzdro na mobil35 Kč11 Kč (AliExpress)
Držák na tablet199 Kč140 Kč (Geekbuying)
Flashdisk 16 GB129 Kč91 Kč (Gearbest)
Bezdrátová sluchátka199 Kč70 Kč (Geekbuying)
Powerbanka 5000 mAh299 Kč147 Kč (AliExpress)

Příslušenství k elektronice se obvykle vyplatí z čínských obchodů objednávat, pro nákup elektroniky bychom kvůli vysokému riziku poruchovosti měli dát přednost jiným e-shopům.

Doplňky a dekorace do domácnosti

Ceny dekorací, doplňků a vybavení do bytu či domu z čínských internetových obchodů jsme porovnali s cenami zboží řetězce IKEA, v němž lze nakupovat i online. Zvláště ve výprodejích IKEA se produkty tohoto druhu dají sehnat skutečně za pakatel. Jsou nákupy věcí do domácnosti v čínských e-shopech ještě výhodnější?

ProduktCena v IKEACena v čínském e-shopu
Povlak na polštář69 Kč2 Kč (AliExpress)
Deka249 Kč13 Kč (AliExpress)
Hrnek5 Kč5 Kč (AliExpress)
Vonná svíčka15 Kč10 Kč (AliExpress)
Psí / kočičí pelech149 Kč12 Kč (AliExpress)

Ze srovnání tedy vyplývá, že různé potřeby do domácnosti v čínských e-shopech vyjdou levněji než v oblíbeném obchodním domě IKEA. Otázkou samozřejmě zůstává kvalita zboží, kterou lze předem odhadovat pouze podle recenzí uživatelů.

Čínské obchody se sklady v EU

Sklady v EU jsou velmi výhodné pro nákupy z čínských e-shopů. Umožňují totiž výrazně zkrátit dobu doručení a zároveň snižují riziko platby DPH a cla. To jsou dvě hlavní nevýhody, které s sebou nakupování z Číny nese. Díky skladům v EU jsou však takřka vyřešeny.

Mezi čínské obchody se sklady v EU patří:

  • AliExpress
  • Gearbest
  • BangGood
  • CooliCool
  • GeekBuying

Pro rychlejší doručení lze také využít nákupů z Evropy. Nabízí se například britská obdoba tržiště eBay, která se nachází na adrese eBay.co.uk. Oblíbené je také nakupování v Německu, například na Amazon.de.

Zboží z Číny bez poštovného

K radosti zákazníků existuje také možnost objednat zboží z Číny bez poštovného. Zdá se to neuvěřitelné, když zboží putuje přes půl světa a když i v rámci České republiky se za poštovné platí desítky korun.

Zboží z Číny bez poštovného lze však získat díky čínské vládě, která za účelem podpory exportu svého zboží dotuje e-shopům náklady na dopravu. U některých produktů tak nakupující za poštovné nic neplatí.

Mezi čínské e-shopy s poštovným zdarma patří AliExpress, Gearbest, Bangood, LightInTheBox nebo DealExteme.

DPH a clo na zboží z Číny

DPH a clo na zboží z Číny je častým strašákem, který mnohé z nás od dovozu zboží z Číny odrazuje. V některých případech totiž nemusí být zaplacená cena za objednávku konečná. Týká se to však dražších položek, proto je celkem snadné se platbě cla a DPH z Číny vyhnout.

Pravidla pro DPH a clo na zboží z Číny:

  • Clo ani DPH se neplatí, pokud je hodnota zásilky 0 až 22 €
  • DPH se platí, pokud je hodnota zásilky vyšší než 22 € a nepřesahuje 150 €
  • Clo i DPH se platí u zásilek v hodnotě nad 150 €

Vždy je tedy rozhodující hodnota zásilky. Co vlastně tento pojem znamená? Hodnota zásilky zahrnuje cenu za objednávku včetně poštovného. Jelikož je doprava většinou zdarma, do hodnoty zásilky se nezapočítává.

Dovoz zboží z Číny a DPH

Výše DPH (daně z přidané hodnoty) je 21 %. Vypočítává se z hodnoty vyměřeného cla + ceny zboží + poštovného.

Dovoz zboží z Číny a clo

Výpočet cla je poněkud složitější. Jeho výše totiž není univerzálně stanovena a odvíjí se od druhu zboží. Předem ji lze zjistit v seznamu celní správy, kde je třeba ze seznamu vybrat kód pro příslušný typ produktu.

Při nákupu zboží z Číny je tedy dobré počítat s tím, že v případě zásilky nad určitou hodnotu bude nutné tyto poplatky uhradit. Kdo by chtěl objednat dražší zboží, může využít nabídky v evropských skladech, které najdeme například u e-shopů Gearbest či Geekbuying.

Více informací nabízí také článek Zásilky z Číny a koronavirus.

Publikováno: 23. 01. 2021

Štítky:

Slevový kupón

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang